Σελ. 4 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 809
  1. #46
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας το νήμα για 1η φορά, θέλω να δώσω και εγώ συγχαρητήρια στον sdikr για τον οδηγό και την εμπειρία του και να επισημάνω ότι μου έμεινε η απορία γιατί δεν απαντήθηκε από κανένα η (από 10/4/19) ερώτηση του 8anos για τη χρήση της αγγλικής Revolut (ή οποιασδήποτε ξένης κάρτας που αρκετοί έχουν) για τη φόρτιση αυτών των καρτών.
    Την ίδια απορία έχω και εγώ. Θα την δοκιμάσω μόλις έρθει η κάρτα να δω αν φορτίζει από την revolut. Λογικά θα γίνεται.

  2. #47
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Που δοκίμασα μόλις τώρα με revolut μου έβγαλε μήνυμα πως δέχεται μόνο κάρτες Αγγλίας

  3. #48
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    αυτες οι καρτες που λετε δεν θελουν verification ειναι ανώνυμες?
    Πως γινεται ενεργοποιηση χωρις ταυτοτητα?

  4. #49
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτες οι καρτες που λετε δεν θελουν verification ειναι ανώνυμες?
    Πως γινεται ενεργοποιηση χωρις ταυτοτητα?
    Κάποιες θέλουν ταυτοποίηση, κάποιες όχι το αναφέρω στην 1η σελίδα

  5. #50
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που δοκίμασα μόλις τώρα με revolut μου έβγαλε μήνυμα πως δέχεται μόνο κάρτες Αγγλίας
    το ΙΒΑΝ της καρτας ειναι Αγγλικο GB.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες θέλουν ταυτοποίηση, κάποιες όχι το αναφέρω στην 1η σελίδα
    το διαβασα αλλα ρωταω αυτες που δεν θελουν ειναι ανώνυμες?

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ΙΒΑΝ της καρτας ειναι Αγγλικο GB.....

    - - - Updated - - -



    το διαβασα αλλα ρωταω αυτες που δεν θελουν ειναι ανώνυμες?
    Η διεύθυνση της κάρτας όμως όχι.

    Το ανώνυμες είναι σχετικό, αγοράζεις με κάρτα ή paypal οπότε ξέρουν ποιος είσαι.

  7. #52
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.108
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που δοκίμασα μόλις τώρα με revolut μου έβγαλε μήνυμα πως δέχεται μόνο κάρτες Αγγλίας
    Η Revolut είναι σίγουρα αγγλική, αλλά, ίσως, φταίει ότι έχεις λογαριασμό μόνο σε €.
    Θα ήταν χρήσιμο να δοκιμάσει άλλος με balance σε λίρες.

  8. #53
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διεύθυνση της κάρτας όμως όχι.

    Το ανώνυμες είναι σχετικό, αγοράζεις με κάρτα ή paypal οπότε ξέρουν ποιος είσαι.
    γιαυτο ρωταω γιατι ειναι μαλλον απιθανο να ειναι ανωνημες. Το θεμα ειναι οτι για να αγορασεις καρτα χρειαζεται ταυτοτητα και μετα γινεται ενεργοποίηση. Αυτει ειναι ηδη ενεργοποιημενες και σκεφτομαι οτι δεν ξερουμε αν εχουν αγοραστη με τα στοιχεια καποιου η ακομα αν εχει χρησημοποιθει για καποιο "σκοπο" και μετα πουλιεται Απ οσο ειδα οι καρτες ερχονται ανοιγμενες αρα δεν μπορουμε να ξερουμε αν εχουν και που εχουν χρησημοποιθη

  9. #54
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Revolut είναι σίγουρα αγγλική, αλλά, ίσως, φταίει ότι έχεις λογαριασμό μόνο σε €.
    Θα ήταν χρήσιμο να δοκιμάσει άλλος με balance σε λίρες.
    Θέλει να είναι registered σε αγγλική διεύθυνση, η revolut Που έχουμε δεν είναι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαυτο ρωταω γιατι ειναι μαλλον απιθανο να ειναι ανωνημες. Το θεμα ειναι οτι για να αγορασεις καρτα χρειαζεται ταυτοτητα και μετα γινεται ενεργοποίηση. Αυτει ειναι ηδη ενεργοποιημενες και σκεφτομαι οτι δεν ξερουμε αν εχουν αγοραστη με τα στοιχεια καποιου η ακομα αν εχει χρησημοποιθει για καποιο "σκοπο" και μετα πουλιεται Απ οσο ειδα οι καρτες ερχονται ανοιγμενες αρα δεν μπορουμε να ξερουμε αν εχουν και που εχουν χρησημοποιθη
    Οι drimsim, xxsim θέλουν πιστοποίηση, η three έρχονται σφραγισμένες και δεν θέλουν ταυτοποίηση, η surfroam δεν θέλει πιστοποίηση αλλά είναι μόνο γι α data.
    Δεν είναι όπως οι κάρτες που πουλάνε στην ομόνοια

  10. #55
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκείνη την ελληνική εταιρεία που δίνει voip και ταυτόχρονα διεθνείς SIM που τις παντρεύει με ελληνικά νούμερα σταθερού πώς τη λένε;

    Edit: Τη βρήκα, η intertelecom είναι, αλλά φαίνεται να είναι down.
    https://www.intertelecom.gr/en/mobile/sim-card

    Την εχω και δουλευει σε τρακερ στο αυτοκινητο. Εχω ενα κινεζικο xexun tracker και δουλευει μια χαρα στο roaming. Δοκιμασμενη Ελβετια και Γερμανια.

  11. #56
    Εγγραφή
    25-01-2009
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΥΚΑ
    Καλημερα στη παρεα. ηθελα να ρωτησω και γω κατι σχετικα με την three,
    ο SDIRK λεει οτι:
    Για αυτό ευτυχώς υπάρχουν υπηρεσίες που με το αζημίωτο σου δίνουν την δυνατότητα ανανέωσης δοκίμασα με επιτυχία αυτή.
    Απο οτι καταλαβα η rechange σου στελνει ενα voucher(16ψηφιο αριθμο) και μετα εσυ μπαινεις στην εφαρμογη της three και κανεις την ανανεωση με αυτο το 16ψηφιο αριθμο που σου εστειλε στο mail? Ετσι γινετε?
    Ευχαριστω

  12. #57
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα στη παρεα. ηθελα να ρωτησω και γω κατι σχετικα με την three,
    ο SDIRK λεει οτι:
    Για αυτό ευτυχώς υπάρχουν υπηρεσίες που με το αζημίωτο σου δίνουν την δυνατότητα ανανέωσης δοκίμασα με επιτυχία αυτή.
    Απο οτι καταλαβα η rechange σου στελνει ενα voucher(16ψηφιο αριθμο) και μετα εσυ μπαινεις στην εφαρμογη της three και κανεις την ανανεωση με αυτο το 16ψηφιο αριθμο που σου εστειλε στο mail? Ετσι γινετε?
    Ευχαριστω
    Ναι σου στέλνει τον κωδικό σε voucher στο email και μετά το κάνεις μέσω της σελίδας τους, υποθέτω πως γίνεται και απο την εφαρμογή αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

  13. #58
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πριν από 2-3 μέρες ψάχνοντας κάτι άσχετο, έπεσα πάνω στον Intertelecom που παρέχει και υπηρεσία κινητής μέσω SIM κάρτας. Από το FAQ και τις πληροφορίες που συνέλεξα, κατάλαβα τα παρακάτω:

    1. Η παραγγελία γίνεται online, με πληρωμή μέσω αντικαταβολής (δωρεάν) ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό και σε λίγες μέρες έρχεται courier με τα χαρτιά για την υπογραφή, παραλαμβάνουμε την SIM και δίνουμε φωτοτυπία της ταυτότητας.
    2. Το αρχικό κόστος είναι 15€ για την JUST SIM κάρτα + κάποιο ποσό (5 ή 15 ή 20) που θα μείνει ως υπόλοιπο για χρήση. Υπάρχει και η περίπτωση της ULTRA SIM κάρτας, όπου πληρώνουμε μόνο τα 15€ κτήσης και μας δίνεται δώρο 150MB για 30 μέρες αλλά χωρίς διαθέσιμο υπόλοιπο, οπότε θα χρειασθεί επιπλέον φόρτιση για κλήσεις.
    3. Η κάρτα ισχύει για 12μηνο από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία (κλήση, SMS, Internet). Αν στο 12μηνο δεν γίνει καμία χρεώσιμη υπηρεσία, τότε χάνεται το τυχόν διαθέσιμο υπόλοιπο και η κάρτα απενεργοποιείται.
    4. Η κάρτα συνοδεύεται από 2 αριθμούς. Έναν γεωγραφικό ελληνικό σταθερής και έναν κινητής αγγλικό.
    5. Οι χρεώσεις εξερχόμενων κλήσεων αναφέρονται στον τιμοκατάλογο και να ληφθεί υπόψη ότι οι εισερχόμενες κλήσεις έχουν χρέωση 0,03€ ενώ τα αντίστοιχα SMS είναι δωρεάν. Αυτοί που μας καλούν χρεώνονται ανάλογα την περίπτωση, με τον τιμοκατάλογο του παρόχου τους και το πακέτο που έχουν είτε για σταθερή ελληνική κλήση είτε για διεθνή σε κινητό αριθμό.
    6. Η φόρτιση γίνεται χωρίς ελάχιστο ποσό με τραπεζικό έμβασμα, πιστωτική/χρεωστική ή Paysafe κάρτα και ελάχιστο 10€ με Paypal.
    7. Η σύνδεση λειτουργεί μέσω roaming, κάνοντας χρήση του δικτύου με το δυνατότερο σήμα από τις 3 εταιρείες κινητής, στην περιοχή που βρίσκεται. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να ορισθεί από την εταιρεία εφόσον το ζητήσουμε αρχικά, ένα μόνο δίκτυο.

    Σε περίπτωση χρήσης σε συναγερμό με κλήση σε κέντρα λήψης σημάτων, υπάρχει πρόβλημα αποστολής των σημάτων (προφανώς λόγω ασυμβατότητας DTMF τόνων) και όπως μου αναφέρθηκε από τον εξυπηρετικότατο υπεύθυνο της εταιρείας, τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί λύση σε συστήματα Paradox ότι κι αν έχουν δοκιμάσει. Δεν τους έχουν αναφερθεί και δεν το έχουν ψάξει, με άλλους συναγερμούς.
    Ωστόσο αν ο ίδιος συναγερμός στέλνει ταυτόχρονα κλήση ή SMS σε άλλο κινητό, δεν υπάρχει κανένα θέμα σε αυτό.

    Έχω κάνει ήδη την παραγγελία, αλλά θα καθυστερήσω να την παραλάβω και την δοκιμάσω, διότι είμαι εκτός τουλάχιστον για 10 μέρες ακόμη.

  14. #59
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αυτήν ανέφερα κι εγώ παραπάνω, αφού φαίνεται πολύ καλή περίπτωση. Κρίμα που όλες τις πληροφορίες αυτές δεν τις δίνει κάπου μαζεμένες η ίδια η εταιρεία. Υπάρχουν κι άλλες κρυφές πληροφορίες, όπως πώς γίνεται μετάβαση από το αγγλικό στο ελληνικό νούμερο και αντίστροφα, αν μπορεί να γίνει φορητότητα από υπάρχον ελληνικό νούμερο και να εναλλάσσεται αυτό με το αγγλικό. Είμαι βέβαιος ότι όταν παραλάβεις θα μας διαφωτίσεις, μπράβο που συγκέντρωσες όλα τα παραπάνω στο ίδιο σημείο. Να ζητήσεις και μια έκπτωση να τους γράψεις οδηγίες.
    hnesne

  15. #60
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Σε περίπτωση χρήσης σε συναγερμό με κλήση σε κέντρα λήψης σημάτων, υπάρχει πρόβλημα αποστολής των σημάτων (προφανώς λόγω ασυμβατότητας DTMF τόνων) και όπως μου αναφέρθηκε από τον εξυπηρετικότατο υπεύθυνο της εταιρείας, τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί λύση σε συστήματα Paradox ότι κι αν έχουν δοκιμάσει. Δεν τους έχουν αναφερθεί και δεν το έχουν ψάξει, με άλλους συναγερμούς.
    Ωστόσο αν ο ίδιος συναγερμός στέλνει ταυτόχρονα κλήση ή SMS σε άλλο κινητό, δεν υπάρχει κανένα θέμα σε αυτό...
    Άρα εάν ο συναγερμός στέλνει μήνυμα στον κινητό σου δουλευει κανόνικα. Επειδή δε γνωρίζω, αυτά τα Συστήματα ενήμερωνουν και το κέντρο συναγερμού μέσω τόνων όταν δεν υπάρχει σταθερή τηλεφωνική σύνδεση ή απλά κάνουν κλήση στο κέντρο συναγερμού;
    Προσπαθώ να καταλάβω εάν εφόσον στέλνει sms σε κινητό θα στέλνει κάτι το αντίστοιχο «μήνυμα» στο κέντρο ειδοποίησης.

Σελ. 4 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας