Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 52
  1. #16
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το NAT δεν είναι ιδιαίτερη προστασία, και όταν έχουμε και το IPv6 τότε δεν υπάρχει καν NAT. Σωστό router με σωστό Firewall χρειάζεται που να καλύπτει IPv4 και IPv6 ταυτόχρονα. Πέρα απο αυτά χρειάζεται και το λειτουργικό της συσκευής να είναι λίγο της προκοπής και όχι ελβετικό τυρί αλλά σίγουρα δε χρειάζεται άχρηστα antivirus ιδιαίτερα στην περίπτωση αυτή που τρέχει proprietary λειτουργικό μη ευρέως διαδεδομένο.
    Αυτό.

    Αν είναι το λειτουργικό τρύπιο, με ξεχασμένα backdoor accounts, αφημένο στην τύχη από τον κατασκευαστή, τι να κάνει το antivirus;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #17
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 202013Επεκτείνοντας την συνεργασία της με την McAfee, η Samsung θα προεγκαθιστά στις Smart TVs της -μοντέλα 2019- το McAfee Antivirus σε αυτές, για να τις "προστατέψει" από malware. Το γεγονός πως οι τηλεοράσεις της Samsung "τρέχουν" το δικό της λειτουργικό Tizen, φαίνεται πως περνάει απαρατήρητο όταν πρόκειται να εισπράξει χρήματα.



    Πηγή : Techspot
    ευτυχώς δηλαδή που δεν αγοράζω τηλεοράσεις samsung
    γιατί mcafee antivirus software (προσωπικά λέω μακριά και αγαπημένοι) όπως και τα norton / panda κτλ...

  3. #18
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Άντε,με το καλό και στα ψυγεία!

  4. #19
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε,με το καλό και στα ψυγεία!
    μακριά από τηλεοράσεις - κουζίνες - ψυγεία - πλυντήρια

    δεν χρειάζονται τα antivirus

    ήμαρτον δηλαδή

    ότι κάνω εγώ στην τηλεόραση μου (δεν την χρησιμοποιώ) κλείνω το WiFi , βγάζω το LAN και τέλος

    το ίδιο και στον οποιοδήποτε αποκωδικοποιητή.

  5. #20
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακριά από τηλεοράσεις - κουζίνες - ψυγεία - πλυντήρια

    δεν χρειάζονται τα antivirus

    ήμαρτον δηλαδή

    ότι κάνω εγώ στην τηλεόραση μου (δεν την χρησιμοποιώ) κλείνω το WiFi , βγάζω το LAN και τέλος

    το ίδιο και στον οποιοδήποτε αποκωδικοποιητή.
    Πώς δεν χρειάζονται...θα μπαίνει ο χάκερ στο "έξυπνο" ψυγείο,θα ανεβάζει τον θερμοστάτη και θα σου ξυνίζει το γάλα!
    Αντιβάιρους παντού!!!

  6. #21
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακριά από τηλεοράσεις - κουζίνες - ψυγεία - πλυντήρια

    δεν χρειάζονται τα antivirus

    ήμαρτον δηλαδή

    ότι κάνω εγώ στην τηλεόραση μου (δεν την χρησιμοποιώ) κλείνω το WiFi , βγάζω το LAN και τέλος

    το ίδιο και στον οποιοδήποτε αποκωδικοποιητή.
    Και πως βλέπεις Netflix με τουρκικούς υπότιτλους;

  7. #22
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως βλέπεις Netflix με τουρκικούς υπότιτλους;
    δεν βλέπω με τούρκικους υπότιτλους αλλά με ελληνικούς.

  8. #23
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Η ιδέα των tv που είναι "smart" είναι άχρηστη εξ αρχής. Οι πιονεροι ξέρουν τις παντελώς μούφα "εφαρμογες" τους που εκτός της ίδιας της αχρηστιας τους σταματούσαν να δουλεύουν μετά από λίγο καιρό. (Την απάτη του YouTube app την θυμάται κανεις; ). Την tv όμως την αγοράζεις για αρκετά χρόνια.

  9. #24
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ούτε ο ίδιος ο McAfee δεν χρησιμοποιεί το antivirus του πλέον.
    Άντε και Bixby σας εύχομαι στις Samsung TVs.

  10. #25
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιδέα των tv που είναι "smart" είναι άχρηστη εξ αρχής. Οι πιονεροι ξέρουν τις παντελώς μούφα "εφαρμογες" τους που εκτός της ίδιας της αχρηστιας τους σταματούσαν να δουλεύουν μετά από λίγο καιρό. (Την απάτη του YouTube app την θυμάται κανεις; ). Την tv όμως την αγοράζεις για αρκετά χρόνια.
    Θα συμφωνησω και επισης πιο πριν το ξενερωμα του skype που το κοψανε οπου στα μοντελα 2012 που ερχονταν με ενσωματωμενες καμερες....τους εμεναν οι καμερες μεταξυ αυτων και εγω περα του οτι βγαζαν σε διαφορα μερη της οθονης clouds και η εγγυηση ειχε περασει και μετα κατι τρελλα ανοιγε οποτε ηθελε και εκλεινε και δεν επαιζε το νετ μακρυα λοιπον απο αυτη τη μαρκα.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν έχεις συσκευές που είναι Online Θέλεις και προστασία, αν έχεις συσκευές smart που τους έχεις βγάλει ασύρματα και λαν απλά δεν είναι smart όποτε δεν χρειάζεσαι και κάποια προστασία.

    Οπότε πάρτε μη smart τηλεοράσεις και αφήστε αυτούς που επιλέγουν smart τηλεοράσεις να έχουν κάποια προστασία

  12. #27
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Ωραία, η βιομηχανία των antivirus βρήκε μια νέα αγορά, θα ακολουθήσουν τα firewalls και μετά οι σουϊτες και τα anti-κάτι.

    ... το λειτουργικό της συσκευής να είναι λίγο της προκοπής και όχι ελβετικό τυρί αλλά σίγουρα δε χρειάζεται άχρηστα antivirus ιδιαίτερα στην περίπτωση αυτή που τρέχει proprietary λειτουργικό μη ευρέως διαδεδομένο ...
    η έκφραση:
    'της προκοπής΄ είναι θέμα συζήτησης, αν κάτι είναι πράγματι της προκοπής σήμερα πως θα ξέρουμε ότι θα είναι και αύριο?
    'proprietary λειτουργικό μη ευρέως διαδεδομένο' νομίζω ότι από μόνη της δεν σημαίνει και ασφαλές, μπορεί αύριο να διαρρεύσει ή να γίνει reverse engineered κλπ. Μπορεί πράγματι σήμερα το proprietary να περιέχει και το ασφαλές, αύριο όμως?

    Ελπίζω να έχουν modes λειτουργίας 'smart TV' και 'σκέτη TV' και να αφήνουν να διαλέξεις.
    edit: χρειάζεται τόση πολλή εξυπνάδα σε τηλεόραση?

  13. #28
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Φυσάνε που φυσάνε σε ταχύτητα... είπαν να τις χαντακώσουν και αυτές!!! Αν προσέχεις τι κάνεις κ που μπαίνεις δεν το πολυέχεις ανάγκη, προσωπικά σπάνια έχω βάλει οταν υποψιάζομαι μόνο οτι έχω κολλήσει έναν ιό, όπου κάνω εκκαθάριση και μετά πέφτει format... μόνο και μόνο τότε.
    Στην τελική οτι και να έχεις... όταν βλέπεις κενά τύπου meltdown κ spectre που βλέπουν κατευθείαν γλώσσα μηχανής οτι και να τρέχεις σε antivirus δεν σε προστατεύει.
    Θα το καταφέρει η Samsung με το McAfee που είναι ανέκδοτο από μόνο του!!!

  14. #29
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ πάντως που έχω smart τηλεόραση με σύνδεση στο WiFi και στο LAN την συνδέω όποτε εγώ θέλω και χρειάζομαι τις δυνατότητες smart web o/s όταν δεν την χρειάζομαι να είναι smart αποσυνδέω το WiFi και το LAN
    προστασία και εφαρμογές τύπου mcafee/norton/panda κτλ δεν χρησιμοποιώ.

  15. #30
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Linuxάκια τρέχουν όλες, (όπως βασικά όλα σχεδόν τα ηλεκτρονικά που κατασκευάζονται την τελευταία δεκαετία) και δεν υπάρχει επιστημονικό formal proof ότι δεν είναι τρύπια (σε ασφάλεια) με κάποιο τρόπο.

    Άμα, ή όταν επιτέλους καταλάβουν την σημασία της ασφάλειας του kernel για την οποιαδήποτε συσκευή, τότε ίσως αναπτύξουν κάτι πιο ασφαλή, όπως π.χ. να βάλουν τον seL4 Kernel που είναι μαθηματικά αποδεδειγμένό πως είναι correct και συνεπώς είναι και (θεωρητικά τουλάχιστον) ασφαλές, θα ήταν μια καλή αρχή.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας