Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23

Θέμα: router για Nas

  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα



    Θέλω αντί να αγοράσω ένα NAS και παράλληλα να αξιοποιήσω ένα εξωτερικό δίσκο usb που έχω να δω αν μπορώ να συνδεσω στο speedport του ΟΤΕ ένα ρουτερ με usb οπως αυτο https://www.e-shop.gr/netis-mw5230-3...r-p-PER.617958 το οποίο να βάλω στο δίκτυό μου οχι ομως για routing αλλα απλώς ως μια δικτυακή συσκευή την οποία θα έχω για file share.

    Το έχει επιχειρήσει κανείς; θα έχω λέτε κάποιο πρόβλημα;



    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.956
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα



    Θέλω αντί να αγοράσω ένα NAS και παράλληλα να αξιοποιήσω ένα εξωτερικό δίσκο usb που έχω να δω αν μπορώ να συνδεσω στο speedport του ΟΤΕ ένα ρουτερ με usb οπως αυτο https://www.e-shop.gr/netis-mw5230-3...r-p-PER.617958 το οποίο να βάλω στο δίκτυό μου οχι ομως για routing αλλα απλώς ως μια δικτυακή συσκευή την οποία θα έχω για file share.

    Το έχει επιχειρήσει κανείς; θα έχω λέτε κάποιο πρόβλημα;



    Ευχαριστώ
    Τα διάφορα router που κάνουν filesharing το κάνουν τρέχοντας τοπικά samba.
    Προσωπικά είναι απο τα πρώτα πράγματα που απενεργοποιώ σε όσα routers το έχουν.
    Μπορείς να βάλεις ένα στο lan αφού πρώτα κλείσεις τον dhcp server (και ότι άλλη υπηρεσία δεν χρειάζεσαι),
    γενικά παίζουν.
    2 βασικά προβλήματα:
    α) η απόδοση πάσχει (πάσχει πολύ....).
    β) αναλόγως υποστήριξης από το firmware (η πιο σωστά μή-υποστήριξης),
    πιθανότατα θα έχεις προβλήματα με το smbv3 και με security καθότι δεν τα κάνουν update ποτέ.
    Κατά την γνώμη μου δεν υποκαθιστά ένα "κανονικό" nas (καθότι: nas τυπικά = raid/zfs),
    αλλά αν δεν υπάρχει nas καλό είναι.
    Δεν έχεις κάνα παλιό pc να το βάλεις να κάνει χρέη nas?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Καλύτερα ένα embedded σε αυτά τα λεφτά και για αυτή την χρήση. Αλλά και εκεί θα πρέπει να προσέξεις. Κάτι σαν αυτό φαίνεται εντάξει.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα διάφορα router που κάνουν filesharing το κάνουν τρέχοντας τοπικά samba.
    Προσωπικά είναι απο τα πρώτα πράγματα που απενεργοποιώ σε όσα routers το έχουν.
    Μπορείς να βάλεις ένα στο lan αφού πρώτα κλείσεις τον dhcp server (και ότι άλλη υπηρεσία δεν χρειάζεσαι),
    γενικά παίζουν.
    2 βασικά προβλήματα:
    α) η απόδοση πάσχει (πάσχει πολύ....).
    β) αναλόγως υποστήριξης από το firmware (η πιο σωστά μή-υποστήριξης),
    πιθανότατα θα έχεις προβλήματα με το smbv3 και με security καθότι δεν τα κάνουν update ποτέ.
    Κατά την γνώμη μου δεν υποκαθιστά ένα "κανονικό" nas (καθότι: nas τυπικά = raid/zfs),
    αλλά αν δεν υπάρχει nas καλό είναι.
    Δεν έχεις κάνα παλιό pc να το βάλεις να κάνει χρέη nas?
    μια σκεψη ειναι αυτη αλλα θα καιει συνεχεια ρευμα...
    η ασφαλεια δεν με πολυαπασχολει αν και σε ενα tplink που εχω μπορω να βαλω κωδικο στο file share...επισης ολα τα pc θα εχουν w10 αντε κανενα να εχει w7.
    επισης δεν με πολυαπασχολει η αποδοση γιατι τα αρχεια δεν θα ειναι μεγαλα...
    αυτο που με απασχολει ειναι αν θα παιζει κανονικα ως απλη δικτυακη συσκευη καθως δεν θελω να κανει routing ωστε να μη μπω στη διαδικασια bridging του speedport..

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.956
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια σκεψη ειναι αυτη αλλα θα καιει συνεχεια ρευμα...
    η ασφαλεια δεν με πολυαπασχολει αν και σε ενα tplink που εχω μπορω να βαλω κωδικο στο file share...επισης ολα τα pc θα εχουν w10 αντε κανενα να εχει w7.
    επισης δεν με πολυαπασχολει η αποδοση γιατι τα αρχεια δεν θα ειναι μεγαλα...
    αυτο που με απασχολει ειναι αν θα παιζει κανονικα ως απλη δικτυακη συσκευη καθως δεν θελω να κανει routing ωστε να μη μπω στη διαδικασια bridging του speedport..
    Λογικά, αν δεν το βάλεις να κάνει routing, δεν θα κάνει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Κάποτε είχαν μια χρησιμότητα αυτές οι λύσεις.
    στην εποχή που το οικιακό δίκτυο είναι gigabit και οι ταχύτητες είναι 90-120mb/s τα 2mb/s που θα σου δώσει το router είναι μαρτύριο στη πυρά
    Μόνο txt αρχεία μερικών kilobytes θα μπορείς να μεταφέρεις για οτιδήποτε άλλο θα χρειαστείς μεγααααλη υπομονή
    Και μπορεί στην αρχή που το αγοράσεις να έχεις αυτή την υπομονή σαν καινούριο παιχνιδάκι και για να δικαιολογήσεις τα λεφτά που έδωσες αλλά σύντομα θα σταματήσεις να το χρησιμοποιείς.
    Το φτηνότερο φτηνό PC ή ακόμη και ένας P4 με 1gb ram από αυτούς που δεν μπορούμε πλέον να χρησιμοποιήσουμε για windows θα κάνει φανταστική δουλειά για NAS σε σχέση με ένα router
    Μη πετάς λεφτά σε τέτοιες λύσεις όλο και θα μπορείς να μαζέψεις παλιά κομμάτια από υπολογιστές (τι διάολο για να συχνάζεις εδώ κομπιουτεράς είσαι) και στήσε ένα PC για αυτή τη δουλειά. Μη το φοβάσαι είναι πολύ εύκολο

  7. #7
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε είχαν μια χρησιμότητα αυτές οι λύσεις.
    στην εποχή που το οικιακό δίκτυο είναι gigabit και οι ταχύτητες είναι 90-120mb/s τα 2mb/s που θα σου δώσει το router είναι μαρτύριο στη πυρά
    Μόνο txt αρχεία μερικών kilobytes θα μπορείς να μεταφέρεις για οτιδήποτε άλλο θα χρειαστείς μεγααααλη υπομονή
    Και μπορεί στην αρχή που το αγοράσεις να έχεις αυτή την υπομονή σαν καινούριο παιχνιδάκι και για να δικαιολογήσεις τα λεφτά που έδωσες αλλά σύντομα θα σταματήσεις να το χρησιμοποιείς.
    Το φτηνότερο φτηνό PC ή ακόμη και ένας P4 με 1gb ram από αυτούς που δεν μπορούμε πλέον να χρησιμοποιήσουμε για windows θα κάνει φανταστική δουλειά για NAS σε σχέση με ένα router
    Μη πετάς λεφτά σε τέτοιες λύσεις όλο και θα μπορείς να μαζέψεις παλιά κομμάτια από υπολογιστές (τι διάολο για να συχνάζεις εδώ κομπιουτεράς είσαι) και στήσε ένα PC για αυτή τη δουλειά. Μη το φοβάσαι είναι πολύ εύκολο
    κοιτα στο tplink που εχω στο δικο μου δικτυο κατεβαζω με 10MB/sec.
    Για τη δουλεια που θελώ ειναι ικανοποιητικο.
    Οσο αφορα το pc Που λες οπως εγραψα παραπανω το σκεφτηκα αλλα δεν θελω να καιει ολη μερα. Θελω file share αλλα υποτυπωδες γιαυτο σκεφτηκα αυτη τη λυση ως πιο οικονομικη...
    υ.σ. Εχω 2-3 pc-akia

  8. #8
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα στο tplink που εχω στο δικο μου δικτυο κατεβαζω με 10MB/sec.
    εννοείς ότι έχεις TP-LINK με file sharing που πιάνει 10Mbytes/sec ?

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αν δε το βαλεις για να κανει routing, σου κανει και ενα απλο switch τοτε.
    Άλλα Ντάλλα....

  10. #10
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα στο tplink που εχω στο δικο μου δικτυο κατεβαζω με 10MB/sec.
    Για τη δουλεια που θελώ ειναι ικανοποιητικο.
    Οσο αφορα το pc Που λες οπως εγραψα παραπανω το σκεφτηκα αλλα δεν θελω να καιει ολη μερα. Θελω file share αλλα υποτυπωδες γιαυτο σκεφτηκα αυτη τη λυση ως πιο οικονομικη...
    υ.σ. Εχω 2-3 pc-akia
    Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι πιάνεις 10MB/sec με το file sharing ενός router. Τόσα δεν πιάνουν καλά-καλά τα περισσότερα usb2 stick που υπάρχουν στην αγορά όταν τα βάζεις κατευθείαν πάνω στο PC. Οι κάρτες μνήμης πρέπει να έχουν ένδειξη class 10. Ακόμη και από PC σε PC με 100άρι ethernet με το ζόρι τα πιάνεις. Εντάξει στιγμιαία μπορεί να δείξει 10 αλλά αν είναι μεγάλο το αρχείο μετά από λίγο πέφτει η ταχύτητα.
    Και πάλι επανερχόμαστε λοιπόν στο τι είδους αρχεία θέλεις να μοιράζεσαι και με τι χρησιμότητα. Αν μοιράζεις μόνο txt αρχεία σε όλους χωρίς δικαιώματα τότε αυτό δε το λες NAS

    Έπειτα μιλάς για οικονομία όταν με το καλημέρα δίνεις 40€ για μια extra συσκευή που επίσης και αυτή καταναλώνει κάτι λίγο ρεύμα (ας πούμε 25€/χρόνο) Ε πόσο πια παραπάνω θα καίει το PC ώστε να είναι άξιο λόγου; Τα παραπάνω PC που λες τα έχεις σε πλήρη αχρηστία; Δεν θα τα ανοίγεις μετά που θα πάρεις το router καθόλου έστω για κάποιους πειραματισμούς; Φυσικά και κάπου θα τα χρησιμοποιείς πάλι αλλιώς θα τα πετούσες/χάριζες.
    Και γιατί να είναι 24x7 ανοιχτό το PC αν το κάνεις NAS; Το ξυπνάς με WOL κάνεις τη δουλειά σου και μπαίνει μόνο του σε αναστολή λειτουργίας μετά από 2 ώρες.
    Ένας υπολογιστής με κατανάλωση 250W αν είναι αναμμένος για 2 ώρες τη μέρα κάθε μέρα καίει 34€ το χρόνο. Είναι πολλά; μια τηλεόραση (σβηστή σε αναμονή) καιει 9€ το χρόνο.

    Σοβαρά τώρα αν συνυπολογίσουμε στο ρεύμα που θα καίνε το κόστος κτήσης του router και σκεφτούμε ότι το PC ήδη υπάρχει -άρα 0- τότε δεύτερη λύση σου βγαίνει στα μισά λεφτά αλλά φυσικά με άπειρες επιπλέον δυνατότητες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 20-03-19 στις 15:53.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δε το βαλεις για να κανει routing, σου κανει και ενα απλο switch τοτε.
    switch με usb? υπαρχει;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι πιάνεις 10MB/sec με το file sharing ενός router. Τόσα δεν πιάνουν καλά-καλά τα περισσότερα usb2 stick που υπάρχουν στην αγορά όταν τα βάζεις κατευθείαν πάνω στο PC.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-03-20_190124.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  36,7 KB 
ID: 202479

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό φαίνεται να είναι μεταφορά αρχείων από ένα PC σε ένα άλλο, μέσω του router ενσύρματα.
    Δεν βλέπω να είναι USB δίσκος/φλασάκι συνδεδεμένο στον router. Κι εμένα θα μου προκαλούσε μεγάλη εντύπωση να ισχύει (βασικά δεν το έχω δει ποτέ).

  13. #13
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό φαίνεται να είναι μεταφορά αρχείων από ένα PC σε ένα άλλο, μέσω του router ενσύρματα.
    Δεν βλέπω να είναι USB δίσκος/φλασάκι συνδεδεμένο στον router. Κι εμένα θα μου προκαλούσε μεγάλη εντύπωση να ισχύει (βασικά δεν το έχω δει ποτέ).
    Οχι Γιαννη. απο το φλασακι του router ειναι απλως το αρχειο προηλθε καποια στιγμη απο το "φωτεινη desktop" το οποιο τωρα ειναι κλειστο.
    Εξαλλου μπορεις να δεις και το drive letter (Z)

    write to usb:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-03-20_203835.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  36,2 KB 
ID: 202483

    read from usb:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-03-20_204329.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  36,3 KB 
ID: 202482
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2019-03-20_203631.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος madrivermadonus : 20-03-19 στις 21:53.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Ποιο tplink έχεις; είναι USB3 η θύρα που έχει;

  15. #15
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Μια άλλη λύση είναι, πάρε ένα Raspberry βάλε πάνω openmediavault, σύνδεσε τον usb δίσκο και έχεις ένα υπέροχο nas που δεν καίει πολύ ρεύμα και είναι πολύ ποιο γρήγορο και ποιο ασφαλές από οποιοδήποτε router.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας