Όπως βλέπετε καί από τις ημερομηνίες, το ψάχνω ακόμη. Έτσι, για γνώσεις.

Τα παρακάτω στοιχεία αναφέρονται μόνο για το πρόγραμμα rufus.

Όπως έχω βρει, και από την απάντηση που δίνει ο sweet dreams παραπάνω, το rufus αναγνωρίζει κανονικά το αρχείο με το οποίο πάει να φτιαχτεί το usb, διότι είναι αρχείο DD. Απ' ό,τι είδα, είναι κάποια αρχεία (τα ονομαζόμενα DD), τα οποία, ναι μεν έχουν επέκταση .iso, αλλά μπορούν να φτιάξουν bootable καί DC/DVD καί USB. Αυτό συμβαίνει και με το μήνυμα παραπάνω. Το rufus ειδοποιεί ότι εντόπισε ένα αρχείο DD. Οπότε, ρωτάει τον χρήστη εάν θέλει να συνεχίσει, πατάς ναι, και φτιάχνεις το bootable USB stick.

Το θέμα είναι το εξής:παρ' ό,τι λένε σε διάφορες σελίδες, που έψαξα με google search, ότι είναι απλό με κάποια προγράμματα να φτιάξεις αρχείο DD, δεν είναι και τόσο απλό. Ουσιαστικά, νομίζω, πρέπει να έχεις τον κώδικα του προγράμματος που ενδιαφέρεσαι. Εννοώ, μόνο ο εκάστοτε προγραμματιστής/εταιρία μπορεί να φτιάξει DD αρχείο. Δηλαδή, οι εταιρίες που φτιάχνουν ένα πρόγραμμα, προκειμένου να μπορεί κάποιος να φτιάξει bootable USB stick, έχει δύο επιλογές:

α. φτιάχνει δύο ξεχωριστά αρχεία - ένα για κατασκευή bootable CD/DVD και ένα για κατασκευή bootable USB stick ή

β. φτιάχνει ένα αρχείο .iso DD

Για την α. περίπτωση, π.χ. για το memtest86+ εάν θέλεις να φτιάξεις bootable CD, άλλο αρχείο θα κατεβάσει για bootable cd και άλλο αρχείο (σε άλλο link) θα κατεβάσεις εάν θέλεις bootable USB stick. Στο linux (περίπτωση β.), βέβαια, φτιάχνουν απευθείας DD. Εάν κατεβάσεις π.χ. Ubuntu 18.10, θα κάνει καί για DVD καί για USB. Εκεί, έχουν φτιάξει ένα μόνο αρχείο τύπου DD, που κάνει να φτιάξει καί bootable DVD καί bootable usb stick.

Νομίζω πως, εάν κάποιος έχει ένα bootable cd/dvd, δεν μπορεί να φτιάξει από αυτό ένα bootable DD αρχείο. Κι αυτό διότι δεν έχει τον κώδικα να κατασκευάσει το DD. Εκτός και εάν:

α. υπάρχουν προγράμματα που φτιάχνουν από CD/DVD αρχεία DD και δεν γνωρίζω ή

β. μπορείς να φτιάξεις από το bootable CD/DVD ένα .iso 9660 με κάποιο πρόγραμμα, και στη συνέχεια να το μετατρέψεις με κάποιο πρόγραμμα σε DD (είναι κι αυτό μία μέθοδος που επίσης αγνοώ)

Αυτά, τουλάχιστον, έχω καταλάβει εγώ μέχρι τώρα που το έχω κοιτάξει. Εάν είναι λάθος αυτά που αναφέρω (ή μέρος αυτών), ας με διορθώσει κάποιος.

p.s. το ίδιο, φυσικά, ισχύει καί στην reverse περίπτωση. Δηλαδή, να έχεις ένα bootable usb stick, και να θέλεις να φτιάξεις ένα bootable CD/DVD.