Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν γνωριζει καποιος. Εχω κανει αιτηση για μετακομιση, στην καινουργια περιοχη δεν δινουν VDSL που ειχα πριν, οποτε θελουν να μου κανουν αναγκαστικη υποβαθμιση. Ο ΟΤΕ ομως δινει στην περιοχη μεχρι 100mbps. Ειμαι σε συμβολαιο που ληγει τον Δεκεμβριο.
    Δικαιολογειται ακυρωση συμβολαιου?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Την μετακόμιση δεν σου την επιβάλει ο πάροχος, αυτός στο σημείο που έκανες το συμβόλαιο σου παρέχει την υπηρεσία που ζήτησες, όποτε δεν βλέπω πως μπορείς να ζητήσεις διακοπή χωρίς να πληρώσεις.

    Μου φαίνεται πάντως λίγο δύσκολο να μην παρέχουν vdsl απο την στιγμή που δίνει ο ΟΤΕ

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σπύρο, τουλάχιστον στη δική μας περιοχή, Νίκαια με καμπίνες Wind, δεν δίνει η vodafone VDSL, μόνο OTE και Wind. Αν δεις στο αντίστοιχο thread υπάρχουν πολλοί πονεμένοι παντρεμένοι είτε με Nova είτε με vodafone που θέλουν να αναβαθμίσουν και δεν μπορούν. Έχω την εντύπωση ότι ισχύει παντού όπου έχουν μπει καμπίνες Wind.

    Για τον φίλο βέβαια δεν ξέρω να απαντήσω αν μπορεί να κάνει ακύρωση χωρίς penalty. Ίσως αν το ζητήσει ευγενικά;
    hnesne

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο, τουλάχιστον στη δική μας περιοχή, Νίκαια με καμπίνες Wind, δεν δίνει η vodafone VDSL, μόνο OTE και Wind. Αν δεις στο αντίστοιχο thread υπάρχουν πολλοί πονεμένοι παντρεμένοι είτε με Nova είτε με vodafone που θέλουν να αναβαθμίσουν και δεν μπορούν. Έχω την εντύπωση ότι ισχύει παντού όπου έχουν μπει καμπίνες Wind.

    Για τον φίλο βέβαια δεν ξέρω να απαντήσω αν μπορεί να κάνει ακύρωση χωρίς penalty. Ίσως αν το ζητήσει ευγενικά;
    Για την Nova το είχα ακούσει και δοκιμάσει, για την vodafone δεν το είχα προσέξει, σε ευχαριστώ

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την μετακόμιση δεν σου την επιβάλει ο πάροχος, αυτός στο σημείο που έκανες το συμβόλαιο σου παρέχει την υπηρεσία που ζήτησες, όποτε δεν βλέπω πως μπορείς να ζητήσεις διακοπή χωρίς να πληρώσεις.

    Μου φαίνεται πάντως λίγο δύσκολο να μην παρέχουν vdsl απο την στιγμή που δίνει ο ΟΤΕ
    Χμμ ναι μεν αλλα και εχω το δικαιωμα να ματακομιζω οποτε θελω, αν αδυνατουν να παρεχουν την υπηρεσια που εχουμε συμβολαιο γιατι να ειμαι υποχρεωμενος να λαμβανω κατι αλλο? Εκτος αυτου με ρωτησαν αν θελω να κανω υποβαθμιση χωρις να αναφερουν με τι τιμη θα ειναι η καινουργια συνδεση. Και μαλλον εκ του πονηρου υπονοουν οτι θα πληρωνω τα ιδια.

    Παντως συγεκριμενα τους ρωτησα πως γινεται να δινει ο ΟΤΕ στην περιοχη vdsl και οχι η vodafone Και μου ειπαν δεν εχουν συμβαση για εκει. Τωρα πως γινεται απο την πανω μερια του δρομου να δινουν κανονικα και απο την κατω οχι ειναι αξιο αποριας. Εδω να αναφερω οτι η μετακομιση της γραμμης εχει καθυστερησει πανω απο ενα μηνα γιατι εφεραν τη γραμμη σε αλλο κτηριο! Επρεπε λοιπον μετα να κανουν καινουργια αιτηση στον ΟΤΕ

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibrakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ ναι μεν αλλα και εχω το δικαιωμα να ματακομιζω οποτε θελω, αν αδυνατουν να παρεχουν την υπηρεσια που εχουμε συμβολαιο γιατι να ειμαι υποχρεωμενος να λαμβανω κατι αλλο? Εκτος αυτου με ρωτησαν αν θελω να κανω υποβαθμιση χωρις να αναφερουν με τι τιμη θα ειναι η καινουργια συνδεση. Και μαλλον εκ του πονηρου υπονοουν οτι θα πληρωνω τα ιδια.

    Παντως συγεκριμενα τους ρωτησα πως γινεται να δινει ο ΟΤΕ στην περιοχη vdsl και οχι η vodafone Και μου ειπαν δεν εχουν συμβαση για εκει. Τωρα πως γινεται απο την πανω μερια του δρομου να δινουν κανονικα και απο την κατω οχι ειναι αξιο αποριας. Εδω να αναφερω οτι η μετακομιση της γραμμης εχει καθυστερησει πανω απο ενα μηνα γιατι εφεραν τη γραμμη σε αλλο κτηριο! Επρεπε λοιπον μετα να κανουν καινουργια αιτηση στον ΟΤΕ
    Εσύ έκανες την σύμβαση και το συμβόλαιο για να σου παρέχουν υπηρεσία στην τωρινή κατοικία, μπορούν να σου πούνε και αυτοί εμάς δεν μας ενδιαφέρει εκεί θα συνεχίσουμε να παρέχουμε υπηρεσίες.
    Το να μετακομίσεις είναι δικιά σου επιλογή και δεν μπορεί αυτό να ζημιώσει τον παρόχο.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Μου είχε τύχει το ίδιο πριν χρόνια με Vodafone. Αρχικά δεν ήθελαν να διακόψουν το συμβόλαιο. Έτσι και εγώ έκανα κανονικά αίτηση μεταφοράς στην άλλη περιοχή (επαρχεία). Όταν φυσικά και δεν μπορούσαν να παρέχουν την παλία υπηρεσία (VDSL) μόνοι τους με υποβάθμισαν σε ADSL (και με γενναία έκπτωση να μήνω 12μήνες, γιατί ο ΟΤΕ ήδη έβαζε vdsl).
    @ SDKIR οταν μετακομίζεις πως θα παρέχουν υπηρεσίες σε αλουνού το σπίτι? Ο πελάτης είναι το άτομο και οχι το οίκημα

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είχε τύχει το ίδιο πριν χρόνια με Vodafone. Αρχικά δεν ήθελαν να διακόψουν το συμβόλαιο. Έτσι και εγώ έκανα κανονικά αίτηση μεταφοράς στην άλλη περιοχή (επαρχεία). Όταν φυσικά και δεν μπορούσαν να παρέχουν την παλία υπηρεσία (VDSL) μόνοι τους με υποβάθμισαν σε ADSL (και με γενναία έκπτωση να μήνω 12μήνες, γιατί ο ΟΤΕ ήδη έβαζε vdsl).
    @ SDKIR οταν μετακομίζεις πως θα παρέχουν υπηρεσίες σε αλουνού το σπίτι? Ο πελάτης είναι το άτομο και οχι το οίκημα
    Έχω περίπτωση που κατάστημα έκλεισε και του ζητήσανε ή να βρει κάπου να το μεταφέρει ή να συνεχίσει να το πληρώνει.
    Το συμβόλαιο το κάνεις σαν άτομο ώστε να παρέχεται η υπηρεσία σε μια συγκεκριμένη θέση.
    Πιο πάνω θα δεις πως ο πελάτης δεν θέλει να μεταφέρει την υπηρεσία αν δεν είναι vdsl, Θέλει να την διακόψει χωρίς ποινή.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω περίπτωση που κατάστημα έκλεισε και του ζητήσανε ή να βρει κάπου να το μεταφέρει ή να συνεχίσει να το πληρώνει.
    Το συμβόλαιο το κάνεις σαν άτομο ώστε να παρέχεται η υπηρεσία σε μια συγκεκριμένη θέση.
    Πιο πάνω θα δεις πως ο πελάτης δεν θέλει να μεταφέρει την υπηρεσία αν δεν είναι vdsl, Θέλει να την διακόψει χωρίς ποινή.
    Ξεχνας μια λεπτομερεια , ο ΟΤΕ δινει VDSL αρα δεν ειναι οτι δεν μπορουν τεχνικα να δωσουν. Το dslam που παει η γραμμη μου ειναι αναβαθμισμενο. Δεν θελουν να δωσουν.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibrakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνας μια λεπτομερεια , ο ΟΤΕ δινει VDSL αρα δεν ειναι οτι δεν μπορουν τεχνικα να δωσουν. Το dslam που παει η γραμμη μου ειναι αναβαθμισμενο. Δεν θελουν να δωσουν.
    Δεν έχουν κάποια υποχρέωση να νοικιάσουν γραμμή απο άλλον πάροχο, αν γενικά λοιπόν στην περιοχή δεν παρέχουν σε κανέναν πελάτη τους vdsl δεν μπορείς να κάνεις κάτι, δες το μήνυμα του jap Πιο πάνω.

    Τι να σου πω, μπορείς να κάνεις μια καταγγελία προς την ΕΕΤΤ να δεις τι μπορεί να γίνει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 05-03-19 στις 12:38.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μπορούν να μείνουν στο γράμμα του συμβολαιου, να προσφέρουν υποβαθμιση υπηρεσιας με αντίστοιχη μείωση του κοστους ή να επιτρέψουν στον συνδρομητη να φύγει χωρίς πέναλτι. Προτιμότερο θα ηταν το τρίτο και δεν βλέπω γιατί δεν το κανουν (δίνουν τη δυνατότητα για πιο ασήμαντος λόγους), αλλά και το δεύτερο (που το προτειναν στη συγκεκριμενη περιπτωση) τίμιο είναι και υπέρ του συνδρομητη, άσχετο που δεν είναι το ιδανικό.

    Να ξαναγραψω οτι με λίγη ευγένεια (και ενα ωραία συνταγμένο αίτημα) ίσως να επιτευχθεί το ιδανικό.
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι και αλλα θεματα και μαλλον τελικα δεν θα κατσω να περιμενω αλλο και θα κανω αιτηση ΟΤΕ και ας τολμησουν να με χρεωσουν προστιμο.

    31/01 αιτηση για μετακομιση γραμμης
    19/02 συνεργειο του ΟΤΕ εφερε την γραμμη (υποτιθεται)
    21/02 συνεργειο της vodafone διαπιστωσε οτι η γραμμη εχει παει σε αλλο κτηριο στην απεναντι μερια του δρομου. Εγινε καινουργια αιτηση για γραμμη
    28/02 αφου τους πηρα τηλεφωνο με ενημερωνουν οτι πρεπει να υποβαθμιστει η γραμμη και θα με παρουν απο το αρμοδιο τμημα για να με ενημερωσουν σχετικα
    05/03 ξανα υποβαλλουν αιτηση στο αρμοδιο τμημα για να με καλεσουν και να με ενημερωσουν
    Ακομα περιμενω.. Αυριο θα φανε ενα ξεχεστηριο γραπτως και θα γινει αιτηση για VDSL στον οτε.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο, τουλάχιστον στη δική μας περιοχή, Νίκαια με καμπίνες Wind, δεν δίνει η vodafone VDSL, μόνο OTE και Wind. Αν δεις στο αντίστοιχο thread υπάρχουν πολλοί πονεμένοι παντρεμένοι είτε με Nova είτε με vodafone που θέλουν να αναβαθμίσουν και δεν μπορούν. Έχω την εντύπωση ότι ισχύει παντού όπου έχουν μπει καμπίνες Wind.
    Ζητούν vdsl θύρες από την wind και δεν τους δίνει;

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο Χ πάροχος που έχει αναλάβει μια περιοχή, υποχρεούται εκ του κανονισμού να δώσει υπηρεσία στην χοντρική στους άλλους παρόχους.
    Είναι καθαρά θέμα πολιτικής των άλλων παρόχων να νοικιάσουν στη χοντρική και να δώσουν λιανική στους δικούς τους πελάτες. Δεν έχουν καμία υποχρέωση, από κανέναν κανονισμό.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Χ πάροχος που έχει αναλάβει μια περιοχή, υποχρεούται εκ του κανονισμού να δώσει υπηρεσία στην χοντρική στους άλλους παρόχους.
    Είναι καθαρά θέμα πολιτικής των άλλων παρόχων να νοικιάσουν στη χοντρική και να δώσουν λιανική στους δικούς τους πελάτες. Δεν έχουν καμία υποχρέωση, από κανέναν κανονισμό.
    Δεκτό, αλλά δυσκολεύομαι να κατανοήσω το λόγο η κάθε Vodafone ή Nova να μην θέλει να εξυπηρετήσει τους πελάτες της, να αυξήσει το τζίρο της και να κινδυνεύει μάλιστα να χάσει και κάποιους βιαστικόυς, που βλέπουν το γείτονα με wind ή cosmote να έχει ήδη πάρει vdsl θύρα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας