Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-42 από 42
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valtrig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, γι' αυτό λέω "έμμεσα". Την δεδομένα των χρηστών όμως τα συλλέγει και τα διαχειρίζεται η εκάστοτε Google, μέσω μηχανισμών που ορίζονται από standards (π.χ. HTTP cookies) τα οποία όλοι οι browser προσπαθούν να υλοποιούν. Το να κατηγορούμε τον browser, όποιος και να είναι αυτός, Firefox, Chrome, Edge κ.α., για το πώς τα διάφορα site που επισκέπτεται ο χρήστης χειρίζονται τα δεδομένα που συλλέγουν γι' αυτόν πιστεύω είναι άδικο, δεδομένου μάλιστα ότι όλοι οι browser προσφέρουν λειτουργίες και ρυθμίσεις διαχείρισης της ιδιωτικότητας.

    Πάντως, για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, εγώ ούτε υπερασπίζομαι, ούτε κατηγορώ για κάτι τη Mozilla. Απλώς επισημαίνω ότι, επειδή δεν βγάζει χρήματα απ' ευθείας από τους χρήστες της, χρησιμοποιεί τα έσοδά της από δικαιώματα και χορηγίες τρίτων για να παρέχει δωρεάν προϊόντα και υπηρεσίες στα πλαίσια προώθησης του ανοιχτού internet.

    Το γεγονός ότι κρατιέται χέρι-χέρι με τη Google ισχύει και το εάν, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, αυτό πιστεύω είναι περισσότερο φιλοσοφικό ζήτημα για τον καθένα μας να το κρίνει. Προσωπική μου πάντως άποψη είναι ότι οι χρήστες ωφελούνται από την ύπαρξη ενός οργανισμού σαν την Mozilla. Φυσικά, καλό θα ήταν γι' αυτήν να μη έδινε δικαίωμα ώστε να κατηγορηθεί ότι είναι "πλυντήριο ηθικής" για τις αμαρτίες της Google, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι!
    Αυτή σε πουλάει στην Google και βγάζει λεφτά απο αυτό.
    Δεν κατηγορούμε τον browser για τα cookies, κατηγορούμε την Mozzila Που κάνει χρήση των συγκεκριμένων μηχανών αναζήτησης στον Browser της. Πληρώνεται για τις αναζητήσεις που θα γίνουν απο το πεδίο αναζήτηση του Browser ή την γραμμή διευθύνσεων.

  2. #32
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M+H300S
    Καταλαβαίνω τι λες, πιθανόν εγώ όμως να μην εκφράζω σωστά τη σκέψη μου. Όπως είπα και παραπάνω, τη σχέση Mozilla-Google και τις πρακτικές τους μπορεί να τις κρίνει ο καθένας μας και δε νομίζω ότι υπάρχει μία καθολική αλήθεια με την οποία μπορούν να συμφωνήσουν όλοι. Εάν αυτό που κάνει ο Firefox το βλέπεις ως "η Mozilla πουλάει τους χρήστες στην Google", δεν νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω κάποιο αντεπιχείρημα, αφού δεν μπορώ ούτε να συμφωνήσω, ούτε όμως και να διαφωνήσω, μιας και θεωρώ ότι σαν άποψη είναι κάπως απλουστευμένη, απόλυτα όμως σεβαστή.

  3. #33
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    και στο thunderbird είχαν (έχουν; ) το FileLink για τα attachments.

  4. #34
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπερδεύεις το communication encryption με το payload encryption.
    Η επικοινωνία δεν είναι end-to-end enrypted, τερματίζει στην Mozilla.
    Το payload (το αρχείο σου δηλαδή), εφ' όσον ορίσεις password γίνεται encrypt με αυτό το password μέσα στον browser σου και ανεβαίνει το encrypted στους mozilla servers.
    Δεν μπορούν έτσι να διαβάσουν τίποτα.
    Ορίστε και το κομμάτι του κώδικα που φτιάχνει encryption key
    Κώδικας:
                async generateKey()
                {
                    const t = await crypto.subtle.importKey("raw", this.ikm, "HKDF", !1, ["deriveKey"]);
                    return crypto.subtle.deriveKey({
                        name: "HKDF",
                        salt: this.salt,
                        info: l.encode("Content-Encoding: aes128gcm\0"),
                        hash: "SHA-256"
                    }, t, {
                        name: "AES-GCM",
                        length: 128
                    }, !0, ["encrypt", "decrypt"])
                }
    Το decryption όμως πως γίνεται στην πλευρά του παραλήπτη; Υπάρχει key exchange στη διαδικασία;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valtrig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αρχεία που γίνονται upload είναι κρυπτογραφημένα ούτως ή άλλως, ανεξάρτητα από το εάν έχουν password ή όχι. Την κρυπτογράφηση την κάνει ο ίδιος ο browser και όχι κάποιος server της Mozilla. Ο τελευταίος απλώς αποθηκεύει το αρχείο και το μοιράζει σε κρυπτογραφημένη μορφή. Η αποκρυπτογράφηση γίνεται και πάλι στον browser του αποδέκτη.

    Μία απλοϊκή περιγραφή της διαδικασίας του upload είναι η εξής:
    Βήμα 1: Ο αποστολέας επιλέγει ένα αρχείο που θέλει να μοιραστεί με άλλους και πατάει "Upload".
    Βήμα 2: Κώδικας που τρέχει στο browser παράγει ένα (ψευδο-)τυχαίο κλειδί με το οποίο κρυπτογραφεί το αρχείο και στη συνέχεια το ανεβάζει στον server της Mozilla, ο οποίος με τη σειρά του επιστρέφει ένα αναγνωριστικό κωδικό που αντιπροσωπεύει το αρχείο αυτό. Το κλειδί παραμένει στον browser και δεν πηγαίνει ποτέ στον server της Mozilla.
    Βήμα 3: O browser του αποστολέα εμφανίζει στο χρήστη ένα URL της μορφής
    Κώδικας:
    https://send.firefox.com/download/xxxxx/#yyyyy
    όπου το xxxxx είναι το αναγνωριστικό του αρχείου που πήρε από τον server και το yyyyy είναι το κλειδί για την αποκρυπτογράφηση.

    Για το download, η διαδικασία είναι η αντίστροφη:
    Βήμα 1: Ο αποδέκτης του αρχείου βάζει το παραπάνω URL που πήρε από τον αρχικό αποστολέα στη γραμμή διεύθυνσης του δικού του browser για να το κατεβάσει. Επειδή το τελευταίο μέρος του URL αρχίζει με '#', αποτελώντας το λεγόμενο fragment, δεν αποστέλλεται στον server της Mozilla όταν γίνεται αίτημα λήψης. Ο τελευταίος δηλαδή βλέπει μόνο το μέρος του URL μέχρι το αναγνωριστικό του αρχείου xxxxx.
    Βήμα 2: O server επιστρέφει το αρχείο στον browser του αποδέκτη σε κρυπτογραφημένη μορφή.
    Βήμα 3: Κώδικας που τρέχει στο browser του αποδέκτη χρησιμοποιεί το τελευταίο μέρος του URL, δηλαδή το κλειδί yyyyy για να αποκρυπτογραφήσει το αρχείο και να το σώσει τοπικά.
    Τώρα που ξαναδιάβασα τι έγραψες κι εσύ κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς.
    Οπότε λες ότι το URL που περιέχει hardcoded το decryption key εμφανίζεται μόνο στον αποστολέα. Αν όμως ο παραλήπτης δεν έχει firefox account, δεν θα πρέπει να πάρει το κλειδί μέσω άλλου καναλιού; Και πάλι δεν είναι πολύ safe αλλά τουλάχιστον είναι end-to-end.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #35
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το decryption όμως πως γίνεται στην πλευρά του παραλήπτη; Υπάρχει key exchange στη διαδικασία;
    το εξηγεί πολύ καλά ο valtrig στην ακριβώς πιο κάτω δημοσίευση απο αυτήν στην οποία αναφέρεσαι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valtrig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αρχεία που γίνονται upload είναι κρυπτογραφημένα ούτως ή άλλως, ανεξάρτητα από το εάν έχουν password ή όχι. Την κρυπτογράφηση την κάνει ο ίδιος ο browser και όχι κάποιος server της Mozilla. Ο τελευταίος απλώς αποθηκεύει το αρχείο και το μοιράζει σε κρυπτογραφημένη μορφή. Η αποκρυπτογράφηση γίνεται και πάλι στον browser του αποδέκτη.

    Μία απλοϊκή περιγραφή της διαδικασίας του upload είναι η εξής:
    Βήμα 1: Ο αποστολέας επιλέγει ένα αρχείο που θέλει να μοιραστεί με άλλους και πατάει "Upload".
    Βήμα 2: Κώδικας που τρέχει στο browser παράγει ένα (ψευδο-)τυχαίο κλειδί με το οποίο κρυπτογραφεί το αρχείο και στη συνέχεια το ανεβάζει στον server της Mozilla, ο οποίος με τη σειρά του επιστρέφει ένα αναγνωριστικό κωδικό που αντιπροσωπεύει το αρχείο αυτό. Το κλειδί παραμένει στον browser και δεν πηγαίνει ποτέ στον server της Mozilla.
    Βήμα 3: O browser του αποστολέα εμφανίζει στο χρήστη ένα URL της μορφής
    Κώδικας:
    https://send.firefox.com/download/xxxxx/#yyyyy
    όπου το xxxxx είναι το αναγνωριστικό του αρχείου που πήρε από τον server και το yyyyy είναι το κλειδί για την αποκρυπτογράφηση.

    Για το download, η διαδικασία είναι η αντίστροφη:
    Βήμα 1: Ο αποδέκτης του αρχείου βάζει το παραπάνω URL που πήρε από τον αρχικό αποστολέα στη γραμμή διεύθυνσης του δικού του browser για να το κατεβάσει. Επειδή το τελευταίο μέρος του URL αρχίζει με '#', αποτελώντας το λεγόμενο fragment, δεν αποστέλλεται στον server της Mozilla όταν γίνεται αίτημα λήψης. Ο τελευταίος δηλαδή βλέπει μόνο το μέρος του URL μέχρι το αναγνωριστικό του αρχείου xxxxx.
    Βήμα 2: O server επιστρέφει το αρχείο στον browser του αποδέκτη σε κρυπτογραφημένη μορφή.
    Βήμα 3: Κώδικας που τρέχει στο browser του αποδέκτη χρησιμοποιεί το τελευταίο μέρος του URL, δηλαδή το κλειδί yyyyy για να αποκρυπτογραφήσει το αρχείο και να το σώσει τοπικά.

  6. #36
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ναι με πρόλαβες! Έκανα διορθώσεις
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valtrig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω τι λες, πιθανόν εγώ όμως να μην εκφράζω σωστά τη σκέψη μου. Όπως είπα και παραπάνω, τη σχέση Mozilla-Google και τις πρακτικές τους μπορεί να τις κρίνει ο καθένας μας και δε νομίζω ότι υπάρχει μία καθολική αλήθεια με την οποία μπορούν να συμφωνήσουν όλοι. Εάν αυτό που κάνει ο Firefox το βλέπεις ως "η Mozilla πουλάει τους χρήστες στην Google", δεν νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω κάποιο αντεπιχείρημα, αφού δεν μπορώ ούτε να συμφωνήσω, ούτε όμως και να διαφωνήσω, μιας και θεωρώ ότι σαν άποψη είναι κάπως απλουστευμένη, απόλυτα όμως σεβαστή.
    Απλουστευμένο είναι το ότι δεν μαζεύω εγώ τα δεδομένα ώστε να τα πουλήσω στην Google, όποτε δεν είμαι εγώ αυτός που φταίει απλα έχω επιτρέψει άτομο της Google (και κάθε άλλης εταιρίας) να μπεί στον δικό μου χώρο και να μαζεύει τα δεδομένα απο τον δικό μου χώρο με δικό του εξοπλισμό.

    Δεν λέω οτι κάνει άσχημα η Mozzila, αλλά να μην λέμε πως το κάνει για την φουκαριάρα την μάνα της, χρειάζεται τα χρήματα για να παρέχει κάτι το αξιόλογο "δωρεάν"

  8. #38
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M+H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το decryption όμως πως γίνεται στην πλευρά του παραλήπτη; Υπάρχει key exchange στη διαδικασία;

    - - - Updated - - -


    Τώρα που ξαναδιάβασα τι έγραψες κι εσύ κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς.
    Οπότε λες ότι το URL που περιέχει hardcoded το decryption key εμφανίζεται μόνο στον αποστολέα. Αν όμως ο παραλήπτης δεν έχει firefox account, δεν θα πρέπει να πάρει το κλειδί μέσω άλλου καναλιού; Και πάλι δεν είναι πολύ safe αλλά τουλάχιστον είναι end-to-end.
    Δεν χρειάζεται account για κανένα μέρος της διαδικασίας, ούτε για την αποστολή, ούτε για τη λήψη. Ο αποστολέας του αρχείου, αφού κάνει το upload, στέλνει ολόκληρο το URL στον παραλήπτη με οποιοδήποτε μέσο αυτός επιθυμεί, π.χ. e-mail, instant message, ταχυδρομικά, προφορικά, ταχυδρομικό περιστέρι κλπ., και ο παραλήπτης απλώς το κάνει paste στη γραμμή διεύθυνσης. To end-to-end encryption έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο server της Mozilla δεν μαθαίνει ποτέ το κλειδί και άρα δεν μπορεί να αποκρυπτογραφήσει τα περιεχόμενα του αρχείου. Οι μόνοι που γνωρίζουν το κλειδί είναι οι browser του αποστολέα και του παραλήπτη.

    Φυσικά, εάν το URL υποκλαπεί κατά τη μεταφορά από τον αποστολέα στον παραλήπτη, όποιος το πάρει μπορεί να κατεβάσει και να ανοίξει το αρχείο. Εκεί βοηθάει η λειτουργία του password που μπορεί να θέσει ο αποστολέας, για να αποφευχθεί αυτή η περίπτωση. Τώρα, για το πως θα στείλει το password στον παραλήπτη, ισχύουν τα ίδια όπως και με το URL.

  9. #39
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valtrig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται account για κανένα μέρος της διαδικασίας, ούτε για την αποστολή, ούτε για τη λήψη. Ο αποστολέας του αρχείου, αφού κάνει το upload, στέλνει ολόκληρο το URL στον παραλήπτη με οποιοδήποτε μέσο αυτός επιθυμεί, π.χ. e-mail, instant message, ταχυδρομικά, προφορικά, ταχυδρομικό περιστέρι κλπ., και ο παραλήπτης απλώς το κάνει paste στη γραμμή διεύθυνσης. To end-to-end encryption έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο server της Mozilla δεν μαθαίνει ποτέ το κλειδί και άρα δεν μπορεί να αποκρυπτογραφήσει τα περιεχόμενα του αρχείου. Οι μόνοι που γνωρίζουν το κλειδί είναι οι browser του αποστολέα και του παραλήπτη.

    Φυσικά, εάν το URL υποκλαπεί κατά τη μεταφορά από τον αποστολέα στον παραλήπτη, όποιος το πάρει μπορεί να κατεβάσει και να ανοίξει το αρχείο. Εκεί βοηθάει η λειτουργία του password που μπορεί να θέσει ο αποστολέας, για να αποφευχθεί αυτή η περίπτωση. Τώρα, για το πως θα στείλει το password στον παραλήπτη, ισχύουν τα ίδια όπως και με το URL.
    Δεν μπορεί να δει δηλαδή μέσω του browser της η ίδια η εταιρία το key αυτό, την στιγμή που δημιουργείτε?

  10. #40
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M+H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να δει δηλαδή μέσω του browser της η ίδια η εταιρία το key αυτό, την στιγμή που δημιουργείτε?
    Αν θέλει, σαφώς και μπορεί, όπως μπορεί και να υποκλέπτει τους κωδικούς που πληκτρολογείς όταν μπαίνεις σε site τραπεζών, αλλά το αν εμπιστεύεσαι τον εκάστοτε browser είναι άλλο ζήτημα. Πάντως ο πηγαίος κώδικας της υπηρεσίας Firefox Send αλλά και του ίδιου του Firefox, όπως και άλλων open-source browsers, είναι διαθέσιμος σε όλους και ελέγχεται από πολύ κόσμο.

    Η ασφάλεια που σου παρέχει η κρυπτογράφηση αφορά περισσότερο στο να μη μπορεί κάποιος να δει τα δεδομένα σου εάν καταφέρει να υποκλέψει το αρχείο, π.χ. χακάρωντας το server της Mozilla, τον router σου κλπ. ή ακόμα και να πάει στη Mozilla νόμιμα με ένταλμα! Εάν πάντως δεν έχεις τη Mozilla και σε μεγάλη υπόληψη γενικότερα, μάλλον δεν είναι για σένα αυτή η υπηρεσία! Ποιο πιθανό είναι όμως πιστεύω να σε ρουφιανεύει κάποιο κακόβουλο browser extension παρά ο ίδιος ο browser.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλουστευμένο είναι το ότι δεν μαζεύω εγώ τα δεδομένα ώστε να τα πουλήσω στην Google, όποτε δεν είμαι εγώ αυτός που φταίει απλα έχω επιτρέψει άτομο της Google (και κάθε άλλης εταιρίας) να μπεί στον δικό μου χώρο και να μαζεύει τα δεδομένα απο τον δικό μου χώρο με δικό του εξοπλισμό.
    Συγγνώμη, είναι και το κεφάλι μου κουδούνι από τη δουλειά και εδώ δυσκολεύομαι λίγο να ακολουθήσω του συλλογισμό σου, αλλά γενικά, από τα προηγούμενα που έχεις πει νομίζω ότι καταλαβαίνω το γενικότερο σκεπτικό σου. Απλώς, όπως είπα παραπάνω, ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ. Το "απλουστευμένο" που είπα πάντως έχει να κάνει με το γεγονός ότι συνοψίζεις όλη την κατάσταση σε μία πρόταση. Αν σε ενόχλησε η λέξη, με συγχωρείς, δεν είχα αυτό το σκοπό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω οτι κάνει άσχημα η Mozzila, αλλά να μην λέμε πως το κάνει για την φουκαριάρα την μάνα της, χρειάζεται τα χρήματα για να παρέχει κάτι το αξιόλογο "δωρεάν"
    Πες με αφελή αν θέλεις, αλλά εγώ με το αθώο μου μυαλό θέλω να πιστεύω ότι γι' αυτό το κάνει! Δεν λέω ότι είναι αγία, αλλά δεν την βάζω και στην ίδια κατηγορία με Google, Microsoft και λοιπούς συγγενείς.

  11. #41
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valtrig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλει, σαφώς και μπορεί, όπως μπορεί και να υποκλέπτει τους κωδικούς που πληκτρολογείς όταν μπαίνεις σε site τραπεζών, αλλά το αν εμπιστεύεσαι τον εκάστοτε browser είναι άλλο ζήτημα. Πάντως ο πηγαίος κώδικας της υπηρεσίας Firefox Send αλλά και του ίδιου του Firefox, όπως και άλλων open-source browsers, είναι διαθέσιμος σε όλους και ελέγχεται από πολύ κόσμο.
    Και εγώ τους εμπιστεύομαι, τουλάχιστον περισσότερο από άλλους. Άλλο όμως τους εμπιστεύομαι ότι δεν θα τα δουν και άλλο το και να θέλουν, δεν μπροούν να το δουν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #42
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ωραία εναλλακτική.

    Ένα ακόμα μπράβο στην Mozilla από εμένα!

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας