Σελ. 12 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 809
  1. #166
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50.000
    ISP
    VDSL
    Router
    ZTE
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν ειχες Ελληνικη sim πριν... θα πρεπει να ρυθμιστει το κεντρο σου .

    Η καρτα αυτη ειναι νομιζω απο UK οποτε θα πρεπει να του προσθεσεις το προθεμα της Ελλαδας . +30
    Όχι δεν είχα άλλη κάρτα SIM.
    Και αυτό το σκέφτηκα με το +30 αλλά όταν το βάζω με το που πατάω αποθήκευση στην ρύθμιση μου το εξαφανίζει το +30

    Update: Πήγα στις ρυθμίσεις που επιλέγεις στο πληκτρολόγιο ποιες ενδείξεις θα σου βγάζει αν υπάρξει πρόβλημα. Π.χ ρεύμα AC, τηλ. γραμμή κτλ. επέλεξα και το GSM και μου βγάζει "ΠΡΟΒΛΗΜΑ GSM". Βγάζω την κάρτα SIM κανω restart αλλά η ένδειξη παραμένει.

    Τι είναι τώρα αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Docoptik : 11-02-20 στις 20:00.

  2. #167
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό λογικά είναι το τελευταίο error που έβγαλε. Αν οπλίσεις και αφοπλίσεις θα εξαφανιστεί. Εκτός και είναι διαγνωστικό.

    Ο συγκεκριμένος συναγερμός καλεί στο κέντρο κλήσης ή στέλνει SMS? Αν στέλνει SMS θα πρέπει να ρυθμίσεις την κάρτα να χρησιμοποιεί το αγγλικό νούμερο, το ελληνικό δεν στέλνει. Δες μήπως είναι αυτό.
    hnesne

  3. #168
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50.000
    ISP
    VDSL
    Router
    ZTE
    Path Level
    Interleaved
    Είναι το τελευταίο error που δείχνει ακομα και restart να κάνω. Μου το βγάζει επειδή έβαλα εντολή να το εμφανίζει ΑΝ υπάρχει πρόβλημα. Εργοστασιακά δεν είχε "τικ".
    Δεν είναι ότι δεν υπήρχε από πριν βάλω την κάρτα.
    Ο συναγερμός δέχεται ανάλογα το συμβάν (παραβίαση, φωτιά, απώλεια AC, απώλεια τηλ. γραμμης) να διαλέξεις: Κ.Λ.Σ Τηλεφωνητής SMS
    Δείτε εδώ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  GSM PROBLEM.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  98,8 KB 
ID: 211461

  4. #169
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Λες ότι δεν έχεις δοκιμάσει με άλλη SIM. Από ό,τι καταλαβαίνω από το screenshot το έχεις ρυθμίσει να παίρνει τηλέφωνο και να αφήνει μήνυμα, όχι να στέλνει SMS, οπότε δεν έχεις θέμα αν έχει το ελληνικό ή αγγλικό νούμερο, άκυρο το παραπάνω. Θα πρέπει σίγουρα να δοκιμάσεις με μια άλλη SIM να δεις αν φταίει ο συναγερμός/οι ρυθμίσεις του ή η SIM.

    Ένα άλλο που σκέφτομαι με αυτό το μήνυμα είναι πως ίσως εκεί που είναι τοποθετημένος ο συναγερμός δεν έχει (καλό) σήμα. Μήπως να βάλεις τη SIM από το κινητό να την καρφώσεις σε συγκεκριμένο πάροχο αν κάποιος έχει καλύτερο σήμα; Προσωπικά έτσι την χρησιμοποιώ γιατί στο σπίτι μου αν βάλω κάτι άλλο από Cosmote η συνεννόηση είναι προβληματική.
    hnesne

  5. #170
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50.000
    ISP
    VDSL
    Router
    ZTE
    Path Level
    Interleaved
    Την έβαλα κινητό και βρίσκει WIND. Σήμα καμπάνα. Θα μιλήσω και με τον τεχνικό που τον είχε βάλει, αλλά πιστεύω ότι εξαρχής ο συναγερμός είχε πρόβλημα GSM αλλά δεν είχε τικ στο "αποτυχία GSM". Είναι δλδ άσχετο το γεγονός αν έχει κάρτα μέσα ή όχι.

    Μπήκα στις προηγμένες ρυθμίσεις που καθορίζεις το σήμα GSM (0 έως 31) αλλά δεν με αφήνει να αλλαξω τπτ και έχει παύλες όχι τιμή δλδ έχει πρόβλημα.
    Αν μάθω θα σας γράψω.
    Αν κάποιος άλλος έχει άλλη ιδέα ας γράψει

  6. #171
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ελπιζω να εχεις ΑΠ-ενεργοποιησει τελειως το ΡΙΝ της καρτας ε?
    The gr81 .

  7. #172
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το γράφει, το έχει κάνει.
    hnesne

  8. #173
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    8,9(dB) / 13,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω intertelecom σε fct Ericsson G30 (ο συναγερμός μου δεν παίρνει GSM, οπότε τον συνέδεσα με το FCT). Δουλεύει απροβλημάτιστα και όταν τηλεφωνώ εγώ στο συναγερμό και όταν μου τηλεφωνεί αυτός. Κάπου διάβαζα ότι υπάρχουν θέματα συμβατότητας μεταξύ του συστήματος που δέχεται τη SIM και του είδους της SIM (16K, 32K, 64K). Google 'SIM types 32k 64k' και δες αν ο συναγερμός σου λέει τι είδος SIM δέχεται. Ρωτα και την Intrtelecom τι ειδος sim σου έστειλε.

  9. #174
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50.000
    ISP
    VDSL
    Router
    ZTE
    Path Level
    Interleaved
    Smile
    Λοιπόν μάγκες βρήκα τη λύση στο πρόβλημα που είχα.
    Την παραθέτω μην τυχόν έχει πρόβλημα και κάποιος άλλος.

    Η εταιρεία μου είπε στο "Ορισμός APN: " να γράψω globaldata και τα άλλα να τα αφήσω κενά.

    Έτσι είχα κάνει ήδη με τις οδηγίες που είχα βρει από το site τους αλλά και πάλι τίποτα
    Δοκίμασα διάφορα ώσπου σκέφτηκα να μπω στο Κουτάκι "χρήστης" και "κωδικός APN" και να πατήσω μία φορά το Space ώστε να αφήσω KENO (δείτε φωτογραφία).

    Και ξαφνικά όλα τα προβλήματα λύθηκαν και από δοκιμές που έκανα η κάρτα δουλεύει μία χαρά και με παίρνει τηλέφωνο.

    Άντε γιατί τόσες ημέρες είχα λυσσάξει

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2020-02-17 150710.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  50,3 KB 
ID: 211716

  10. #175
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παρελαβα 2 καρτες 3-2-1 ιnternet with legs (https://www.three.co.uk/) .
    εβαλα την μια , διαλεξα περιαγωγη στα data , και ενεργοποιηθηκε .
    εφτιαξα και εναν λογαριασμο
    το ερωτημα μου ειναι το εξης απλο .
    πως θα αποκτησω τα 200mb για καθε μηνα ;

    δεν εχω κανει καποια επιπλεον κινηση εκτος απο το να φτιαξω εναν λογαριασμο . ουτε εχω βαλει χρηματα μεσα γιατι καπου εκει κολαω . με την διευθυνση .
    εχω συνενοηθει με καποιο δικο μου ατομο στην αγγλια να χρησιμοποιησω την διευθυνση του αν χρειαζεται .
    επειδη σκοπευω να πληρωσω με paypal και η διευθυνση που εχω δηλωσει εκει ειναι ελλαδος, ελεγα μηπως υπαρξει μπλεξιμο .

    εχω την εντυπωση οτι θελει αγγλικη ταχυδρομικη διευθυνση για να παρει καποιος τα 200 mb ανα μηνα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #176
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρελαβα 2 καρτες 3-2-1 ιnternet with legs (https://www.three.co.uk/) .
    εβαλα την μια , διαλεξα περιαγωγη στα data , και ενεργοποιηθηκε .
    εφτιαξα και εναν λογαριασμο
    το ερωτημα μου ειναι το εξης απλο .
    πως θα αποκτησω τα 200mb για καθε μηνα ;

    δεν εχω κανει καποια επιπλεον κινηση εκτος απο το να φτιαξω εναν λογαριασμο . ουτε εχω βαλει χρηματα μεσα γιατι καπου εκει κολαω . με την διευθυνση .
    εχω συνενοηθει με καποιο δικο μου ατομο στην αγγλια να χρησιμοποιησω την διευθυνση του αν χρειαζεται .
    επειδη σκοπευω να πληρωσω με paypal και η διευθυνση που εχω δηλωσει εκει ειναι ελλαδος, ελεγα μηπως υπαρξει μπλεξιμο .

    εχω την εντυπωση οτι θελει αγγλικη ταχυδρομικη διευθυνση για να παρει καποιος τα 200 mb ανα μηνα .
    Διάβασε από το #118 post και μετά. Περιγράφω όλη την διαδικασία αλλά και τα updates που έχω κάνει σχετικά με την λειτουργεία της.

  12. #177
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωραιος mkafetzis
    ευχαριστω !
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #178
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Να ευχαριστήσω και εγω το λολόσκυλο (take no offence/disrespect Mr λο, λο ντο-γκ) για την προσπάθεια και την ερευνά σου για να έχουμε όλοι μας λύσεις με χαμηλότερο κόστος.


    ---

    Να παραθέσω και εγώ 2 άλλα οχι τόσο γνωστά sim services που μοιαζουν με κλώνοι ο ένας του άλλου και μοιάζουν με την drimsim και φαίνεται να εδρεύουν στην Εσθονία.


    Cryptosim

    - 0.01 EUR ανα ΜΒ σε Eλλάδα και άλλες χώρες
    - Το υπόλοιπο λεει δεν λήγει (λογικά θα απαιτείται να γίνει κάποια χρεώσιμη ενέργεια ανά εξάμηνο, δεν μου το ξεκαθαρισε από το support)
    - Για εισερχόμενες κλήσεις και εισερχόμενα sms απαιτείται αγορά virtual αριθμού από αυτούς (προφανώς κάποιου είδους voip που στο συνδέουν με την κάρτα sim). Καλό θα ήταν κάποιος καλοθελητής να την παραγγείλει και να μας πεί αν το μοντέλο χρεώσεων για τον αριθμό αυτό είναι συνδρομητικό ή one time fee, καθώς δεν τόλμησα να ρωτήσω χωρίς να παραγγείλω !
    - Επανέκδοση λόγω απώλειας/κλοπής 10 EUR fee.
    - Αρχικό κόστος απόκτησης 35 EUR ( 10 EUR (τα οποία είναι χρησιμοποιήσιμο υπόλοιπο) και 25 EUR έξοδα αποστολής )
    - ανανέωση υπολοίπου και με ΒTC

    προσωπικά βλέπω τα rates per country της cryptosim συγκρίσιμα με αυτά της surfroam.

    Προσωπικά θεωρώ ότι εφόσον το κόστος του virtual number είναι one time fee και όχι συνδρομητικό (πχ ανα χρόνο), η Cryptosim συμφέρει (από οικονομικής άποψης).

    TezTele

    - 0.006 EUR ανά MΒ για Eλλάδα και άλλες χώρες
    - Το υπόλοιπο λήγει ανα 12 μήνες εκτός και αν πραγματοποιηθεί ανανέωση
    - Διαχείριση μέσω app
    - Ελάχιστο ποσό ανανέωσης 15 ευρώ, (τουλάχιστον όπως δείχνει screenshot το στο site του)
    - Αναλυτικά τα rates εδώ
    - Αρχικό κόστος απόκτησης 25 EUR ( τα 25 ευρώ μένουν για κατανάλωση )

    Καλό θα ήταν κάποιος να μάθει αν υποστηρίζει την λήψη sms


    ----

    Μια άλλη για την οποία θα ήθελα προσωπικά να δοκιμάσω είναι η Melita της Μάλτας με 90 ημέρες διάρκεια υπολοίπου 5 ευρώ ελάχιστο ποσό ανανέωσης & EU roaming. Εχει ενδιαφέρον καθώς στην Μάλτα η Αγγλική είναι επίσης επίσιμη γλώσσα, οπότε υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας με την υποστήριξη πελατών εύκολα.

    Το κακό είναι οτι δεν πρεπει να κανουν shipping εκτος Μάλτας, όπως βλέπω.

    Δεν τη βλέπω να κυκλοφορεί στο ebay. Αν κανεις μπορεί να αγορασει physically στειλει ενδιαφερει. Θα τον πληρώσω. Φαίνεται να είναι συγκρίσιμη με τιμες φρογκ.


    Έχει και κάποιες τσέχικες με φτηνα πακετα & EU roaming, άκρως κατάλληλες για voip αλλά δεν θέλω να μάθω τσέχικα για να τις διαχειρίζομαι !



    ---

    Σχετικά με την Hutchison 3

    Αν μου επιτρέπετε να ρίξω τις σκέψεις μου και γω

    - Όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες για το Internet with legs

    Τη στιγμή που ξεκινούσε το παρών thread η 3 καταργούσε το internet with legs τουλάχιστον όπως ήταν κάποτε και όπως το περιγράφει το λολόσκυλο στην αρχή του thread.

    Είχε voice, sms, data & 200MB data καθε μηνα δωρεαν.

    Πλέον και σύμφωνα με αυτό , η internet with legs που ηταν η καρτα που εδινε τα 200ΜΒ κάθε μήνα δωρεαν, αντικαταστάθηκε με την data only sim που δίνει 200ΜΒ αλλά χωρις voice & sms.

    Η νεα data only sim card παραγγέλνεται δωρεαν απο εδώ Αναρωτιέμαι έχει κανείς παραλάβει κάρτα της 3 από αγγλικό po box ;


    - Συναλλαγματικές σκέψεις σε σχέση με το κόστος

    Αν κάνουμε την συναλλαγματική μετατροπή από λίρες σε ευρώ έχουμε

    1p ανά MB είναι ενα British penny δηλάδή 0,01 GBP είναι 0.012 EUR


    - Συνεχές roaming σε ενα προϊόν που δεν σχεδιάστηκε για συνεχές roaming

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα για την three
    Go Roam is designed for those on business trips or holidays abroad. Not for extended periods of time. If you roam in a Go Roam Around the World location for any 2 complete months in a 12-month rolling period, you risk getting international roaming suspended on your account suspended.
    Αυτό σημαίνει ότι έχει ισχύ για έναν χρόνο εκτός Αγγλίας? Μετά στην μπλοκάρουν?

    To excerpt που αναφέρει ο likos_de μπορεί να βρεθεί εδώ σελίδα 13 " Is there any other information about Go Roam that I should know? "

    Λογικά χωρίς υπερβολική χρήση ή "καταχρηση", όπως αναφερει η εταιρεία δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Το ερώτημα είναι πώς ορίζεται ο όρος κατάχρηση ; (Υποθέτω αν κάποιος έκανε χρήση πχ 40 GB x 0.01 GBP, εκτός Αγγλίας ή και εκτός Go roam χώρας, λογικά να θεωρούνταν κατάχρηση, but then again who knows ? ).




    - Απαίτηση Αγγλικής διεύθυνσης για την αποστολή της sim

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πραγματικά ανησυχείς τόσο μπορείς να επιλέξεις και ελληνική κάρτα που θα δουλεύει σίγουρα, απλα θα κοστίσει λίγο παραπάνω
    Η χρήση του αριθμού ως αριθμός λήψης κωδικών μιας χρήσης για επιβεβαίωση μεταφορών χρημάτων, ανάκτησης σε ηλεκτρονικές υπηρεσίες όπως gmail κλπ μπορεί να δημιουργήσει από απώλεια ελέγχου λογαριασμών μέχρι και απώλεια χρημάτων ή μη πρόσβαση σε χρηματα. Είναι εξαιρετικά σημαντικό σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας sim, να μπορείς να λάβεις νεα sim με τον ίδιο αριθμό (ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ) .

    Αναρωτιέμαι αν έχετε σκεφτεί το παραπάνω ερώτημά μου και εσεις ...


    Έχω βρει τις 2 παρακάτω υπηρεσίες PAYG που κάνουν mail forwarding δίνουν διευθυνση Αγγλίας και επαναπροωθούν τα ταχυδρομικά αντικείμενα (την νεα κάρτα στην περίπτωσηή μας)

    Ukpostbox

    εχει 2 διευθύνσεις

    μία για γράμματα (που έχει μόνο PO BOX)

    και μια για δεματα (έχει unit number).

    την 1η δεν μπόρεσα να την περάσω μέσα. Βέβαια δοκίμασα μόνο μέσω web και όχι μεσω του application . Αναρωτιέμαι αν υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία για να μπεί η σωστή διεύθυνση μέσω του mobile application της 3. Η εμπειρία σας τί λεει; Η δευτερη λεει οτι είναι μόνο για δέματα και αντικείμενα που απαιτούν υπογραφή για την παραλαβή τους. Αμφιβαλλω αν απαιτείται υπογραφή για το free sim φάκελο

    Πάντως ανεξάρτητα αν παίρνω sim για τον αριθμό πρώτη ή απλά την αντικαθιστώ, το να αγοράσω απο κάποιον μέσω ebay δεν με τρελαίνει. Προτιμώ από την πηγή


    Tiptrans.

    έχει διευθυνση

    TipTrans,
    Name LastName, Suite #0000,
    Road number, RoadName,
    City Name,
    County Name,
    XX XXX

    την πέρασα ως

    #0000, RoadNumber, RoadName,
    CityName,
    CountyName, XX XXX

    Αναρωτιέμαι αν θα φτασει φακελος χωρις το Tiptrans στην αρχή


    Γιατί αλλιώς αν δεν υπάρχει τρόπος για forwarding του φακελου ή κάποιον γνωστό να το επαναπροωθήσει, τότε υπάρχει πραγματικό πρόβλημα, κλειδώματος απ εξω απο τραπεζικους λογαριασμούς ηλεκτρονικά πορτοφόλια, υπηρεσίες, Google, κλπ

    Δεν έχουμε όλοι συγγενή φίλο που να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλείά. ή ίσως δεν πρέπει να εχουμε anyway

    - Περιορισμοί Recharge

    Η έλλειψη αγγλικής debit με διεύθυνση αγγλίας δημιουργεί περιτά έξοδα και εξάρτηση απο τρίτους. Μεσω web στην 3 έχει 5 GBP top up. Αλλά φυσικα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ελλείψει Αγγλικής debit, με αγγλική διεύθυνση.

    Αυτό μας στέλνει σε επιλογές για λήψη κωδικού ανανέωσης μέσω τρίτων.

    Αναφέρθηκε το recharge.com . Το τελικό κόστος για λήψη κωδικού που προσθέτει 10 GBP στο λογαριασμό είναι 12.59 GBP

    Επίσης και το CallingCredit (betamax clone) έχει επιλογή για top up. Το τελικό κόστος για λήψη κωδικού που προσθέτει 10 GBP στο λογαριασμό είναι 13.99 GBP.

    Χρησιμοποίησα callingcredit και τελικά ripped off Δεν είναι καθε μέρα που αγοράζεις 10 λίρες πληρώνοντας 14 Χρήση του κωδικού με κλήση στο 444

    Αναρωτιέμαι αν έχει κάνει χρήση κανείς debit που εκδόθηκε αγγλία αλλά έχει ξένη διεύθυνση (Βλ. HSBC)


    ---


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το μόνο σίγουρο πως δουλεύει για πάντα είναι επιλογές όπως η drimsim, surfroam, κλπ αν και πάλι αυτό δεν είναι 100% σίγουρο, μπορεί να βαρέσουν κανονί όπως η forbesfone.
    Αυτός είναι και ο λόγος που προτιμάται η 3 είναι επειδή είναι μια μεγάλη εταιρεία η οποία δεν πρόκειται να κλείσει στυλ Forbesfone. Αυτος και ο λόγος που προσωπικά αποφεύγω κάρτες στυλ surfroam, cryptosim, κλπ.

    Σκεφτείται να κλείσει η εταιρεία και να μην σας αφήνει το gmail να μπείτε επειδή δεν προλάβατε να ενημερώσετε τον αριθμό του κινητού ;

    Η 3 είναι εξαιρετική επιλογή (συγκριτικά). Έχει competitive roaming rates και μπορεις να την κανεις χρηση και σε ΕΕ και σε Β Αμερική



    Υπάρχει και το google voice (ενεργοποίηση μέσω ipcomms freedid) που δέχεται μηνύματα. Το κακό είναι οτι απο ελληνικές τράπεζες δεν φτανουν τα μηνυματα. Τυχαίνει να το χρησιμοποιώ γενικώς και μου τη δίνει που δεν ερχονται μηνυματα απο ελληνικες τραπεζες Το θεωρουν voip και το απαγορεύουν.

    Βγαίνω offtopic αλλά για σκεφτείτε να σας πουν στην τράπεζα οτι ο αριθμός σας είναι voip και γι αυτο ο λογαριασμός της Modulus που μας φέρατε δεν μας κάνει για επικαιροποίηση στοιχείων κατοικίας. Δεν είναι απίθανο να το δούμε ...


    Οπως μου είπαν σε κατάστημα τραπέζης πριν απο εβδομάδες η βεβαίωση για το καρτοκινητό σας δεν μας κάνει για αλλαγή διεύθυνσης. "Μπορεί να ειναι λαθος η διευθυνση του καρτοκινητου και γι αυτο δεν τη δεχόμαστε μου είπε ο υπάλληλος"
    Σκέφτομαι απο μέσα μου, "ναι η διευθυνση αποστολής λογαριασμού τηλεφωνίας/internet δεν θα μπορούσε να είναι λάθος και συ να λαμβανεις μεσω ebill το λογαριασμό"

    Σε άλλη κουβέντα ρώτησα υπάλληλο πειραιώς: Πρόκειται να καταργήσω τον ελληνικό αριθμό και να χρησιμοποιώ για συναλλαγές αριθμό αγγλίας. Η απάντηση "φυσικά, αρκεί να μας φέρετε ένα έντυπο απο τον πάροχο". ΟΚ στην πειραιώς και alpha η επιβεβαίωση μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά, οπότε αποφεύγεται αυτή η περίεργη απαίτηση.

    Τί συνέβει με τα όμορφα physical tokens της αττικα bank. Oh wait τα κατήργησαν in favor των κινητών ;

    Δείτε στο επισυνημένο και μετά σκεφτείτε τι θα γίνει αν ο υπάλληλος της Eurobank ζητά έγγραφη βεβαίωση του αλλοδαπού αριθμού. Θα θυμίζει AI που έπεσε σε logic loop. και όχι δεν θα ναι καθόλου αστείο

    Αν μη τι αλλο μας δείχνει τον τρόπο σκέψης τους

    ---

    Σχεδίαζα να γράψω forum reply, αλλα τελικά λόγω μεγέθους έγραψα blog post Apologies guys
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2020-02-22-07-57-ebanking.eurobank.gr (1).pdf  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 23-02-20 στις 12:26.

  14. #179
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Respect MylSLM και μόνο που κάθισες και έγραψες όλο αυτό το σεντόνι. Παίζει να είναι το μεγαλύτερο post του forum!

  15. #180
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Βγαίνω offtopic και πάλι αλλά με αγγλικούς αριθμούς θεωρητικά μπορεί να δεχεται δωρεαν κλησεις απο alexa και google home

    Τώρα βέβαια κάποιος θα πεί για τα 2 παραπάνω ναί αλλά δεν εισαι Αγγλία (που απαιτείται να είσαι για να τα λειτουργείς). Και θα σας πώ και το google voice απαιτεί να είσαι ηπα, αλλά αυτό που απαιτεί είναι να έχεις ήδη εναν αλλο αριθμό ήπα για επιβεβαιωση (βλ ipcomms).

    Και να πώ και το αλλο και στις ελληνικές voip απαιτείται να κατοικείς πχ Θεσ/νίκη για να πάρεις αριθμό Θεσ/νίκης, αλλά αυτό δεν σταμάτησε κανένα ούτε να πουλά γεωγραφικούς αριθμούς εκτος κατοικίας συνδρομητή, ούτε φυσικά τον ίδιο το συνδρομητή να χρησιμοποιεί εκτός .

    Anyway back ontopic

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει να είναι το μεγαλύτερο post του forum!
    Ηταν διαφορες σκέψεις μου και ηθελα να δω τι σκεφτονται οι υπολοιποι συμφορουμίτες

    - - - Updated - - -

    Σχετικά με την sim της Intertelecom το καλό είναι οτι μπορεις να τους πεις παιδιά χάθηκε στείλτε μου νεα (από ότι είδα μπορούν να στείλουν διεθνώς) (πόσο αραγε είναι το κόστος επανέκδοσης αραγε

    Επίσης το δεύτερο καλό είναι οτι λογικά μπορείς να πάρεις βεβαίωση για τράπεζα

Σελ. 12 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας