Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στις 18-3-2019 18:41 λαμβάνω από αποστολέα με όνομα MMS στο δίκαρτο κινητό μου, στην πρώτη γραμμή SIM1 (COSMOTE), το εξής SMS:

    """""ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΝΕΟ MMS από +30695xxxxxxx ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ https://mms2web.cosmote.gr ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ 30698xxxxxxx ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟ 0xxxxxxxxx (Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΙΣΧΥ ΜΕΧΡΙ 7 ΗΜΕΡΕΣ) ΤΟ MMS ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ""""".

    που θεωρώ πως είναι από την υπηρεσία MMS της COSMOTE.

    Στο καπάκι στις 18:47 λαμβάνω στην ίδια γραμμή 1 (COSMOTE) από αποστολέα με όνομα COSMOTE το εξής SMS:

    """""ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ MMS ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ, ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΔΩΡΕΑΝ ΤΗ ΛΕΞΗ MMS ΣΤΟ 1333""""".

    το οποίο και το θεωρώ φυσιολογικό (προφανώς δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία MMS).

    Το περίεργο και ύποπτο της όλης υπόθεσης δεν είναι τα δύο παραπάνω SMS που ήρθαν από την COSMOTE αλλά το ότι ο παραπάνω αριθμός από τον οποίο υποτίθεται ότι έλαβα το MMS (+30695xxxxxxx) είναι ο αριθμός της δεύτερης γραμμής μου (VODAFONE) που βρίσκεται στην SIM2 της συσκευής μου. Εννοείται φυσικά ότι ούτε εγώ έστειλα κανένα MMS στην πρώτη γραμμή μου (με τον παραπάνω αριθμό COSMOTE 30698xxxxxxx) από την δεύτερη γραμμή μου, ούτε φυσικά από οποιαδήποτε άλλη γραμμή, ούτε οποιοσδήποτε άλλος αφού δεν έχει πρόσβαση. Δεν έχω καν ασχοληθεί ποτέ μου με MMS σε αυτή την συσκευή και ποτέ τουλάχιστον με τον αριθμό της SIM2. Το κινητό το είχα στην τσέπη του μπουφάν μου για 1,5 ώρα περίπου όταν έλαβα το πρώτο SMS και ούτε μπορεί να θεωρηθεί ότι αυτό έγινε από λάθος αποστολή του MMS εντός της τσέπης.

    Εννοείται ότι δεν έκανα καν τον κόπο να μπω στην παραπάνω διεύθυνση των MMS της COSMOTE και να βάλω τον συγκεκριμένο κωδικό.

    Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να παίζει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος terko : 22-03-19 στις 02:23.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το Link δείχνει οκ, γιατι δεν μπαίνεις να δεις τι είναι;
    Μπορεί να έστειλες Mms στον εαυτό σου όσο ήταν στην τσέπη σου, δεν είναι απίθανο

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει η υπηρεσία δεν είναι ύποπτη. Για ποιο λόγο έστειλες στον εαυτό σου MMS δεν ξέρουμε, δύσκολο να πατήθηκε καταλάθος. Πάντως δεν θα γίνει κάτι αν ανοίξεις τον σύνδεσμο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας