Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,

    Εδώ στο Χαλάνδρι (ΤΚ 15234) έχουν αρχίσει και τοποθετούν οπτικές ίνες. Κάνω βόλτα καθε πρωι να δω την πρόοδο τους Καθε τετράγωνο περιπου σκάβουν και μια τρύπα (νομίζω τα λενε ducts) και αν κατάλαβα καλά βάζουν και οπτική ίνες για να συνδέσουν τα ducts. Το τελευταιο duct που έχουν σκάψει ειναι στην γωνία της πολυκατοικίας μου (στην απέναντι μερια του δρόμου ομως). Αν σταματήσουν οι εργασίες εκεί, θα συμπεριλαμβάνομαστε και εμείς στην υπηρεσία;

    Αν οχι θα ενοικιάσω διαμέρισμα απ την απέναντι πολυκατοικια και θα βάλω router που εχει εμβέλεια μέχρι το σπιτι μου

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον ναι, τσέκαρε εδώ
    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    και μέχρι να τα φτιάξουν να τα ενεργοποιήσουν να τα τεσταρουν και μετά να δώσουν στο κοινό περίμενε Κανά 9μηνο από τώρα και βλέπουμε..

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Το αστείο ειναι οτι εκανα εγγραφή εκει χτες, είδα και τον ΤΚ εκει, και ολοκλήρωσα την διαδικασια, και ελεγε οτι θα με ενημερωσουν ποτε θα υπάρχει διαθεσιμη υπηρεσία για να εξαργυρώσω το voucher. Αλλά για καποιον λόγο νομιζα πως όλοι μπορούν να γραφτουνε και ΚΑΠΟΙΑ στιγμη ισως το εξαργυρώσουν, και δεν κατάλαβα οτι το SFBB ειναι μόνο για FTTH (αλλα εφοσον έχει όρο να ειναι αναβαθμίσιμο σε 1 Gbps, τοτε μαλλον ειναι μονο για FTTH). Τώρα ομως συνειδητοποιώ οτι το γεγονος οτι ολοκλήρωσα την εγγραφή σημαίνει οτι ειναι πολυ πιθανο να ερθει οντως μέχρι την πολυκατοικία το FTTH (αφού μου ζήτησε και ακριβώς διεύθυνση), και μάλιστα σύντομα. Μου φαίνεται απίστευτο οτι ο ΤΚ μου ειναι εκει στην λιστα στον ελεγχο διαθ'εσιμοτητας, αν φανταστει κάνεις πόσοι ΤΚ υπάρχουν στην Αττική.

    Θα σας ενημερώσω για την πρόοδο των έργων!

    - - - Updated - - -

    Α 9μηνο ειναι η αναμονή; Τότε να μην χαρώ υπερβολικά Σκεφτηκα οτι λογικα πρεπει να κάνουν και testing, αλλά ήλπιζα κανα 2μηνο. Για να δουμε.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τα voucher είναι μέχρι Μάρτιο. Μετά άγνωστο αλλά λογικά στην χώρα της παράτασης που ζούμε, θα πάρει και αυτό.

    https://sfbb.gr/Info.html

    11. Μέχρι πότε μπορώ να εξαργυρώσω το SFBB κουπόνι μου;

    Το SFBB κουπόνι είναι εξαργυρώσιμο μέχρι την 31η Μαρτίου 2019. Τα SFBB κουπόνια που δεν θα έχουν ενεργοποιηθεί έως την 31η Μαρτίου 2019 ακυρώνονται. Η καταληκτική ημερομηνία εξαργύρωσης δύναται να παραταθεί με απόφαση της Επιτελικής Δομής ΕΣΠΑ Τομέα Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν κάνω λάθος έχει δοθεί 12μηνη παράταση.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει δοθεί μέχρι τέλους Μάρτη του 2020, με την βούλα της ΕΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    οκ, μάλλον δεν το ξέρουν οι ίδιοι.

    Από το site τους είναι.

    Να τους στείλουμε ένα μαιλ να τους ενημερώσουμε

  9. #9
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον μίλησα με τον εργολάβο, και μου ειπε οτι παραδίδουν ανα καμπίνα στον ΟΤΕ. Λεει οτι απ την στιγμή που μπαίνουν τα καλώδια μετα απο 20 μερες, 30 το πολυ ειναι ετοιμο για χρήση. Τώρα δεν ξέρω απο κει και πέρα ο ΟΤΕ ποσο θα καθυστερήσει να το διαθέσει στους παρόχους κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μέχρι να τα φτιάξουν να τα ενεργοποιήσουν να τα τεσταρουν και μετά να δώσουν στο κοινό περίμενε Κανά 9μηνο από τώρα και βλέπουμε..
    SV1BKN από εμπειρία πιστεύεις οτι θα χρειαστεί 9μηνο;

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην πραγματικότητα κανείς δεν γνωρίζει. Μπορεί σε 1 μήνα, 4-5 ή πολύ παραπάνω. Υπάρχουν περιπτώσεις που ξεπερνούν τον χρόνο. Κανείς δεν γνωρίζει τις αιτίες που γίνεται αυτό, εκτός φυσικά αυτών που είναι αρμόδιοι σε κάθε πάροχο.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xp1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α 9μηνο ειναι η αναμονή; Τότε να μην χαρώ υπερβολικά Σκεφτηκα οτι λογικα πρεπει να κάνουν και testing, αλλά ήλπιζα κανα 2μηνο. Για να δουμε.
    Κανα 2μηνο θα πάρει να κανουν την εγκατάσταση - ενεργοποιηση στην πολυκατοικια σου.

    Στην περιπτωση μου καταφερα να εχω ενεργοποιημενη ffth 8-9 μηνες μετα την ολοκληρωση των εργων στην περιοχη...

  12. #12
    Εγγραφή
    02-06-2002
    Περιοχή
    Ν. Ιωνία
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mb/100Mb
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xp1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ενοικιάσω διαμέρισμα απ την απέναντι πολυκατοικια και θα βάλω router που εχει εμβέλεια μέχρι το σπιτι μου
    Αν εννοείς εμβέλεια WiFi, κρίμα η οπτική.
    Με WiFi κατεβάζει 2MBps ενώ με ethernet 12,5 MBps.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xp1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι πολυ πιθανο να ερθει οντως μέχρι την πολυκατοικία το FTTH (αφού μου ζήτησε και ακριβώς διεύθυνση), και μάλιστα σύντομα.
    Θα ήταν περίεργο να έχουν φτάσει μέχρι την πολυκατοικία σου και να μην σε θέλουν για πελάτη. Κάθε νέος συνδρομητής τους είναι πολύτιμος για να σταθούν οικονομικά.
    Είχαν σκάψει για πάρτη μου 400m και ήταν μόνο άλλες 2 αιτήσεις στο ίδιο σκάψιμο.
    Όταν είχατε PSTN, είχα ISDN. Όταν περιμένατε να πάει 22:00 για να πληρώσετε μισή χρονοχρέωση, εγώ είχα flat rate GPRS. Όταν βάλατε ADSL Shared LLU, εγώ είχα SDSL full LLU. Όταν αναβαθμίσατε σε 2play ADSL2, εγώ είχα 3play ADSL2+ Annex M. Kαι τώρα που ψάχνετε για VDSL, εγώ έχω ήδη FTTH.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beatnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με WiFi κατεβάζει 2MBps ενώ με ethernet 12,5 MBps.
    Τι εννοείς κατέβαζει με 2MBps? Οτι μέσω wifi περιορίζομαι στα 2MBps ο,τι σύνδεση και αν έχω;

    Σήμερα μίλησα με τεχνικούς Costmote που δουλευαν σε μια καμπίνα 1 τετράγωνο απο δω και μου είπαν οτι πλεον η περιοχη τριγύρω ειναι έτοιμη για χρήση και είναι "θέμα Marketing" το πότε θα διατεθεί. Θα πεταχτώ αύριο στον ΟΤΕ εδώ κοντά να δω αν ξέρουν κάτι.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Νομιζω οτι αναφερεται στην δικια του περιπτωση, η ταχυτητα του wifi επηρεαζεται απο διαφορες παραμετρους, τον εξοπλισμο (router Κλπ), την αποσταση, τα εμποδια κ.α, με σωστο configuration θα πιανεις καλη ταχυτητα

    Θα μ'ενδιεφερε αν μπορεις να μας πεις και εδω τι θα σου απαντησουν, και εγω σε αντιστοιχη περιπτωση με την δικια σου βρισκομαι και ειμαι περιεργος να δω γιατι κανουν 8μηνα και 9μηνα απο την στιγμη που τα εργα ειναι ετοιμα.

    Δεν συζηταω για την Inalan που σε συνδεει κατευθειαν αλλα ενα 4μηνο-5μηνο (συμπεριλαμβανομενου του 2μηνου εγκαταστασης/συνδεσης) αφου ειναι FTTH και οχι vdsl θα μου φαινοταν πιο λογικο.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν σήμερα το πρωί μου ήρθε email από SFBB οτι η υπηρεσία είναι διαθέσιμη στην περιοχή μου! Μπαίνω λοιπόν και δειχνει μόνο wind και cosmote, αλλά δυστυχώς είμαι Vodafone. Μίλησα με Vodafone και μου είπαν εντός 2 εργασιμων ημερών θα με ενημερώσουν. Υποθέτω μέσα σε 1-2 θα εμφανιστει και το δικο τους κουπονακι..

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας