Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Μηνύματα
    658
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Cablenet
    Απέναντι μου στα 80 μετρα υπάρχει ενα ξενοδοχειο και σκεφτηκα να αγορασω μια κεραια 15 dbi, να αντικαταστησω αυτην που εχει το wifi router μου, να πιανω το σημα απο το ξενοδοχειο και να το κανω repeat στο σπιτι μου. Γνωριζω οτι δεν ειναι ασφαλες να χρησιμοποιεις δημοσιο wifi.

    Η επιφυλαξη μου εγγυται στο γεγονος οτι δεν εμπιστευομαι πολυ την ακτινοβολια των wifi και προσπαθω να μην καθομαι κοντα στο router μου.

    Αν αντικαταστησω την κεραια με μια μεγαλυτερης εμβελειας, αυτο δεν σημαινει οτι θα εχω και πιο πολλη ακτινοβολια μεσα στο σπιτι μου;

    Υπαρχει τροπος να ορισω την κεραια μεγαλης εμβελειας μονο ως παραληπτη και να διανεμω το σημα στο σπιτι με κεραια μικροτερης εμβελειας;
    "I'd rather see people be pro-Linux than anti-Microsoft" Linus Torvalds

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Charis.a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απέναντι μου στα 80 μετρα υπάρχει ενα ξενοδοχειο και σκεφτηκα να αγορασω μια κεραια 15 dbi, να αντικαταστησω αυτην που εχει το wifi router μου, να πιανω το σημα απο το ξενοδοχειο και να το κανω repeat στο σπιτι μου. Γνωριζω οτι δεν ειναι ασφαλες να χρησιμοποιεις δημοσιο wifi.

    Η επιφυλαξη μου εγγυται στο γεγονος οτι δεν εμπιστευομαι πολυ την ακτινοβολια των wifi και προσπαθω να μην καθομαι κοντα στο router μου.

    Αν αντικαταστησω την κεραια με μια μεγαλυτερης εμβελειας, αυτο δεν σημαινει οτι θα εχω και πιο πολλη ακτινοβολια μεσα στο σπιτι μου;

    Υπαρχει τροπος να ορισω την κεραια μεγαλης εμβελειας μονο ως παραληπτη και να διανεμω το σημα στο σπιτι με κεραια μικροτερης εμβελειας;
    Αφήνουμε στην άκρη την ασφάλεια και το ότι το δωρεάν wifi είναι παροχή στους πελάτες του.
    Εσυ θα φωνάζεις στο ξενοδοχείο και θα σε ακούει, αλλά αυτό δεν θα μπορεί να φωνάξει ώστε να το ακούσεις εσύ.
    Θα πρέπει και το ξενοδοχείο να μπόρει να σου στείλει πιο ισχυρό σήμα αλλιώς δεν γίνεται δουλειά.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Μηνύματα
    658
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Cablenet
    Ενδιαφερον. Ημουν με την εντυπωση πως και μονο απο την μια πλευρα μπορει να γινει η δουλεια. Οπως οταν βαζεις στο σπιτι σου ενα extender.

    Δευτερη ερωτηση... Αν παρω usb network card, βαλω πανω δυνατη κεραια και το βαλω στο laptop, θα πιανω το σημα του ξενοδοχειου και θα μπορω να ενωνομαι απο το λαπτοπ μου με το δικτυο τους;
    "I'd rather see people be pro-Linux than anti-Microsoft" Linus Torvalds

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Charis.a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφερον. Ημουν με την εντυπωση πως και μονο απο την μια πλευρα μπορει να γινει η δουλεια. Οπως οταν βαζεις στο σπιτι σου ενα extender.

    Δευτερη ερωτηση... Αν παρω usb network card, βαλω πανω δυνατη κεραια και το βαλω στο laptop, θα πιανω το σημα του ξενοδοχειου και θα μπορω να ενωνομαι απο το λαπτοπ μου με το δικτυο τους;
    Φυσικά και θα μπορέσεις εσύ, αλλά το ξενοδοχείο δεν θα μπορέσει να συνδεθεί με το laptop σου, με λίγα λόγια θα κάνεις το ίδιο πράγμα η επικοινωνία είναι αμφίδρομη, δεν είναι μια κεραία τηλεόρασης

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Μηνύματα
    658
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Cablenet
    Και αυτο θα εχει επακολουθο οτι θα συνδεομαι μεν με το SSID τους αλλα δεν θα εχω ιντερνετ;
    "I'd rather see people be pro-Linux than anti-Microsoft" Linus Torvalds

  6. #6
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Μπορείς να βγάλεις εξωτερικά σε ταράτσα καλώδιο ethernet ώστε να χρησιμοποιήσεις π.χ. το cpe210 σαν κεραία(client) και να το συνδέσεις είτε στο router είτε απ'ευθείας στο laptop. Επειδή όμως και αυτή είναι μεσοβέζικη λύση μπορεί αν παίζει τώρα, αν αλλάξουν οι συνθήκες π.χ.κάποια παρεμβολή ή πολλοί χρήστες να μην παίζει. Γενικώς ο SDIKR τα είπε όλα.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Φιλε σου τοση ωρα σου εξηγει οτι δε θα συνδεεσαι στο ξενοδοχειο γιατι ειναι μακρια.....
    Άλλα Ντάλλα....

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.995
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Charis.a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απέναντι μου στα 80 μετρα υπάρχει ενα ξενοδοχειο και σκεφτηκα να αγορασω μια κεραια 15 dbi, να αντικαταστησω αυτην που εχει το wifi router μου, να πιανω το σημα απο το ξενοδοχειο και να το κανω repeat στο σπιτι μου. Γνωριζω οτι δεν ειναι ασφαλες να χρησιμοποιεις δημοσιο wifi.

    Η επιφυλαξη μου εγγυται στο γεγονος οτι δεν εμπιστευομαι πολυ την ακτινοβολια των wifi και προσπαθω να μην καθομαι κοντα στο router μου.

    Αν αντικαταστησω την κεραια με μια μεγαλυτερης εμβελειας, αυτο δεν σημαινει οτι θα εχω και πιο πολλη ακτινοβολια μεσα στο σπιτι μου;

    Υπαρχει τροπος να ορισω την κεραια μεγαλης εμβελειας μονο ως παραληπτη και να διανεμω το σημα στο σπιτι με κεραια μικροτερης εμβελειας;
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις εξωτερική κεράια ubiquiti να κάτι σαν και αυτή την έχει ένας γνωστός και πιάνει αρκετά χιλιόμετρα.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Fritz!box 7390
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βγάλεις εξωτερικά σε ταράτσα καλώδιο ethernet ώστε να χρησιμοποιήσεις π.χ. το cpe210 σαν κεραία(client) και να το συνδέσεις είτε στο router είτε απ'ευθείας στο laptop. Επειδή όμως και αυτή είναι μεσοβέζικη λύση μπορεί αν παίζει τώρα, αν αλλάξουν οι συνθήκες π.χ.κάποια παρεμβολή ή πολλοί χρήστες να μην παίζει. Γενικώς ο SDIKR τα είπε όλα.
    έχω την κεραία αυτή και πιάνω ίντερνετ από ξενοδοχείο στο 1κμ και εδώ και 2 μήνες παίζει σταθερά χωρίς κολλήματα , περίπου 5mbps έχω

    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις εξωτερική κεραία ubiquiti να κάτι σαν και αυτή την έχει ένας γνωστός και πιάνει αρκετά χιλιόμετρα.
    αυτή προφανώς δεν κάνει , δεν νομίζω το ξενοδοχείο να είναι στα 5GHZ
    motherboard: msi 970a-g43 cpu: AMD fx6300, ram: 8GB corsair, sound: soundblaster z gpu: asus gt730 4gb.

    Mobile Phones: Xiaomi redmi note 3G Xiaomi redmi pro (omega), Meizu pro 6 plus.
    Mi A3 (laurel_sprout)

  10. #10
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Άρα το έλυσες το πρόβλημα σου ;

  11. #11
    Εγγραφή
    14-12-2017
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και θα μπορέσεις εσύ, αλλά το ξενοδοχείο δεν θα μπορέσει να συνδεθεί με το laptop σου, με λίγα λόγια θα κάνεις το ίδιο πράγμα η επικοινωνία είναι αμφίδρομη, δεν είναι μια κεραία τηλεόρασης
    Η απολαβή (gain) της κεραίας παραμένει ίδια και προς τις δύο κατευθύνσεις (tx & rx), ακριβώς όπως και σε μια κεραία τηλεόρασης και κάθε άλλη κεραία. Απλώς στην τηλεόραση μόνο λαμβάνουμε.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας