Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Καλησπερα παιδες.εχουμε ενα ρουτερακι της κοσμοτε αλλα εχει αλλαξει η γραμμη σε vodafone.το ρυθμισεις και σε ποιο μενου χρειαζεται να αλλαχθουν για να δουλεψει?

    Ευχαριστω προκαταβολικα
    VAMOS ARIS

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικά πρέπει να δουλέψει χωρίς κάποια ρύθμιση και αυτό διότι οι ρυθμίσεις είναι ίδιες κι επιπλέον στη Vodafone δεν παίζει ρόλο τι θα βάλεις για username/password (αρκεί να μην είναι κενά τα αντίστοιχα πεδία).
    Μόνη περίπτωση να θέλουν αλλαγή αυτά, είναι αν παίρνεις υπηρεσία από καμπίνα άλλου παρόχου και να έχεις VoIP τηλεφωνία.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    βασικα εγινε το εξης περιεργο...ενω μια βδομαδα δεν ειχαν ιντερνετ με το που εβαλα το ποστ,τους εστρωσε με τη μια και παιζει

    μηπως το ειδαν απο το κεντρο και το αλλαξαν?
    VAMOS ARIS

  4. #4
    Εγγραφή
    07-10-2016
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά πρέπει να δουλέψει χωρίς κάποια ρύθμιση και αυτό διότι οι ρυθμίσεις είναι ίδιες κι επιπλέον στη Vodafone δεν παίζει ρόλο τι θα βάλεις για username/password (αρκεί να μην είναι κενά τα αντίστοιχα πεδία).
    Μόνη περίπτωση να θέλουν αλλαγή αυτά, είναι αν παίρνεις υπηρεσία από καμπίνα άλλου παρόχου και να έχεις VoIP τηλεφωνία.
    αυτό ισχύει και για την nova;γιατι προσπάθησα έβαλα τα στοιχεία αλλα τίποτα .

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε όλους τους παρόχους. Η Nova έχει μια ιδιαιτερότητα μόνο σε VDSL, όπου από δικό της DSLAM θέλει άλλη τιμή στο πεδίο VLAN ID, όπου ενώ σε όλους είναι 835, σε αυτήν είναι 1102.
    Για τα credentials δεν έχω γνώσει, αλλά καλού-κακού βάλε τα δικά σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-03-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας,

    Εχώ και εγώ μεταφορά από Cosmote σε Vodafone και διαθέτω το παραπάνω router. Σε Cosmote είχα VDSL & VoIP ενώ σε Vodafone θα έχω 24άρι ADSL non-VoIP.
    Υποθέτω ότι θα χρειαστεί να βάλω το τηλέφωνο σε splitter. Κατά τα άλλα τα δεδομένα θα πρέπει να παίξουν χωρίς κάποια ρύθμιση; Ρωτάω γιατί όταν με πήραν από την Cosmote για να με ψήσουν να μην αλλάξω πάροχο, μου είπαν ότι ο router που έχω δεν παίζει σε Vodafone.

    Ευχαριστώ!

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα παίξει κανονικά, όπως έγραψα και παραπάνω.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-04-2019
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να κάνω και εγώ την εξής ερώτηση.εχω σύνδεση vodafone και έβαλα να δοκιμάσω στην γραμμή modem cosmote speedport plus.Η συνδεσμολογία είναι παραδοσιακή από τον τοίχο στο DSL και τέλος.Εβαλα στη γραμμή το καινούριο ρούτερ με τον ίδιο τρόπο και το λαμπάκι DSL δεν άναψε .Πρέπει να πάρω τηλέφωνο την εξυπηρέτηση της vodafone για να μου δώσει τους κωδικούς ώστε να τους περάσω στο modem ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

  9. #9
    Εγγραφή
    02-05-2021
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω και έγω κάτι σχετικό. Είχα cosmote και έκανα μεταφορά σε Vodafone. Μετά τη μεταφορά δεν μπόρω να δω ertflix από την τηλεόραση (από το laptop βλέπω μια χαρά και στον χώρο που είναι η τηλεόραση - ίδια απόσταση απο το ρούτερ). Όταν κάνω hotspot το κινητό και συνδεώ την τηλεόραση βλέπω ertflix. Τέλος όταν έχω την τηλεόραση και το κινητό στο router και προσαθώ να κάνω cast το youtube από το κινητό στην τηλεόραση το κινητό λέει ότι δεν "βλέπει" τηλεοράσεις συνδεδεμένες στο ιδιο δίκτυο (ενώ πριν την αλλαγή του παρόχου γίνοταν κανονικά) - σε κάθε συσκευή μεμονωμένα παίζει το youtube.
    Ξέρω ότι το πρόβλημα είναι πολύ περίεργο και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ίσως να είναι θέμα του router (ιδίως λόγω του youtube). Mήπως έχετε κάποια ιδεά για το τι μπορέι να φταίει.

    Ευχαριστώ πολύ!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας