Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    OTE
    Καλημέρα σε όλους σας , ένα πρόβλημα που μου έχει δημιουργηθεί , προσπαθώ να κάνω κάτι δοκιμές σε androιd , και μόλις έφτασα στο σημείο του να φτιάξω την database με Sqlite μέσα στο android studio
    έχω αυτό το error ---> E/SQLiteDatabase: Failed to open database '/data/data/proj.dimitris.something-todo/mybase.db'.
    android.database.sqlite.SQLiteCantOpenDatabaseException: unknown error (code 14): Could not open database.
    Έψαξα γενικότερα και στο google , δοκίμασα ένα σωρό πράγματα , είδα οτι (read kai write to external storage ειναι dangerous permission) , έβαλα το κομμάτι κώδικα που ζητάει απο τον χρήστη συναίνεση .
    Έβαλα και τα permissions στο manifest . Η βάση δημιουργείται με την SQLiteOpenHelper class.

    Και τί δεν έχω δοκιμάσει , και τί δεν έχω ψάξει , μια μέρα τώρα έχω κολλήσει σε αυτό .
    Καμια γνώμη κανείς σας ??
    Να επισημάνω οτι ο emulator τρέχει android 8 .
    To πρόβλημα παρατηρείτε ακριβώς σε αυτήν την γραμμή -- > SQLiteDatabase database = this.getWritableDatabase();

    - - - Updated - - -

    Το βρήκα , έπρεπε να προσδιορίσω την θέση , για κάποιον λόγο δεν προσδιορίζει τον φάκελο , η εντολή που βοήθησε για να πάρω τον
    φάκελο ήταν File dataFolder = Environment.getExternalStorageDirectory();
    Ευχαριστώ πολύ για όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NetJim : 06-03-19 στις 14:18.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας