Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Τα φωτα σας.

    Αυτη τη στιγμη απεχω περιπου 2000μ απο το αστικο κεντρο. Σε λιγο καιρο (ημερες πιθανοτατα) η νεα καμπινα της vodafone που εχει ενεργοποιηθει και συνδεεται με το καφαο που με καλυπτει, θα δινει vdsl διαθεσιμοτητα.
    Η αποσταση μου ομως ειναιι 900μ. Μιλαμε για walking αποσταση οπως περιπου παει το απερχομενο καλωδιο του οτε (απο kv vodafone - καφαο οτε ---ΒΟΧ -- σπιτι μου).
    Το ζητημα ειναι. Να το επιχειρησω να προβω σε αιτηση; Η θα ειναι δωρο άδωρον; Το κακο της υποθεσης ειναι πως δεν μπορω να ξερω τι περιπου θα περιμενω οσο αφορα ταχυτητα με βαση τα στατιστικα μου γιατι αυτα ειναι μεχρι το Αστικο κεντρο ενω μετα την αλλαγη ο βροχος μου θα τερματιζει στη καμπινα της vodafone.

    Κοιτώντας τα γραφηματα του vdsl vectoring σε αντιθεση με το απλο vdsl2, φαινεται αισιοδοξο οσο αφορα την αποσταση των 1000μ πχ. Και με ενα 30αρι download /3-4mbit upload θα ημουν χαρουμενος.

    Τι λετε οι τεχνικοι ειδημονες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 05-03-19 στις 10:43.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-11-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    H300s
    Ο ΟΤΕ θυμάμαι, επειδή έχει και την εγγύηση ταχύτητας, σου έλεγε ένα νούμερο πριν κάνεις αίτηση, ότι θα είσαι π.χ μεταξύ 38-42, η Vodafone δεν ξέρω αν το κάνει νομίζω όχι, επίσεις δεν έχει νομίζω και εγγύηση ταχύτητας όποτε δεν ξέρω, πάντος εγώ στην θέση σου θα το δοκίμαζα, και αν έβλεπα ότι δεν απέδιδε και δεν ήμουν ευχαριστημένος κατευθείαν θα το γύρναγα πάλι σε adsl. Νομίζω αξίζει τον κόπο, μην ξεχνάς ότι είναι Vectoring, όχι απλο VDSL2 που έχει καλύτερα αποτελέσματα σε ακτίνα 1 khm.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι τόσο αραιή η τοποθέτηση των καμπινών στην περιοχή σου ?

    Θεωρητικά μπορείς να πιάσεις 30-40 down και γύρω στα 5 up, αλλά είσαι στο πολύ όριο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Μάλλον έχεις λάθος εντύπωση για το σε ποιά καμπίνα συνδέεσαι. Απίθανο το βλέπω στα Καμίνια μάλιστα να μην είναι πιο κοντά η καμπίνα. Αυτά τα στοιχεία που έχεις στο προφίλ σου τι είναι;

  5. #5
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι τόσο αραιή η τοποθέτηση των καμπινών στην περιοχή σου ?

    Θεωρητικά μπορείς να πιάσεις 30-40 down και γύρω στα 5 up, αλλά είσαι στο πολύ όριο.
    Ναι δυστυχώς.
    Μιλάμε για τη πόλη του Βόλου που «ανοίκει» στη Vodafone όσο αφορά το Fttc.
    Ανοίξω στα όρια ενός αστικού κέντρου όπου το καφαο που με καλύπτει βρίσκεται αρκετά μακριά.
    Στα θετικά ειναι πως πως η ποιότητα χαλκού στη περιοχή μου ειναι αρκετά καλή και παίζω με Amex m προφίλ εδώ κ πολύ καιρό χωρίς κανένα θέμα στη σύνδεση μου.
    Υγ: αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να μεταφέρει το ποστ στη κατηγορία vdsl!

  6. #6
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    απανταω στο θεμα μετα απο καιρο.
    Ενεργοποιηθηκα εδω και λιγους μηνες. H ενεργοποιηση ηταν επεισοδιακη αφου βρεθηκε προβλημα αρχικο στο καφαο του οτε οπου ανοικω οπου και δεν ειχα κουμπωσει καλα (το upload μου ηταν στα 500kbps). Και στη πορεια αρχισε να πεφτει ο συγχρονισμος απο 35/5 σε 2000kbps/800kbps ανα περιοδους. 2ο προβλημα κομματι της γραμμης απο το ΒΟΧ ως ενα κουτι διακλαδωσης εξω απο το σπιτι μου. Οξείδωση. Διορθωθηκε και αυτο.

    Τα δικα μου στατιστικα ειναι εξωπραγματικα. Λογο συστημικου λαθους, μου δοθηκε κανονικα vdsl διαθεσιμοτητα γιατι το συστημα ειδε την Αναπαυσεως στη Νεα Ιωνια και εγω ειμαι στα κηπια.
    Η πιο κοντινη μου καμπινα σε αποσταση βρισκεται 900 μετρα πως ειχα υπολογισει. Και ομως, δεν ισχυει. Συμφωνα με τις μετρησεις χαλκου, ειμαι στα 1200μ.
    Και εδω κανει το θαυμα του το vectoring vdsl οπου μπορει να συγχρονισει πολυ καλα εφοοσν ο χαλκος ειναι σε καλη κατασταση.

    Στατιστικα γραμμης μου:
    downstream upstream
    36065down 5117 up
    attn attn
    26 18


    Επισης ανα περιοδους το attn απο 26db γινεται 3db(πως το εξηγουν αυτο οι τεχνικοι ειδημονες του φορουμ?!!) . Ο παραλογισμος στο μεγαλειο του με τη γραμμη μου αλλα θυμιζω οτι ειμαι 1200μετρα με προφανως πολυ καλη ποιοτητα χαλκου (αν και εναεριο αρκετο κομμάτι καλωδιωσης).
    Συνηθως το upstream καποιες φορες γινεται 4600kbps και μετα παλι ανεβαινει. Δεν μιλαω καν, δεν εχω ασχοληθει περαιτέρω. Και ειμαι χαρουμενος που πιανω αυτη τη ταχυτητα.
    Για την ωρα κατι litebeam ubiquiti κεραιες που εχω πιανουν σκονη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας