Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Χαιρετώ τους πάντες και από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Αποφάσισα να φύγω από τη Vodafone γιατί είχα κάποια θέματα με Sites του εξωτερικού , κοινώς δεν έπαιζε καλά η Vodafone στο Latency με αυτά τα routes. Είχα VDSL50 και έπιανα γύρω στα 35-36Mbit. Τα υπόλοιπα ήταν όλα ΟΚ , τηλέφωνο PSTN κτλ. Το συμβόλαιό μου έληγε στις 1/3/2019 οπότε είπα να γυρίσω στον ΟΤΕ για καλύτερα. Πήγα από το κατάστημα στις 13 Φεβρουαρίου και ζήτησα να γίνει η αλλαγή , δεν ήξερα όμως! Το κατάστημα προχώρησε απευθείας την αλλαγή της γραμμής αφού τους είχα δώσει το βρόγχο και στις 15 Φεβρουαρίου βρέθηκα στον ΟΤΕ. Η αλλαγή αυτή μου κόστισε 160 ευρώ καθώς τόσα είναι τα τέλη αποδέσμευσης από τη Vodafone και όπως έμαθα εκ των υστέρων ΔΕΝ έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης πλέον αν το κάνεις σε κατάστημα.

    Φυσικά αν και γκρίνιαξα σε όλους δεν κατάφερα τίποτα "έτσι είναι ο νόμος" μου είπαν και υποχρεωτικά σε 1 μήνα θα δώσω 35 ευρώ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ του λογαριασμού ναι καλά ακούσατε στις 16/2 βγήκε ο λογαριασμός για 2 μέρες! και 35 ευρώ τέλη σύνδεσης στον ΟΤΕ συν φυσικά και τα 160 ευρώ στη Vodafone.

    Παράλληλα της αλλαγής βρήκαν ευκαιρία και μου γύρισαν το τηλέφωνο σε VOIP αν και ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ, ούτε για την αδυναμία υπαναχώρησης φυσικά.

    Στις 15/2 δήλωσα την πρώτη μου βλάβη γιατί η ταχύτητα ήταν χαμηλή ~31mbit και όπως με διαβεβαίωσαν θα το έφτιαχναν. Μέχρι να το δουν μετέφερα το Router από το δωμάτιο μου στην κεντρική μπρίζα (χωρίς το ενδιάμεσο καλώδιο που είχα βάλει μεταξύ αυτής της μπρίζας και του δωματίου μου) μιας που δεν είχε κάποιο νόημα να το έχω στο δωμάτιο μου με το VOIP εκεί και συγχρόνισα στα 40.

    Από προχτές το Router σταμάτησε να συγχρονίζει και δεν παίζει τίποτα. Περιμένω τον ΟΤΕ να πάει να το δει , με εκτίμηση αποκατάστασης βλάβης στις 5 Μαρτίου.

    Υπάρχει κάτι να κάνω για να ησυχάσω από αυτήν την ιστορία; Να κάνω καταγγελία στην ΕΕΕΤ;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που έκανες την αίτηση σε κατάστημα σωστά σου είπανε οτι δεν μπορείς να διακόψεις αζημίως.

    Καταγγελία να κάνεις στην ΕΕΤΤ για πιο λόγο;
    Την δικιά σου καλωδίωση την έχεις τσεκάρει καθόλου; αναφέρεις πως απο τα 31 κλείδωσες στα 40 αφού το έβαλες σε άλλη πριζα.

    Η αδυναμία υπαναχώρησης καθώς και το voip αναφέρονται στην σύμβαση που υπέγραψες άλλα όπως όλοι μας δεν διάβασες.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καταγγελία γιατί δεν έχω τίποτα; Ούτε τηλέφωνο ούτε Internet; Ούτε με ενημέρωσε κάποιος για το δικαίωμα υπαναχώρησης;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταγγελία γιατί δεν έχω τίποτα; Ούτε τηλέφωνο ούτε Internet; Ούτε με ενημέρωσε κάποιος για το δικαίωμα υπαναχώρησης;
    Βλάβη είναι, τυχαίνει μερικές φορές, θα πρέπει να περιμένεις αν δεν το λύσουν σε εύλογο διάστημα τότε ναι μπορείς να ζητήσεις διακοπή.
    Δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση να σε ενημερώσουν προφορικά και συγκεκριμένα για το μη δικαίωμα υπαναχώρησης αζημίως αν κάνεις αίτηση σε κατάστημα, μόνο σε περίπτωση αγορών εξ αποστάσεως αν δεν σε ενημερώσουν τότε οι 14 ήμερες γίνονται ένας χρόνος.
    Ξαναλέω όμως πως αναφέρεται στους όρους της σύμβασης που υπέγραψες

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport 724v CI
    SNR / Attn
    (dB) / 1.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είσαι εγγεγραμένος εδώ από το 2011 και δεν έτυχε ποτέ να διαβάσεις για θέματα που αφορούν την υπαναχώρηση και την μετάβαση σε VOIP?
    Γιατί δεν περίμενες να λήξει η σύμβαση σου και μετά να κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου?
    Στη vodafone ρώτησες τι ισχύει πριν κάνεις τη νέα σύμβαση?
    Επίσης και μόνο που λες ότι μετέφερες το router σε άλλο χώρο και συγχρόνισες υψηλότερα, δεν σου λέει κάτι για την καλωδίοση σου?
    Γιατί για όλα πρέπει να φταίνε πάντα οι εταιρίες? Και μάλιστα μας το αναφέρεις με τέτοιο τρόπο που θα έπρεπε να εκπλαγούμε με ένα θέμα που στην ουσία προκλήθηκε από δική σου αμέλεια να ελέγξεις τι ισχύει, κάτι που για σένα θα ήταν απλό σαν παλιό μέλος του συγκεκριμένου φορουμ που είσαι.
    Συμφωνώ λοιπόν και εγώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις του sdikr.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crossmo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι εγγεγραμένος εδώ από το 2011 και δεν έτυχε ποτέ να διαβάσεις για θέματα που αφορούν την υπαναχώρηση και την μετάβαση σε VOIP?
    Γιατί δεν περίμενες να λήξει η σύμβαση σου και μετά να κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου?
    Στη vodafone ρώτησες τι ισχύει πριν κάνεις τη νέα σύμβαση?
    Επίσης και μόνο που λες ότι μετέφερες το router σε άλλο χώρο και συγχρόνισες υψηλότερα, δεν σου λέει κάτι για την καλωδίοση σου?
    Γιατί για όλα πρέπει να φταίνε πάντα οι εταιρίες? Και μάλιστα μας το αναφέρεις με τέτοιο τρόπο που θα έπρεπε να εκπλαγούμε με ένα θέμα που στην ουσία προκλήθηκε από δική σου αμέλεια να ελέγξεις τι ισχύει, κάτι που για σένα θα ήταν απλό σαν παλιό μέλος του συγκεκριμένου φορουμ που είσαι.
    Συμφωνώ λοιπόν και εγώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις του sdikr.
    Επειδή από ότι φαίνεται ξέρεις, μπορείς να μου πεις γιατί εδώ και 3 μέρες δεν έχω ίντερνετ; Και γιατί η επίλυση χρειάζεται άλλη μια εβδομάδα;

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βλάβη λέγεται και παρουσιάζεται ξαφνικά σε πολλές περιπτώσεις. Δεν σου έχει χαλάσει ποτέ κινητή ή ακίνητη περιουσία που κατέχεις;
    Ο κανονισμός προβλέπει να γίνει αυτόματα, σε επόμενους λογαριασμούς, μείωση στο μηνιαίο πάγιο ανάλογα των ημερών που δεν λαμβάνεις υπηρεσία.
    Εν τω μεταξύ μπορείς να ζητήσεις να κάνουν εκτροπή του σταθερού σε κινητό, να σου δώσουν μονάδες κλήσεων από αυτό αλλά και όγκο δεδομένων για πρόσβαση στο διαδίκτυο.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή αυτή μου κόστισε 160 ευρώ καθώς τόσα είναι τα τέλη αποδέσμευσης από τη Vodafone και όπως έμαθα εκ των υστέρων ΔΕΝ έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης πλέον αν το κάνεις σε κατάστημα.
    Έχουμε γράψει πολλές φορές: Ούτε λεπτό πριν τη λήξη της δέσμευσης σε οποιονδήποτε πάροχο δεν πρέπει να γίνεται αίτηση σε άλλον πάροχο...

  9. #9
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Update on the case γύρισα σπίτι χτες και το έβαλα σε adsl2 mode, συγχρονίζει στα 14 αλλά δεν έχει ούτε ένα error. Αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να φταίει ενώ στη HOL δεν είχα τέτοιο θέμα.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι εξοπλισμό έχεις;
    Γιατί το 14 και συγχρονισμός σε adsl δείχνει πως μπορεί να μην είναι συμβατός με vectoring

  11. #11
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Το speed port plus ,σήμερα μού έστειλαν μήνυμα ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε. Περιττό να αναφέρω τη συνομιλία που είχα. Θα το δούνε , λογικά όταν τελειώσουν οι απόκριες.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το speed port plus ,σήμερα μού έστειλαν μήνυμα ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε. Περιττό να αναφέρω τη συνομιλία που είχα. Θα το δούνε , λογικά όταν τελειώσουν οι απόκριες.
    Συχρονιζει δηλαδή κανονικά τώρα; αν όχι μπορείς να δοκιμάσεις να του κάνεις ενα reset

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Συγχρονίζει στα 14 mbps χωρίς ούτε ένα CRC error. Έχω και ένα tp link 9980. Μπαίνει το speedport από πίσω μόνο για το VoIP ή να μην το ψάξω καθόλου;

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχρονίζει στα 14 mbps χωρίς ούτε ένα CRC error. Έχω και ένα tp link 9980. Μπαίνει το speedport από πίσω μόνο για το VoIP ή να μην το ψάξω καθόλου;
    Αυτό δεν πρέπει να είναι συμβατό με vectoring όποτε θα συχρονίζει στα 14 και αν.
    Μπορεί πάντως το speedport Να μπεί πίσω απο άλλο modem/router Μόνο για το voip

  15. #15
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έχουμε κάποιο guide να παίξω το απόγευμα;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας