Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα ετοιμάζω καινούριο σύστημα και ειμαι σε δίλημμα οσον αφορά την κάρτα γραφικών.
    Οθονη εχω την lg 23mp68vq-p στα 1080p 70hz freesync και δεν ειναι προτεραιότητα να την αλλαξω.
    Την κάρτα την θελω κυριως για gaming με οτι καινούριο κυκλοφορεί fps κυριως.

    Καταρχάς δεν ξέρω αν στα 1080p αξιζει να κοιτάξω vega 64 και 2070.
    Ή θα είμαι εντάξει με vega 56 και 2060.

    Και στην συνέχεια αφου καταλειξω σε κατηγορία θελω να μου πείτε αν αξίζει να εκμεταλλευτώ την freesync δυνατότητα των vega ή τις καλύτερες υλοποιήσεις των nvidia.

    Αλλάζω pc ανα 5ετια περιπου..
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Αυτή τη στιγμή που μιλάμε από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να έχεις adaptive sync με την nvidia αν η οθόνη δεν έχει display port, και η δικιά σου δεν έχει. Άρα αν είναι προτεραιότητα για εσένα να έχεις κάποιο είδους freesync μπορείς να το πετύχεις μόνο με amd κάρτα γραφικών.

    Αν πας για vega εγώ θα πρότεινα sapphire. Από κει και πέρα η διάφορα είναι περίπου ένα κατοστάρικο.
    https://www.skroutz.gr/s/13967906/Sa...-11276-01.html
    https://www.skroutz.gr/s/14477068/Sa...-11275-03.html

    Και λέω περίπου γιατί την 56 την έχει φθηνά μόνο ένα κατάστημα και μπορεί σαν κατάστημα να μην σου κάνει. Μετά απλά δεν συμφέρει γιατί βγαίνει ακριβότερα από την 64. Αν τώρα δεν μένεις Ελλάδα ή αγοράζεις από εξωτερικό δεν έχω κοιτάξει τιμές. Η διαφορά των 100ευρω ίσως και να μην αξίζει αλλά αν δεν κάνεις oc στην κάρτα για να κερδίσεις αυτήν την διαφορά που έχει η 64 και δεν σου αρέσει και το κατάστημα που την πουλάει φθηνά , τότε η 64 ίσως και να είναι καλύτερη επιλογή.

    Από κει και περα δεν ξέρω αν αυτό που λες ότι η nvidia έχει καλύτερες υλοποιήσεις ισχύει. Μπορεί να βγάζουν περισσότερα fps , αλλά έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα στην τελευταια σειρά με χαλασμένες κάρτες , τα οποία θα τα διαπιστώσεις αν διαβάζεις και λίγο τι λενε στο εξωτερικό.

    Μια χαρά αξίζει να κοιτάξεις 64 και 2070 για 1080p ειδικά για βάθος 5ετιας.

    Τέλος ακόμα και να μπορούσες να εκμεταλλευτείς το freesync στην οθόνη σου με την nvidia , αν εξαιρέσεις αυτές τις οθόνες που έχει δώσει η nvidia σαν συμβατές , που είτε είναι αρκετά ακριβές είτε είναι με tn panel με ότι αυτό συνεπάγεται , δεν είναι σίγουρο οτι θα είχες απροβλημάτιστη εμπειρία. Αν διαβάσεις ακόμα και στο forum της nvidia υπάρχουν πολλά παράπονα αλλά δεν μπορείς να πεις και τπτ καθώς οι οθόνες που σίγουρα παίζουν απροβλημάτιστα είναι μόνο αυτές που είπε η nvidia.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  3. #3
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Vega 64 δεν αξίζει να κοιτάξεις καθώς με λίγο undervolting στην 56 φτάνεις τις ίδιες επιδόσεις.
    Σίγουρα θα σε καλύψει σε ανεκτό βάθος χρόνου για 1080p. Μόνο αν το τροφοδοτικό σου είναι οριακό για vega θα κοίταγα για nvidia καθώς στην κατηγορία απόδοσης τα DLSS/RTX είναι ακόμα αμφιλεγόμενα με μόνο όφελος την μικρότερη κατανάλωση.
    Που και αυτή αν δεν παίζεις 8+ ώρες την ημέρα δεν θα αποτελούσε κριτήριο επιλογής.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  4. #4
    Εγγραφή
    12-04-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή που μιλάμε από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να έχεις adaptive sync με την nvidia αν η οθόνη δεν έχει display port, και η δικιά σου δεν έχει. Άρα αν είναι προτεραιότητα για εσένα να έχεις κάποιο είδους freesync μπορείς να το πετύχεις μόνο με amd κάρτα γραφικών.

    Αν πας για vega εγώ θα πρότεινα sapphire. Από κει και πέρα η διάφορα είναι περίπου ένα κατοστάρικο.
    https://www.skroutz.gr/s/13967906/Sa...-11276-01.html
    https://www.skroutz.gr/s/14477068/Sa...-11275-03.html

    Και λέω περίπου γιατί την 56 την έχει φθηνά μόνο ένα κατάστημα και μπορεί σαν κατάστημα να μην σου κάνει. Μετά απλά δεν συμφέρει γιατί βγαίνει ακριβότερα από την 64. Αν τώρα δεν μένεις Ελλάδα ή αγοράζεις από εξωτερικό δεν έχω κοιτάξει τιμές. Η διαφορά των 100ευρω ίσως και να μην αξίζει αλλά αν δεν κάνεις oc στην κάρτα για να κερδίσεις αυτήν την διαφορά που έχει η 64 και δεν σου αρέσει και το κατάστημα που την πουλάει φθηνά , τότε η 64 ίσως και να είναι καλύτερη επιλογή.

    Από κει και περα δεν ξέρω αν αυτό που λες ότι η nvidia έχει καλύτερες υλοποιήσεις ισχύει. Μπορεί να βγάζουν περισσότερα fps , αλλά έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα στην τελευταια σειρά με χαλασμένες κάρτες , τα οποία θα τα διαπιστώσεις αν διαβάζεις και λίγο τι λενε στο εξωτερικό.

    Μια χαρά αξίζει να κοιτάξεις 64 και 2070 για 1080p ειδικά για βάθος 5ετιας.

    Τέλος ακόμα και να μπορούσες να εκμεταλλευτείς το freesync στην οθόνη σου με την nvidia , αν εξαιρέσεις αυτές τις οθόνες που έχει δώσει η nvidia σαν συμβατές , που είτε είναι αρκετά ακριβές είτε είναι με tn panel με ότι αυτό συνεπάγεται , δεν είναι σίγουρο οτι θα είχες απροβλημάτιστη εμπειρία. Αν διαβάσεις ακόμα και στο forum της nvidia υπάρχουν πολλά παράπονα αλλά δεν μπορείς να πεις και τπτ καθώς οι οθόνες που σίγουρα παίζουν απροβλημάτιστα είναι μόνο αυτές που είπε η nvidia.
    Καταρχάς σ ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν είναι προτεραιότητα το Freesync γιατί απλα δεν το έχω δουλέψει για να δω την διαφορά εκτός απο τα διάφορα βίντεο στο YouTube. Θα έπρεπε να δώσω βαρύτητα στις amd ή δεν θα δω μεγαλες διάφορες σε σχεση με τις non-freesync καρτες της nvidia.; επισης να λάβω υπόψη την αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση των amd gpu; μενω ελλαδα και θα αγοράσω μεμονωμένα ολα τα κομμάτια μεσα στο μηνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω τι κομμάτια σκέφτεσαι να αγοράσεις για να σου απαντήσω ολοκληρωμένα και ούτε τι games παίζεις. Πάντως το fressync είναι ένα ωραίο feature. Οι amd δεν είναι κακές κάρτες και προσωπικά την κατανάλωση όταν μιλάμε για gaming δεν την λαμβάνω τόσο υπόψιν.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας