Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Question
    Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεος στο forum και δεν εχω και πολυ ιδεα απο τις συνδεσεις κλπ κλπ... εκανα μια συνδεση vdsl στην wind γιατι ειχαμε πολυ χαμηλες ταχυτητες στο σπιτι και ηταν το μονο που ειχαν να προτεινουν. Με την ενεργοποιηση της γραμμης κοπηκε το ιντερνετ και το τηλεφωνο εξαιτιας μιας βλαβης που αποδειχτηκε οτι τελικα ηταν στο καφαο τους σε ενα εξαρτημα (αντικεραυνικο απο οτι ειπε ο τεχνικος αν παιζει ρολο). Η ταχυτητα που εχουμε βαλει ειναι 50/5. Οι μετρησεις στην σελιδα του μοντεμ ειναι αυτες :

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 31769/137706 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 59057/140315 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 26.3/10.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 2.1/2.8 dB
    Output Power(Up/Down) -1.1/12.6 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 8/16
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 12/28 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 39/159012


    Ωστοσο οταν το τσεκαρω στο speedtest ενω το download ειναι σταθερα στο 49 ( στην αρχη ειναι σταθερα 80 και μετα πεφτει αποτομα) το Upload εχει μαξαρει μια φορα στο 1.3. Υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω εγω απο το μοντεμ; Η τα νουμερα ειναι κομπλε; Επισης με 50 mbps τι download πρεπει να εχεις με αυτες τις μετρησεις σε εφαρμογες τυπου steam;;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάτι έχει γίνει και έχουν ξεχάσει ελεύθερη την γραμμή, άλλα λες ότι έχεις στο συμβόλαιο και άλλα λέει το ρουτερ.

    Speedtest κάνεις μ' αυτόν τον τρόπο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    μπορεις να με καθοδηγησεις λιγο παραπανω; κατ αρχας τι ειναι ftp; και κατα δευτερον αν κατεβασω απο εκει ενα αρχει τσεκαρω μονο το download σωστα; ενω το σαιτ μου δινει τιμες και για το upload.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν πατήσεις πάνω στο "FTP Server" θα σου βγάλει Link για να κάνεις την δοκιμή με το αρχείο, οι οδηγίες είναι αναλυτικά.
    Έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο που να σε ενδιαφέρει το speedtest στο Upload;; oι εταιρίες εφαρμόζουν συνήθως περιορισμούς μόνο στο Download.
    Όταν κάνεις ένα στιγμιαίο test σε κάποιο από αυτά τα site, όπως είναι φυσικό δεν μπορείς να έχεις και εικόνα από την σταθερότητα της γραμμής σου, απλά σου δείχνει ένα αποτέλεσμα της συγκεκριμένης στιγμής και τίποτε άλλο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα στατιστικά σου πράγματι είναι πιο πάνω από 50/5, για εφαρμογές τύπου steam δεν έχω ιδέα αν όμως θέλεις να δεις πόσο τερματίζει η γραμμή σου μπες στο site της nvidia και κατέβασε τυχαία κάποιο driver.

  6. #6
    εκανα τις μετρησεις οπως στις οδηγιες αναλυτικα. οταν κατεβαζω μονο ενα αρχειο απο τον ftp server που εστειλες η ταχυτητα ειναι κατα μεσο ορο 5,4 mb/s που απο οτι ειδα στο ιντερνετ μεταφραζεται σε 43 mbps οταν μετα κατεβασα 4 διαφορετικα αρχεια ταυτοχρονα η ταχυτητα στο καθενα ηταν 1,200 kb/s αλλα ανα διαστηματα ειχε κατι spikes του τυπου οτι σε ολα ηταν 1200kb/s αλλα σε ενα απο τα 4 μπορει να πηγαινε 3.5 mb/s. Το θεμα ειναι οτι λιγο πανω λιγο κατω η ταχυτητα μου δεν εχει μεγαλη αποκλιση απο αυτα που συμφωνησα με την εταιρεια... αλλα εφοσον δεν εχω περιοριστει απο τον παροχο γιατι δεν πιανω την ταχυτητα που δειχνει το μοντεμ μου οτι εχω;

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα και κοίταξε το πάλι.

    Υπάρχει περίπτωση να είναι και Βug του Firmware, έχει το τελευταίο;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    εκανα απο το ρευμα και παλι τα ιδια. εκανα και reset και παλι τα ιδια... πως μπορω να το δω αν εχει το τελευταιο firmware;;;;

  9. #9
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gio1997 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα τις μετρησεις οπως στις οδηγιες αναλυτικα. οταν κατεβαζω μονο ενα αρχειο απο τον ftp server που εστειλες η ταχυτητα ειναι κατα μεσο ορο 5,4 mb/s που απο οτι ειδα στο ιντερνετ μεταφραζεται σε 43 mbps οταν μετα κατεβασα 4 διαφορετικα αρχεια ταυτοχρονα η ταχυτητα στο καθενα ηταν 1,200 kb/s αλλα ανα διαστηματα ειχε κατι spikes του τυπου οτι σε ολα ηταν 1200kb/s αλλα σε ενα απο τα 4 μπορει να πηγαινε 3.5 mb/s. Το θεμα ειναι οτι λιγο πανω λιγο κατω η ταχυτητα μου δεν εχει μεγαλη αποκλιση απο αυτα που συμφωνησα με την εταιρεια... αλλα εφοσον δεν εχω περιοριστει απο τον παροχο γιατι δεν πιανω την ταχυτητα που δειχνει το μοντεμ μου οτι εχω;
    O παροχος σου δινει αυτα που συμφωνησατε σε επιπεδο server, δηλαδη 50mbit.

    Σε μερικους χρηστες που ανηκουν σε καμπινες της Wind, αφηνουν το προφιλ ξεκλειδωτο σε επιπεδο dslam, αλλα φυσικα δεδομενα σου στελνουν αυτα που πληρωνεις. Δεν ειναι bug. Ειναι νοοτροπια της wind.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  10. #10
    καλως τοτε... παντως οταν μιλησα με τεχνικο της wind για την βλαβη που ειχαμε μου ειπε οτι θα εχω περισσοτερα απο οσα πληρωνω για αυτο ειπα να το τσεκαρω μηπως χρειαζεται καποια ρυθμιση αλλα μαλλον δεν ισχυει τελικα.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας