Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έχω ένα pc στημένο από το 2013 και σκέφτομαι να κάνω μια μικρή παρέμβαση όχι τόσο για λειτουργικούς λόγους (το μηχάνημα λειτουργεί μια χαρά για τις ανάγκες μου) αλλά για μια αύρα ανανέωσης. Το σύστημα λοιπόν έχει i7-3770, RAM 16 Gb και πέντε δίσκους, έναν SSD Samsung 840 Pro 128 Gb (με Win 7 Pro) και 4 μηχανικούς για αποθήκες.
    Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω έναν ακόμη SSD (Samsung 860 250 Gb) για να βάλω Win 10 (θα διατηρήσω τον υπάρχοντα 128 Gb με τα Win 7) και να προσθέσω ακόμη 8 Gb RAM.
    Το θέμα της RAM είναι κυρίως αυτό για το οποίο κατ'αρχάς ζητώ την βοήθειά σας.
    1. Τοποθέτηση
    Απ'ότι βλέπω στο manual της μητρικής, συνίσταται η χρήση 1,2 ή 4 dimm, οπότε αφού έχω ήδη 2 των 8 Gb, πρέπει να αναζητήσω δύο dimm των 4 Gb. Τα υπάρχοντα dimm είναι τοποθετημένα στις θέσεις A2 και B2 οπότε υποθέτω ότι τα δύο των 4 Gb θα πάνε στιις θέσεις A1 και B1. Έτσι δεν είναι;




    2. Προδιαγραφές
    Αυτή τη στιγμή έχω δύο τέτοια και δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κοιτάξω για αυτά που πρέπει να πάρω. Το SIW μου δίνει τις παρακάτω πληροφορίες για τις δικές μου.



    Κάτι τέτοιο θα έκανε;

    Όσον αφορά τον SSD, ήθελα να ρωτήσω αν αυτά που προσέχαμε πίσω στο 2012, ισχύουν και τώρα. Ανασυγκρότηση, cache, trim, page file, desktop folder σε άλλο δίσκο κλπ.


    Ευχαριστώ!

    - - - Updated - - -

    Στο site της Asus (μητρική) υπάρχει μια λίστα με συμβατές μνήμες αλλά ψιλοχάθηκα...
    Το να είναι ίδια μάρκα προφανώς δεν έχει σημασία αλλά εκτός από το να είναι DDR3 και (προφανώς) 1333 MHz, πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο;
    Το CAS ίσως;

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1. Αν η μνήμη που έχεις σου αρκεί, γιατί να πάρεις κι άλλη και μαλίστα να χαλάσεις την ομοιομορφία των dimms σου? Ναι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κάποιο θέμα αν φροντίσεις να πάρεις μνήμες με κοινά χαρακτηριστικά, αλλά γιατί?

    2. Γιατί να πάρεις τον 860EVO των 250GB και όχι των 500GB? Να ξέρεις είναι καλή περίπτωση και ο Crucial MX500.

    3. Οι καλές πρακτικές που αναφερόνται στο νήμα που λες, γιατί όχι καλό θα ήταν να ακολουθηθούν.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  3. #3
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ για τη απάντηση!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Αν η μνήμη που έχεις σου αρκεί, γιατί να πάρεις κι άλλη και μαλίστα να χαλάσεις την ομοιομορφία των dimms σου? Ναι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κάποιο θέμα αν φροντίσεις να πάρεις μνήμες με κοινά χαρακτηριστικά, αλλά γιατί?
    Νομίζω ότι με επιπλέον RAM το μηχάνημα θα έχει άλλον αέρα...
    Δεν ''καίγομαι'' αλλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Γιατί να πάρεις τον 860EVO των 250GB και όχι των 500GB? Να ξέρεις είναι καλή περίπτωση και ο Crucial MX500.
    Έτσι κι αλλιώς θα τον έχω μόνο για λειτουργικό. Δεν χρειάζομαι χώρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις ενεργοποίησει το XMP στο bios? Βλέπω ότι οι μνήμες σου είναι 1600MHz/CL10, αλλά λειτουργούν στα 1333(και μάλλον CL9).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι με επιπλέον RAM το μηχάνημα θα έχει άλλον αέρα...
    Δεν ''καίγομαι'' αλλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!
    Άμα δεν τερματίζεις την μνήμη, να γίνει πιο γρήγορο δεν πρόκειται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι κι αλλιώς θα τον έχω μόνο για λειτουργικό. Δεν χρειάζομαι χώρο.
    Το λέω από την άποψη του future proofness. Ένας καλός ssd μπορεί να χρησιμοποιηθεί παντού.

    - - - Updated - - -

    Σκέψου και την περίπτωση των Windows 8.1 Χ64 με classic shell για start menu (θα υποστηρίζονται μέχρι και τον Γενάρη του 2023). Προσωπικά, είμαι της πεποίθησης ότι πρέπει το λειτουργικό να είναι κοντά στην ηλικία της πλατφόρμας σου. Έχω δει χαζομαρούλες σε συστήματα μιας ηλικίας paired με windows 10, που δεν έχω δει σε νεότερα (π.χ. στο λαπτοπάκι μου).
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ενεργοποίησει το XMP στο bios? Βλέπω ότι οι μνήμες σου είναι 1600MHz/CL10, αλλά λειτουργούν στα 1333(και μάλλον CL9).

    - - - Updated - - -

    Άμα δεν τερματίζεις την μνήμη, να γίνει πιο γρήγορο δεν πρόκειται.

    Το λέω από την άποψη του future proofness. Ένας καλός ssd μπορεί να χρησιμοποιηθεί παντού.
    Σωστά! 1333 και CL9, αυτά λέει το BIOS.
    Το XMP δεν το έχω πειράξει, ότι είναι default. Μάλιστα έψαξα τώρα αλλά δεν το εντόπισα στο BIOS.
    Αν δεν πρόκειται να γίνει πιο γρήγορο, δεν υπάρχει λόγος να το κάνω. Μόνο όμως σε οριακές καταστάσεις θα δω διαφορά;

  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά! 1333 και CL9, αυτά λέει το BIOS.
    Το XMP δεν το έχω πειράξει, ότι είναι default. Μάλιστα έψαξα τώρα αλλά δεν το εντόπισα στο BIOS.
    Αν δεν πρόκειται να γίνει πιο γρήγορο, δεν υπάρχει λόγος να το κάνω. Μόνο όμως σε οριακές καταστάσεις θα δω διαφορά;
    Αν το ψάξεις και το ανοίξεις, η μνήμη σου θα πάει στα 1600MHz. Αλλά σιγά και την διαφορά που θα κάνει..

    Ε όχι δεν πρόκειται εκτός πια και αν κάνεις virtualization ή χρήση λογισμικών που καταπίνουν την ram. Διαφορετικά γιατί? Μια χαρά είναι τα 16GB.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αφού τα 16 Gb είναι αρκετά, δεν υπάρχει λόγος ν'ανοίγω δουλειές...
    Σ'ευχαριστώ!

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    μια χαρά σύστημα έχεις

    ότι είπε και ο Mike, μια αγορά ssd 500GB είναι υπεραρκετή
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας