Σελ. 11 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 510
  1. #151
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γείτονα και συνονόματε ήρθε και σ εμένα η ειδοποίηση (Τ.Κ.54639) Ο ΟΤΕ στο 13888 δεν ξέρει τίποτε. Έχω βγάλει κουπόνι παλιότερα μόλις έβγαλε διαθεσιμότητα στο sfbb.gr Έστειλα ηλεκτρονικό μήνυμα στην ιστοσελίδα του οτε και περιμένω επικοινωνία από αυτούς. Δεν κατάφερα να βρω κάπου αίτηση μέσα από το sfbb.gr
    τί είδους αίτηση;

    αφού έχεις το κουπόνι τώρα το μόνο που χρειάζεται είναι να συνδέσουν τις καμπίνες με οπτική ίνα με το Α/Κ,

  2. #152
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Εγώ δεν μπόρεσα να πάω στο ΟΤΕ πλατείας Δημοκρατίας,από εκεί σκοπεύω να τα μάθω όλα.

  3. #153
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    τί είδους αίτηση;

    αφού έχεις το κουπόνι τώρα το μόνο που χρειάζεται είναι να συνδέσουν τις καμπίνες με οπτική ίνα με το Α/Κ,
    Απο τα λεγομενα του πρεπει να εννοει την αιτηση απο τον ΟΤΕ για να ξεκινησει η ολη διαδικασια, αν δεν δειξει διαθεσιμοτητα στα συστηματα τους δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.

    Οι καμπινες ειναι ηδη συνδεδεμενες με το Α/Κ μεσω οπτικων, αυτο που μενει τωρα ειναι να κανουμε την αιτηση συνδεσης, να κλειστει ραντεβου για να ερθει ο μηχανικος που θα αποφασισει την καθετη και οριζοντια διαδρομη που θα ακολουθησει η ινα στην κατοικια/πολυκατοικια, και επειτα να την τραβηξουν/φερουν κατευθειαν απο την καμπινα μεσω των ducts (σωληνακια) που καταληγουν στον δρομο εξω απο την εισοδο του οικοπεδου.

    Πανω κατω αυτη ειναι η διαδικασια. Ο χρονος που απαιτειται για να ολοκληρωθει εξαρταται απο διαφορους παραγοντες (αν θες να παραμεινεις στον ιδιο παροχο, αν ο παροχος ειναι διαφορετικος απο αυτον που εκανε το εργο, αν μενεις σε πολυκατοικια και χρειαζεσαι αδεια κλπ)

  4. #154
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τα λεγομενα του πρεπει να εννοει την αιτηση απο τον ΟΤΕ για να ξεκινησει η ολη διαδικασια, αν δεν δειξει διαθεσιμοτητα στα συστηματα τους δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.

    Οι καμπινες ειναι ηδη συνδεδεμενες με το Α/Κ μεσω οπτικων, αυτο που μενει τωρα ειναι να κανουμε την αιτηση συνδεσης, να κλειστει ραντεβου για να ερθει ο μηχανικος που θα αποφασισει την καθετη και οριζοντια διαδρομη που θα ακολουθησει η ινα στην κατοικια/πολυκατοικια, και επειτα να την τραβηξουν/φερουν κατευθειαν απο την καμπινα μεσω των ducts (σωληνακια) που καταληγουν στον δρομο εξω απο την εισοδο του οικοπεδου.

    Πανω κατω αυτη ειναι η διαδικασια. Ο χρονος που απαιτειται για να ολοκληρωθει εξαρταται απο διαφορους παραγοντες (αν θες να παραμεινεις στον ιδιο παροχο, αν ο παροχος ειναι διαφορετικος απο αυτον που εκανε το εργο, αν μενεις σε πολυκατοικια και χρειαζεσαι αδεια κλπ)
    σχετικά με αυτό (red bold) αμφιβάλλω πάρα πολύ,

    εγώ είδα να σκάβουν κανάλια και να βάζουν μόνο τους πορτοκαλί σωλήνες και κάποιους μικρότερους σε διατομή σωλήνες που καταλήγουν μπροστά σε κάθε πολυκατοικία,

    επίσης στα φρεάτια και οι καμπίνες μόνο τις απολήξεις από τους σωλήνες έχουν,

    συνεργείο που περνάει οπτικές ίνες δεν είδα αλλά δεν νομίζω ότι θα τους πάρει και πολλές ημέρες για να συνδέσουν τις καμπίνες με το Α/Κ με οπτικες ίνες. όταν γίνει αυτό τότε θα μπορούν να παραλάβουν αιτήσεις για σύνδεση.

  5. #155
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Γκουχ

    Δεν καταργούν παλιά καμπίνα αν δεν βάλουν νέα σε λειτουργία.
    Αλλιώς πολύς κόσμος θα μείνει χωρίς τηλέφωνα για μέρες.
    Που σημαίνει ότι η νέα καμπίνα είναι συνδεδεμένη και σε λειτουργία με το Αστικό Κέντρο.

    Οι νέες καμπίνες θέλουν και δοκιμές (test) πριν παραδοθούν σε λειτουργία
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #156
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κόβεται το ADSL/VDSL και το τηλέφωνο όταν γίνεται η εγκατάσταση της οπτικής ίνας στο σπίτι.
    το FTTH και το ADSL/VDSL είναι 2 διαφορετικά δίκτυα, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους,

    μάλλον δεν έχουν εγκαταστήσει ακόμα αρκετά ports στο Α/Κ για το FTTH.

  7. #157
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η όποια υπηρεσία (xDSL, GPON) προϋποθέτει ενεργή τηλεφωνική σύνδεση. Χωρίς αυτήν δεν υπάρχει Internet.
    Όμως το xDSL παρέχεται από το χάλκινο δίκτυο, ενώ το GPON από την οπτική ίνα. Οπότε η σύνδεση θα καταργηθεί από το ένα και θα μεταφερθεί στο άλλο.Δεν θα δουλεύουν ταυτόχρονα.

    Δεν έχουν σχέση οι πόρτες που λες. Η τηλεφωνική σου γραμμή σήμερα καταλαμβάνει μία πόρτα. Αυτή θα καταργηθεί από το αστικό κέντρο.
    Πλέον η γραμμή σου δεν θα έχει καμία σχέση με το χάλκινο δίκτυο και τις πόρτες και η τηλεφωνία θα γίνει υποχρεωτικά VoIP (δεν περνά τηλεφωνικό σήμα μέσα στην οπτική ίνα).

  8. #158
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικά με αυτό (red bold) αμφιβάλλω πάρα πολύ,

    εγώ είδα να σκάβουν κανάλια και να βάζουν μόνο τους πορτοκαλί σωλήνες και κάποιους μικρότερους σε διατομή σωλήνες που καταλήγουν μπροστά σε κάθε πολυκατοικία,

    επίσης στα φρεάτια και οι καμπίνες μόνο τις απολήξεις από τους σωλήνες έχουν,

    συνεργείο που περνάει οπτικές ίνες δεν είδα αλλά δεν νομίζω ότι θα τους πάρει και πολλές ημέρες για να συνδέσουν τις καμπίνες με το Α/Κ με οπτικες ίνες. όταν γίνει αυτό τότε θα μπορούν να παραλάβουν αιτήσεις για σύνδεση.
    Οτι απαντησαν τα παιδια και προσθετω καποια πραγματα ακομη.

    Η καμπινα του ΟΤΕ εσωτερικα ειναι ετσι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καμπίνα-FTTH.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  522,4 KB 
ID: 205137

    Αριστερα κατω ειναι τα σωληνακια τα οποια φτανουν στον δρομο ακριβως εξω απο την καθε κατοικια. Η κεντρικη μαυρη σωληνας εχει μεσα την κεντρικη ινα που ερχεται απο το αστικο κεντρο. Στην συνεχεια γινεται η κατανομη πανω δεξια και "υποδιαιρειται" σε πολλαπλες ινες (κιτρινα καλωδιακια) τα οποια καταληγουν στα τεσσερα κουτια κατω (μικτονομητες) οπου γινεται η συνδεση με την ινα που εχουν φυσηξει απο τα σωληνακια μεχρι το σπιτι.

    Οι πορτοκαλι σωληνες που ειδες να βαζουν απο την καμπινα μεχρι το καθε σπιτι εχουν μεσα πολλαπλα ducts (σωληνακια) τα οποια ειναι αυτα που εδειξα κατω αριστερα στην καμπινα. Στα φρεατια που υπαρχουν μπροστα απο τις καμπινες καθοριζεται το ποια κατευθυνση θα ακολουθησουν τα ducts.

    Και εγω Νεο Ηρακλειο βρισκομαι και ειχα μελετησει σε μεγαλο βαθμο τα εργα οταν γινοντουσαν, εχω καταχωρησει αρκετες καμπινες και εχω ποσταρει φωτογραφιες και γενικα πως λειτουργουν τα FTTH δικτυα. Στο συγκεκριμενο thread εχω ποσταρει αρκετες φορες.

    Βρισκομαστε ενα σταδιο προτου φανει η διαθεσιμοτητα της υπηρεσιας στα συστηματα του ΟΤΕ (στο sfbb δειχνει διαθεσιμη και στην wind οτι θα ναι συντομα διαθεσιμη), αυτο σημαινει οτι εχουν συνδεθει οι καμπινες με το Αστικο Κεντρο μεσω οπτικων και τωρα βρισκονται σε σταδιο δοκιμων ειτε εχουν ολοκληρωθει οι δοκιμες και ειναι τυπικο το ζητημα.

    Επιβεβαιωνω και τα περι δοκιμων συμφωνα με γραπτη απαντηση απο αντιπροσωπο του ΟΤΕ που ποσταρα εχθες και στο thread του "Νεου Ηρακλειου-vdsl"

    "Εφόσον τα έργα έχουν ολοκληρωθεί, θα υπάρξει περίοδος πιλοτικής χρήσης και στην συνέχεια θα διατεθεί εμπορικά η υπηρεσία."

    Για να υπαρξει πιλοτικη χρηση θα πρεπει να εχει γινει συνδεση Α.Κ και καμπινας.

    Στο Νεο Ηρακλειο πρεπει να πραγματοποιουνται ακομα και τωρα εργα (ειχαν διακοπει λογω των δημοτικων εκλογων) οποτε σε καποιους δρομους που εγιναν προσφατα τα εργα ισως μπορει να καθυστερησει περισσοτερο η διαθεσιμοτητα. Στον δικο μου δρομο ολοκληρωθηκαν οι εργασιες μαζι με την τοποθετηση της καμπινας πριν 4 μηνες.

  9. #159
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τα λεγομενα του πρεπει να εννοει την αιτηση απο τον ΟΤΕ για να ξεκινησει η ολη διαδικασια, αν δεν δειξει διαθεσιμοτητα στα συστηματα τους δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.

    Οι καμπινες ειναι ηδη συνδεδεμενες με το Α/Κ μεσω οπτικων, αυτο που μενει τωρα ειναι να κανουμε την αιτηση συνδεσης, να κλειστει ραντεβου για να ερθει ο μηχανικος που θα αποφασισει την καθετη και οριζοντια διαδρομη που θα ακολουθησει η ινα στην κατοικια/πολυκατοικια, και επειτα να την τραβηξουν/φερουν κατευθειαν απο την καμπινα μεσω των ducts (σωληνακια) που καταληγουν στον δρομο εξω απο την εισοδο του οικοπεδου.

    Πανω κατω αυτη ειναι η διαδικασια. Ο χρονος που απαιτειται για να ολοκληρωθει εξαρταται απο διαφορους παραγοντες (αν θες να παραμεινεις στον ιδιο παροχο, αν ο παροχος ειναι διαφορετικος απο αυτον που εκανε το εργο, αν μενεις σε πολυκατοικια και χρειαζεσαι αδεια κλπ)
    Αυτήν την αίτηση εννοώ. Περίμενα στο sfbb.gr να έχει κάποια φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος προς cosmote wind κτλ. Μετά από επικοινωνία μου 2 φορές με το 13888 απλά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στον ΤΚ μου κι ας εμφανίζεται στο sfbb.gr ως διαθέσιμο. Από το sfbb λένε ότι η cosmote περνάει την πληροφορία της διαθεσιμότητας οπότε μιλήστε μαζί τους. Μετά μου είπε ότι είναι συνηθισμένο να καθυστερεί. Με λίγα λόγια αναμείνατε στον χαλκό σας.

  10. #160
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Και εγω βρισκομαι ακριβως στην ιδια φαση, η αιτηση γινεται κατευθειαν στον παροχο και οχι μεσω sfbb οποτε υπομονη μεχρι να φανει η διαθεσιμοτητα στα συστηματα τους.

  11. #161
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Η διαφορά της εγκατάστασης απο ΟΤΕ (2 ευρώ) με Wind (140 euro) ξέρουμε απο που βγαίνει? Ουσιαστικά βγαίνει 60 ευρώ πιο φτηνά του ΟΤΕ για το 200/20 πρόγραμμα (για δύο χρόνια), τουλάχιστον για Ηλιούπολη που βγήκαν σήμερα οι προσφορές. Επίσης τι εξοπλισμό δίνει ο ΟΤΕ? Η Wind γράφει στην προσφορά αλλά ο ΟΤΕ τίποτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GSF : 12-07-19 στις 14:15.

  12. #162
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βρισκομαστε ενα σταδιο προτου φανει η διαθεσιμοτητα της υπηρεσιας στα συστηματα του ΟΤΕ (στο sfbb δειχνει διαθεσιμη και στην wind οτι θα ναι συντομα διαθεσιμη), αυτο σημαινει οτι εχουν συνδεθει οι καμπινες με το Αστικο Κεντρο μεσω οπτικων και τωρα βρισκονται σε σταδιο δοκιμων ειτε εχουν ολοκληρωθει οι δοκιμες και ειναι τυπικο το ζητημα.

    .

    σχετικά με το red/bold έχω κάποιες αμφιβολίες διότι από την στιγμή που μπήκαν οι σωλήνες και η καμπίνα και έφυγαν οι μπουλντόζες δεν εμφανίστηκε κάποιο συνεργείο για να "φυσήξει" την οπτική ίνα από το Α/Κ μέχρι την καμπίνα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε πολύ κοντά στην εμπορική διάθεση FTTH στην περιοχή μας.

    περισσότερο με ανησυχεί το γεγονός ότι λόγω δημοτικών εκλογών τον Μάιο είχαν σταματήσει τα σκαψίματα σε κάποιους δρόμους,

  13. #163
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά της εγκατάστασης απο ΟΤΕ (2 ευρώ) με Wind (140 euro) ξέρουμε απο που βγαίνει? Ουσιαστικά βγαίνει 60 ευρώ πιο φτηνά του ΟΤΕ για το 200/20 πρόγραμμα (για δύο χρόνια), τουλάχιστον για Ηλιούπολη που βγήκαν σήμερα οι προσφορές. Επίσης τι εξοπλισμό δίνει ο ΟΤΕ? Η Wind γράφει στην προσφορά αλλά ο ΟΤΕ τίποτα

    Άμα κάνεις τα μαθηματικά με τις διαφορές τιμής στους λογαριασμούς, θα δείς οτι πρακτικά το ίδιο πληρώνεις και στον μεν και στον δε. Απλά στον ΟΤΕ στο κρύβουν μέσα στο λίγο ακριβότερο συμβόλαιο.
    Στον βύρωνα ο οτέ δίνει το Nokia ONT που δίνει και η Wind ή το αντίστοιχο μετονομασμένο Αlcatel I-010G που είναι πρακτικά ίδιο με το Νοκια. Ρούτερ το κλασσικό άσπρο.

  14. #164
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα κάνεις τα μαθηματικά με τις διαφορές τιμής στους λογαριασμούς, θα δείς οτι πρακτικά το ίδιο πληρώνεις και στον μεν και στον δε. Απλά στον ΟΤΕ στο κρύβουν μέσα στο λίγο ακριβότερο συμβόλαιο.
    Στον βύρωνα ο οτέ δίνει το Nokia ONT που δίνει και η Wind ή το αντίστοιχο μετονομασμένο Αlcatel I-010G που είναι πρακτικά ίδιο με το Νοκια. Ρούτερ το κλασσικό άσπρο.
    Τα μαθηματικά μου λένε 1082 ευρώ για OTE και 1148 ευρώ για Wind. 66 euro πιο ακριβή η Wind δηλαδή. Ναι μικρή διαφορά αλλά δεν υποτίθεται οτι οι εναλλακτικοί έπρεπε να είναι πιο φτηνοί?

    Ηλιούπολη η Wind λέει πως δίνει: Modem: Technicolor DGA4130 VDSL2 - Οπτικό τερματικό: ΝΟΚΙΑ G-010G-Q
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GSF : 12-07-19 στις 14:40.

  15. #165
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μαθηματικά μου λένε 1082 ευρώ για OTE και 1148 ευρώ για Wind. 66 euro πιο ακριβή η Wind δηλαδή. Ναι μικρή διαφορά αλλά δεν υποτίθεται οτι οι εναλλακτικοί έπρεπε να είναι πιο φτηνοί?

    Ηλιούπολη η Wind λέει πως δίνει: Modem: Technicolor DGA4130 VDSL2 - Οπτικό τερματικό: ΝΟΚΙΑ G-010G-Q
    Tη 2η διετία όμως πόσο θα πάει η Wind που δεν θα ξαναπληρώσεις την εγκατάσταση?

Σελ. 11 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας