Ερώτηση που εν τέλει οδηγεί σε θέμα τεχνικής φύσης...

...σύμφωνα με:

https://www.draytek.co.uk/support/gu...g-sra-and-ginp
https://www.increasebroadbandspeed.co.uk/g.inp

το G.INP (PHY-R) αποτελεί έμμεσα έναν προπομπό του vectoring, παίζει σε επίπεδο DSLAM (εφ' όσον υποστηρίζεται από αυτό) με την δυνατότητα σταθεροποιεί τη γραμμή από τα CRC errors δίχως να ζητάει τα δεδομένα και πάλι από την πηγή μέσω active caching, κάτι που (ίσως; - βάσει παρατήρησης*) οδηγεί και σε αύξηση της ονομαστικής δυνατότητας συγχρονισμού της γραμμής...

* στην περίπτωση μου όσο βρισκόμουν σε πακέτο 30mbps από Α/Κ όταν η γραμμή συγχρόνιζε με αυξημένο αριθμό INP symbols στο downstream (4.5-5) το Entry 2i έδινε attainable 37+mbps, ενώ σε περιτπώσεις συγχρονισμού με 0.5-1 symbols το attainable φλερτάριζε με τα 30mbps...σε κάθε περίπτωση η γραμμή τερμάτιζε στα 30, οπότε δεν υπήρχε θέμα...

Ερχόμαστε στην περασμένη εβδομάδα οπότε και με την λήξη του συμβολαίου και κατόπιν επικοινωνίας με OTE έγινε η κλασσική προσφορά για το 50L στα €32.2 με το κλασσικό ποίημα ότι έγινε έλεγχος από τους τεχνικούς και η γραμμή πλέον μπορεί να σηκώσει έως και 45mbps (παρά το ότι τα ποιοτικά στοιχεία δεν είχαν αλλάξει στο ενδιάμεσο). Δίχως να εχω κάποια ουσιαστική εναλλακτική (στην περιοχή μου - Voda - δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμα οι ενεργές καμπίνες), δέχτηκα την προσφορά και σήμερα έγινε η "αναβάθμιση"...στα 25/5mbps. Προς έκπληξη μου διαπίστωσα τα παρακάτω:

Ασχετα με το πόσες φορές επανεκκινήθηκε η γραμμή (ακόμα και από το τεχνικό του OTE για να γίνει reset το DLM) η γραμμή δεν πηγαίνει πάνω από 26 πλέον, αλλά:

- το output power δεν "τερματίζει" στα 14.5dBm αλλά πλέον φλερτάρει κοντά στα 12, ενώ αυτό του upstream έχει πέσει πολύ πολύ χαμηλά (1.2)
- το target SNR ενημερώθηκα ότι για τις 50άρες είναι 9dB...στην 30άρα ήταν 7-8dB,
- και τέλος το σημαντικότερο...το INP δε δίνει ποτέ πάνω από 1 symbol πράγμα που κατά την αρχική μου σκέψη κρατάει τον συγχρονισμό χαμηλά. Ξέρει κάποιος ίσως την αιτία γιατί δε μπορεί να "διορθώσει" περισσότερο σε επίπεδο DSLAM ενώ πριν είχα δει και 4.5-5 symbols με αυξημένο attainable...

παραθέτω τρεις καρτέλες συγχρονισμού που δείχνουν την θεωρία του INP όπως εξήγησα παραπάνω και παρούσα κατάσταση του θέματος και περιμένω τα σχόλια σας..

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  181024.png 
Εμφανίσεις:  108 
Μέγεθος:  73,4 KB 
ID: 202530 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  30 G.INP 1.5 30000.png 
Εμφανίσεις:  92 
Μέγεθος:  131,8 KB 
ID: 202532 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  190322.png 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  130,1 KB 
ID: 202531

** η δεύτερη καρτέλα αφορά uptime πάνω από μήνα εξ' ού και τα FEC / CRC errors. Η γραμμή κατά τα λοιπά ήταν σταθερότατη.