Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    15-11-2010
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    Ενδιαφέρομαι για αγορά ποιοτικών ακουστικών over ear ανοικτού τύπου για γενική χρήση, μουσική, ταινίες, gaming, με budget κάτω των 100 ευρώ από Ελλάδα. Μικρόφωνο χρησιμοποιώ ξεχωριστό, άρα δεν με ενδιαφέρει να υπάρχει ενσωματωμένο απαραίτητα, ούτε και ρυθμιστής έντασης.

    Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η μέγιστη άνεση στην πολύωρη χρήση, χωρίς να πιέζουν-ιδρώνουν καθόλου το κεφάλι και τα αυτιά μετά από πολλές ώρες, ειδικά τις ζεστές ημέρες και είναι κι ο λόγος που επιλέγω τα ανοικτού τύπου over ear με μαλακά υφασμάτινα μαξιλαράκια και εργονομία. Μετά βάζω την ποιότητα του ήχου, την μέγιστη ένταση και την ποιότητα κατασκευής η οποία θέλω να είναι στιβαρή λόγω συχνών μεταφορών σε σακίδιο. Προφανώς δε με ενδιαφέρει η ηχομόνωση μιας και μιλάμε για ανοικτού τύπου.

    Οι πηγές θα είναι διάφορες (desktop-laptop-tv) με 3.5mm jack.

    Αυτά που έχω βρει μέχρι τώρα είναι τα :
    https://www.skroutz.gr/s/10911750/Au...TH-AVA400.html

    https://www.skroutz.gr/s/5170787/Aud...ca-TAD400.html

    https://www.skroutz.gr/s/9926057/Sennheiser-HD-559.html

    https://www.skroutz.gr/s/423179/Sennheiser-HD-518.html

    Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ. 

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Κάτι παρόμοιο ψάχνω και εγώ, ποιοτικά δεν θα βρεις,
    τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω.
    Για τα συγκεκριμένα δεν έχω άποψη, γιατί δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου.
    Το τελευταίο ζευγάρι που είχα σε κάπως της προκοπής ανοιχτά, ήταν ένα yamaha hph-200.
    Όχι τραγικά ακριβά (~150€?), συμπαθητικός ήχος, ξεκούραστα, εσωτερικά η στέκα είναι πλαστική.
    Είμαι κεφάλας (όντως) αλλά σπάσανε μετά από κάνα χρόνο χρήση, πολύ σύντομα κατά την γνώμη μου.
    Το ανοξείδωτο στεφάνι ήτανε μεταλλικό μέχρι εκεί που βλέπουν τα μάτια του χρήστη,
    μετά πλαστικό και για να σπάσουν και για να γλυτώσουν και 0,10$ στο BOM.
    ****απαράδεκτη**** ποιότητα κατασκευής, και τα πουλάνε για premium τρομάρα τους.
    Τα προηγούμενα (philips, φτηνό κινέζικο φασόν) σπάσανε στους 6 μήνες, επίσης απαράδεκτο,
    και τα αμέσως προηγούμενα (creative) βγάλανε κάνα χρόνο, πάλι καλά.
    Κάποιος πρέπει να εξηγήσει στους Κινέζους ότι στην από εδώ πλευρά του πλανήτη έχει και πιο xxxl ανθρώπους.
    Εν τω μεταξύ με το δικό μου σκεπτικό ένα καλό ζεύγος ακουστικά δεν έχει λόγο να χαλάσει (εννοώ ποτέ/καθόλου...).
    Προς το παρόν βολεύομαι με κάτι φτηνά creative που είναι έντιμα για τα λεφτά τους (~50€?),
    και βλέπουμε.
    Οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ποιοτικό με λογικό κόστος με ενδιαφέρει και εμένα.
    Μέχρι στιγμής ότι έχω δει σε καλοφτιαγμένο είναι ή high-end ή για studio και έχουν απαγορευτικό κόστος.
    Μια ιδέα που εξετάζω είναι κάνα μεταχειρισμένο racal από e-bay, κλειστά βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν θα χαλάνε
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-03-2019
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Τα Sony MDR-XB950B1 βρίσκονται αυτή τη στιγμή με -20% έκπτωση στο Skroutz.
    Από ποιότητα κατασκευής τα συγκεκριμένα είναι άψογα, δεν κουράζουν στα αυτιά και αναπαράγουν ικανοποιητικό ήχο!

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.905
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έχω τα 518 και είναι ικανοποιημένος. Ειδικά στο θέμα της άνεσης είναι άψογα και δεν νιώθω πουθενά σφίξιμο ακόμη και μετά από ώρες.

    Τώρα σε θέμα ήχου είναι αρκετά ισορροπημένα.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mind Deception Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Sony MDR-XB950B1 βρίσκονται αυτή τη στιγμή με -20% έκπτωση στο Skroutz.
    Από ποιότητα κατασκευής τα συγκεκριμένα είναι άψογα, δεν κουράζουν στα αυτιά και αναπαράγουν ικανοποιητικό ήχο!
    Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.
    Το ζήτημα είναι που θα τα βρω να τα προβάρω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-11-2010
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mind Deception Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Sony MDR-XB950B1 βρίσκονται αυτή τη στιγμή με -20% έκπτωση στο Skroutz.
    Από ποιότητα κατασκευής τα συγκεκριμένα είναι άψογα, δεν κουράζουν στα αυτιά και αναπαράγουν ικανοποιητικό ήχο!
    Αυτα ειναι κλειστου τυπου, δεν εχουν καμια σχεση με τα ανοικτου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τα 518 και είναι ικανοποιημένος. Ειδικά στο θέμα της άνεσης είναι άψογα και δεν νιώθω πουθενά σφίξιμο ακόμη και μετά από ώρες.

    Τώρα σε θέμα ήχου είναι αρκετά ισορροπημένα.
    Ναι και τα τα HD 559 ειναι η νεα σειρα και λιγο πιο οικονομικα, απο ηχο-ποιοτητα κατασκευης-ανεση ειναι τα ιδια με τα HD 518

    K1m0n τα HD 559 θα σε καλυψουν απο θεμα ποιοτητας κατασκευης που ζητας, δεν σπανε καθολου ευκολα, μπορεις να δεις και βιντεο review που τους κανουν stretch test.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.905
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VALLGOX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα ειναι κλειστου τυπου, δεν εχουν καμια σχεση με τα ανοικτου.



    Ναι και τα τα HD 559 ειναι η νεα σειρα και λιγο πιο οικονομικα, απο ηχο-ποιοτητα κατασκευης-ανεση ειναι τα ιδια με τα HD 518

    K1m0n τα HD 559 θα σε καλυψουν απο θεμα ποιοτητας κατασκευης που ζητας, δεν σπανε καθολου ευκολα, μπορεις να δεις και βιντεο review που τους κανουν stretch test.
    Πήρες τα 559 τελικά;

  8. #8
    Εγγραφή
    15-11-2010
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρες τα 559 τελικά;
    Βρηκα σε ενα γειτονικο forum τα Sennheiser HD 598 Special Edition ελαφρως χρησιμοποιημενα σε υπεραριστη κατασταση στην τιμη που ψαχνω και θα παρω αυτα τελικα. Αλλιως θα επερνα καινουργια τα HD 559 σιγουρα μετα απο το ψαξιμο που εκανα. Αν εχει καποιος και λιγα επιπλεον λεφτα αργοτερα για εναν ποιοτικο ενισχυτη ακουστικων γινονται ακομα καλυτερα τα HD 559.

    Αν εχει καποιος να προτεινει κατι αλλο το λεει εννοείται, ενδιαφερονται και αλλοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VALLGOX : 21-03-19 στις 01:53.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας