Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 117
  1. #31
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    To tr γιατί πρέπει να απελευθερωθεί;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #32
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    To tr γιατί πρέπει να απελευθερωθεί;
    Απ ότι καταλαβαίνω πρέπει να καταχωρίσουν την MAC στην white list των συσκευών.

  3. #33
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ ότι καταλαβαίνω πρέπει να καταχωρίσουν την MAC στην white list των συσκευών.
    Ξέρω ότι για να παίρνουν απευθείας τις ρυθμίσεις θέλει να έχουν πρόσβαση μέσω tr.
    Αλλά εσύ έγραψες:
    για να ελευθερώσουν το tr069 στα fritz
    Οπότε κατάλαβα ότι θα τους πάρω τηλ. για να τους πουν να μην έχουν πρόσβαση μέσω tr.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #34
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι.
    Δεν θέλω υλοποίηση με ΗΥ.
    Εχασες. Οτι τρεχει asterisk, ουσιαστικα ειναι pc based με τον ενα η τον αλλο τροπο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδανικό θα ήταν να είχα τους κωδικούς της τηλεφωνίας απευθείας πάνω στο κέντρο και η μόνη σύνδεση με το δίκτυο να ήταν μέσω ether όπου θα περνούσε η τηλεφωνία.
    2 γραμμές με 2 κανάλια φωνής η κάθε μία.
    Αν με κάτι τέτοιο μπλέκουμε αρκετά θα μπορούσα να πάμε στην άλλη λύση.
    2 speed σε κάθε κάθε γραμμή.
    2 καλώδια rj11 από κάθε speed για το τηλεφωνικό κέντρο.
    Οι κωδικοί της τηλεφωνίας να παίζουν μόνο στα speed.

    Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει στο κέντρο να έχει και 4 υποδοχές για τις γραμμές rj11.

    Σε αυτή την περίπτωση τι έχουμε από πλευράς μοντέλων.
    Πάντα με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα παραπάνω.
    Θα τρελαθουμε τελειως?
    pbx με fxs ports πισω απο voip το 2019??? Κάκιστη επιλογή ακομα και για light επαγγελματικη χρηση. Μονο ως λυση ανάγκης, όχι για νεο συστημα...

    Εφοσον θες ντε και καλα home λυση cosmote με δυο καναλια, τοτε ειτε fritz proxy ειτε virtualisation με 2 asterisk instances

  5. #35
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω ότι για να παίρνουν απευθείας τις ρυθμίσεις θέλει να έχουν πρόσβαση μέσω tr.
    Αλλά εσύ έγραψες:

    Οπότε κατάλαβα ότι θα τους πάρω τηλ. για να τους πουν να μην έχουν πρόσβαση μέσω tr.
    Δικό μου λάθος, αντί για ελευθερώσουν έπρεπε να πω ανοίξουν.

  6. #36
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχασες. Οτι τρεχει asterisk, ουσιαστικα ειναι pc based με τον ενα η τον αλλο τροπο.



    Θα τρελαθουμε τελειως?
    pbx με fxs ports πισω απο voip το 2019??? Κάκιστη επιλογή ακομα και για light επαγγελματικη χρηση. Μονο ως λυση ανάγκης, όχι για νεο συστημα...

    Εφοσον θες ντε και καλα home λυση cosmote με δυο καναλια, τοτε ειτε fritz proxy ειτε virtualisation με 2 asterisk instances
    Είπαμε... ΗΥ και vm τα ξεχνάμε.
    Για να κάνουμε fritz proxy θα πρέπει να έχω 2 fritz ένα για κάθε γραμμή ή μπορεί να γίνει με ένα;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #37
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ενα fritz και ενα απευθειας trunk στο pc device...

  8. #38
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.557
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Το εχει πει ο φιλος οτι θελει ΟΤΕ.

    Για 2 Χ ΟΤΕ αυτες ειναι οι λύσεις μας αρεσει δεν μας αρεσει.

    Αν μπορουσες να βρεις τουλάχιστον 1 oxygen (απο ΟΤΕ αντι speedport) θα ηταν ολα sip σου τα έγραψα στο προηγούμενο post μου.

    Απλα θα ηθελες ενα παλιο φριτζ απο ebay με 20-30 ευρω.

    Στην αλλη περιπτωση Fritz 75xx το κοστος ειναι μεγαλούτσικο.

  9. #39
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Στην τηλεφωνία οι λύσεις πρέπει να είναι αξιόπιστες 24/7.

    Αν βάλεις oxygen και σου χαλάσει (δεν έχουν την αξιοπιστία των fritz) ώσπου να βρεις αντικαταστάτη, οι άλλοι θα μείνουνε χωρίς τηλέφωνα.

    Πολύ φοβάμαι ότι αυτά που θέλεις (πχ κλήση κινητών με pin, προαπαντητικό μήνυμα) μόνο σε τηλεφωνικά κέντρα (ή asterisk) θα βρείς.

    Τον asterisk σε pc (dell server με διπλά τροφοδοτικά και hardware raid) μην τον φοβάσαι, απλά δεν στοιχίζει φθηνότερα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 13-03-19 στις 21:21.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #40
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    1. Σχετικά με τον ΗΥ... είναι θέμα χώρου, συντήρησης κλπ.
    Γι αυτό το έχω αποκλείσει.
    2. Σχετικά με τα oxy... ήταν η επόμενή μου ερώτηση.
    Το όλο θέμα δηλαδή είναι από που θα πάρω την τηλεφωνία.
    Από πόρτες αναλογικές ή από τις άλλες.

    Επειδή είμαι άσχετος με την ορολογία:
    1. Ποιες θύρες λέγονται fxo, fxs, bri;
    2. Όταν λέμε sip trunk εννοούμε να βάλουμε πχ το speed να έχει πάνω του την τηλεφωνία και από πίσω το κέντρο να παίρνει μέσω απλού τηλεφωνικού καλωδίου rj11;
    3. Η υλοποίηση με proxy είναι όταν παίρνουμε την τηλεφωνία από την τηλεφωνική θύρα rj45;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #41
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Χαζοερώτηση: Αν βάλει ένα oxygen θα τον αφήσει να κάνει register όλα τα ims accounts και από τις 2 γραμμές ΟΤΕ; Το έχει δοκιμάσει στην πράξη κάποιος;

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαζοερώτηση: Αν βάλει ένα oxygen θα τον αφήσει να κάνει register όλα τα ims accounts και από τις 2 γραμμές ΟΤΕ; Το έχει δοκιμάσει στην πράξη κάποιος;
    Δεν μπορείς να αλλάξεις τις ρυθμίσεις για το voip ή για τα νουμερα στο oxygen, αλλά και να μπόρουσες το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο, η κάθε γραμμή με το δικό της Internet

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    1. Σχετικά με τον ΗΥ... είναι θέμα χώρου, συντήρησης κλπ.
    Γι αυτό το έχω αποκλείσει.
    2. Σχετικά με τα oxy... ήταν η επόμενή μου ερώτηση.
    Το όλο θέμα δηλαδή είναι από που θα πάρω την τηλεφωνία.
    Από πόρτες αναλογικές ή από τις άλλες.

    Επειδή είμαι άσχετος με την ορολογία:
    1. Ποιες θύρες λέγονται fxo, fxs, bri;
    2. Όταν λέμε sip trunk εννοούμε να βάλουμε πχ το speed να έχει πάνω του την τηλεφωνία και από πίσω το κέντρο να παίρνει μέσω απλού τηλεφωνικού καλωδίου rj11;
    3. Η υλοποίηση με proxy είναι όταν παίρνουμε την τηλεφωνία από την τηλεφωνική θύρα rj45;
    fxo είναι οι υποδοχές ενος ΑΤΑ ή κέντρου που κάνουν σύνδεση στην γραμμή του ΟΤΕ, fxs είναι οι υποδοχές που συνδέεις τις αναλογικές συσκευές σου (μπορεί και να τα μπέρδεψα και να είναι το ανάποδο ) bri (ή και pri) είναι διαφορετικού τύπου σύνδεση σε κέντρα που υποστηρίζουν αυτή την δυνατότητα, θα έλεγα πως είναι προτιμότερο καθώς περνάει και signaling, κάτι που δεν γίνεται στις αναλογικές (θυμάσαι στο άλλο νήμα που λέγαμε το πως κάνει detect το ότι έχει κλείσει η γραμμή; )
    2. οχι, το sip trunk είναι όταν η σύνδεση είναι καθαρά sip, client to server, πχ το κέντρο μέσο sip με τον ims το ΟΤΕ είναι trunk, αν μπεί ενδιάμεσα το speedport όχι

  13. #43
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να αλλάξεις τις ρυθμίσεις για το voip ή για τα νουμερα στο oxygen, αλλά και να μπόρουσες το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο, η κάθε γραμμή με το δικό της Internet

    - - - Updated - - -



    fxo είναι οι υποδοχές ενος ΑΤΑ ή κέντρου που κάνουν σύνδεση στην γραμμή του ΟΤΕ, fxs είναι οι υποδοχές που συνδέεις τις αναλογικές συσκευές σου (μπορεί και να τα μπέρδεψα και να είναι το ανάποδο ) bri (ή και pri) είναι διαφορετικού τύπου σύνδεση σε κέντρα που υποστηρίζουν αυτή την δυνατότητα, θα έλεγα πως είναι προτιμότερο καθώς περνάει και signaling, κάτι που δεν γίνεται στις αναλογικές (θυμάσαι στο άλλο νήμα που λέγαμε το πως κάνει detect το ότι έχει κλείσει η γραμμή; )
    2. οχι, το sip trunk είναι όταν η σύνδεση είναι καθαρά sip, client to server, πχ το κέντρο μέσο sip με τον ims το ΟΤΕ είναι trunk, αν μπεί ενδιάμεσα το speedport όχι
    Να σου πω την αλήθεια δεν το πολύ κατάλαβα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #44
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    1. Σχετικά με τον ΗΥ... είναι θέμα χώρου, συντήρησης κλπ.
    Γι αυτό το έχω αποκλείσει.
    2. Σχετικά με τα oxy... ήταν η επόμενή μου ερώτηση.
    Το όλο θέμα δηλαδή είναι από που θα πάρω την τηλεφωνία.
    Από πόρτες αναλογικές ή από τις άλλες.

    Επειδή είμαι άσχετος με την ορολογία:
    1. Ποιες θύρες λέγονται fxo, fxs, bri;
    2. Όταν λέμε sip trunk εννοούμε να βάλουμε πχ το speed να έχει πάνω του την τηλεφωνία και από πίσω το κέντρο να παίρνει μέσω απλού τηλεφωνικού καλωδίου rj11;
    3. Η υλοποίηση με proxy είναι όταν παίρνουμε την τηλεφωνία από την τηλεφωνική θύρα rj45;

    1
    FXS – Η διεπαφή Foreign eXchange Subscriber είναι η θύρα που πραγματικά παρέχει την αναλογική γραμμή στο συνδρομητή. Με άλλα λόγια, είναι η ‘πρίζα στον τοίχο’ που παρέχει το σήμα επιλογής, το ρεύμα της μπαταρίας και την τάση του κουδουνισμού.

    FXO – Η διεπαφή Foreign eXchange Office είναι η θύρα που λαμβάνει την αναλογική γραμμή. Είναι η πρίζα στο τηλέφωνο ή στη συσκευή φαξ, ή η πρίζα(ες) στο αναλογικό τηλεφωνικό σας σύστημα.

    BRI - Είναι η θύρα η οποία λαμβάνει ή παρέχει ψηφιακό σήμα ISDN 2 κανάλια σε μια συσκευή (χρησιμοποιείται κοινός όρος για παροχή και λήψη, σε αντίθεση με το αναλογικό PSTN σήμα στο οποίο έχουμε διαχωρισμό όρων σε FXS και FXO).

    2
    Είναι καθαρή τηλεφωνία μέσου internet χωρίς την μετατροπή σε αναλογικό/ψηφιακό σήμα. Είναι το πρώτο κομμάτι που κάνει το speed/oxy πριν μας δώσει την τηλεφωνία στης θύρες του. Δημιουργεί μια σύνδεση τηλεφωνίας με τον διακομιστή του οτε μέσου διαδικτύου.

    3
    Ο proxy στην περιπτωση VoIP (Voice over IP) λειτουργει ως ενδιαμεσος σταθμος μεταξυ του παροχου ιντερνετικης τηλεφωνιας (Internet Telephony Service Provider) και εσενα. Κάνει χρέη και πελάτη (από την έξω πλευρά προς τα μέσα) αλλά και διακομιστή (από μέσα προς τα έξω).

  15. #45
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    τελικά αυτό το voip του οτε πονοκέφαλος σκέτος.

    μιας και έχω φάει άπειρες ώρες.. νύχτες... μέρες με δοκιμές κτλ... έχοντας 3 γραμμές οτε... και freepbx...

    το τηλ πρέπει να δουλεύει..είτε σπίτι..είτε δουλειά...

    όταν έχουμε περισσότερες γραμμές τώρα... στις περισσότερες περιπτώσεις τις συνδυάζουμε με κάποιο multi-wan router όταν έχουμε και τηλ κέντρο μετά από αυτό.. εκεί ξεκινάνε και τα προβλήματα ειδηκά όταν θέλουμε να έχουμε και το voip του οτε.

    ως κέντρο το Grandstream UCM 6202 δεν φαίνεται άσχημο, το έχω στο πρόγραμμα, πέρα απο αυτό...

    το θέμα που είχα εγώ με τον οτε στον * ήταν αρχικά με το multi-wan και όταν έπεφτε η γραμμή του... που πήγαινε σε άλλη και απλά μετά δεν δούλευε και ήθελε να μπει χέρι για ρεσταρτ κτλ η 2η και 2η γραμμή της ειχα σε φριτζ... οπότε δεν ειχα θέμα ποτέ.


    κατέληξα εδώ και λίγο καιρό στην 2η ethernet στον * που τρέχω σε proxmox, η οποία παίρνει απευθείας ιντερνετ απευθείας απ το 1ο speedport και δίνει μόνο στα 3 τρανκ που έχω (ote-modulus-yuboto) απο τοτε δεν έχω θέμα πιά, πέφτει έρχεται το ίντερνετ επανέρχεται και ο οτε.

    στην περίπτωση σου τώρα... θα σου πρότεινα το Grandstream UCM 6202 στο οποίο να του δόσεις ίντερνετ απείθειας απ το ρουτερ της 1ης σου γραμμής στην wan του, οπότε κάνεις τρανκ το τηλ... και για την 2η γραμμή κουμπώνεις ένα φριτζ πάνω στο 2ο speedport (αν βάλεις ένα 7390... μπορείς να εκμεταλλευτείς και το dect κομμάτι για ασύρματα που θα είναι extension) και απο αυτό το πας στο κέντρο ως τρανκ.

    αν το Grandstream UCM 6202 δεν έχει θέματα αξιοπιστίας πιστεύω οτι είναι το καλύτερο setup που στην ουσία με 2 συσκευές κάνεις όλα αυτά που θες.

    πάντως με το proxmox να πω την αλήθεια 2 χρόνια τώρα που τρέχει ως samba server και μέσω vm το freepbx... και άλλο ένα vm με win7... δεν είχα θέμα. απλά θέλω να τα ξεχωρίσω σε ξεχωριστές συσκευές.

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας