Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Χαιρετώ.
    Επειδή έχω κάνει αίτηση για κατοστάρα στον ΟΤΕ,ρωτάω πόσες μέρες κάνανε να την εγκαταστήσουν και ποιά είναι η διαδικασία;Δηλαδή χρειάζεται να έλθουν και στο σπίτι,ή τα κάνουν όλα από την Εταιρία; Ρωτάω γιατί σκοπεύω να φύγω αυτές τις μέρες και δεν θέλω να βρεθώ πίσω στην ουρά πάλι και να βρίζω.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    εξαρταται τι ειχες πριν. απο 50>100. δε θελει τιποτα.
    απο dsl πρεπει να ερθει καποιος καφαο. αν εισαι ηδη στα 24 full εχει γινει ηδη και περιμενεις το νεο μοντεμ, συνηθως οταν παιρνεις το νεο μοντεμ εισαι ηδη ετοιμος (τουλαχιστον παλια στο τεξας δεν ξερω αν πλεον εχει αλλαξει)

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξαρταται τι ειχες πριν. απο 50>100. δε θελει τιποτα.
    απο dsl πρεπει να ερθει καποιος καφαο. αν εισαι ηδη στα 24 full εχει γινει ηδη και περιμενεις το νεο μοντεμ, συνηθως οταν παιρνεις το νεο μοντεμ εισαι ηδη ετοιμος (τουλαχιστον παλια στο τεξας δεν ξερω αν πλεον εχει αλλαξει)
    Έιμαι στο έως 24, adsl,και περιμένω να πάω στο vdsl 100.Εχω το Speedport 2i,αλλά θα τους ζητήσω να το αλλάξουν σε plus,μιας και έχω και ένα Asus N66U για το wifi.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ.
    Δηλαδή χρειάζεται να έλθουν και στο σπίτι,ή τα κάνουν όλα από την Εταιρία; Ρωτάω γιατί σκοπεύω να φύγω αυτές τις μέρες και δεν θέλω να βρεθώ πίσω στην ουρά πάλι και να βρίζω.
    Δυστυχώς πρέπει να βρίσκεσαι σπίτι. Και εγω βρισκομαι σε παρομοια κατάσταση με τη δικη σου, εκτος πολης επι της παρουσης, και μετα απο 2 επικοινωνιες με 11888 αλλα και μεσω τσατ, μου είπαν οτι δε μπορουν να με ενεργοποιησουν σημερα ειτε αυριο παρασκευη, αλλα δευτέρα οταν εγω εχω επιστρέψει.

    Το γιατι δε μπορω να το καταλαβω. Τους ενημερωσα οτι εχω ηδη voip , το σπιτι δεν εχει συναγερμο, οτι ξέρω και πως να συνδέσω το ρουτερ, και πως να στειλω τηλεφωνικο σημα και στις αλλες μπριζες, αλλα δεν καταφερα να τους ψησω.

    Θα ρωτησω τον τεχνικο ομως ολες τις λεπτομεριες οταν συνταντηθω μαζι του, και θα τις μεταφέρω εδω απο δευτέρα, καθως με εχει φαει η περιεργια ζωντανο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Just_Nikos : 28-02-19 στις 13:47.
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δεν γνωριζω γιατι, αλλα σε μενα και πολλους αλλους δεν συνεβη αυτο.
    απλα χρειαζεται να ερθει καποιος τεχνικος να ξεσυνδεσει απο το παλιο dslam και να συνδεσει στον εξοπλισμο του καφαο.
    ισως το λεν για την περιπτωση που κατι παει στραβα και θελει να δει το χωρο. το πιθανοτερεο ειναι οτι θα κατσεις standby και δεν θα δεις ποτε κανεναν.

    εμενα απο 24>50 με γυρισαν την επομενη μερα το πρωι, και απο 50>100 σε 20 λεπτα μετα την αιτηση. βεβαια υπηρχαν αφθονοι τεχνικοι τριγυρω γιατι σεταραν τις καμπινες οταν το εκανα.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γνωριζω γιατι, αλλα σε μενα και πολλους αλλους δεν συνεβη αυτο.
    απλα χρειαζεται να ερθει καποιος τεχνικος να ξεσυνδεσει απο το παλιο dslam και να συνδεσει στον εξοπλισμο του καφαο.
    ισως το λεν για την περιπτωση που κατι παει στραβα και θελει να δει το χωρο. το πιθανοτερεο ειναι οτι θα κατσεις standby και δεν θα δεις ποτε κανεναν.

    εμενα απο 24>50 με γυρισαν την επομενη μερα το πρωι, και απο 50>100 σε 20 λεπτα μετα την αιτηση. βεβαια υπηρχαν αφθονοι τεχνικοι τριγυρω γιατι σεταραν τις καμπινες οταν το εκανα.
    Kαι εγω αυτο πιστευω θα γινει εν τέλη
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  7. #7
    Εγγραφή
    18-08-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport 724v CI
    SNR / Attn
    (dB) / 1.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε εμένα που παίρνω από καμπίνα Vodafone που έχει πάρει την υλοποίηση στην περιοχή μου, αλλά έχω Cosmote εννοείται, πάντως πήρε γύρω στις 10 ημέρες και δεν χρειάστηκε να έρθει κανείς σπίτι, η αναβάθμιση από adsl σε vdsl έγινε τόσο απλά.
    Το router μου το έστειλαν με courier και απλά πήγα το παλιό πίσω σε ένα κατάστημα για να το παραδώσω
    Αν θα πας στην 100αρα αναγκαστικά θα σου αλλάξουν router λόγω υποστήριξης, εμένα από το 2i με πήγαν στο 724
    Το μόνο που εκμεταλλεύομαι από αυτό φυσικά είναι το 1000ρι δίκτυο που δίνει αφού όλα τα έχω με σύρμα στο σπίτι, για τα ασύρματα έχω το Xiaomaκι και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά αφού υποστηρίζει διπλή λειτουργία 2.4 / 5g, κάτι που το 724 δυστυχώς δεν κάνει

  8. #8
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crossmo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα που παίρνω από καμπίνα Vodafone που έχει πάρει την υλοποίηση στην περιοχή μου, αλλά έχω Cosmote εννοείται, πάντως πήρε γύρω στις 10 ημέρες και δεν χρειάστηκε να έρθει κανείς σπίτι, η αναβάθμιση από adsl σε vdsl έγινε τόσο απλά.
    Το router μου το έστειλαν με courier και απλά πήγα το παλιό πίσω σε ένα κατάστημα για να το παραδώσω
    Αν θα πας στην 100αρα αναγκαστικά θα σου αλλάξουν router λόγω υποστήριξης, εμένα από το 2i με πήγαν στο 724
    Το μόνο που εκμεταλλεύομαι από αυτό φυσικά είναι το 1000ρι δίκτυο που δίνει αφού όλα τα έχω με σύρμα στο σπίτι, για τα ασύρματα έχω το Xiaomaκι και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά αφού υποστηρίζει διπλή λειτουργία 2.4 / 5g, κάτι που το 724 δυστυχώς δεν κάνει
    Εγώ το ρουτερ το πήρα επί τόπου με που έκανα την αίτηση σε τοπικό κατάστημα. Το Speed Port Plus μου δώσανε.
    Την αίτηση την είχα κάνει 21 Φεβρουαρίου απόγευμα, αλλά η κοπέλα εκεί μου είπε ότι θα την περάσει στο σύστημα την επόμενη μέρα το πρωί, συνεπώς 22 Φεβρουαρίου. Αν δεν έφευγα εκτός πόλης θα με είχαν ενεργοποιησει Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου, δηλαδή 4 εργάσιμες μέρες μετά.
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  9. #9
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crossmo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα που παίρνω από καμπίνα Vodafone που έχει πάρει την υλοποίηση στην περιοχή μου, αλλά έχω Cosmote εννοείται, πάντως πήρε γύρω στις 10 ημέρες και δεν χρειάστηκε να έρθει κανείς σπίτι, η αναβάθμιση από adsl σε vdsl έγινε τόσο απλά.
    Το router μου το έστειλαν με courier και απλά πήγα το παλιό πίσω σε ένα κατάστημα για να το παραδώσω
    Αν θα πας στην 100αρα αναγκαστικά θα σου αλλάξουν router λόγω υποστήριξης, εμένα από το 2i με πήγαν στο 724
    Το μόνο που εκμεταλλεύομαι από αυτό φυσικά είναι το 1000ρι δίκτυο που δίνει αφού όλα τα έχω με σύρμα στο σπίτι, για τα ασύρματα έχω το Xiaomaκι και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά αφού υποστηρίζει διπλή λειτουργία 2.4 / 5g, κάτι που το 724 δυστυχώς δεν κάνει
    Εγώ έχω ένα Asus N66U που κι αυτό έχει 2,4/5 ενεργοποιημένο, και το είχα και με το adsl.Ετσι τώρα που θα μου αλλάξουν το 2i με plus όταν βάλουν το κατοστάρι, δεν θα προβληματίζομαι καθόλου.
    Την αίτηση την έκανα στις 21/02 και δυστυχώς δεν το έχουν αλλάξει ακόμη μέχρι σήμερα 01/03.
    Edit.
    Τώρα μόλις πήρα μήνυμα ότι πρέπει να είμαι στο σπίτι την Τρίτη γιατί θα έλθει ο τεχνικός να κάνει την αλλαγή σε vdsl.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theodore41 : 01-03-19 στις 17:25.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε μένα έκανε 3 εργάσιμες. Είχα adsl από το κέντρο και είχα ήδη voip.

    Η αίτηση έγινε τηλεφωνικά και δεν ήταν ούτε αυτοί σίγουροι για διαθεσιμότητα γιατί η καμπίνα ήταν καινούρια. Η κουβέντα ήταν πως θα κάνουμε αίτηση και αν περάσει...και η αναμονή θα είναι 10 μέρες.

    Τελικά την 3 μέρα αποσυγχρόνισε για 2 λεπτά και κλείδωσε σε vdsl. Δεν ήρθε τεχνικός και το sms ενεργοποίησης ήρθε μετά από κανα μήνα.

    Γενικά δεν είναι στάνταρ η αναμονή.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ρωτησω κατι,
    Ετυχε να σας παρει το 13888 λιγες ωρες πριν την ενεργοποιηση και να σας πρήζει με προσφορες και μαρκετιστικα κολπα?
    Πακετο εχω ήδη επιλέξει (50L), αρα δε βλεπω το λογο για τηλεφωνημα
    Μολις με πηραν τηλ, αλλα ευτυχως δεν ειχα καλο σημα στο κινητο και επεσε η γραμμη
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  12. #12
    Εγγραφή
    18-08-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport 724v CI
    SNR / Attn
    (dB) / 1.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Xαχαχαχα, πονεμένη ιστορία!!!
    Εμένα με πήραν 3 φορές τις επόμενες 2 εβδομάδες!!!
    ότι ναναι λέμε!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας