Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να τσεκαριστεί το 2πλο ΝΑΤ με ένα tracert 8.8.8.8 στο command prompt και βλέπεις τις 2 πρώτες εγγραφές.
    Εάν για παράδειγμα στα πρώτα hops δείτε 2 εσωτερικές ips ή περισσότερες τότε έχετε 2πλό ή πολλαπλό ΝΑΤ.
    Αν κάποιος δουλεύει με DMZ ευκαιρία να το κάνει και να μας πει.
    Αν και παλιό το τελευταίο post, επανέρχομαι για να βεβαιώσω ότι πράγματι, στις 10 πρώτες εγγραφές της εντολής tracert, εμφανίζεται μόνο μία εσωτερική ΙΡ, άρα δεν υπάρχει διπλό ΝΑΤ.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Μια εναλλακτική ενδιαφέρουσα λύση.
    Αν κόψεις το τηλέφωνο από το υβριδικό θα κάνει fallback μόνο στο 4g. Βρες και ένα δεύτερο απλό router και κανε pppoe κλήση. Βάλε τα και τα 2 στο Mikrotik σε 2 ports.
    Ο λόγος: Αν το speed σου πριν το 4g ήταν όντως τόσο χάλια ίσως ένα balancing μεταξύ της κανονική γραμμής και του 4G από το hybrid σου φέρνει χειρότερα αποτελέσματα από το να έχεις το 4G μαζί με τη γραμμή σου. Με την παραπάνω λύση την κανονική γραμμή σου μπορείς να τη σετάρεις μόνο για fallback.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zark : 10-05-20 στις 01:51.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Μια ερώτηση από εμένα, έχω ένα speedbooster OTE Huawei το οποίο δουλεύω ΜΟΝΟ 4G (δεν με ενδιαφέρει το VoIP) και πλέον έχω και ένα MikroTik hEX το οποίο θέλω να κάνω το κύριο router μου. Το Huawei έχει επιλογή να το γυρίσω σε bridge mode? Αν το γυρίσω σε bridge θα παίζει κανονικά μόνο με 4G? Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

  4. #19
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δε θυμαμαι αν εχει bridge mode. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι εχει ενεργοποιημενο το pass through.
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #20
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλησπέρα και από μένα.
    Είχα μια κουβέντα με τον φίλο μου το macro για το booster και συνεχίζω πλέον εδώ που ίσως είναι το κατάλληλο Post.
    Έστω ότι θέλω να αποκτήσω το booster (το σκέφτομαι).
    Η γραμμή μου κλειδώνει στα 22 και ευελπιστώ ότι με το booster που εκμεταλλεύεται και το 4G να φτιάξει λίγο η σύνδεσή μου.

    Θέλω όλα να τα ξεχωρίσω όπως τα έχω τώρα γίνεται;

    Modem adsl με bridge mode. Υπάρχει η δυνατότητα να το ξεχωρίσω από το booster και να κρατήσω το Modem που έχω? Θέλω να το συνδέσω στην eth1 του mikrotik.

    Booster με τη 4G. Να το συνδέσω στην ether2 του Mikrotik.

    Mikrotik CRS109. Κλήση με pppoe client από το modem που έχω ήδη σαν bridge.

    FritzBox. Μπορεί η τηλεφωνία να ξεχωρίσει από το booster και να κρατήσω το fritz να τη διαχειρίζεται; Έχω δικούς μου κωδικούς από τον ΟΤΕ.

    Η διαχείριση των 2 συνδέσεων θα επιτευχθεί με 2 WAN Load Balancing με Fail Over – PCC Method σωστά το λέω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 01-12-20 στις 22:12.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας