Σελ. 19 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 91417181920212429 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 510
  1. #271
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masteripper Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το κουραφέξαλα το ξέρεις .....
    ΔΕΣΤΕ ΕΔΩ και κλάψτε: https://www.zougla.gr/technology/art...ios-gia-gaming

    Και μετά αναρωτιόμαστε για πολλά και διάφορα πράγματα...αλλά εμείς είμαστε οι μάγκες οι Ελληνάρες....
    Τι σχέση έχει το ενα με το άλλο, μόνο εσυ το ξέρεις

  2. #272
    Εγγραφή
    14-12-2004
    Μηνύματα
    293
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50 Mbps προσεχως
    ISP
    Wind
    DSLAM
    HOL - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    Pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει το ενα με το άλλο, μόνο εσυ το ξέρεις
    Δεν θα με πείραζε να έχει μερικά καλώδια παραπάνω αν λύναμε παιδικά προβλήματα...
    Οι άλλοι είπαν δεν πειράζει και είναι Νο1 ...εμείς είμαστε της καλιτεχνίας...

  3. #273
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masteripper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα με πείραζε να έχει μερικά καλώδια παραπάνω αν λύναμε παιδικά προβλήματα...
    Περά από το θέμα των χαρτών του δικτύου, τον δήμο σου τον ρώτησες; Στις πιο πολλές περιπτώσεις απαγορεύονται τα εναέρια καλώδια, το να σκάψει κάποιος για να περάσει καλώδια τηλεφώνου δεν είναι όπως με την οπτική που απλά κάνει μια επιφανειακή τομή. Σίγουρα δεν θα ήθελες να πληρώσεις εσυ το κόστος των μερικών χιλιάδων ευρω.

    Με FTTH υπάρχει η πιθανότητα, άπλα θα πρέπει να περιμένεις, έτσι είναι ο προγραμματισμός πάντα θα αφήσει κάποιον απο έξω, δεν γίνεται να τους καλύψει όλους.

  4. #274
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Και ύστερα σου λένε να μην πας Ελβετία....
    https://fiber.salt.ch/en/fiber/internet
    10Gbps με 45Ε το μήνα! Είπατε τίποτις?

  5. #275
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ελβετία, για όταν δεν φτάνει η Ρουμανία

  6. #276
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    ειλικρινά δεν μου κάνει εντύπωση η ταχύτητα. Περιοχή κάλυψης πες μου. Εκεί είναι η όλη μαγκιά μιας χώρας-εταιρείας.

  7. #277
    Εγγραφή
    14-12-2004
    Μηνύματα
    293
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50 Mbps προσεχως
    ISP
    Wind
    DSLAM
    HOL - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    Pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περά από το θέμα των χαρτών του δικτύου, τον δήμο σου τον ρώτησες; Στις πιο πολλές περιπτώσεις απαγορεύονται τα εναέρια καλώδια, το να σκάψει κάποιος για να περάσει καλώδια τηλεφώνου δεν είναι όπως με την οπτική που απλά κάνει μια επιφανειακή τομή. Σίγουρα δεν θα ήθελες να πληρώσεις εσυ το κόστος των μερικών χιλιάδων ευρω.

    Με FTTH υπάρχει η πιθανότητα, άπλα θα πρέπει να περιμένεις, έτσι είναι ο προγραμματισμός πάντα θα αφήσει κάποιον απο έξω, δεν γίνεται να τους καλύψει όλους.
    Το αν το καλώδιο είναι εναέριο ή όχι απλώς κάποιος πήρε απόφαση...δεν ήταν κάτι βαθιά επιστημονικά τεκμηριωμένο....και στο κάτω της γραφής με το "επιφανειακό" ...δεν είναι τόσο απλό...μπορεί να έχουμε βλάβες σε άλλα δίκτυα..μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για δίκτυα χαμηλού βολταζ τα οποία δεν είναι επικίνδυνα για τον άνθρωπο.....

  8. #278
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masteripper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν το καλώδιο είναι εναέριο ή όχι απλώς κάποιος πήρε απόφαση...δεν ήταν κάτι βαθιά επιστημονικά τεκμηριωμένο....και στο κάτω της γραφής με το "επιφανειακό" ...δεν είναι τόσο απλό...μπορεί να έχουμε βλάβες σε άλλα δίκτυα..μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για δίκτυα χαμηλού βολταζ τα οποία δεν είναι επικίνδυνα για τον άνθρωπο.....
    Την ίδια απόφαση πήρανε και στην Ρουμανία και τα κατεβάσανε όλα τα καλώδια. Σίγουρα υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση, αλλιώς θα έβλεπες παντού στις ανεπτυγμένες χώρες το θέαμα της Ρουμανία που είχε παλιά.

  9. #279
    Εγγραφή
    14-12-2004
    Μηνύματα
    293
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50 Mbps προσεχως
    ISP
    Wind
    DSLAM
    HOL - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    Pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια απόφαση πήρανε και στην Ρουμανία και τα κατεβάσανε όλα τα καλώδια. Σίγουρα υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση, αλλιώς θα έβλεπες παντού στις ανεπτυγμένες χώρες το θέαμα της Ρουμανία που είχε παλιά.
    Προλάβαν όμως και κάναν δίκτυο και αυτό μετράει στην τελική.

  10. #280
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masteripper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προλάβαν όμως και κάναν δίκτυο και αυτό μετράει στην τελική.
    Αν δεις τους χάρτες δεν έχει κάλυψη 100% σε μεγάλες ταχύτητες σε όλη την Ρουμανία, μπορεί πάλι να ήσουν γκαντέμης αν ζούσες εκεί.

    Γενικά πάντως οι χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ λόγο του ότι υπήρχε αυτή η αναρχία στα καλώδια κάνανε δίκτυο.

  11. #281
    Εγγραφή
    14-12-2004
    Μηνύματα
    293
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50 Mbps προσεχως
    ISP
    Wind
    DSLAM
    HOL - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    Pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεις τους χάρτες δεν έχει κάλυψη 100% σε μεγάλες ταχύτητες σε όλη την Ρουμανία, μπορεί πάλι να ήσουν γκαντέμης αν ζούσες εκεί
    Πιθανότερο....
    Αν και
    Twisted pair Ethernet, satellite, other: 655 providers
    Coaxial Cable (cable modem) Access: 27 providers,
    Optical Fiber Access: 164 providers,
    xDSL Access: 5 providers.

  12. #282
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamour_services Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ύστερα σου λένε να μην πας Ελβετία....
    https://fiber.salt.ch/en/fiber/internet
    10Gbps με 45Ε το μήνα! Είπατε τίποτις?
    Και μετά "γιατί δεν πιάνω 10Gbps ταχύτητες?" "αφού δεν έχετε 10GbE Ethernet Card/switch/WiFi/NVME SSD" "Έπρεπε να τα παρέχετε δωρεάν!!111έναέναένα"

  13. #283
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Εγώ πάλι έχω την περιέργεια να μάθω σε τι ακριβώς θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα τα 10Gbps ταχύτητα σε κάποιον εάν:

    1. Δεν χρειάζεται αυτά τα γκάζια για επαγγελματικούς λόγους, οπότε υπάρχει όντως ανάγκη για μεγάλες ταχύτητες στο ανεβοκατέβασμα ή στον διαμοιρασμό της γραμμής.

    2. Δεν έχει ανάγκη να εμφανίζεται στις πρώτες θέσεις στη λίστα με τους κορυφαίους seeders στα torrents σε έναν private tracker.

    Πέρα από αυτούς τους δύο λόγους, δεν μπορώ να σκεφθώ ποιες ανάγκες απλής οικιακής χρήσης θα μπορούσε να καλύψει μία γραμμή στα 10Gbps, ενώ δεν θα μπορούσε αυτές τις ανάγκες να τις καλύψει μία γραμμή στα 100Mbps τόσο για το download όσο και για το upload, όπως δίνει π.χ. η Inalan;

    Εδώ μία ταπεινή σύνδεση έχω στα 50/5Mbps, που υπερκαλύπτει με χαρακτηριστική άνεση όλες τις ανάγκες του σπιτιού που περιλαμβάνουν: μία σύνδεση στο netflix σε ultraHD 4K, δύο dreambox που ξεκλειδώνουν το "δορυφορικό σύμπαν", το laptop και το κινητό της συζύγου που ξεσκίζει το skype και το viper πολλές ώρες κάθε μέρα, καθώς και το δικό μου pc για να σερφάρω, να κατεβάζω κτλ. Ακόμα και ένα ασυμπίεστο bluray στα 40-50GB κατεβαίνει σε δύο τρεις ώρες χαλαρά από τον private tracker. Στο διαμέρισμα υπάρχουν τέσσερα access points, οπότε το wifi δίνει φουλ σήμα σε όλους τους χώρους του σπιτιού, ακόμα και στα μπαλκόνια. Με όλα αυτά, η ταπεινή γραμμούλα στα 50/5Mbps ταχύτητα, ουσιαστικά τα "ξύνει" τις περισσότερες ώρες της ημέρας.

    Οπότε, είμαι πραγματικά περίεργος να ακούσω την ουσιαστική χρησιμότητα μίας γραμμής στα 10Gbps σε ένα απλό διαμέρισμα...

  14. #284
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε, είμαι πραγματικά περίεργος να ακούσω την ουσιαστική χρησιμότητα μίας γραμμής στα 10Gbps σε ένα απλό διαμέρισμα...
    Ακόμα και ένα ασυμπίεστο bluray στα 40-50GB κατεβαίνει σε δύο τρεις ώρες χαλαρά
    Για τα 10 δεν ξέρω αλλά για το 1 μπορώ να σου απαντήσω.. εγώ αναγκάστηκα να πάρω 1Gbit switch γιατί βαριόμουν να περιμένω 2 ώρες να πάνε τα αρχεία στον home server μου. Μιλάμε για 10πλάσια ταχύτητα απο τα 10 στα 100 MB/s.. Επίσης πιστεύω ότι τις ανάγκες θα τις δημιουργήσει η καλύτερη τεχνολογία, και όχι το αντίστροφο. Το κακό είναι ότι αν βάλουν όρια στο συνολικό download / upload θα ήμαστε όλη την ώρα με τον μετρητή στο χέρι... οπότε δεν ξέρω πόσο αξίζει.

  15. #285
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι έχω την περιέργεια να μάθω σε τι ακριβώς θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα τα 10Gbps ταχύτητα σε κάποιον εάν:

    1. Δεν χρειάζεται αυτά τα γκάζια για επαγγελματικούς λόγους, οπότε υπάρχει όντως ανάγκη για μεγάλες ταχύτητες στο ανεβοκατέβασμα ή στον διαμοιρασμό της γραμμής.

    2. Δεν έχει ανάγκη να εμφανίζεται στις πρώτες θέσεις στη λίστα με τους κορυφαίους seeders στα torrents σε έναν private tracker.

    Πέρα από αυτούς τους δύο λόγους, δεν μπορώ να σκεφθώ ποιες ανάγκες απλής οικιακής χρήσης θα μπορούσε να καλύψει μία γραμμή στα 10Gbps, ενώ δεν θα μπορούσε αυτές τις ανάγκες να τις καλύψει μία γραμμή στα 100Mbps τόσο για το download όσο και για το upload, όπως δίνει π.χ. η Inalan;

    Εδώ μία ταπεινή σύνδεση έχω στα 50/5Mbps, που υπερκαλύπτει με χαρακτηριστική άνεση όλες τις ανάγκες του σπιτιού που περιλαμβάνουν: μία σύνδεση στο netflix σε ultraHD 4K, δύο dreambox που ξεκλειδώνουν το "δορυφορικό σύμπαν", το laptop και το κινητό της συζύγου που ξεσκίζει το skype και το viper πολλές ώρες κάθε μέρα, καθώς και το δικό μου pc για να σερφάρω, να κατεβάζω κτλ. Ακόμα και ένα ασυμπίεστο bluray στα 40-50GB κατεβαίνει σε δύο τρεις ώρες χαλαρά από τον private tracker. Στο διαμέρισμα υπάρχουν τέσσερα access points, οπότε το wifi δίνει φουλ σήμα σε όλους τους χώρους του σπιτιού, ακόμα και στα μπαλκόνια. Με όλα αυτά, η ταπεινή γραμμούλα στα 50/5Mbps ταχύτητα, ουσιαστικά τα "ξύνει" τις περισσότερες ώρες της ημέρας.

    Οπότε, είμαι πραγματικά περίεργος να ακούσω την ουσιαστική χρησιμότητα μίας γραμμής στα 10Gbps σε ένα απλό διαμέρισμα...
    Συμφωνώ (και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχουν ασχοληθεί οι πάροχοι προς το παρόν.)
    Απλά α) καινοτομίες και επενδύσεις στην τεχνολογία καλό είναι να γίνονται και β) ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον. Το 1940 ένας γρατζουνισμένος δίσκος με βινύλιο ήταν ικανοποιητική εμπειρία μουσικής

Σελ. 19 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 91417181920212429 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας