Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    29-10-2006
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Είχα δικαίωμα να φύγω αζημίως από τη Cyta τους μήνες Γενάρη-Φλεβάρη λόγω τιμολογιακών αυξήσεων.
    Έκανα αίτηση φορητότητας για wind στις 17 Φλεβάρη και επειδή η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε στις 5 Μάρτη η Cyta μου ζητάει χρήματα για το σπάσιμο συμβολαίου.
    Συνοπτικά ισχύει πότε έκανα την αίτηση ή πότε ενεργοποιείται η φορητότητα;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποτέ έγινε το αίτημα αποδεκτό.
    Όμως έχε υπόψη ότι βάσει κανονισμού, ο νέος πάροχος κρατά το αίτημα στο συρτάρι για 14 μέρες και το υποβάλει την 15η μέρα. Εκτός αν ρητά είχες δηλώσει να ξεκινήσει νωρίτερα.

    Λογικά το αίτημα έγινε αποδεκτό αρχές Μάρτη, όταν πλέον είχε λήξει η περίοδος που είχες δικαίωμα αζημίως διακοπής.

    Ρώτα τον νέο πάροχο, πότε το υπέβαλε.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-09-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    NOKIA
    Path Level
    Interleaved
    Το θεμα ειναι αν κ ποτε εκανες καταγγελια συμβασης πριν φυγεις. Εγω εκανα καταγγελια παρολα αυτα μου χρεωσαν τελη προωρης αποχωρησης, τους εστειλα ολη την επικοινωνια κ τα εγγραφα ξανα κ μου πιστωσαν το τελικο ποσο. Αν εχεις κανει οτι προβλεπεται θα σου σβησουν το ποσο

  4. #4
    Εγγραφή
    29-10-2006
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eg29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι αν κ ποτε εκανες καταγγελια συμβασης πριν φυγεις. Εγω εκανα καταγγελια παρολα αυτα μου χρεωσαν τελη προωρης αποχωρησης, τους εστειλα ολη την επικοινωνια κ τα εγγραφα ξανα κ μου πιστωσαν το τελικο ποσο. Αν εχεις κανει οτι προβλεπεται θα σου σβησουν το ποσο
    Εκανα καταγγελία μέσα στην προθεσμία των δύο μηνών αλλά η Cyta μετράει πότε ενεργοποιηθηκα στο νέο πάροχο.
    Ισχύει αυτό ή είναι παπατζες;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, δεν μετράει πότε ενεργοποιήθηκες στον νέο πάροχο, αλλά πότε έκανες το αίτημα φορητότητας και έγινε αποδεκτό από την Cyta.
    Έπρεπε ωστόσο πριν κάνεις το αίτημα φορητότητας, να ενημερώσεις την Cyta ότι δεν συμφωνείς με τις αλλαγές και ότι διατηρείς το δικαίωμα αζημίως διακοπής του συμβολαίου εντός του επιτρεπτού χρονικού διαστήματος.

    Πάρε τηλέφωνο τον νέο πάροχο και ρώτα πότε υπέβαλαν το αίτημα στην Cyta και πότε έγινε αποδεκτό. Αν η ημερομηνία είναι έως τέλος Φλεβάρη, παίρνεις τηλέφωνο την Cyta και ενημερώνεις σχετικά για να γίνει αποχρέωση.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Εφ' όσον έκανε καταγγελία σύμβασης μέσα στις προθεσμίες όπως είχε δικαίωμα
    Δεν έχει σημασία πότε ενεργοποιήθηκε στον νέο πάροχο

    Πρώτα καταγγελία
    Μετά φορητότητα

    Πες στη cyta (vodafone) να πάει να κουρευτεί

    Εφ'όσον έχεις στείλει εγγράφως δικαιολογητικά
    Μην ξαναστείλεις
    Να ψάξουν να τα βρούνε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το θέμα δεν είναι αν έκανε πρώτα καταγγελία και μετά προχώρησε στην φορητότητα. Αυτό λύνεται εκ των υστέρων.
    Το κύριο σημείο είναι πότε ακριβώς ο νέος πάροχος υπέβαλε το αίτημα και πότε αυτό έγινε αποδεκτό από την Cyta. Ο κανονισμός ορίζει ότι το πολύ μία μέρα χρειάζεται αυτή η διαδικασία.

    Ο φίλος αναφέρει ότι ζήτησε φορητότητα από τον νέο πάροχο 17 Φλεβάρη.
    Αν αυτός κράτησε το αίτημα στο συρτάρι 14 μέρες (όπως προβλέπεται από τον κανονισμό), τότε την υπέβαλε στη Cyta (το γρηγορότερο) 4 Μάρτη, όταν είχε λήξει η περίοδος που είχε δικαίωμα αζημίως διακοπής.
    Αν ο νέος πάροχος την είχε υποβάλει νωρίτερα, τότε θα ήταν εντός της προθεσμίας και κάνει λάθος η Cyta (ή δεν την είχε ενημερώσει εκ των προτέρων για την καταγγελία).
    Γι' αυτό λέω πρώτα να μιλήσει με τον νέο πάροχο, για το πότε έκανε αυτός τα βήματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-09-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Sorry για το εν μέρει off topic. Αυτό με το Γενάρη-Φλεβάρη ισχύει κανονικά; Είχα μία έντονη διαφωνία με το τμήμα παραπόνων που η κυρία επέμενε ότι το deadline ήταν μέχρι τέλη Δεκέμβρη ή Γενάρη ( δεν θυμάμαι ακριβώς). Ήθελε να με βγάλει και τρελό επιμένοντας ότι δεν ισχύουν οι 3 μήνες με τη νομοθεσία της ΕΕΤΤ. Έχω ζητήσει την ηχογράφηση για να κάνω καταγγελία, αλλά δεν έχω πάει ακόμα να την πάρω.
    Θα ήθελα να πω πολλά επίθετα για τη Cyta και τους υπαλλήλους της, αλλά γίνω αρκετά χυδαίος γι’ αυτό και το σταματάω εδώ. Χρειάζεται πολλές καταγγελίες πάντως.

    Ενημερωτικά βγήκε άλλη μία περίοδος τώρα για όσους έχουν την υπηρεσία Cyta4U επειδή καταργείται. Δεν ξέρω αν μπορούμε να πατήσουμε εκεί και οι υπόλοιποι.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-10-2006
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saponas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry για το εν μέρει off topic. Αυτό με το Γενάρη-Φλεβάρη ισχύει κανονικά; Είχα μία έντονη διαφωνία με το τμήμα παραπόνων που η κυρία επέμενε ότι το deadline ήταν μέχρι τέλη Δεκέμβρη ή Γενάρη ( δεν θυμάμαι ακριβώς). Ήθελε να με βγάλει και τρελό επιμένοντας ότι δεν ισχύουν οι 3 μήνες με τη νομοθεσία της ΕΕΤΤ. Έχω ζητήσει την ηχογράφηση για να κάνω καταγγελία, αλλά δεν έχω πάει ακόμα να την πάρω.
    Θα ήθελα να πω πολλά επίθετα για τη Cyta και τους υπαλλήλους της, αλλά γίνω αρκετά χυδαίος γι’ αυτό και το σταματάω εδώ. Χρειάζεται πολλές καταγγελίες πάντως.

    Ενημερωτικά βγήκε άλλη μία περίοδος τώρα για όσους έχουν την υπηρεσία Cyta4U επειδή καταργείται. Δεν ξέρω αν μπορούμε να πατήσουμε εκεί και οι υπόλοιποι.
    Eχεις δίκαιο.Δεκεμβρη-Γεναρη μπορούσες να φύγεις αζημίως.
    Εγώ έκανα καταγγελία σύμβασης στις 17 Γενάρη και επειδή ενεργοποιηθηκα 5 Φλεβάρη μου ζητάνε ρήτρα διακοπής.
    Τό ζήτημα είναι ότι βαριέμαι να ασχοληθώ μαζί τους.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας