Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Καταρχάς καλησπέρα σας.

    Εχθές δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση του «Linux Mint 19.1-cinnamon», αλλά δυστυχώς απέτυχε συν του ότι προέκυψαν extra προβλήματα με τον δίσκο του κύριου λειτουργικού που χρησιμοποιώ (Win 7). Δεν ξέρω γιατί, αλλά μετά την επανεκκίνηση που χρειαζόταν το Mint, υπήρξε πρόβλημα και με την εκκίνηση των windows. Μέσα απ’ τα 10άρια (έχω κι αυτά σε άλλο δίσκο), είδα ότι έδειχνε το partition που είναι εγκατεστημένα τα 7άρια, ως «unallocated». Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συνέβη.

    Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια για να μην ξαναπάθω καμιά ζημιά και τραβάω και πάλι τα μαλλιά μου. Θα πάρω τα πράγματα απ΄την αρχή για να βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ.

    Α) Η μητρική μου (ASUS M4A79XTD EVO) διαθέτει 6 θύρες sata. Στις πρώτες τέσσερις είναι συνδεδεμένοι 2 SSD (Win7 & Win10) και δύο HD (sata 3 & 4). Υπάρχει κι ένας 5ος (sata 5) HD στον οποίο και θέλω να εγκαταστήσω το Mint.
    Μέσα απ’ το BIOS έχω ρυθμίσει και τις 6 θύρες σε AHCI type. Το «πρόβλημα» που υπάρχει με την συγκεκριμένη ρύθμιση, είναι ότι δεν εμφανίζεται ο 5ος δίσκος μέσα στο BIOS, ενώ τόσο στα Windows όσο & κατά την εγκατάσταση του Mint φαίνεται κανονικά. Αλλάζοντας την ρύθμιση για τις θύρες (sata 5 & 6) σε IDE, τότε εμφανίζεται και στο BIOS. Δεν είμαι σίγουρος τι ρόλο παίζει αυτό, αλλά τόσο καιρό που τον έβλεπα μέσα από τα 7άρια, δεν είχα δώσει σημασία.
    Και μιας και φάνηκε και κατά την εγκατάσταση του Mint, επίσης δεν έδωσα σημασία. Αλλά σίγουρα υπάρχει θέμα εδώ (για το οποίο δεν γνωρίζω τι ρύθμιση απαιτείται), αφού κατά την επανεκκίνηση του Mint και αφού πάτησα F8 για την επιλογή του συγκεκριμένου δίσκου, δυστυχώς δεν τον εμφάνιζε.

    Οπότε (1η ερώτηση ), υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω χωρίς ν’ αλλάξω τον τύπο της συγκεκριμένης θύρας στο BIOS, ώστε να bootάρει κανονικά το Mint ?

    Β)
    Διαβάζοντας τις οδηγίες για την εγκατάσταση του Mint, και φτάνοντας στην επιλογή για τον τύπο εγκατάστασης (Erase disk and install Linux Mint ή something else), επέλεξα «something else».+

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Linux Mint-Installer Partitions.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  143,1 KB 
ID: 202058

    Στην συνέχεια λοιπόν, και αφού επέλεξα τον συγκεκριμένο δίσκο (με βάση τις οδηγίες πάντα), αναφέρει τα εξής:

    «Το Linux Mint απαιτεί μια κατάτμηση να προσαρτηθεί στον κατάλογο root / .
    Το λειτουργικό σύστημα Linux Mint (χωρίς πρόσθετο λογισμικό ή προσωπικά δεδομένα)
    απαιτεί χοντρικά περί τα 15GB, οπότε δώστε σε αυτή τη κατάτμηση ένα αξιοπρεπές μέγεθος
    (της τάξης των 100GB ή περισσότερα).
    Το ext4 είναι το προτεινόμενο. Είναι το πιο δημοφιλές σύστημα αρχείων στο Linux.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Linux Mint Edit Partition.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  95,0 KB 
ID: 202060
    Επίσης δημιουργήστε μια κατάτμηση swap . Αυτή η κατάτμηση χρησιμοποιείται για
    αδρανοποίηση και ως δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που ο υπολογιστής σας ξεμείνει από
    μνήμη RAM. Δώστε σε αυτή τη κατάτμηση ένα μέγεθος ίσο με την ποσότητα της RAM στον
    υπολογιστή σας»

    Σαν άσχετος λοιπόν, άφησα τις επιλογές όπως εμφανίζονταν, με την διαφορά ότι επέλεξα «Format the partition» πιστεύοντας ότι είναι απαραίτητο για την εγκατάσταση. Στα υπόλοιπα (Size & Mount point), δεν πείραξα κάτι. Θεωρώ περιττό ν’ αναφέρω ότι δεν έχω ιδέα τι είναι η «κατάτμηση swap» κι αν χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση για την εγκατάσταση.
    Η εγκατάσταση πάντως συνεχίστηκε κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα, παρά μόνο στην επανεκκίνηση όπου δεν εμφανίζεται ο συγκεκριμένος δίσκος (πιθανόν λόγω της ρύθμισης στο BIOS) οπότε και δεν φορτώνει το λειτουργικό.

    (2η ερώτηση) – Υπάρχει κάποιος τρόπος για να λυθεί το πρόβλημα της εμφάνισης του δίσκου (χωρίς βεβαίως να επηρεαστούν οι υπόλοιποι) και ποιες είναι οι προτεινόμενες ρυθμίσεις που χρειάζονται σχετικά με τον τύπο της εγκατάστασης (επιλογή δίσκου, file system, format,σπάσιμο σε 2 partition)?
    Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι ν’ αφαιρέσω τα καλώδια των υπόλοιπων δίσκων και μετά να προχωρήσω σε εγκατάσταση του Mint. Αλλά επανασυνδέοντας τους υπόλοιπους, υπάρχει περίπτωση να προκύψει άλλο πρόβλημα?

    Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχω φαγωθεί να δοκιμάσω και Linux OS για να μάθω σιγά-σιγά και γι’ αυτό. Δεν είναι κακό πιστεύω.

    Ευχαριστώ & sorry για το πρήξιμο.

    Υ.Γ. Κάπου πρέπει να μου περισσεύει κι ένας SSD 50 Giga. Να δοκιμάσω εγκατάσταση σ’ αυτόν? Αλλά σε ποια θύρα είναι προτιμότερο να τον συνδέσω και τι ρύθμιση θα χρειαστεί ενδεχομένως στο BIOS?

    (Συγνώμη για τις 2 foto στο θέμα, γιατί τις βλέπω πολύ μικρές. Μπήκαν για να διευκολύνω στην κατανόηση του προβλήματος, αλλά δεν το έχω ξανακάνει και έχω μπερδευτεί λίγο. Δεν ξέρω πως να τις μεγενθύνω. )
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Για δοκίμασε να αλλάξεις καλώδιο στον δίσκο που δεν φαίνεται στο BIOS.
    Οδηγός εγκατάστασης: https://www.pcsteps.gr/29041-%CE%B5%...#_Linux_Mint-2

  3. #3
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου.
    Σχετικά με την πρόταση σου, εννοείς ν' αλλάξω την θύρα που είναι συνδεδεμένος? Ρωτώ γιατί όπως αναφέρω και στο αρχικό μου μνμ, μέσα απ' τα Windows φαίνεται κανονικά ο δίσκος. Έχω την εντύπωση δλδ, πως δεν πρέπει να φταίει το καλώδιο.
    Υποψιάζομαι την ρύθμιση στο Bios, αλλά πως γίνεται να εμφανίζεται στο λειτουργικό και όχι στο Bios, οέο?
    Επίσης, τσέκαρα το link που έδωσες (η πλάκα είναι ότι το έχω περασμένο στα bookmarks ), αλλά εκεί αναφέρει για εγκατάσταση του Mint μαζί με τα Windows σε Dual boot. Προσωπικά προτιμώ να το έχω σε δικό του δίσκο, τον οποίο & θα επιλέγω (με F8) όταν θα θέλω να το χρησιμοποιώ.

    - - - Updated - - -

    Σκέφτομαι να δοκιμάσω την εγκατάσταση στον 50ρη SSD που μου περισσεύει, αλλά έχω μπερδευτεί σχετικά με τις ρυθμίσεις για τον τύπο εγκατάστασης.

    Π.χ. θα χρειαστεί να υπάρχει 2ο partition στον δίσκο? Έχει δλδ σχέση με το swap ή δεν είναι απαραίτητο?

    Στο σημείο του «Edit Partition» , χρειάζεται να τροποποιήσω κάτι ή αφήνω τα νούμερα (για το size) ως έχουν?

    Χρειάζεται να προσθέσω κάτι στην επιλογή «Mount point» ή αφήνω μόνο την / ?

    Στα στοιχεία χρήστη, εμφανίζει την επιλογή για «Encrypt my home folder». Είναι απαραίτητο να επιλεγεί ή υπάρχει περίπτωση να εμφανιστούν προβλήματα με μεταγενέστερες εγκαταστάσεις ή απεγκαταστάσεις προγραμμάτων?

    Επειδή προτιμώ την αγγλική γλώσσα για το λειτουργικό, τι άλλη ρύθμιση θα χρειστεί για να έχω και τα ελληνικά? (εγγραφή κειμένων κλπ)

    Μπορώ μετά την εγκατάσταση, να γυρίσω το Office στα ελληνικά, αφήνωντας το λειτουργικό στ' αγγλικά? Χρειάζεται δλδ downloading κάποιου πακέτου γλώσσας ή γίνεται κι από μέσα?

    Sorry για όλες αυτές τις απορίες, αλλά σαν άσχετος με Linux, προβληματίζομαι μην κάνω καμιά πατάτα με την εγκατάσταση.

    Και πάλι ευχαριστώ και θα επανέλθω αύριο.

    Υ.Γ. Υπάρχει κάποιο link στο site σχετικά με εγκατάσταση προγραμμάτων στο Linux, για ν' αρχίσω να μαθαίνω σιγά-σιγά?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 05-03-19 στις 22:11.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    1.Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο εκτός από το καλώδιο,για το θέμα του δίσκου που δεν φαίνεται στο BIOS.Δεν χάνεις τίποτα με το να δοκιμάσεις μια αλλαγή.
    2.Δεν έχει σημασία που είναι για dual-boot ο οδηγός.Ακολουθείς τα βήματα από το σημείο που περιγράφει την εγκατάσταση του mint.
    3.Αν χρειάζεσαι κρυπτογράφηση των αρχείων σου,επιλέγεις «Encrypt my home folder».
    4.Μπορείς να επιλέξεις όποια γλώσσα θέλεις, μετά την εγκατάσταση,βάζοντας το αντίστοιχο πακέτο.
    5.Μπορείς να αποσυνδέσεις τους υπόλοιπους δίσκους και να κάνεις εγκατάσταση σε αυτόν της επιλογής σου.
    Αν είναι ssd πρέπει να τον έχεις σε ACHI mode στο BIOS.
    6.Το swap είναι το αντίστοιχο της "εικονικής μνήμης" στα windows.
    7.Προγράμματα στο Mint εγκαθιστάς από το κέντρο λογισμικού της διανομής σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Μερικές μόνο απορίες ακόμα, εάν μπορείς να βοηθήσεις.

    Μάλλον θα δοκιμάσω την εγκατάσταση στον HD (αφού τσεκάρω καλώδια & ότι άλλο χρειαστεί), ο οποίος είναι γύρω στα 111 giga. Από τον οδηγό που διάβασα, έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με την διαρύθμιση χώρου στον δίσκο. Στον οδηγό αναφέρουν την δημιουργία ξεχωριστών partition, διαφορετικής χωριτηκότητας. Ένα για το «root partition», δεύτερο για «home» και ένα τρίτο για το «swap».
    1. Θα χρειστεί να κάνω ανάλογο διαμοιρασμό στον δίσκο ή δεν είναι απαραίτητο? Κι αν όντως χρειάζεται, έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μέγεθος για το καθένα?
    2. Αν τελικά είναι απαραίτητο, υποθέτω ότι μπορεί να γίνει κατά την εγκατάσταση δίνοντας τις ανάλογες τιμές στο σημείο του «Edit Partition», σωστά? Θα ήταν πιο βολικό εάν τα φτιάξω πριν την εγκατάσταση ή όχι? Όσο για το «swap», χρειάζεται να το ρυθμίσω εγώ ή γίνεται αυτόματα κατά την εγκατάσταση. Αυτή είναι βασική μου απορία γι' αυτό.
    3. Σχετικά με την ρύθμιση στο Bios. Εκεί υπάρχει η επιλογή «Storage Configuration», απ' όπου μπορώ να ρυθμίσω τον τύπο των δίσκων, με δύο ξεχωριστές επιλογές, «OnChip SATA Channel» & «OnChip SATA Type», όπου για την 2η αναφέρει το εξής «When this item is set to [AHCI], only SATA connectors 1-4 can be detected. Ensure that you have installed the AHCI driver, so that you could use SATA connectors 1-6 in AHCI mode under OS». Μήπως παίζει κάτι εδώ και χρειάζεται ν' αλλάξω θύρα στον δίσκο (μέσα στις πρώτες 4 δλδ)?
    4. Σχετικά με την επιλογή για την κρυπτογράφηση (δεν νομίζω ότι μου είναι απαραίτητη αυτή τη στιγμή), υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης αργότερα μέσα απ' το λειτουργικό, και αν γίνεται επηρεάζει με κάποιο τρόπο την εγκατάσταση προγραμμάτων?

    Αυτά είναι τα βασικά προς το παρόν. Εάν λυθούν και καταφέρω να ολοκληρώσω την εγκατάσταση, τα υπόλοιπα θα τα μάθω σιγά-σιγά στην πορεία.

    Και πάλι, ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 06-03-19 στις 13:54.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    1.Καλό θα ήταν.Δώσε 30 GB στο /root,δώσε και 1-2 GB στο swap αν έχεις αρκετή ram και τα υπόλοιπα στο /home.
    2.Μιάς και το κάνεις πρώτη φορά,καλό θα ήταν να ετοιμάσεις εξ'αρχής τα διαμερίσματα.
    3,Άρα η λύση είναι να κάνεις αυτό που σου λέει:
    Ensure that you have installed the AHCI driver, so that you could use SATA connectors 1-6 in AHCI mode under OS
    Δες το λινκ: https://www.tenforums.com/drivers-ha...tml#post332243
    4,Ναι

  7. #7
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Ευχαριστώ και πάλι. Μερικές τελευταίες ερωτήσεις πριν ξαναδοκιμάσω.

    1. Σχετικά με τον διαχωρισμό των partitions, εννοώ αν βολεύει να τα δημιουργήσω με πρόγραμμα μέσα απ' τα 7άρια. Σ' αυτή την περίπτωση χρειάζεται να ορίσω συγκεκριμένο τύπο (primary,logical) για το καθένα ξεχωριστά και στην συνέχεια (μέσα από το «Edit Partitions») κατά την εγκατάσταση να επιλέξω το 1ο για «root» , το 2ο για «home» και το τελευταίο για «swap»?
    2. Όσον αφορά το BIOS σχετικά με την ρύθμιση για το «AHCI», ποιόν ακριβώς driver εννοεί να εγκαταστήσω? Που θα τον βρω δλδ και από που θα κάνω την εγκατάσταση? (μέσω των Windows π.χ.)
    3. Σχετικά με τις οδηγίες στο link που μου έδωσες, υποθέτω ότι πρέπει πρώτα να ολοκληρώσω αυτές και μετά να προχωρήσω με την εγκατάσταση του Mint, σωστά?

    Sorry για το πρήξιμο, αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένος για κάθε ενδεχόμενο ώστε ν' αποφύγω ξαφνικές πατατιές (format, επανεγκαταστάσεις και οτιδήποτε άλλο).

    Υ.Γ. Πάω να μελετήσω τις ρυθμίσεις στο λινκ για το AHCI και επανέρχομαι
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  8. #8
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Καλο ειναι το Linux Mint ή Ubuntu ή οποια αλλη διανομη να το εγκαταστησεις σε αλλο δισκο και μαλιστα και το boot loader να το βαλεις σε αυτο το δισκο (οχι στον C.

    Όποτε θα θέλεις να μπεις στο Linux θα πατάς F12 ή F11 για το boot menu του BIOS και θα επιλέγεις το δισκο με το linux.

    Βεβαια αν εχεις ενεργοποιημένη τη χαζομάρα fastboot (ή οπως αλλιως το λενε) στο BIOS, θα πρεπει μαλλον να απενεργοποιηθει, ωστε να προλάβεις να πατήσεις F12 ή F11 για το boot menu του BIOS.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Καλησπέρα.
    Βασικά αυτό που θέλω να κάνω είναι εγκατάσταση του Mint σε ξεχωριστό δίσκο και όποτε θέλω να το χρησιμοποιήσω (για ν' αρχίσω να μαθαίνω σιγά-σιγά), απλά να τον επιλέγω κατά την εκκίνηση του Pc.
    Στον C: θα παραμείνουν τα 7άρια σαν κύριο λειτουργικό (δεν τα πειράζω αυτά). Οι απορίες έχουν κυρίως να κάνουν με την διαμόρφωση του δίσκου προτού προχωρήσω στην εγκατάσταση.

    Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή σου

    Μια τελευταία ερώτηση εκτός θέματος : Κάπου έχει πάρει το μάτι μου για ένα πρόγραμμα εγκατάστασης εφαρμογών των Windows στο Linux, ονόματι «Wine». Θα μου πείτε, ακόμα δεν έχεις εγκαταστήσει το λειτουργικό και ρωτάς για άσχετα πράγματα.
    Ok! δίκιο έχετε. Αλλά προτιμώ άλλο media player και όχι το VLC για παράδειγμα. Αξίζει το Wine ή θα μου δημιουργήσει προβλήματα? Υπάρχει μήπως καλύτερη πρόταση ?

    Αποσσύρομαι για λίγη ώρα (για να ξεκινήσω τα πειράματα) & ελπίζω να πάνε όλα καλά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 06-03-19 στις 18:13.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  10. #10
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Τελικά τα κατάφερα. Αυτό που χρειάστηκε ήταν αλλαγή της θέσης του δίσκου. Τον έβαλα στο sata-4 & τον είδε κανονικά. Βέβαια συνέβησαν & ορισμένες άλλες πατατιές στην πορεία & χρειάστηκε επανεγκατάσταση, αλλά τώρα είναι εντάξει. Βέβαια η αλλαγή σε τόσο διαφορετικό περιβάλλον εργασίας μ' έστειλε αδιάβαστο αλλά είπαμε, σιγά-σιγά.

    Βέβαια έχω ακόμα κάποια προβληματάκια-απορίες με τις ρυθμίσεις στο desktop π.χ. (αλλά κι αρκετά ακόμα φυσικά) & θα ήθελα εάν μπορείτε, να μου προτείνετε ποιό είναι το καταλληλότερο μέρος στο Forum για να τσεκάρω-ρωτήσω σχετικά.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  11. #11
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    εδω θα βρεις πως να ενεργοποιησεις το shortcut (αριστερο Alt + Shift) για να αλλαζεις τη γλωσσα στο πληκτρολογιο (οπως στα windows)

    https://stackoverflow.com/questions/...-linux-mint-16

  12. #12
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω θα βρεις πως να ενεργοποιησεις το shortcut (αριστερο Alt + Shift) για να αλλαζεις τη γλωσσα στο πληκτρολογιο (οπως στα windows)

    https://stackoverflow.com/questions/...-linux-mint-16
    Ευχαριστώ για το link, θα το τσεκάρω λίγο αργότερα. Υπάρχει σχετικό νήμα στο forum για διάφορες απορίες-ερωτήσεις ?
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και εδώ καλά είσαι.

    Ποιες είναι οι απορίες σου. Με 2-3 ρυθμίσεις στην αρχή η επιστροφή σε Windows θα σου φαίνεται πισογύρισμα εκτός κι αν το σύστημα σου είναι εργαλείο δουλειάς. Μην σκας με το διαφορετικό.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #14
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Εντάξει, ίσως φανούν κουτές, αλλά θα προτιμούσα π.χ. να μην ανοίγει τα παράθυρα στην μέση της οθόνης και ειδικά τον file explorer. Στα Win π.χ. μου αρέσει ν' ανοίγει στην πάνω δεξιά μεριά της οθόνης & κάθε φορά που τον ανοιγοκλείνω να βρίσκεται εκεί. Ενώ στο Mint δεν έχω βρει κάποια αντίστοιχη ρύθμιση.

    Κάποια άλλα αφορούν sortcuts. Για παράδειγμα, σε άλλο δίσκο που έχω αποθηκευμένα διάφορα αρχεία μουσικής θα ήθελα να βάλω τον φάκελο με συντόμευση στο desktop, ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να πηγαίνω μέσω του file explorer για να επιλέγω κάποια που θέλω ν' ακούσω. Στο μεταξύ, απ' ότι είδα εμφανίζει εικονίδιο στο desktop άλλου δίσκου που θ' ανοίξω και στην μπάρα εργασίας φαίνεται σαν αφαιρούμενο μέσο (κάτι σαν στικάκι USB δλδ) Υποπτεύομαι πως έχει να κάνει με το διαφορετικό file system του linux από αυτό των Windows ή μήπως όχι?

    Τέλος πάντων. Υπάρχουν αρκετά ακόμα που με προβληματίζουν, αλλά δεν τα έχω ψάξει ιδιαίτερα (νιούφης ακόμα) & δεν θέλω να σας κουράσω. Γι' αυτό ρώτησα αν υπάρχει κάποιο νήμα, μήπως μπορούσα να βγάλω κάποια άκρη από ερωτήσεις άλλων χρηστών ώστε να μην κάθομαι κάθε τρεις & λίγο να υποβάλλω δικές μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 14-03-19 στις 18:15.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας