Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    Νέα Κηφισιά
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Ανήκω στο κέντρο Πεντέλης κι έχουμε στο σπίτι μια σύνδεση adsl Vodafone έως 24Mbps που πιάνει 3,5. Επιθυμώ να αναβαθμιστώ σε Fiber (100) ή Vdsl (50) ανάλογα με τη διαθεσιμότητα του δικτύου σε τύπο γραμμής POTS. O OTE από όσο ξέρω πλέον δίνει μόνο Voip. Η Vf με την οποία επικοινώνησα (με το τεχνικό τμήμα) μου είπε στην αρχή ότι δίνει POTS μόνο στην 50αρα (μου τον είπε τον τύπο σύνδεσης Off-line) και σε επόμενη επικοινωνία που μίλησα με το τμήμα πωλήσεων Vdsl μου είπαν ότι έχει καταργηθεί αυτό και δίνει μόνο voip. Η WIND μου είπε (τόσο από το τηλέφωνο όσο και από το κατάστημα Κηφισιάς) ότι σε όλες τις περιοχές δίνει 50 και 100 με POTS και 200 με Voip. Μάλιστα μου τις είπε τις 2 πρώτες σαν VPU και τη 200αρα ως VPU lite. Πως γίνεται όλοι να δίνουν Voip Και η Wind να εξακολουθεί να δίνει POTS. Μήπως με κοροϊδεύουν εκεί στη Wind για να μου πουλήσουν τη σύνδεση;

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Όσο ξέρω όλοι θα πάνε υποχρεωτικά σε Voip. Μήπως δεν έχουν γυρίσει αυτοί ακόμα και μόλις πας θα σου πουν σε 2 μήνες γυρίζεις σε voip ?

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, κανονικά όλοι θα πρέπει να πάνε κάποια στιγμή σε VoIP..
    Μπορεί κάποιος πάροχος να μην έχει γυρίσει τις γραμμές του ακόμη, αλλά εξαρτάται και το κάθε A/K την παρούσα στιγμή.

    Πρέπει να ρωτήσεις κάποιον στην περιοχή με Wind να δεις τι γίνεται..

    Ρίξε μία ερώτηση εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...AD%CE%BB%CE%B7
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Αυτό πάντως δεν θα πρέπει να ειναι κριτήριο επιλογής.

    Θεώρησε ότι θα πας αργά ή γρήγορα.

    Τον απο πανω μου τον πήγαν πριν ένα μήνα. Εμένα την αλλη εβδομάδα. Και οι 2 οτε.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    Νέα Κηφισιά
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Παιδιά είναι λίγο πιο σύνθετα τα πράγματα. Εκτός του ότι έχουμε συναγερμό, έχουμε και τηλεφωνικό κέντρο οπότε για εμάς είναι μεγάλη φασαρία η αλλαγή του στάτους κβο. Πέραν αυτού έχουμε ένα ελεεινό δίκτυο ΔΕΗ στην περιοχή που πέφτει το ρεύμα κάθε τρεις και λίγο (καλώδια ΔΕΗ που κόβονται από άσχημες καιρικές συνθήκες αέρα,χιόνια,πεσμένα δέντρα) και στο σπίτι έχουμε ηλικιωμένο άτομο οπότε χρειαζόμαστε αδιάλειπτη τηλεφωνία. Η δε voip τηλεφωνία είναι ελεεινή κι αυτή. Με όποιον έχει πλέον ΟΤΕ και μιλάω μαζί του ακούω τη φωνή μου με ηχώ. Οι ΟΤΕτζηδες χτυπιόντουσαν ότι η ποιότητα θα είναι άψογη. Καμία σχέση. Χάλια μαύρα. Ευχαριστώ για το σύνδεσμο αλλά δεν νομίζω ότι είναι γεωγραφικό το θέμα για να απευθυνθώ σε χρήστες του κέντρου Πεντέλης. Χρειάζομαι κάποιον από το adslgr που να ξέρει από ΚΑΦΑΟ και ΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ τι παίζει με τις τεχνολογίες που έχουν αναπτύξει οι πάροχοι. Μήπως ξέρετε το όνομα κάποιου χρήστη;

  6. #6
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Εγω ειμαι με το 50αρι vdsl προγραμμα της WIND και εχω κανονικα POTS γραμμη μαζι με vdsl. Παιρνω κατευθειαν τηλεφωνια/ιντερνετ απο Α.Κ (N.Ηρακλειο), οποτε με βαση αυτο πιστευω οτι η WIND διατηρει POTS τηλεφωνικες καρτες αν οχι σε ολα τοτε σε πολλα απο τα αστικα της κεντρα.
    Δεν εχω δεχθει καμια επικοινωνια μεχρι τωρα για να αλλαξω σε VoIP.
    Και ο Thresh εδω στο forum νομιζω πεντελη βρισκεται και παιρνει απο wind 50αρι vdsl αλλα απο αναβαθμισμενη καμπινα, οχι Α.Κ, αν θες μπορεις να ρωτησεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pabou13 : 23-03-19 στις 17:53.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας