Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παίδες γεια σας.

    Μεταξύ των δύο tablets Turbo-X Aqua (16GB) Tablet 8" 3G ( https://www.plaisio.gr/tablet/tablet...8-3g-Mauro.htm ) και MLS Brace 2018 4G ( https://www.mlsinnovation.com/gr/mls-brace-4g-2018.html ), ποιο θα επιλέγατε;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Πολύ μικρό το εύρος επιλογών που μας δίνεις
    Προσωπικά δεν θα αγόραζα κανένα από τα 2 αφενός λόγου των ονομάτων TURBOX και MLS (μη το αναλύσουμε) αφετέρου λόγω του 1gb RAM
    Μα καλά τώρα είμαστε σοβαροί; συσκευή android εν έτη 2019 με 1gb RAM όταν ακόμη και τα 2gb θεωρούνται λίγα ή επαρκούν μόλις οριακά;

  3. #3
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φίλε stelios4711,

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Τι θα πρότεινες στις 8" <100 ευρώ;

    Επίσης, το παλιό tablet τι να το κάνω; Έχει χαλάσει και η επισκευή είναι 55 ευρώ (είναι εκτός εγγύησης).

    Επισκευή ή καινούριο (το χαλασμένο tablet έχει 2 GB RAM);

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Εξαρτάται τι έχει χαλάσει από το παλιό και τι μάρκα είναι.
    Αν είναι hardware το πρόβλημα, δηλαδή από τα συνηθισμένα πχ χάλασε η usb και δε φορτίζει ή έσπασε η οθόνη δε συμφέρει να το φτιάξεις το πετάς. Το να δώσεις 30-50 σε έναν μάστορα τη στιγμή που ένα νεότερο καινούριο έχει 70-100 μου φαίνεται παράλογο
    Αν είναι software πρόβλημα πάλι από τα συνηθισμένα, δηλαδή εμφανίζει το λογότυπο αλλά δεν ξεκινάει bootloop κλπ τότε έχεις ελπίδες να το φτιάξεις και μόνος σου ακόμη αν δεν είναι πάλι TURBO-X bitmore ή άλλη τέτοια σαβούρα, καθώς για τα περισσότερα άλλα tablet θα βρεις οδηγίες και firmware είτε στο xda είτε σε βιντεάκια στο youtube. Δυστυχώς TURBO-X MLS και τα άλλα συναφή δεν θα βρεις τίποτα οπότε πάλι το πετάς. Αυτός είναι και ο άλλος λόγος εκτός από τη RAM που απέκλεισα για αγορά τα δύο που ανέφερες
    Αν βρεις να το επισκευάσεις με χαμηλότερη τιμή πχ κάνα εικοσάρικο εννοείται το κρατάς είναι προτιμότερο από τα δύο παραπάνω που ανέφερες

    Στο να προτείνω κάτι πάλι δεν θα σε βοηθήσω πολύ καθώς α) δεν ξέρω τι χρήση θέλεις να κάνεις, είδα πχ ότι και τα δύο που πρότεινες δέχονται sim (είναι απαραίτητο αυτό; )και β) δεν έχω ιδέα από ελληνική αγορά γιατί οι τιμές μου φαίνονται παράλογα ακριβές εγώ τρία tablet αγόρασα όλα από Κίνα. Καλύτερα περίμενε απάντηση από κάποιο άλλο μέλος για αυτό ή βρες κάποιο άλλο και ζήτα ξανά γνώμη

    Τα ελάχιστα κριτήρια που θα έβαζα εγώ για αναζήτηση tablet είναι τα παρακάτω:
    Όχι κάτω από 2gb RAM και τα 2 ακόμη μου φαίνονται λίγα
    Όχι Κάτω από 32gb αποθηκευτικό χώρο. τα 16 γεμίζουν γρήγορα, μη ξεχνάς ότι δεν είναι πραγματικά 16 αλλά περίπου 12 καθώς χρειάζεται και το λειτουργικό κάποια gb για να τρέξει
    Όχι κάτω από 1280 ανάλυση. Ναι υπάρχουν ακόμη στην αγορά tablet με 1024 ανάλυση.
    Όχι παλιά έκδοση Android. Νομίζω το 7 είναι μια καλή επιλογή
    Και φυσικά η τιμή. Αν αυτά τα χαρακτηριστικά κοστίζουν πχ 200€ δεν θα τα έδινα ποτέ.

    Αυτά βέβαια είναι οι δικές μου απαιτήσεις καθώς τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν πχ επεξεργαστή βολεύομαι και παλιότερο τετραπύρινο, δεν παίζω παιχνίδια στο tablet . Μπαταρία ή 3G 4G πάλι δεν με ενδιαφέρουν γιατί τα χρησιμοποιώ αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Εσύ από την άλλη μπορεί να το θέλεις για τις διακοπές σου... σε καταφύγιο στο βουνό; (γιατί στα μπαράκια στις θάλασσες και στα ξενοδοχεία/ενοικιαζόμενα δωμάτια έχει παντού free wifi) ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την απαίτηση για 3G παιδιά. Ανεβάζετε άδικα το κόστος και αναγκάζεστε να συμβιβαστείτε με υποδεέστερα χαρακτηριστικά σε άλλους τομείς.
    Κινητό δεν έχετε; τι σας χαλάει το tethering;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φίλε stelios4711,

    Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

    Η οθόνη έχει χαλάσει στο παλιό tablet (η λειτουργία touch screen) και είναι MLS.

    Από Κίνα πως ψωνίζεις; Από ποιο site;

    Η χρήση που θέλω να κάνω είναι απλή (internet κτλ.) χωρίς παιχνίδια.

    Έλεγα να βολευτώ με κάτι που υπάρχει στην ελληνική αγορά άμεσα.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Τα site που ψωνίζω και είναι αξιόπιστα είναι τα:
    GearBest
    banggood
    geekbuying
    Ρίξε μια ματιά όμως στο Θέμα "αγορές από Κίνα" εδώ στο adslgr για να δεις πως μπορείς να αποφύγεις τα τελωνεία.
    Μπορείς να ψάξεις και στο Amazon.co.uk εκεί δεν υπάρχει θέμα με τελωνεία και θα το έχεις σε 3-4 μέρες αλλά είναι λίγο ακριβότερο από τα Κινεζομάγαζα (φτηνότερο όμως από τα Ελληνικά)
    Άλλη επιλογή είναι ebay δεν είναι τόσο αξιόπιστοι οι πωλητές βέβαια καθώς πολλές φορές γράφουν λάθος χαρακτηριστικά αλλά εκεί έχεις την ασφάλεια του paypal. Λεφτά δεν πρόκειται να χάσεις το paypal θα σε δικαιώσει σε οποιαδήποτε αμφισβήτηση και θα σου επιστρέψει τα λεφτά απλά είναι χάσιμο χρόνου να περιμένεις μέχρι και ένα μήνα να σου έρθει κάτι και να μην είναι αυτό που θέλεις. Έχει όμως πολύ καλές τιμές δες ενδεικτικά μια λίστα από tablet

    https://www.ebay.com/sch/i.html?_dca...i=120&LH_BIN=1

    10" 4gb RAM 64 storage Resolution : 2560*1600 όλα αυτά με 70€
    Τη λίστα βέβαια την έβαλα ενδεικτικά δεν προτείνω κάτι απλά για να δεις τη διαφορά στις τιμές

    Σύγκρινε τώρα τις ελληνικές τιμές και θα πάθεις εγκεφαλικό

    https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet...&order_dir=asc

    Με τα μισά χαρακτηριστικά έχουν τριπλάσιες τιμές

    Όπως βλέπεις η κάθε επιλογή έχει τα υπέρ και τα κατά της
    Οι Αγορές όμως από έξω υπερτερούν σε κάτι. Απευθύνονται σε διεθνή κοινό. Οπότε και reviews μπορείς να βρεις και λύσεις σε προβλήματα και rom και ότι τραβάει η ψυχή σου. Από την ελληνική αγορά δεν θα βρεις καμιά βοήθεια ούτε καν το εργοστασιακό firmware του κατασκευαστή Το μόνο που θα βρεις είναι ερωτήσεις από άλλους Έλληνες. Αναπάντητες φυσικά.

    Σε κουράζω όμως καθώς με τις απαντήσεις μου σε κατευθύνω σε δικές μου επιλογές που μπορεί να μην ταιριάζουν σε σένα.
    Οπότε αν προτιμάς την Ελληνική αγορά βρες κάτι που δεν είναι TURBO-X MLS ή Bitmore και έλα να το ξανασυζητήσουμε

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Κανένα απο τα 2 , για την MLS ξέρω ότι φουσκώνει η μπαταρία και δέν έχουν καθόλου καλό Service
    Δές απο τα καταστήματα που σου προτείνει ο Στέλιος.
    Ενδεικτικά δές Teclast , Chuwi στο εύρος τιμής που θές.
    Να διαβάσεις και για τους τρόπους αποστολής , για να μην πληρώσεις τελωνείο.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας