Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    δεν ήθελα να το γράψω στο κεντρικό της hcn γιατί μαζεύονται πολλά και χάνεται. Ίσως να ενδιαφέρει και άλλους το τι θα γράψουμε εδώ.

    Έχει έρθει η hcn στο Κιλκίς, έκανα αίτηση και με πήραν τηλέφωνο θα είναι στην όδο μου τέλη Μαίου με Ιούνιο.

    Οπότε και τους περιμένω λήγει το συμβόλαιο μου τον Απρίλιο με cosmote οπότε θα το κρατήσω πληρώνοντας παραπάνω για 2-3 μήνες.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τι έχετε κάνει οι περισσότεροι με την τηλεφωνία και το wifi για να πάρω ιδέες το τι θα κάνω και εγώ.

    Να πάω σε τηλεφωνία με την Hcn η να επιλέξω εγώ κάποια άλλη εταιρεία? Το πρόγραμμα που έχω τώρα σε ομιλία είναι 2 ώρες σε σταθερά και 30 λεπτά σε κινητά, οπότε σε κάτι τέτοιο πάνω κάτω θέλω να παίξω και σε voip.

    Επίσης για το wifi τι έχετε κάνει? άλλο access point με 2.4 και 5?

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, επειδή λες το ιδιο ισχυει και για inalan θα σου απαντησω μιας και εβαλα προσφατα, εξαλου αυτά που ρωτας τα ιδια είναι και στις 2 εταιριες σαν ιδεα.
    Εγω κρατησα το nova adsl 3 play μου εκαναν και καλη προσφορα και εχω απεριόριστα τηλεφωνα αστικα-υπεραστικα και κινητα, λογω ότι θελω και τηλεοραση δεν με συμφερε άλλη λυση.

    Σχετικα τωρα με το wifi εγω θα παρω συντομα ένα mikrotik router με wifi AP 5Ghz που εχει και Ν, ΑC και gigabit switch.
    Εχω τωρα αλλα αυτό που εχω είναι μονο με 2,4 Ν και εχω θεμα με τις ταχύτητες στο κινητο γιατι το Xiaomi θελει 5ghz για να παιξει στα 40mhz διαυλο, δυστυχως συνδέεται στα 20mhz στα 2,4 με αποτέλεσμα να εχω κατω από την μιση ταχητητα και ολοι εχουμε Xiaomi, είναι πρόβλημα με τον driver της Qualcοmm για το wifi, ισως λυνεται με παρεμβαση και root αλλα δεν είναι εφικτο να το κανουμε.
    Γιατι θεωρητικα το 2,4 σε Ν dual chain (40mhz) εχει 135mbps και ισως και να φτανει 150 στην πραξη αλλα βλέπουμε όμως! σε όλα τα speedtests δεν παει 50mbps….ενώ από αλλου πχ ταμπλετ δεν εχω πρόβλημα με τα 2,4ghz N. Δλδ γιαυτό Έχω θέμα με τα 2.4. Αν θα έχεις 100αρα μπορεί να σε καλύπτει το 2.4 σε Ν όμως. Αν έχεις Xiaomi κινητά ισχύει αυτό που είπα το θέμα είναι σε πολλά μοντέλα με stock Miui rom.

    Τι σύνδεση θα σου δώσει αυτή η εταιρεία?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 09-04-19 στις 10:58. Αιτία: Ταχύτητα σύνδεσης

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Έκανα αίτηση για 120/120. Δεν έχω εικόνα τι modem/router δίνουν στην hcn αυτήν την στιγμή αλλά φαντάζομαι 5άρι δεν θα έχει. Οπότε πρέπει να πάω σε άλλη λύση.

    Το κινητό μου είναι xiaomi Mi6 οπότε ναι τόσο καιρό δεν δουλεύω την 5άρα γιατί το speedport i2 δεν έχει. Οπότε πρέπει να πάω σε 2 access point που να είναι dual band. Το ένα να δουλεύει σαν access point και το άλλο σαν repeater(ταυτόχρονα 2,4 και 5), επειδή δεν φτάνει το σήμα σε όλο το σπίτι.

    Έχω ένα repeater τώρα που είναι 2,4 και δίνω ασύρματα ιντερνετ στην τηλεόραση(Samsung 49KU6400) στο σαλόνι. Αλλιώς όταν στην αρχή δεν είχα repeater υπήρχε πρόβλημα(έχανε σήμα και συγχρονισμό). Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η τηλεόραση υποστηρίζει 5Ghz. Δεν μπόρεσα να το βρω ξεκάθαρα στον φίλο μας google. Γράφει ότι υποστηρίζει 802.11ac(αυτό είναι μόνο για 5Ghz?).

    για την τηλεφωνία δεν θα κρατήσω τον ΟΤΕ που έχω τώρα, δεν υπάρχει λόγος γιατί δεν έχω cosmote TV, οπότε από ότι φαίνεται θα πάρω τηλεφωνία από την hcn με τα απεριόριστα σταθερά χωρίς κινητά.

    -----edit-----
    το βρήκα το ac είναι τα 5Ghz.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11ac
    ναι το AC είναι μονο στα 5ghz.

    Νομιζω και στο δικο σου κινητο υπαρχει το πρόβλημα που ανεφερα πριν.
    Αλλα θα το δεις και εσυ αμα δεν παρεις από πριν ap στα 5ghz.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    δεν ξέρω σε τι access point, και repeater να πάω. Θα μπορούσα να δοκιμάσω και με powerlines αλλά είναι περίεργη η κατάσταση (τριφασικό) κτλ.

    Ουσιαστικά ιδανικά θα μπορούσα να δουλέψω και τα δυο(powerlines και ασύρματο).

    Σε κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να πάω για powerlines και να μην ασχολιόμουν με a/c και repeater
    https://www.skroutz.gr/s/10994512/D-...HP-W611AV.html.

    Ποιο mikrotik θα πάρεις εσύ? θα χρειαστείς και repeater ή είσαι καλυμμένος?

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγω επειδη θελω να εχει και gigabit θα παω στο hap2 https://mikrotik.com/product/hap_ac2 οχι θα ειμαι καλυμμενος δεν θελω κατι αλλο.
    Εχω και αλλο mikrotik αλλα εχει 2.4ghz N μονο.
    Με τα αλλα που λες δεν εχω ασχοληθει δεν γνωριζω να σου πω.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    πολύ καλή επιλογή φαίνεται και σκεφτόμουν να δω για mikrotik, έτσι μόνο και μόνο για να παίξω,δεν έχω ασχοληθεί ξανά. Αν και δεν χρειάζομαι αρκετές lan γιατί δεν υπάρχει καλωδίωση στο σπίτι και ούτε μπορώ να βάλω.

    Κάπου μπερδεύτικα, το συγκεκριμένο είναι μόνο access point/switch ή είναι και router?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 10-04-19 στις 08:23.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, μπορεις να το δεις εδώ και ρουτερ είναι https://mikrotik.com/product/hap_ac2
    δεν το εχω παραγγειλει ακομα όμως.

    - - - Updated - - -

    Μπορεις εδώ να δεις demo από mikrotik router OS να παρεις μια ιδεα μεσω του περιβάλλοντος webfig http://demo.mt.lv/webfig/ παιξε οσο θες αφοβα!

  9. #9
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    powerline, repeater δεν θα το σκεφτόμουνα, θα έβαζα ενα Ubiquiti Unifi AP AC PRO που νομίζω (χωρις να ξέρω το σπίτι σου) οτι θα καλύπτει

  10. #10
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, μπορεις να το δεις εδώ και ρουτερ είναι https://mikrotik.com/product/hap_ac2
    δεν το εχω παραγγειλει ακομα όμως.

    - - - Updated - - -

    Μπορεις εδώ να δεις demo από mikrotik router OS να παρεις μια ιδεα μεσω του περιβάλλοντος webfig http://demo.mt.lv/webfig/ παιξε οσο θες αφοβα!

    ευχαριστώ, το ρώτησα γιατί δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι router

    The hAP ac² is a Dual-concurrent Access Point

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    powerline, repeater δεν θα το σκεφτόμουνα, θα έβαζα ενα Ubiquiti Unifi AP AC PRO που νομίζω (χωρις να ξέρω το σπίτι σου) οτι θα καλύπτει
    το δωμάτιο που θα είναι το router, είναι στην μία γωνία του σπιτιου και διαγώνια στην άλλη γωνία είναι το σαλόνι. Στο δωμάτιο θα πρέπει να είναι και το ubiquiti για να παίρνει από Lan δίκτυο οπότε θα είναι το much για κάτι τέτοιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 11-04-19 στις 08:36.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν εχει να κανει ειναι και ρουτερ, το ιδιο λεει και σε πολλα αλλα μοντελα πχ στα 951 και εχω δυο απο αυτα και το ενα ρουταρει και AWMN με BGP και OSPF.
    Aυτο https://mikrotik.com/product/RB951Ui-2HnD
    και το αλλο ειναι αυτο https://mikrotik.com/product/RB951Ui-2HnD
    Καταρχην και το λειτουργικο λεγεται mikrotik router OS! τα 2 παραπανω οπως θα δεις δεν λενε οτι ειναι ρουτερ αλλα ειναι.
    ισως αυτα που αναφερονται σαν ρουτερς να εχουν ποιο δυνατη cpu/ram αλλα στα δικα μου ολα ιδια εχουν, ισως εχουν κατι παραπανω στο h/w εσωτερικα δεν το ξερω.
    Anyway κανει και routing παντως.
    Αυτα που αναφερονται σαν ethernet routers (δεν εχει κατι αλλο) δεν εχουν καν AP και κυριως εχουν δυνατοτερες cpu αν και στα αλλα που προειπα δεν εχω δει κανενα προβλημα (τουλαχιστον σιγουρα για οικιακη χρηση) και οχι μονο εγω οποιον ρωτησεις στο θεμα με τα μικροτικ https://www.adslgr.com/forum/forums/...s-routerBOARDs μαλλον τα ιδια θα σου πει https://mikrotik.com/products/group/ethernet-routers

    Εσυ μιλας για AP ομως, εγω θελω να κανω και δουλειες routing.
    Aπλα το μοντελο που προτεινα εχει gigabit, ενω εχει ποιο φτηνο που εχει 100αρες lan οποτε περιοριζεται. https://mikrotik.com/product/RB952Ui-5ac2nD
    Γιατι οταν η οπτικη ινα αν εχεις ποιο μεγαλη ταχυτητα ερχεται απο το ρουτερ του παροχου με gigabit δεν θα πας σε AP με 100αρα!!!! αλλιως τι να λεει τοτε το 5ghz AC κτλ! σε καλυπτει και το 2.4ghz N.

    Τελος το συγκεκριμενο που θελω να παρω το hap2 το εχουν και αλλοι και εχουν pppoe client, firewall, qos, dns, dhcp server κτλ.
    Τωρα δεν ξερω με τι κριτηριο η Mikrotik δεν τα λεει και router και λεει μονο αυτα που εχουν μονο ethernet. Δεν βγαζεις ακρη με αυτη την εταιρεια...
    Αν θες να μαθεις μπορεις να ρωτησεις στο θεμα το σχετικο που ξερουν εκει τα παιδια να σου πουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-04-19 στις 16:40. Αιτία: mikrotik aps

  12. #12
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Εννοείται ότι μιλάμε για 1000άρι lan αν είναι να συνδέσω περισσότερες από μία συσκευές θα χρειαστώ κάτι αντίστοιχο. Προς το παρον έχω μόνο 1 pc όλα τα υπόλοιπα είναι με wifi. Laptop δουλειάς,κινητά, τηλεόραση.

    Το κακό είναι ότι στην hcn δεν υπάρχει η λύση που έχεις εσύ Νικιφόρε στην inalan με static ip και block. Οπότε θα πρέπει να πάω σε DMZ με ότι αυτό συνεπάγεται.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται ότι μιλάμε για 1000άρι lan αν είναι να συνδέσω περισσότερες από μία συσκευές θα χρειαστώ κάτι αντίστοιχο. Προς το παρον έχω μόνο 1 pc όλα τα υπόλοιπα είναι με wifi. Laptop δουλειάς,κινητά, τηλεόραση.

    Το κακό είναι ότι στην hcn δεν υπάρχει η λύση που έχεις εσύ Νικιφόρε στην inalan με static ip και block. Οπότε θα πρέπει να πάω σε DMZ με ότι αυτό συνεπάγεται.
    καλημέρα, όχι δεν καταλαβες δεν εχω εγω τετοια λυση, δουλευω με noip (επανω σε Linux nas server τυπου qnap) και με DMZ.
    Εχω από πισω ένα Mikrotik switch router αυτό εδώ : https://mikrotik.com/product/CRS109-8G-1S-2HnD-IN απλα το wifi του είναι 2,4ghz N και το κινητο μου είναι xiaomi mi max 2 και εχω θεμα και γιαυτο κυριως θελω να παρω και 5αρι ap και θα μου χρειαστεί και σαν 2ο gw επειδή εχω κρατησει και τη nova 3play και θελω να κανω και αλλα πραγματα. Εκτος αυτου μου εδωσαν 100αρι ρουτερ και εχω ηδη παραγγειλει νέο με 1000αρα μια πορτα να αλλαχτεί.

    Δεν ξερω τι προβλήματα ισως να εχεις με το DMZ, εμενα μου παιζουν τα παντα, εκτος το mikrotik ip cloud που λεει ότι είμαι πισω από ΝΑΤ, αλλα εχω noip και αυτό παιζει, και πορτες ανοιγω ΜΟΝΟ στο Mikrotik.

    Στην inalan το bridge mode το δινουν ΜΟΝΟ στις 1gbps συνδεσεις που είναι για εταιρειες μονο.

    Οι αλλοι εχουμε την λυση του να παρουμε block ips με statics που όμως θελει ακομα +6 ευρω τον μηνα. Αν θες μια static κανει 1 ευρω τον μηνα, αλλα δεν σε καλυπτει αν θες άλλο ρουτερ από πισω εκει θες block ips. Επειδή όμως εμενα με καλυπτει 100% χωρις κανενα απολυτως πρόβλημα το DMZ γιατι να πληρωνω παραπανω χρηματα?

    Η ip που δινει είναι ΠΑΝΤΑ public ip dynamic αλλα κανει πολύ καιρο να αλλαξει.
    Εμενα από τις 15 Μαρτιου ακομα είναι η ιδια!!!
    Δεν ξερω στην εταιρεια που λες τι γινεται.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας