Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια γεια σας, μενω σε πολυκατοικια 6 οροφων με 16 διαμερίσματα. 4 στον 1ο, 3 στον 2ο, 3 στον 3ο, 3 στον 4ο, 2 στον 5ο και 1 στον 6ο.
    Συνολο 16 διαμερίσματα. Πανω στην ταρατσαπου ανεβηκα, ειδα ότι από τον τοιχο βγαινουν 11 καλωδια που πηγαινουν σε έναν ενισχυτή Spaun. Αρα καποια διαμερίσματα μοιράζονται καποια καλωδια. Μετα από χτυπημα 2-3 διπλανων πορτων και κουμπωμα ξεκούμπωμα πανω στην ταρατσα μερικα καλωδια, καταλαβα ότι εγω και ο διπαλνος μοιραζόμαστε το ιδιο καλωδιο. Και όχι εγω και ο από πανω μου.
    Το περιεργο είναι ότι ο διπλανος εχει μονο 1 πριζα στο σπιτι του και μου ειπε ότι δεν την εχει πειραξει καθολου. Εκεινος βλεπει τηλεοραση κανονικότατα. Ανοιξα και εγω τις δικες μου πριζες να τσεκαρω , όλα καλα. Η τηλεοραση δουλευει τελεια σε άλλο σπιτι που την εχω βαλει. Και εχω αλλαξει και καλωδιαΥπαρχει περιπτωση να εχουν καει οι πριζες ή κατι τετοιο?
    Τι άλλο μπορει να εχει συμβει. Πραγματικα μου είναι πολύ περιεργο. Please Help
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagvagvag : 12-03-19 στις 15:59.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    έχοντας αντιμετωπισει το ιδιο πρόβλημα, μετα απο 4 εβδομαδες άκαρπων προσπαθειών τραβήξαμε αλλο καλωδιο.

    Ολοι ελεγαν οτι δεν εχουν κανει καμια αλλαγη και μολις πηγαίναμε με τον ηλεκτρολόγο βλεπαμε οργια, καποιος εχει αποσυνδέσει κατι και για να τον βρεις θα ταλαιπωρηθεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω για την απαντηση σου. Αλλα να τραβηξω καλωδιο γιατι καποιος μπορει να λεει ψεματα? Τοτε και εγω θα κοψω όλα καλωδια από πανω και αν φερουν ανθρωπο να τα φτιαξει. Τοτε θα φτιαξουν και το δικο μου. Δεν είναι λογικη παντως να τραβηξω καλωδιο για να βλεπω τηλεοραση. Για δορυφορικο το καταλαβαίνω.
    Αρα εσυ λες ότι καποιος εχει αποσυνδεσει κατι.
    Υπαρχει καποιος άλλος με καποια άλλη ιδεα?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η σωστή εγκατάσταση είναι η κάθετη, όπως ξεκινάει η καλωδίωση από την ταράτσα δίνει διαδοχικά κάθετα στις πρίζες των διαμερισμάτων μέχρι το ισόγειο. Τώρα υπάρχουν και οι Greek patent που εφαρμόζουν οι "γάτες" ηλεκτρολόγοι που δεν έχουν καμία σχέση με το τηλεοπτικό σήμα.

    Σε μία μόνο πρίζα δεν έχεις σήμα;; θα πρέπει να ψάξεις από που παίρνει σήμα η συγκεκριμένη πρίζα για να βγάλεις άκρη, μάλλον θα χρειαστείς τεχνικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όπως εγραψα τα εψαξα πολύ όλα. Σε καμια πριζα δεν εχω σημα. 2 εχω στο σπιτι μου. Τις εχω ανοιξει και ξερω ποια είναι που ερχεται από το άλλο και ποια είναι η τερματικη μου. Απλα το άλλο διαμερισμα που το ειδα και εγω με τα ματια μου , παιζει κανονικα η τηλεοραση. Και σε ερωτηση μου αν εχει πειραξει καθολου την πριζα τελευταια μου ειπε όχι. Δεν του ειπα να ανοιξω την πριζα αν και θα το ηθελα παρα πολυ. Και καπου εκει μου τελειωνουν οι ιδεες και ηρθα σε εσας να δω αν καποιος εχει καποια αλη ιδεα. Ο τεχνικος είναι στο μυαλο μου μεχρι να εξαντλησω καποιες πιθανότητες ακομα. Επειδή βαζω και ερασιτεχνικα δορυφορικα πιατα, ξερω αρκετα από καλωδια, πριζες , ρευματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού ξέρεις από έρχεται το καλώδιο είναι απλά τα πράγματα, μετράς τις άκρες και τελείωσε, αν δεν έχεις πρόσβαση είναι θέμα δικό σου πως θα το λύσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εννοεις μετραω τις ακρες με πεδιομετρο?

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται πεδιόμετρο, ξέρεις ότι το καλώδιο σου καταλήγει σε μια πρίζα διελεύσεως γείτονα, το βγάζεις από την πρίζα την δική σου και από την πρίζα του γείτονα και το μετράς με ένα πολύμετρο στην μία άκρη πρώτα αν έχει βραχυκύκλωμα, αν είναι εντάξει έτσι βραχυκυκλώνεις την μία άκρη και μετράς και για συνέχεια. Αν είναι εντάξει το βάζεις πάλι στην πρίζα του γείτονα και στην πλευρά την δική σου βάζεις ένα απλό φις για δοκιμή, αν δεν παίζει φταίει η πρίζα του γείτονα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα το θεμα λυθηκε. Ο διπλανος που εχχει το ιδιο καλωδιο με εμας καλεσε τον τενικο που ειχε καλεσει πριν από 2-3 μηνες και ειχε βραχυκυκλωσει τα καλωδια. Τα εφτιαξε Όλα καλα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας