Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 70
  1. #31
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η Inalan το ήξερε ότι ο ΟΤΕ θα αναλάμβανε την Ευκαρπία για FTTH ??? Μάλλον όχι....γι'αυτό άλλωστε καλύπτει το 80% αυτής της περιοχής.
    Υπάρχουν ακόμη περιοχές (με πολύ κόσμο και νεόκτιστες πολυκατοικίες) που τρέχουν με απλή ADSL και στην Ευκαρπία θα βλέπεις στο δρόμο 2 οπτικές ίνες παράλληλα (Inalan FTTH + Ote FTTH) και για όποιον θέλει και VDSL......άλλο ένα παράδειγμα που δείχνει πως λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες.....

  2. #32
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Inalan το ήξερε ότι ο ΟΤΕ θα αναλάμβανε την Ευκαρπία για FTTH ??? Μάλλον όχι....γι'αυτό άλλωστε καλύπτει το 80% αυτής της περιοχής.
    Υπάρχουν ακόμη περιοχές (με πολύ κόσμο και νεόκτιστες πολυκατοικίες) που τρέχουν με απλή ADSL και στην Ευκαρπία θα βλέπεις στο δρόμο 2 οπτικές ίνες παράλληλα (Inalan FTTH + Ote FTTH) και για όποιον θέλει και VDSL......άλλο ένα παράδειγμα που δείχνει πως λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες.....
    θα γίνει της Ίνας το κάγκελο στην Ευκαρπία.

    Κοπτοραπτική θα υπάρχει καθώς θα περνάνε τα συνεργεία.

    Κατά τα άλλα όπως σωστά αναφέρεις γιατί να πάει ο ΟΤΕ αυτήν την στιγμή να βάλει FTTH στην ευκαρπία ενώ υπάρχει η Inalan είναι ένα θέμα.

    Κατ εμέ ο Δήμος θα έπρεπε να άφηνε μια εταιρεία να περάσει οπτικές Ίνες σε κάθε περιοχή και επίσης να υπάρχει το πλαίσιο να μπορεί να δώσει σε οποιαδήποτε εταιρεία μέσω αυτής της Ινας, αλλά Ελλάδα!

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα γίνει της Ίνας το κάγκελο στην Ευκαρπία.

    Κοπτοραπτική θα υπάρχει καθώς θα περνάνε τα συνεργεία.

    Κατά τα άλλα όπως σωστά αναφέρεις γιατί να πάει ο ΟΤΕ αυτήν την στιγμή να βάλει FTTH στην ευκαρπία ενώ υπάρχει η Inalan είναι ένα θέμα.

    Κατ εμέ ο Δήμος θα έπρεπε να άφηνε μια εταιρεία να περάσει οπτικές Ίνες σε κάθε περιοχή και επίσης να υπάρχει το πλαίσιο να μπορεί να δώσει σε οποιαδήποτε εταιρεία μέσω αυτής της Ινας, αλλά Ελλάδα!
    Αυτό θα γίνει με τις ίνες που περνάει ο ΟΤΕ, δεν μπορεί όμως να υποχρεώσει κάποιον 3ον όπως πχ την Inalan να μην περάσει καλώδια ή να την υποχρεώσει να νοικιάσει την υποδομή της σε άλλους.

  4. #34
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Εαν πιάνουμε 100αρη μπορούμε να κάνουμε αίτηση για επιδότηση; Από ότι κατάλαβα γίνεται μέσω taxisnet. Θα ήθελε κάποιος να με ενημερώσει; Ευχαριστώ πολυ

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν πιάνουμε 100αρη μπορούμε να κάνουμε αίτηση για επιδότηση; Από ότι κατάλαβα γίνεται μέσω taxisnet. Θα ήθελε κάποιος να με ενημερώσει; Ευχαριστώ πολυ
    ΘΑ πρέπει να δείς εδώ Άνοιξε η ιστοσελίδα SFBB.gr για την υποβολή αιτήσεων (Κουπόνι Υπερυψηλής Ευρυζωνικότητας)

  6. #36
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Δηλαδή αν πάω ΟΤΕ στο 100αρη που μου είπε ο τεχνικός αν βγαίνει 50 ευρώ και έχω επιδότηση 13 ευρώ κάθε μήνα θα βγαίνει στα 37; Κατάλαβα σωστά;

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν πάω ΟΤΕ στο 100αρη που μου είπε ο τεχνικός αν βγαίνει 50 ευρώ και έχω επιδότηση 13 ευρώ κάθε μήνα θα βγαίνει στα 37; Κατάλαβα σωστά;
    Αν πας ΟΤΕ ή άλλον πάροχο που είναι στο πρόγρμμα σε FTTH, όχι σε vdsl, περισσότερα όμως σε εκείνο το νήμα

  8. #38
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας ΟΤΕ ή άλλον πάροχο που είναι στο πρόγρμμα σε FTTH, όχι σε vdsl, περισσότερα όμως σε εκείνο το νήμα
    Μάλιστα. Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

  9. #39
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios.Choump Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την Κάτω Τούμπα πάντως δεν προβλέπεται κάτι. Ακόμα με ADSL ταχύτητας 11-12 ακριβώς δίπλα στον ΟΤΕ

    Υπομονή, μέχρι το τέλους του έτους θα έχουμε και εμείς FTTH από Vodafone

  10. #40
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρεις οτι NGA δίκτυα δεν μπαίνουν σε απόσταση μικρότερη απο 550 μέτρα απο το ΑΚ έτσι;
    Το κέντρο ακόμα είχε Vdsl Πολύ πριν απο πολλές άλλες περιοχές μέσω ΑΚ
    Δεν έχω ιδέα τι είναι τα NGA δίκτυα.
    Ξέρω ότι παρακαλάω να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα από 15- 16Mbps και δεν μπορώ. Ξέρω ότι δίνω το οικογενειακό αρχείο φωτογραφιών σε φίλο να το κάνει upload κάθε μήνα στον backup server. Ξέρω ότι στέκνω φλασάκι με τα βίντεο των παιδιών στους παππούδες γιατί δεν θέλω να αφήσω 5 μέρες ανοιχτό τον υπολογιστή για να ανεβάσω 20 λεπτά σχολικής γιορτής.

  11. #41
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα γίνει με τις ίνες που περνάει ο ΟΤΕ, δεν μπορεί όμως να υποχρεώσει κάποιον 3ον όπως πχ την Inalan να μην περάσει καλώδια ή να την υποχρεώσει να νοικιάσει την υποδομή της σε άλλους.
    ναι το γνωρίζω αυτό που αναφέρεις αλλά θα προτιμούσα να ισχύει για οποιονδήποτε έρθει, και όχι να σκάβουν όποιος ενδιαφέρεται.

    Άσχετο αυτό που θα αναφέρω αλλά είναι ένα καλό παράδειγμα, στο Κιλκίς όλοι οι δρόμοι είναι κατεστραμμένοι γιατί τα τελευταία 10 χρόνια σκάβουν ο ένας εργολάβος μετά τον άλλον για διάφορους λόγους(ύδρευση,αποχέτευση,ίνα από ΟΤΕ για καμπίνες,Ίνα για τον Δήμο κτλ) και ασφαλτοστρώνουν μόνο τα κομμάτια που έχουν ανοίξει με αποτέλεσμα να έχουμε λακκούβες-τρύπες.

    Αν π.χ. πει και η hcn ότι θα πάει και αυτή ευκαρπία σε λίγα χρόνια θα πρέπει να περάσει και αυτή τις δικές τις ίνες θα έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.

  12. #42
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. φυσικά και μπορείς
    2. μπορείς να βάλει δικό σου εξοπλισμό πίσω απο το router τους, bridge δεν παρέχουνε όπως και οι υπόλοιποι που δίνουν FTTH
    3. Ναι το έχουν αυτό το κακό
    4. τα έχουμε ξαναπεί αυτά, είδες ενα κουτί σκουριασμένο, εδώ πάντως που είμαι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, μια χαρά είναι η εγκαταστάσεις
    5. Μια χαρά είναι η τεχνική υποστήριξη και άμεση
    1. Όσες φορές ρώτησα μου είπαν όχι.
    2. Αν δεν είναι σε passthrough ή το καλύτερο σε bridge... απλά κοροϊδεύεις τον εαυτό σου βάζοντας το οτιδήποτε πίσω από το δικό τους.
    4. Τρολάρεις τώρα...
    Έλα όποτε θέλεις να κάνουμε μια βόλτα στο κέντρο και αν μου βρεις μια υποδειγματική εγκατάσταση κερνάω καφέ στην παραλία.
    5. Μη σου τύχει είναι.
    Το μια χαρά... άστο καλύτερα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Όσες φορές ρώτησα μου είπαν όχι.
    2. Αν δεν είναι σε passthrough ή το καλύτερο σε bridge... απλά κοροϊδεύεις τον εαυτό σου βάζοντας το οτιδήποτε πίσω από το δικό τους.
    4. Τρολάρεις τώρα...
    Έλα όποτε θέλεις να κάνουμε μια βόλτα στο κέντρο και αν μου βρεις μια υποδειγματική εγκατάσταση κερνάω καφέ στην παραλία.
    5. Μη σου τύχει είναι.
    Το μια χαρά... άστο καλύτερα.
    2. Ναι το ξέρω, όμως το ίδιο παρέχουν και οι υπόλοιποι που πατάνε σε GPON, Μπορείς να βάλεις το πακέτο pro το όποιο παρέχει στατικ στον εξοπλισμό σου.
    4. όχι καθόλου
    5. Μου έχει τύχει για αυτό στο λέω, ακόμα και 23:00 το βράδυ επικοινωνία μέσω email και φτιάξιμο μέσα σε 2 ώρες, σε περίπτωση που χρειάστηκε συνεργείο την επόμενη το πρωί ήταν στον χώρο μου.
    Σίγουρα πολύ πιο γρήγορα απο τον ΟΤΕ ή κάποιος άλλο πάροχο


    1. http://www.hcn.gr/el/tilefono/


    Ναι, μπορείτε. Εάν διατηρείτε τηλεφωνικό αριθμό σε κάποιον άλλο πάροχο, μπορείτε να το μεταφέρετε στο δίκτυο στης HCN εύκολα!
    Αρκεί ένας λογαριασμός τηλεφωνίας του παρόχου όπου βρίσκεται ο τηλεφωνικός αριθμός και μία φωτοτυπία ταυτότητας του ατόμου, στο οποίο είναι ο λογαριασμός.

    Η διαδικασία μεταφοράς του τηλεφωνικού αριθμού(φορητότητα) γίνεται ΔΩΡΕΑΝ. Μόλις ολοκληρωθεί η μεταφορά, εκπρόσωπός μας θα σας ενημερώσει για την επιτυχή διαδικασία φορητότητας του τηλεφωνικού σας αριθμού στο δίκτυο της HCN.



    Για όποια βοήθεια, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο 2313 250000.

  14. #44
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    όσο αφορά και το 1ο στην αίτηση που δίνουν στους ενδιαφερόμενους(πρόσφατα την συμπλήρωσα) έχουν φορητότητα υπάρχοντος αριθμού.

    http://www.hcn.gr/images/usrImage/6-...a8c25443ca.pdf

  15. #45
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Τι να πω...
    Μάλλον έπεσα σε άσχετο.
    Μάλιστα το καλοκαίρι είχα σχετική συζήτηση με υπάλληλο της εταιρείας σε γνωστό μου επιχειρηματία.
    Ίσως κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά ή αυτός.
    οκ...
    Πολύ καλό αυτό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας