Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gsoc-gfoss.png 
Εμφανίσεις:  177 
Μέγεθος:  9,0 KB 
ID: 202104 Στο Google Summer of Code(GSoC) μπορούν να συμμετέχουν φοιτητές που έχουν γνώσεις προγραμματισμού και οι οποίοι θέλουν να συμβάλλουν σε έργα ανοιχτού λογισμικού.

    Οι φοιτητές που θα επιλεγούν θα εργαστούν για 3 μήνες το καλοκαίρι στο έργο ανοιχτού λογισμικού που θα επιλέξουν να συνεισφέρουν και θα χρηματοδοτηθούν με 4.800$, μετά από μηνιαία αξιολόγηση.


    Το GSoC, παρέχει χρηματοδότηση σε φοιτητές για να συνεισφέρουν με κώδικα σε έργα ελεύθερου λογισμικού. Υλοποιείται σε παγκόσμιο επίπεδο, από το 2005 που ξεκίνησε έχουν συμμετάσχει σε αυτό περισσότεροι από 14.000 φοιτητές από 109 χώρες με αποτέλεσμα να παραχθούν περισσότερες από 33.000.000 γραμμές κώδικα για 608 οργανισμούς ανοιχτού λογισμικού.

    Ο Οργανισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών(ΕΕΛΛΑΚ), συμμετέχει με 26 έργα ανοιχτού κώδικα και καλεί όσους φοιτητές επιθυμούν να συμβάλλουν σε ένα από τα έργα, να δηλώσουν συμμετοχή στο GSOC 2019 επιλέγοντας το έργο που ταιριάζει στα ενδιαφέροντα και τις δεξιότητες τους. Οι προτάσεις θα πρέπει να διαμορφώνονται σύμφωνα με αυτό το υπόδειγμα.

    Αναλυτικές πληροφορίες για τα έργα που προτείνει ο Οργανισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών – ΕΕΛΛΑΚ και τις προαπαιτούμενες γνώσεις προγραμματισμού που απαιτούνται ανα έργο μπορείτε να τις δείτε εδώ.

    Οι φοιτητές μπορούν να υποβάλουν επίσημα τις προτάσεις τους μέσω της κεντρικής σελίδας του Google Summer of Code, από τις 25 Μαρτίου μέχρι τις 9 Απριλίου 2019, ενώ όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο GSOC 2019, στα έργα του Οργανισμού Ανοιχτών Τεχνολογιών, μπορούν να στείλουν από σήμερα τις ερωτήσεις τους και να επικοινωνήσουν με τους μέντορες των έργων, μέσω της λίστας gsoc-developers@ellak.gr.

    Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Google Summer of Code 2019, τις ημερομηνίες και τις προθεσμίες υποβολής των προτάσεων, δείτε το https://summerofcode.withgoogle.com/how-it-works/.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ που τελειώνω μέχρι το Καλοκαίρι, προγραμματιστης εφαρμογών Android, σχεδιασμό videogames και Web developing, θα μπορώ να συμμετάσχω έτσι απλά ή πρέπει να έχω μια καινοτόμα ιδέα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 07-03-19 στις 18:39.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που τελειώνω μέχρι το Καλοκαίρι, προγραμματιστης εφαρμογών Android, σχεδιασμό videogames και Web developing, θα μπορώ να συμμετάσχω έτσι απλά ή πρέπει να έχω μια καινοτόμα ιδέα;
    Ο ΕΕΛΛΑΚ εχει μια λίστα με προτάσεις, δες αν σου αρέσει κάποια απο αυτές για να δουλέψεις

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΕΕΛΛΑΚ εχει μια λίστα με προτάσεις, δες αν σου αρέσει κάποια απο αυτές για να δουλέψεις
    Τώρα που γύρισα σπίτι και στο PC, τα είδα πιο αναλυτικά.

    Έχω διδαχθεί C, C++, Java, HTML, PHP και mySQL που είναι απαραίτητα σε μερικές προτάσεις της λίστας. Θα το ψάξω περαιτέρω αυτό με το Google Summer Code, γιατί θα ήθελα να κάνω την πρακτική μου κάπου "καλά", όπως εκεί. Όμως νομίζω ότι ο σχεδιασμός 3D γραφικών με ενδιαφέρει λίιιγο περισσότερο (3ds Max, Unreal Engine 4 κλπ), που δυστυχώς δεν υπάρχουν στη λίστα...

    Thanks for the tip.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Είναι καλό προσόν το GSoC σε ένα βιογραφικό για junior, ίσως και mid θέσεις· ανοίγει πόρτες.
    Ωστόσο, επειδή είδα την αναφορά σε 3D, οι προγραμματιστές παιχνιδιών είναι συχνά οι πιο κακοπληρωμένοι στο χώρο και με τις χειρότερες εργασιακές συνθήκες. Ίσως θέλεις να αλλάξεις κατεύθυνση.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καλό προσόν το GSoC σε ένα βιογραφικό για junior, ίσως και mid θέσεις· ανοίγει πόρτες.
    Ωστόσο, επειδή είδα την αναφορά σε 3D, οι προγραμματιστές παιχνιδιών είναι συχνά οι πιο κακοπληρωμένοι στο χώρο και με τις χειρότερες εργασιακές συνθήκες. Ίσως θέλεις να αλλάξεις κατεύθυνση.
    Το ψάχνω εξονυχιστικά το θέμα. Το πιθανότερο είναι ότι θα δουλέψω ένα μεγάλο μέρος της ζωής μου στην Αμερική.

    Όντως, εταιρίες όπως η Rockstar δίνουν αστείους μισθούς (βλέπω μόνο $50.000 το χρόνο σε 3D Artists στις ΗΠΑ), σε σχέση με άλλες, όπως η EA, που δεν είναι τόσο χάλια ($90.000 το χρόνο).

    Γενικά προσπαθώ να μάθω όσα πιο πολλά γίνεται, ώστε να μπορώ να εργαστώ σε διάφορους τομείς, όχι μόνο στο σχεδιασμό γραφικών videogames.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 08-03-19 στις 16:46.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ψάχνω εξονυχιστικά το θέμα. Το πιθανότερο είναι ότι θα δουλέψω ένα μεγάλο μέρος της ζωής μου στην Αμερική.
    Ακόμα δεν έφυγες ρε man, που έλεγες, από την τριτοκοσμικη Ελλάδα φουλ στην εγκληματικοτητα; Κάθε μέρα εδώ κινδυνεύεις, κοίτα μην σε φάνε για 5-10€ στο δρόμο και δε προλάβεις να δουλέψεις ούτε 1 μέρα Αμερική!

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα δεν έφυγες ρε man, που έλεγες, από την τριτοκοσμικη Ελλάδα φουλ στην εγκληματικοτητα; Κάθε μέρα εδώ κινδυνεύεις, κοίτα μην σε φάνε για 5-10€ στο δρόμο και δε προλάβεις να δουλέψεις ούτε 1 μέρα Αμερική!
    Σου έχω πει, ότι αν μπορούσα να φύγω και αύριο το πρωί από το Ελλαδιστάν, θα το έκανα, με μεγάλη μου χαρά. Δε θα χάσω την ευκαιρία να φτάσω να παίρνω ακόμα και $150.000 το χρόνο (αν γίνω καλός) σε μια κανονική χώρα, ενώ στη δική μας "Ψωροκώσταινα" (αν γράψω τη λέξη που πραγματικά σκέφτομαι, θα φάω ban ) θα παίρνω μια ζωή βασικό μισθό, αν ποτέ βρω δουλειά...

    Προς το παρόν δε γίνεται. Ίσως του χρόνου να πάω και για Μεταπτυχιακό (M.Sc.) στο Software Engineering. Θα δω το κόστος πρώτα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 10-03-19 στις 22:40.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχω πει, ότι αν μπορούσα να φύγω και αύριο το πρωί από το Ελλαδιστάν, θα το έκανα, με μεγάλη μου χαρά. Δε θα χάσω την ευκαιρία να φτάσω να παίρνω ακόμα και $150.000 το χρόνο (αν γίνω καλός) σε μια κανονική χώρα, ενώ στη δική μας "Ψωροκώσταινα" (αν γράψω τη λέξη που πραγματικά σκέφτομαι, θα φάω ban ) θα παίρνω μια ζωή βασικό μισθό, αν ποτέ βρω δουλειά...

    Προς το παρόν δε γίνεται. Ίσως του χρόνου να πάω και για Μεταπτυχιακό (M.Sc.) στο Software Engineering. Θα δω το κόστος πρώτα...
    α, δρομολογημένα τα πάντα δλδ

    μην κράζεις την "Ψωροκώσταινα". από αυτή τρώμε όλοι
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  10. #10
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχω πει, ότι αν μπορούσα να φύγω και αύριο το πρωί από το Ελλαδιστάν, θα το έκανα, με μεγάλη μου χαρά. Δε θα χάσω την ευκαιρία να φτάσω να παίρνω ακόμα και $150.000 το χρόνο (αν γίνω καλός) σε μια κανονική χώρα, ενώ στη δική μας "Ψωροκώσταινα" (αν γράψω τη λέξη που πραγματικά σκέφτομαι, θα φάω ban ) θα παίρνω μια ζωή βασικό μισθό, αν ποτέ βρω δουλειά...

    Προς το παρόν δε γίνεται. Ίσως του χρόνου να πάω και για Μεταπτυχιακό (M.Sc.) στο Software Engineering. Θα δω το κόστος πρώτα...
    Μια διευκρίνιση, για να παίρνεις βασικό ως προγραμματιστής στην Ελλάδα, θα χρειαστεί να προσπαθήσεις λίγο. Ακόμη και σαν junior θα ξεκινήσεις υψηλότερα.

    Το να πάρεις 150Κ (μικτά) στις ΗΠΑ, είναι κάτι που είναι εφικτό σε λίγες περιοχές και με κόστος ζωής που κάνουν ακόμη και αυτό το μισθό μη ικανοποιητικό. Φυσικά αν μπορείς να χτυπήσεις αυτό το μισθό στις ΗΠΑ, σίγουρα μπορείς να χτυπήσεις και κάτι πολύ μεγαλύτερο του βασικού στην Ελλάδα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια διευκρίνιση, για να παίρνεις βασικό ως προγραμματιστής στην Ελλάδα, θα χρειαστεί να προσπαθήσεις λίγο. Ακόμη και σαν junior θα ξεκινήσεις υψηλότερα.

    Το να πάρεις 150Κ (μικτά) στις ΗΠΑ, είναι κάτι που είναι εφικτό σε λίγες περιοχές και με κόστος ζωής που κάνουν ακόμη και αυτό το μισθό μη ικανοποιητικό. Φυσικά αν μπορείς να χτυπήσεις αυτό το μισθό στις ΗΠΑ, σίγουρα μπορείς να χτυπήσεις και κάτι πολύ μεγαλύτερο του βασικού στην Ελλάδα.
    Δε νομίζω... Στην Ελλάδα σχεδόν όλοι οι νέοι είμαστε αναλώσιμοι. Μόνο όταν έχω αρκετά χρόνια προϋπηρεσία, μπορεί να φτάσω και τα 2-3 χιλιάρικα το μήνα, αλλά είναι πολύ δύσκολο. Το θέμα όμως δεν είναι μόνο τα λεφτά, αλλά και η ποιότητα ζωής... Δε θέλω να βρίσκομαι κοντά σε "Ελληνάρες" (μιλάω γι' εκείνους που ζουν ακόμα στο Μεσαίωνα) και δε θέλω να μένω σε τριτοκοσμικές πόλεις, όπως η Αθήνα (φαντάσου ότι η Νέα Υόρκη που έχει 24 εκατομμύρια κατοίκους, δεν έχει τέτοια χάλια)... Στην επαρχία -εκτός Θεσσαλονίκης-, δεν υπάρχει τίποτα...

    Μπορεί το κόστος ζωής στις ΗΠΑ να είναι υψηλότερο (ειδικά σε Νέα Υόρκη και Καλιφόρνια, που δίνουν όμως και πολύ υψηλούς μισθούς), αλλά εκεί τουλάχιστον είναι "κανονική" χώρα και έχω τη δυνατότητα εξέλιξης.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχω πει, ότι αν μπορούσα να φύγω και αύριο το πρωί από το Ελλαδιστάν, θα το έκανα, με μεγάλη μου χαρά. Δε θα χάσω την ευκαιρία να φτάσω να παίρνω ακόμα και $150.000 το χρόνο (αν γίνω καλός) σε μια κανονική χώρα, ενώ στη δική μας "Ψωροκώσταινα" (αν γράψω τη λέξη που πραγματικά σκέφτομαι, θα φάω ban ) θα παίρνω μια ζωή βασικό μισθό, αν ποτέ βρω δουλειά...

    Προς το παρόν δε γίνεται. Ίσως του χρόνου να πάω και για Μεταπτυχιακό (M.Sc.) στο Software Engineering. Θα δω το κόστος πρώτα...

    πολλα τα if , και δομικου χαρακτηρα .
    παντως εχεις στοχους
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας