Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    22-03-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Γεια σας
    Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην μπορεί ο οποιοσδήποτε να αντιγράψει/αποκόψει ένα αρχείο pdf?
    Να κλειδώνει δηλαδή με κωδικό ή και όχι δεν με ενδιαφέρει αυτό..
    Το "δύσκολο" της υπόθεσης είναι ότι θέλω να μπορώ να ανοίξω κ να εκτυπώσω ένα αρχείο χωρίς να μου ζητά κωδικό αλλά να μην
    μπορώ να το κάνω αντιγραφή ή αποκοπή.
    Έχω πρόβλημα σε εργασιακό χώρο κλέβουν αρχεία τα οποία είναι ελευθέρα προς το κοινό με αποτέλεσμα να μην μπορούν να
    εξυπηρετηθούν όλοι..
    Αν κάποιος ξέρει ας βοηθήσει παρακαλώ...

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ο μόνος τρόπος να προστατέψεις τα δεδομένα σου είναι με κρυπτογράφηση αλλά πρόσεχε μην χάσεις το κλειδί. Έτσι και το χάσεις έχασες την πρόσβαση στα δεδομένα σου.
    Οδηγό θα βρεις εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 22-03-19 στις 19:57.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν εννοείς να μή γίνεται copy-paste το κείμενο, ανοίγεις το pdf σε adobe acrobat professional και πας στα tools -> print production -> flattener preview -> και στο παράθυρο που ανοίγει τσεκάρεις τις επιλογές "convert all text to outlines" και "all pages in document". Apply & save.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-03-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστω κ τους δυο θα τα δοκιμασω κ θα δω αν βοηθαει κατι απο αυτα...

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DV1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω κ τους δυο θα τα δοκιμασω κ θα δω αν βοηθαει κατι απο αυτα...
    Αν δοκιμάσεις και το δικό μου τρόπο κάντο δοκιμαστικά σε ένα pdf αρχείο και προσοχή με το κλειδί έτσι και το χάσεις έχασες πρόσβαση στα δεδομένα σου κανείς δεν θα μπορέσει να ανακτήσει τα δεδομένα σου.
    Επίσης καλό θα ήταν το κλειδί να το έχεις σε usb flash drive για ασφάλεια.
    copy - paste θα μπορεί να κάνει ο άλλος αλλά δεν θα έχει πρόσβαση στο pdf αλλά και ότι άλλο αρχείο επιλέξεις.
    Θα του είναι άχρηστο.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    υπαρχει δυνατοτητα , να δωσεις δικαιωμα read only (μονο για αναγνωση ) σε αρχεια που δεν θες να αποκοπτονται και να αφαιρουνται απο κοινοχρηστους φακελους (ειτε τοπικους , ειτε δικτυακους )
    δεν εχει σχεση με τον τυπο αρχειου , αλλα με τις πρακτικες λειτουργιας κοινοχρηστων αρχειων .
    την αντιγραφη απο την στιγμη που μπορει να το διαβασει καποιος , ειναι λιγο δυσκολο να την αποφυγεις .

    για περισσοτερες λεπτομεριες θα χρειαστουν καποιες πιο συγκεκριμενες πληροφοριες για το πως ειναι στημενη η κατασταση που αντιμετωπιζεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    22-03-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τελικα δεν κανει τη δουλεια που θελω αυτο με το pdf pro.. Εγω θελω το αρχειο απο τον φακελο να μη γινεται copy οχι το κειμενο του αρχειου μεσα

  8. #8
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DV1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα δεν κανει τη δουλεια που θελω αυτο με το pdf pro.. Εγω θελω το αρχειο απο τον φακελο να μη γινεται copy οχι το κειμενο του αρχειου μεσα
    Πολύ φοβάμαι πως αυτό που ζητάς δεν γίνεται - τουλάχιστον όχι έτσι απλά. Αν θέλεις το αρχείο να μπορεί να προσπελαστεί, να ανοιχτεί και να αναγνωστεί, τότε νομίζω πως όλα τα υπόλοιπα είναι άμεσα συνεπακόλουθα...

  9. #9
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest

  10. #10
    Εγγραφή
    22-03-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει δυνατοτητα , να δωσεις δικαιωμα read only (μονο για αναγνωση ) σε αρχεια που δεν θες να αποκοπτονται και να αφαιρουνται απο κοινοχρηστους φακελους (ειτε τοπικους , ειτε δικτυακους )
    δεν εχει σχεση με τον τυπο αρχειου , αλλα με τις πρακτικες λειτουργιας κοινοχρηστων αρχειων .
    την αντιγραφη απο την στιγμη που μπορει να το διαβασει καποιος , ειναι λιγο δυσκολο να την αποφυγεις .

    για περισσοτερες λεπτομεριες θα χρειαστουν καποιες πιο συγκεκριμενες πληροφοριες για το πως ειναι στημενη η κατασταση που αντιμετωπιζεις .
    Εχω ενα σερβερ που εχει καποιες σημειωσεις μιας πολυτεχνικης σχολης τις οποιες τις βλεπουν φοιτητες κ εκτυπωνουν οτι χρειάζονται... Μερικοι ομως "εξυπνοι" αντι να τις τυπωσουν ωστε να βγαλω κ εγω τα λεφτα μου γιατι τις αγοραζω ερχονται με φλασακια κ τις παιρνουν.. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να κλειδωσω τις θυτες usb γιατι χρησημοποιω τα pc κ για αλλες δουλειες οποτε θελω να τους αποτρεψω απο το να με κλεβουν αλλα να μπορω να τυπωσω αυτα τα αρχεια...

  11. #11
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DV1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα σερβερ που εχει καποιες σημειωσεις μιας πολυτεχνικης σχολης τις οποιες τις βλεπουν φοιτητες κ εκτυπωνουν οτι χρειάζονται... Μερικοι ομως "εξυπνοι" αντι να τις τυπωσουν ωστε να βγαλω κ εγω τα λεφτα μου γιατι τις αγοραζω ερχονται με φλασακια κ τις παιρνουν.. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να κλειδωσω τις θυτες usb γιατι χρησημοποιω τα pc κ για αλλες δουλειες οποτε θελω να τους αποτρεψω απο το να με κλεβουν αλλα να μπορω να τυπωσω αυτα τα αρχεια...
    ισως να μπορεις να βαλεις αντι για τα αρχεια , μακροεντολες εκτυπωσης των αρχειων χωρις να βλεπουν τα καθεαυτου αρχεια. δεν το εχω κανει ποτε αλλα πρεπει να γινεται .πρεπει να το ψαξω λιγο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #12
    Εγγραφή
    22-03-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισως να μπορεις να βαλεις αντι για τα αρχεια , μακροεντολες εκτυπωσης των αρχειων χωρις να βλεπουν τα καθεαυτου αρχεια. δεν το εχω κανει ποτε αλλα πρεπει να γινεται .πρεπει να το ψαξω λιγο .
    Θελωνα μπορουν να ανοιξουν τα αρχεια ξ να βλελπουν το οςριεχομενο...

  13. #13
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest

  14. #14
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DV1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελωνα μπορουν να ανοιξουν τα αρχεια ξ να βλελπουν το οςριεχομενο...
    νομιζω οτι υπαρχει τροπος με link προς τα αρχεια .
    δηλαδη θα ειναι τα αρχεια σε καποιον φακελο που δεν θα ειναι προσβασιμος απο το "κοινο" , και στο κοινο θα εχεις shortcuts που θα παραπεμουν στα αρχεια τα οποια θα εχουν δικαιωμα read ή execute .

    ειναι ομως περα απο αυτα που ξερω και εχω δοκιμασει ,και οτι λεω μπορει και να ειναι μπαρουφα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DV1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα σερβερ που εχει καποιες σημειωσεις μιας πολυτεχνικης σχολης τις οποιες τις βλεπουν φοιτητες κ εκτυπωνουν οτι χρειάζονται... Μερικοι ομως "εξυπνοι" αντι να τις τυπωσουν ωστε να βγαλω κ εγω τα λεφτα μου γιατι τις αγοραζω ερχονται με φλασακια κ τις παιρνουν.. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να κλειδωσω τις θυτες usb γιατι χρησημοποιω τα pc κ για αλλες δουλειες οποτε θελω να τους αποτρεψω απο το να με κλεβουν αλλα να μπορω να τυπωσω αυτα τα αρχεια...
    Γιατί θα πρέπει οι φοιτητές να έχουν πρόσβαση στην μονάδα του υπολογιστή;; δεν γίνεται να βλέπουν από την οθόνη τι θέλουν και να το τυπώνουν;;

    Προστασία για διαγραφή/τροποποίηση έχουν τα αρχεία;; δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να κάνει κάτι;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας