Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    Πριν 2 μέρες παρέλαβα το υβριδικό router του ΟΤΕ και το έχω συνδέσει με ικανοποιητικά μέχρι στιγμής αποτελέσματα δεδομένης της πρότερης ταχύτητας που με το ζόρι έφτανε τα 5 mbps.
    Παράλληλα διαθέτω και ένα Mikrotik RB2011UiAS-2HnD-IN το οποίο θέλω να το βάλω πίσω από το router του ΟΤΕ και να μπορέσω να αντλήσω όλη την ταχύτητα του υβριδικού ώστε να την διαμοιράσω στις ethernet και το wlan του Mikrotik.
    Επειδή είμαι σχετικά αρχάριος στα Mikrotik, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου υποδείξει αναλυτικά τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για την υλοποίηση αυτή;
    Για παράδειγμα, σε τί mode θα μπεί το Mikrotik, ποιό router θα κάνει κλήση PPPoE, τί διευθύνσεις θα πάρουν οι θύρες και ποιούς κανόνες πρέπει να θέσω;
    Ελπίζω μόνο να γίνεται...
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλή ερώτηση αλλά δεν νομίζω να γίνεται,
    τουλάχιστον όχι ώστε να κάνει το dual-wan το routeros.
    Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος plz.
    *ίσως* γίνεται αν στήσεις το 1ό wan με pppoe πάνω στην xDSL του isp,
    και μετά + lte modem/stick με την sim της υπηρεσίας για το 2ό wan,
    οπότε θα μπορούσες να κάνεις το multi-wan στο mikrotik,
    αλλά πιθανότατα θα είναι κλειδωμένη η sim της υπηρεσίας στο cpe του isp.
    Έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα αντίστοιχο?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To έχει κάνει ο puntomania, απλά αντί του Mikrotik σε ένα TP-Link.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ναι, αλλά δεν λέει λεπτομέρειες.
    Αν έχει έταιρο router απο πίσω, τότε κάνει double-nat,
    και το cpe εξακολουθεί να κάνει το dual-wan +firewalling/natting/conn. tracking/etc.
    Οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα, εγώ σκεφτόμουν μήπως με το παραπάνω γινόταν να πάρει τις public ip πάνω του το mtik.
    Έριξα μια ματιά στο θέμα αλλά δεν έβγαλα άκρη.
    Εξηγεί κάπου αναλυτικά τι έχει κάνει?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να κάνεις σε LTE σύνδεση με το ΜΤ πρέπει αυτό να κάνει την κλήση, άρα με sim ή USB σε αυτό και όχι με το Speedbooster
    Προφανώς είναι με 2πλό ΝΑΤ, αλλά τι θέμα έχεις με αυτό; Μήπως δεν γνωρίζεις πως θα το κάνεις να δουλέψει σωστά;

    Δες εδώ πως το έχει. Και για το ΜΤ αναφέρει αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 18-03-19 στις 21:43.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά ύστερα από πολύ διάβασμα και με τη βοήθεια του winware τον οποίο προσωπικά υπερευχαριστώ, κατάφερα να μεταφέρω όλη την κίνηση του speedbooster στο Mikrotik RB2011 UiAS και από εκεί πλέον να διαχειρίζομαι το bandwidth. H διαδικασία που ακολούθησα είναι η εξής:

    1)Άφησα την IP του Speedbooster ως έχει(192.168.1.1) καθώς και τον DHCP Server(192.168.1.2-254). Κατόπιν, όπως και ο winware, στο πεδίο Internet>Network Security ενεργοποίησα το DMZ για τη συσκευή Mikrotik Ethernet που βλέπει αυτόματα το Speedbooster, αφού πρώτα συνέδεσα ένα καλώδιο δικτύου από τη LAN 1 στην ΕΤΗ1 του Mikrotik. Επίσης, ενεργοποίησα το UPnP στο πεδίο Home Network>UPnP Settings, αν και δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται...
    Τέλος, έκλεισα το WLAN του Speedbooster από το διακοπτάκι δεξιά για να έχω μόνο το ασύρματο του Mikrotik.


    2)Στο Mikrotik τώρα, ανοίγοντας το Winbox έκανα Reset Configuration για να έχω καθαρό Setup και επιλέγοντας Quick Set έθεσα το router σε WISP AP mode. Δεξιά στη στήλη Configuration, επέλεξα Mode:Router και Port την Eth1, που ως συνήθως είναι η WAN. Τσεκάροντας το Automatic στο Address Acquisition, παίρνει αυτόματα τη διεύθυνση 192.168.1.2 που είναι φυσικά στο ίδιο subnet με το Speedbooster για να το ακούει. Επίσης, συμπληρώνονται αυτόματα τα πεδία Netmask και Gateway με την τελευταία να παίρνει ΙΡ την 192.168.1.1 που είναι και η διεύθυνση που θέλουμε. Τσέκαρα το κουτάκι Firewall Router, στο Local Network, που φυσικά έχει διαφορετικό subnet, έβαλα ΙΡ την 192.168.20.1 ή όποια άλλη θέλει ο καθένας, στο Network Mask:255.255.255.0 (/24), τσέκαρα το κουτάκι Bridge All LAN Ports και DHCP Server με Range: 192.168.20.2-192.168.20.254 και τέλος τσέκαρα το κουτάκι NAT.
    Αριστερά, στη στήλη Wireless, επέλεξα χώρα Greece βάζοντας WiFi Password και τσεκαρισμένα τα κουτάκια WPA2 και aes ccm. Πάτησα Apply πάνω δεξιά και το δίκτυο στήθηκε με επιτυχία!
    Σύνδεσα το Laptop με UTP στην ETH2 του Mikrotik και τις άλλες συσκευές μου στις υπόλοιπες θύρες.


    ΥΓ: Ευτυχώς που ο ΟΤΕ έχει ξεκλείδωτο το DMZ... Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο εξυπηρετεί στο δίκτυο το διπλό ΝΑΤ. Επειδή δε σκαμπάζω και πολύ, οι ειδικοί εδώ θα ξέρουν καλύτερα

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ok, είδα τι κάνει, για την χρήση του και εφόσον του παίζει καλά με τον balancer και 1/2/3/ν uplinks, ok.
    Ξέρω πως θα το κάνω να παίξει με double-nat,
    αλλά οπωσδήποτε είναι λιγότερο από ιδανικό.
    Ιδανικά, θα έπρεπε το tik να κάνει το multi-wan/conn.tracking/firewalling/natting το οποίο πρoυποθέτει να πάρει τις public ip(s) στα wan interfaces.
    Οπότε το ερώτημα παραμένει, είναι η sim του speedbooster κλειδωμένη στο cpe της cosmote?
    Αν ναί, προφανώς μπορεί να βάλει κάποιος έταιρο router απο πίσω, αλλά με double-natting.
    Αν όχι, ίσως μπορεί να στηθεί σωστά με ένα lte gateway.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! για το DMZ που αναφερθηκε ποιο πανω δεν είναι ΠΟΤΕ κλειδωμενο, είναι λειτουργια που χρειαζεται για διαφορους λογους πχ αν θες σε μια συσκευή σου πχ μια κονσολα να εχεις ανοιχτες ολες τις πορτες δηλωνεις την ip της στο DMZ.
    Και εγω με την inalan στο ρουτερ της με DMZ εχω mikrotik routerboard γιατι δεν εχει αλλον δωρεαν τροπο.
    Το χρησιμοποιούμε σε περιπτωση 2ου ρουτερ για να αποφυγουμε διπλα ΝΑΤ γιατι αφηνει ολη την κινηση του ιντερνετ να περναει σε άλλο ρουτερ και ετσι τις πορτες που θελουμε τις ανοιγουμε ΜΟΝΟ στο 2ο και εννοείτε ότι το δευτερο το εχουμε σαν gateway router στα μηχανήματα μας και για dhcp server, firewall, wifi ap κτλ. Αν δεν το κανεις με DMZ πρεπει στο 1ο ρουτερ να ανοίγεις και εκει πορτες οποτε τοτε εχεις διπλο ΝΑΤ.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή για πρώτη φορά ακούω πως με το DMZ αποφεύγεις το διπλό NAT, για ανέπτυξε το συλλογισμό σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή για πρώτη φορά ακούω πως με το DMZ αποφεύγεις το διπλό NAT, για ανέπτυξε το συλλογισμό σου.
    δεν χρειαζεται να ανοιγεις πορτες στο 1ο ρουτερ ανοιγεις μονο στο 2ο.
    Εχει ειπωθει στο φορουμ και απο αλλα ατομα εδω μεσα σε αλλα σχετικα θεματα και εγω την απορια αυτη ειχα αρχικα αλλα το καταλαβα τελικα οταν το εκανα πραξη, γιατι νομιζα οτι θελει να ανοιγω πορτες και στο 1ο.

    - - - Updated - - -

    Επισης ανεφερεται και σε σελιδες, εδω πχ στο how you can fix it : https://www.pcworld.com/article/3175...-problems.html

  11. #11
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα το NAT δεν έχει σχέση με το άνοιγμα των πορτών. Για παράδειγμα όταν θα φτάσει ένα πακέτο από το internet στο router θα γίνει αλλαγή της ip του παραλήπτη και στην θέση της public θα μπει για παράδειγμα η 192.168.1.2 όπου θα οδηγηθεί στο mikrotik. Αυτό με την σειρά του θα ξανακάνει αλλαγή στην ip (πχ 192.168.2.2) για να του δώσει την τελική εσωτερική διεύθυνση της συσκευής που προορίζεται το πακέτο και είναι πιθανόν να κάνει και αλλαγή στην πόρτα.

    Όλο αυτό τι σκηνικό ονομάζεται διπλό ΝΑΤ και το DMZ το μόνο που μας προσφέρει είναι ένα απλούστερο σετάρισμα.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν ματαιώνεται το 2πλό ΝΑΤ, αλλά παρακάμπτεται όσων αφορά την εισερχόμενη επικοινωνία.
    Δεν χρειάζεται χειροκίνητο άνοιγμα της πόρτας και στα 2 router, ειδικά στις περιπτώσεις που γίνεται χρήση του UPnP το οποίο δεν γνωρίζει τίποτα για το 1ο router.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Μη κολλατε στο διπλο NAT. Εγω μεχρι και τετραπλο εχω και παιζουν ολα τελεια.
    Άλλα Ντάλλα....

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, καλο μηνα και καλη εβδομαδα!
    μονο ή διπλο Who cares???? και εγω δουλευω όπως εχω πει και όλα τελεια παιζουν….
    εγω ξερω ότι ανοιγω πορτες στο 2ο μονο ρουτερ και όχι στης inalan.
    Τωρα αν είναι ένα ή 2 δεν με ενδιαφερει καν, εγω ξερω ότι δεν χρειαζεται να πληρωνω παραπανω χρηματα και η δουλεια μου γινεται 100% τελεια όπως και με την adsl με pppoe client. Αυτα....

  15. #15
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Για να τσεκαριστεί το 2πλο ΝΑΤ με ένα tracert 8.8.8.8 στο command prompt και βλέπεις τις 2 πρώτες εγγραφές.
    Εάν για παράδειγμα στα πρώτα hops δείτε 2 εσωτερικές ips ή περισσότερες τότε έχετε 2πλό ή πολλαπλό ΝΑΤ.
    Αν κάποιος δουλεύει με DMZ ευκαιρία να το κάνει και να μας πει.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας