Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ήθελα μία άποψη για τις ακόλουθες κατηγορίες σκληρών που βρίσκω στο eBay (μόνο SATA, εννοείται, και δεν θέλω κάτι υπερβολικό, και SATA II είναι ok):

    a. new other

    b. refurbished

    c. seller refurbished

    Απ' όσο έχω ψάξει, τουλάχιστον στο ebay.co.uk, αυτοί που έχουν πολύ καλές τιμές είναι οι seller refurbished. Τη συγκεκριμένη κατηγορία την έχετε δουλέψει; Έχετε πάρει τέτοιους; Κρατάνε ή μία μέρα ξυπνάτε και δεν υπάρχει δίσκος; Δεν είναια τόσο το θέμα της εγγύησης ή των χρημάτων, όσο των δεδομένων που θα χαθούν.

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να χρησιμοποιήσω τέτοιο δίσκο για backup.

    Για να μη σας κουράζω, ήθελα μία γρήγορη ανάλυση της κάθε κατηγορίας από τις τρεις, και εάν έχετε χρησιμοποιήσει αυτές, εάν σας έχουν βγει σε καλό. Καλό εννοώ ανθεκτικοί-να μην έχετε χάσει δεδομένα.

    Τώρα, εάν, εκτός eBay, έχετε να με στείλετε σε HDD backup σκληρούς κάπου αλλού, καλοδεχούμενα όλα τα links.

    Ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    α. ότι λέει (συνήθως)
    β. κανονικά σημαίνει πως έχει γίνει διαδικασία ανακατασκευής απο τον κατασκευάστη, θεωρητικά είσαι οκ
    γ. Πήρε τον δίσκο ο πωλητής, του έκανε format, mark bad sectors και ενα σκουπισματάκι και στον δίνει, μακρία

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Από την ώρα που τον θες για backup η επιλογή σου είναι μια.

    Καινούριο εκτός αν θες να κλαις και τα χρήματα και τα δεδομένα. Σφραγισμένο στο κουτί του.

    Όσο ποιο συμαντικα είναι τα δεδομένα σου τόσο ποιο αξιόπιστες λύσεις πρέπει να επιλέγεις.

    Refurbished = ανακατασκευή = μεγάλο ρίσκο σε ότι αφορά συμαντικα αρχεία.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα μία άποψη για τις ακόλουθες κατηγορίες σκληρών που βρίσκω στο eBay (μόνο SATA, εννοείται, και δεν θέλω κάτι υπερβολικό, και SATA II είναι ok):

    a. new other

    b. refurbished

    c. seller refurbished

    Απ' όσο έχω ψάξει, τουλάχιστον στο ebay.co.uk, αυτοί που έχουν πολύ καλές τιμές είναι οι seller refurbished. Τη συγκεκριμένη κατηγορία την έχετε δουλέψει; Έχετε πάρει τέτοιους; Κρατάνε ή μία μέρα ξυπνάτε και δεν υπάρχει δίσκος; Δεν είναια τόσο το θέμα της εγγύησης ή των χρημάτων, όσο των δεδομένων που θα χαθούν.

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να χρησιμοποιήσω τέτοιο δίσκο για backup.

    Για να μη σας κουράζω, ήθελα μία γρήγορη ανάλυση της κάθε κατηγορίας από τις τρεις, και εάν έχετε χρησιμοποιήσει αυτές, εάν σας έχουν βγει σε καλό. Καλό εννοώ ανθεκτικοί-να μην έχετε χάσει δεδομένα.

    Τώρα, εάν, εκτός eBay, έχετε να με στείλετε σε HDD backup σκληρούς κάπου αλλού, καλοδεχούμενα όλα τα links.

    Ευχαριστώ
    Πόσο κοστίζουν τα δεδομένα σου;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο κοστίζουν τα δεδομένα σου;
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής:σε 5-6 δίσκους που έχω, και σε κάθε δίσκο άλλο λειτουργικό, έχω κάνει download στον καθένα, αρχεία. Έχουν μαζευτεί, λοιπόν, αρκετά αρχεία σε κάθε δίσκο. Δεν είναι λίγες οι φορές που εάν θέλω κάποιο αρχείο, μπορεί να χάσω αρκετό χρόνο αναζητώντας τον σε περισσότερους του ενός δίσκους. Χάνω χρόνο.

    Αρχίζουν, επίσης, και ασφυκτιούν από άποψη χώρου, οι δίσκοι. Πρέπει, λοιπόν, καί για αυτόν τον λόγο, να τους συμμαζέψω.

    Ο σκοπός, λοιπόν, είναι, και λόγω περιορισμένου χώρου, και για να κερδίσω χρόνο σε αναζητήσεις, και για αυτό το ψιλομπάχαλο, να μαζέψω, κυρίως downloads, όλα αυτά σε έναν δίσκο.

    Άλλον έναν δίσκο θα ήθελα για να ρίχνω σε αυτό images άλλων σκληρών που έρχονται κατά διαστήματα στα χέρια μου. Αυτά τα images τα κρατάω 2-3 μήνες. Μετά τα διαγράφω. Είναι κάτι σαν προσωρινό image backup.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας