Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    21-05-2015
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σήμερα 15/3/2019 είδα τον λογαριασμό μου Cyta και παρατήρησα ότι είχε αυξηθεί η χρέωση "ΤΡΕΧΩΝ ΛΟΓΑΤΙΑΣΜΟΣ ΠΡΟ ΦΟΡΩΝ" κατά 9 ευρώ. Είδα ότι έχει ανακοινώσει ότι θα αλλάξει μονομερώς την χρέωση στα συμβόλαια το Νομέμβριο 2018. Για εμένα αυτός είναι ο λογαριασμός που η συγκεκριμένη χρέωση για πρώτη φορά φαίνεται επαυξημένη.
    Έψαξα το αρχείο των SMS και των email και είδα ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ προειδοποίηση για μονομερή αλλαγή του συμβολαίου.
    Έψαξα και είδα ότι κάπου στο web έχουν αναρτήσει ένα κείμενο που λένε ότι μπορείς να κάνεις διακοπή εντός 2 μηνών
    Γράφει:
    https://cyta.gr/~/media/Files/CYTA/P...popoiiseon.PDF
    Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το www.cyta.gr. Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές που
    επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός δύο (2) μηνών από την
    ημερομηνία εφαρμογής των τροποποιήσεων.
    Το μόνο εύλογο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι όταν λένε ημερομηνία εφαρμογής εννοούν από την ημέρα που έλαβα εγώ τον πρώτο λογαριασμό με διαφορετική τιμολόγηση. Αλλιώς μπαίνουμε σε σουρεαλιστικές καταστάσεις Μοντυ Παίθον. Τι φαντάζονται ότι όλη την ημέρα μπαίνω σε 1 προς 1 όλα τα site εταιριών για να δω εάν ανύποπτα έχουν αλλάξει τις τιμές συμβολαίου.
    Γιατί δεν έστειλαν sms ή email (που δεν τους κοστίζει τίποτα) για να ενημερώσουν; Και εγώ κρατάω ΟΛΑ τα sms και email.
    Μέτα από αυτά θέλω να αλλάξω πάροχο χωρίς να πληρώσω πρόστιμο.
    Το ερώτημα είναι: Τι προβλέπεται για την δικιά μου περίπτωση;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Εκτος απο τη σελιδα τους, το αναφερουν και σε καποιο λογαριασμο ( νομιζω νοεμβριου )

    Ετσι εφυγα και εγω διχως προστιμο
    Επρεπε να κανεις καταγγελια εως 31/1

    Εχεις ολα τα δικια αλλα δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι πλεον
    Απο τη στιγμη που το εβαλαν στη σελιδα τους και σε ειδοποιησαν γραπτως μεσω λογαριασμου, ειναι καλυμμενοι
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σίγουρα είχες ενημέρωση μέσω του μηνιαίου λογαριασμού, κάτι που προβλέπει ο κανονισμός. Τον κοίταξες καθόλου;

  4. #4
    Εγγραφή
    21-05-2015
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν παίρνω χάρτινο λογαριασμό. Πληρώνω μεσώ web banking. Μου στέλνουν ένα email και μέχρι τώρα το ποσό ήταν πάντα το ίδιο:
    Σας ενημερώνουμε ότι ο μηνιαίος λογαριασμός σας έχει εκδοθεί. Μπορείτε να δείτε και την ανάλυσή του μέσα από την Πύλη Πελατών my Cyta στο https://my.cyta.gr/ ή να τον κατεβάσετε σε ηλεκτρονική μορφή κάντοντας κλικ στο link: ο Λογαριασμός μου.

    Το συνολικό οφειλόμενο ποσό ανέρχεται στα 22,04€ Ημ. Εξόφλησης έως 30/01/2019, Κωδικός Πληρωμής/Ανάθεσης:χχχχχχχχχχ
    Για ποιο λόγο εγώ να ψάξω για τον λογαριασμό. Σπάνια, που και που τον κοιτάζω. Αλλιώς πάω και πληρώνω κατ' ευθείαν.
    Θα μπορούσα να είχα αυτόματη πληρωμή στην τράπεζα.
    Μάλιστα, το πλέον σουρεαλιστικό είναι ότι τώρα με χρεώνουν όχι με τις τιμές της Vodafone αλλά λες και είμαι εκτός συμβολαίου!!! με χρεώνουν 33,30 το μήνα για 24mbs !!!!

    Αλλά ούτε οι λογαριασμοί αναφέρουν τίποτα. Κατέβασα ΟΛΟΥΣ του λογαριασμούς από τον Οκτωβριου του 2018 και το μόνο που γράφουν είναι το εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2019-03-15 155006.jpg 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  92,4 KB 
ID: 202292

    Μιλάνε για 1/4/2019.
    ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ το μήνυμα υπάρχει για αλλαγές

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διάβασε σε παρακαλώ το συμβόλαιο που είχες υπογράψει. Ρητά αναφέρεται ότι οποιαδήποτε ενημέρωση επί αλλαγών σε τιμοκατάλογο και παροχή υπηρεσιών, θα γίνεται μέσω του μηνιαίου λογαριασμού, όπως προβλέπει ο κανονισμός και ακολουθείται πιστά απ'όλους τους παρόχους, άλλο αν εμείς δεν ενδιαφερόμαστε και θέλουμε προσωπική ενημέρωση.

    Κοίτα καλά όλους τους λογαριασμούς και αν δεν υπάρχει σχετική μνεία, τότε έχεις κάθε δικαίωμα να διακόψεις εφόσον η εταιρεία δεν εφάρμοσε τον κανονισμό. Σε άλλη περίπτωση είσαι χαμένος από χέρι.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-05-2015
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    η ΜΟΝΗ αναφορά που υπάρχει είναι αυτή που παρέθεσα σε image. Είδα τις αποδείξεις 1-1 από τον Σεπτέμβριο 2018. Εμένα δεν θα με πείραζε εάν με χρέωναν με τιμολόγιο Vodafone. Στην getAline η μεγαλύτερη τιμή της Vodafone για 24mbps είναι 10 ευρώ μικρότερη από αυτήν που πληρώνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimst : 15-03-19 στις 17:24.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πότε έληγε κανονικά το συμβόλαιο που είχες με την Cyta;
    Πληροφοριακά η ανακοίνωση που έδωσες παραπάνω, ΔΕΝ αφορά αλλαγή παγίου αλλά τροποποίηση στο κόστος των τηλεφωνικών κλήσεων.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-05-2015
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα.
    Δεν βρίσκω το συμβόλαιο μου (αλλά θα το βρω!) και προσπαθώ να επικοινωνήσω εδώ και 3 μέρες την cyta και δεν γίνεται!

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Προφανως φιλε μου εχει ληξει το συμβολαιο σου και εχεις τιμη τιμοκαταλαγου,9€ αυξηση στο παγιο δεν νομιζω να κανανε
    οποτε μπορεις να φυγεις ή αν δεν θελεις να αλλαξεις παρε τηλεφωνο την cyta για προσφορα η πηγαινε σε ενα καταστημα vodafone

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας