Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπα... Αν δε γίνει κάτι πολύ χοντρό σε σημείο που να τους κοστίσει ακριβά κανείς δε θα κάνει τίποτα. Προσωπικά δεν προτίθομαι να αγοράσω οποιαδήποτε συσκευή που μπορεί να αχρηστευθεί αν πέσει το δίκτυο ή ο κατασκευαστής της τα τινάξει και κλείσει το Cloud service του. Οι έξυπνες και IoT συσκευές έχουν αρκετά θέματα αξιοπιστίας με ασφάλεια να είναι ένα από αυτά.

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως που έχω smart τηλεόραση με σύνδεση στο WiFi και στο LAN την συνδέω όποτε εγώ θέλω και χρειάζομαι τις δυνατότητες smart web o/s όταν δεν την χρειάζομαι να είναι smart αποσυνδέω το WiFi και το LAN
    προστασία και εφαρμογές τύπου mcafee/norton/panda κτλ δεν χρησιμοποιώ.
    Και γιατί μας το λες δυο φορές;

  3. #33
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις συσκευές που είναι Online Θέλεις και προστασία, αν έχεις συσκευές smart που τους έχεις βγάλει ασύρματα και λαν απλά δεν είναι smart όποτε δεν χρειάζεσαι και κάποια προστασία.

    Οπότε πάρτε μη smart τηλεοράσεις και αφήστε αυτούς που επιλέγουν smart τηλεοράσεις να έχουν κάποια προστασία
    Συγγνώμην,αλλά τι ζημιά μπορεί να πάθουμε αν δεν υπάρχει προστασία στην τηλεόραση;

  4. #34
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμην,αλλά τι ζημιά μπορεί να πάθουμε αν δεν υπάρχει προστασία στην τηλεόραση;
    Τεράστια...σκέψου να βλέπεις το "The King's speech" π.χ και ξαφνικά να μαυρίσει η οθόνη και μετά να αρχίσει να παίζει τον "Πάτερ Γκομένιο"?
    Ή (ακόμα χειρότερα) το "Ροκάκιας την ημέρα,το βράδυ καμαριέρα"?
    Θα το αντέξεις??

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμην,αλλά τι ζημιά μπορεί να πάθουμε αν δεν υπάρχει προστασία στην τηλεόραση;
    Μπορούν να ακούνε και να βλέπουν τι κάνεις, υπάρχουν αρκετά video σε διάφορα sex site απο χακαρισμενες κάμερες, τώρα και απο τηλεοράσεις που έχουν κάμερα. Μπορούν να κάνουν την συσκευή Bot και να κάνουν επιθέσεις σε σελίδες ή διάφορες άλλες παράνομες πράξεις, θα το καταλάβεις όταν θα χτυπήσει η αστυνομία την πόρτα σου, αποκτώντας πρόσβαση σε μια συσκευή στο εσωτερικό σου δίκτυο μετά τους είναι πιο εύκολο να αποκτήσουν πρόσβαση και σε άλλες, υποθέτω βέβαια πως δεν τα θεωρείς αυτά σημαντικά, οπότε ναι δεν θα πάθεις εσυ κάποια ζημιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 04-03-19 στις 11:21.

  6. #36
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορούν να ακούνε και να βλέπουν τι κάνεις, υπάρχουν αρκετά video σε διάφορα sex site απο χακαρισμενες κάμερες, τώρα και απο τηλεοράσεις που έχουν κάμερα. Μπορούν να κάνουν την συσκευή Bot και να κάνουν επιθέσεις σε σελίδες ή διάφορες άλλες παράνομες πράξεις, θα το καταλάβεις όταν θα χτυπήσει η αστυνομία την πόρτα σου, υποθέτω βέβαια πως δεν τα θεωρείς αυτά σημαντικά, οπότε ναι δεν θα πάθεις εσυ κάποια ζημιά.
    Οκ,να σοβαρευτώ.
    Ασφάλεια αγαπητέ,σημαίνει ενημερωμένο λογισμικό.Όχι παρατημένο και τρύπιο λειτουργικό,που μου κοτσάρει η (κάθε samsung)για να μου πουλήσει δήθεν ασφάλεια με antivirus.
    Κανένα antivirus δεν θα σε σώσει όταν (εσκεμμένα) η εταιρία παρατάει το λειτουργικό (για να πάρεις την καινούργια τηλεόραση,φυσικά) ή σου δίνει ενημερώσεις μέχρι δύο χρόνια.

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ,να σοβαρευτώ.
    Ασφάλεια αγαπητέ,σημαίνει ενημερωμένο λογισμικό.Όχι παρατημένο και τρύπιο λειτουργικό,που μου κοτσάρει η (κάθε samsung)για να μου πουλήσει δήθεν ασφάλεια με antivirus.
    Κανένα antivirus δεν θα σε σώσει όταν (εσκεμμένα) η εταιρία παρατάει το λειτουργικό (για να πάρεις την καινούργια τηλεόραση,φυσικά) ή σου δίνει ενημερώσεις μέχρι δύο χρόνια.

    Καλό θα ήταν, είναι δυστυχώς όμως κάτι που δεν ισχύει, δεν φτάνει να είναι ενημερωμένο το λογισμικό, σίγουρα είναι καλύτερα απο το μη ενημερωμένο αλλά και πάλι δεν φτάνει.
    Ούτε το antivirus σε σώζει 100%

  8. #38
    Εγγραφή
    06-10-2004
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    OTE SPEEDPORT 2
    SNR / Attn
    --(dB) / --(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    respect στο θείο...
    -== Εμπρός στο ΕΤΣΙ που χάραξε ο ΤΕΤΟΙΟΣ!!! ==-

  9. #39
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς δεν χρειάζονται...θα μπαίνει ο χάκερ στο "έξυπνο" ψυγείο,θα ανεβάζει τον θερμοστάτη και θα σου ξυνίζει το γάλα!
    Αντιβάιρους παντού!!!
    Όχι μόνο. Θα εισάγει virus και θα σου κλειδώνει τρόφιμα και στην συνέχειά θα πρέπει να πληρώσεις για να σου δώσουν κωδικό προκειμένου να καταναλώσεις τα τρόφιμα.
    Προσωρινή λύση: δεύτερο ψυγείο και συχνά backup στα τρόφιμα.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  10. #40
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Αν ήθελε μια εταιρεία να σου προσφέρει τη σιγουριά μιας "επιπλέον ασφάλειας" , γνώμη μου είναι, ότι θα μπορούσε να σου δίνει "ελευθέρας" να χρησιμοποιήσεις όποιο μέτρο θες εσύ. Μπορεί εγώ να θέλω McAfee αλλά άλλος να θέλει Avast ενώ τέλος ένας τρίτος χρήστης να θέλει να εγκαταστήσει NordVPN με Kill Switch (ή κάποιο δωρεάν VPN αν το θέμα είναι το κόστος και μόνο). Δεν θέρω αν αυτή η πρόταση της Samsung προέκυψε αβίαστα ή έγινε σοβαρή έρευνα ωστόσο εκτιμώ ότι δεν θα είναι αποδεκτή από όλους τους μελλοντκούς αγοραστές.

  11. #41
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήθελε μια εταιρεία να σου προσφέρει τη σιγουριά μιας "επιπλέον ασφάλειας" , γνώμη μου είναι, ότι θα μπορούσε να σου δίνει "ελευθέρας" να χρησιμοποιήσεις όποιο μέτρο θες εσύ. Μπορεί εγώ να θέλω McAfee αλλά άλλος να θέλει Avast ενώ τέλος ένας τρίτος χρήστης να θέλει να εγκαταστήσει NordVPN με Kill Switch (ή κάποιο δωρεάν VPN αν το θέμα είναι το κόστος και μόνο). Δεν θέρω αν αυτή η πρόταση της Samsung προέκυψε αβίαστα ή έγινε σοβαρή έρευνα ωστόσο εκτιμώ ότι δεν θα είναι αποδεκτή από όλους τους μελλοντκούς αγοραστές.
    Θα βγάλουν και από την McAfee χρήματα. Εδώ σε υπολογιστές και αρκετοί χρήστες παίρνουν ότι τους δίνουν. πόσο μάλλον σε τηλεοράσεις που δεν υπάρχει και σημαντική εξειδίκευση / εμπειρία και προηγούμενο.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  12. #42
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό θα ήταν, είναι δυστυχώς όμως κάτι που δεν ισχύει, δεν φτάνει να είναι ενημερωμένο το λογισμικό, σίγουρα είναι καλύτερα απο το μη ενημερωμένο αλλά και πάλι δεν φτάνει.
    Ούτε το antivirus σε σώζει 100%
    Ευτυχώς,ισχύει απόλυτα.
    Patched OS & apps= δεν υπάρχουν κενά ασφαλείας.Ο χάκερ τρώει πόρτα.
    Απολαμβάνεις την ταινία της επιλογής σου.

    Unpatched OS & apps= υπάρχουν κενά ασφαλείας.Ο χάκερ μπαίνει.
    Θα δεις "Πάτερ Γκομένιο" κι ας έχεις όσα antivirus θέλεις.

  13. #43
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    και που ξέρεις ότι και το OS και τα apps είναι patched?

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς,ισχύει απόλυτα.
    Patched OS & apps= δεν υπάρχουν κενά ασφαλείας.Ο χάκερ τρώει πόρτα.
    Απολαμβάνεις την ταινία της επιλογής σου.

    Unpatched OS & apps= υπάρχουν κενά ασφαλείας.Ο χάκερ μπαίνει.
    Θα δεις "Πάτερ Γκομένιο" κι ας έχεις όσα antivirus θέλεις.
    Οτι πεις δεν θα σου το χαλάσω, δεν έχω και όρεξη ούτε να εξηγήσω τα αυτονόητα, άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι Unpatched εδώ και 19 χρόνια

  15. #45
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι πεις δεν θα σου το χαλάσω, δεν έχω και όρεξη ούτε να εξηγήσω τα αυτονόητα, άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι Unpatched εδώ και 19 χρόνια
    Πάντα υπάρχει περίπτωση.Πάντα θα ανακαλύπτονται bugs,όσο θα υπάρχει software.
    Αυτό όμως δεν αναιρεί αυτά που έγραψα παραπάνω.
    Αν τώρα μιλάς για ΑΠΟΛΥΤΗ ασφάλεια,μία είναι η λύση:Τραβάς το καλώδιο και είσαι offline.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας