Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    23-03-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα στην ομάδα αν και νέος θα έλεγα ότι σας ξέρω

    Ας μπω στο θέμα κατευθείαν γιατί εδώ και μέρες δεν βγάζω άκρη...

    Νέα σύνδεση στη forthnet, μου έφεραν το modem/router Technicolor TG788vn V2 , έχοντας στη κατοχή μου ένα edgerouter lite προσπαθώ
    να κάνω το routing μέσα από αυτο και το TG788vn V2 απλά να δέχεται τη γραμμή και να παρέχει τηλεφωνία.
    Σε bridge mode to TG788vn V2 και με pppoe στο ER-Lite δουλεύω κανονικά αλλά χωρίς τηλεφωνία ,η γνωστή εξυπνάδα να μη δίνουν SIP password
    και σε συνδυασμό του bridge template που έχει περασμένο το TG788vn V2 που κάνει wipe τις ρυθμίσεις της voip τηλεφωνίας γρήγορα κατέληξα σε αδιέξοδο.

    Μετά από σχετικά τηλεφωνήματα στο τεχνικό τμήμα της Forthnet μου είπαν ότι η μόνη λύση είνα one to one NAT(μου είπαν ότι έκαναν και τη σχετική ρύθμιση).
    Έτσι λοιπόν βλέπωντας και στο σχετικό user.ini τις προσθήκες που έκαναν
    Κώδικας:
    mapadd intf=Internet_ADSL type=nat outside_addr=XXX.XXX.XXX.XXX inside_addr=192.168.1.1 access_list=192.168.1.1 weight=10
    mapadd intf=Internet_ADSL type=nat outside_addr=XXX.XXX.XXX.XXX  weight=10
    Κάνω και εγώ configure στο ER-Lite με τη Default Gateway του router TG788vn V2 και 2 εγγραφές στο NAT του Er-Lite 1) Source Nat 2) Destination Nat (εκεί έχω μπερδευτεί) ,
    κατεβάζω και το firewall του Er-lite αλλά δεν βγαίνει με τίποτα προς τα έξω.

    Έχει προσπαθήσει κανείς κάτι παρόμοιο σε one to one ΝΑΤ ? Ζητώ τη βοήθεια σας

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, απο αυτα που εχω δοκιμασει εγω σε αλλα μηχανηματα εχω να ρωτησω τα εξης.
    Οπως λες η τηλεφωνια ειναι κλειδωμενη αρα δεν μπορεις να το βαλεις σε bridge mode και την τηλεφωνια καπου αλλου.
    Οποτε εχεις 2 λυσεις.
    Η μια ερωτηση ειναι γινεται pppoe passthrough? εχει τετοια λειτουργια? αν ναι υποστηριζεται απο τον παροχο?
    αυτο το κανω εγω με ΟΤΕ με το speedport και δουλευω δικο μου ρουτερ με αλλη public dynamic ip δλδ, ενω του ΟΤΕ εχει πανω VOIP τηλεφωνια.
    Το 2ο που μπορεις να κανεις και το κανω με το ρουτερ της ιναλαν επειδη δεν μπαινει σε bridge mode ειναι το DMZ.
    Το εχω αφησει δλδ με αυτην που ειχε 192.168.100.1 ενω το εσωτερικο μου δικτυο εχει αλλο subnet δλδ 10.Χ.ΧΧΧ.0/27 και κανω DMZ βαζοντας την ip 192.168.100.2 που αντιστοιχει σε μια πορτα στο ρουτερ που εχω εγω μετα.
    Ετσι στελνει ολη την κινηση στο 2ο και το εχω σαν gateway router, dhcp server, dns, ap wifi, switch κτλ.
    Αυτο προυποθετει οτι στο ρουτερ του παροχου δεν δουλευω τιποτα αλλο, δλδ εχω κλεισει wifi, dhcp server και δεν μπορει να παιξει σαν switch πλεον γιατι εχει αλλιωτικο subnet και δεν βλεπονται τα μηχανηματα μεταξυ τους.
    Στο 2ο θελει ΝΑΤ για να παιξει αυτο και για να μπορεις να δεις απο το pc πχ το web interface του.
    Εχεις δοκιμασει κατι τετοιο?

    Αυτα που λες παραπανω δεν τα ξερω και δεν καταλαβαινω τι εννοουν απλα σου λεω λυσεις τι μπορεις να κανεις εναλλακτικα.
    Για το 1ο πρεπει να το υποστηριζει το ρουτερ και ο παροχος.
    Το 2ο γινεται σιγουρα με το DMZ.

    Επισης μηπως γινεται να βαλεις ενα αλλο adsl router σε bridge mode και να εχεις το 788 απο πισω για το voip αλλα δεν ξερω αν δεν εχει πανω του την γραμμη αν θα παιξει ετσι, θελει δοκιμη αυτο.
    Σε καποια routers της σειρας της Thomson ηθελε μεσω τελνετ εντολη για routing για να κανεις τετοια κολπα.
    https://lafibre.info/images/materiel...nce_telnet.pdf
    σελιδα 745, εχεις ομως προσβαση στο τελνετ ή το εχουν κλειδωμενο εδω?
    δες και σελιδα 915 εχει τις εντολες που εχουν σχεση με αυτα που σου εκαναν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 25-03-19 στις 00:49. Αιτία: Συμπληρωμα για telnet nat commands (CLI)

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.
    pppoe passthrough δεν γίνεται, δεν το υποστηρίζουν.
    dmz επίσης δεν δουλεύει.

    Επίσης δεν μπορώ να συνδέσω άλλο router για να δοκιμάσω.

    Από τη Forthnet επιμένουν για one to one ΝΑΤ....

    Έρχομαι σε αδιέξοδο σιγά σιγά.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, δεν ξερω τι εννοουν με αυτο το one to one NAT, πρωτη φορα το ακουω!!!
    Το DMZ γιατι δεν δουλευει? δεν εχει τετοια επιλογη ή δεν θες εσυ ετσι ?
    Αλλο ρουτερ δεν μπορεις να βαλεις παει η τηλεφωνια.
    Αλλα πως και με nova εχεις voip? εχεις 2 νουμερα? γιατι απλη τηλεφωνια εδινε και μονο σε επαγγελματικα εδινε voip για 2 νουμερα.
    Η το αλλαξαν τωρα και με ενα παλι το δινουν VOIP ? εγω ειμαι παλιος πελατης.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-03-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα, να ξεκινήσω από τα ευχάριστα, βγαίνουμε προς τα έξω και δουλεύουμε κανονικά !!!
    Το dmz, έχει επιλογή από το ρούτερ αλλά δώρον άδωρον γιατί δεν κάνει καμία λειτουργία, δεν μπορώ να κάνω assign ip.
    Σωστά τα λες είναι επαγγελματική η σύνδεση με 2 τηλέφωνα voip.

    Λοιπόν στη συνέχεια τηλεφωνικών επικοινωνιών μου είπαν ότι έχουν ενεργοποιήσει την υπηρεσία Nat to Nat στην εσωτερική ip 192.168.1.1 (να κοιτάει το δικό μας ρούτερ), χωρίς να καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοούν.
    Εγώ κατάλαβα ότι το NAT κοιτάει σε αυτή την εσωτερική από το TG788vn V2.

    Από πλευράς μας λοιπόν στο ER-Lite τρέχω το wizard με static ρυθμίσεις
    1) Static ip: 192.168.1.1/24 (αυτή που δηλώσαμε ???)
    2) Default Gateway: 192.168.1.254 (τη default του router)
    3) DNS: όποιο θέλεις
    4) Είμαι στο στάδιο της Παραμετροποίησης Firewall & Nat
    Τέλος δίνω στο LAN άλλο subnet. Και βγήκαμε !!!

    Τώρα είμαι σε φάση penetration να δούμε τι ακριβώς έχει γίνει γιατί κάτι δεν μου αρέσει σε όλη αυτή τη θεωρία με «one to one NAT»....

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα, ωραια χαιρομαι που δουλευει!
    απο περιεργεια βασικα, εχεις προσβαση στο telnet? αν ειδες το pdf που ειχα βαλει απο εκει μπορεις να δινεις τετοιες εντολες οπως αυτην που εδωσαν και εκεινοι.
    Μαλλον θα ειναι κλειστο σε αυτο, σε οσα εχω και ειχα της σειρας Thomson speedtouch ολα το ειχαν ανοιχτο.
    Οπως βλεπω τα μενου (web interface) μεσα σε αυτο και στα τελευταια μοντελα τα λευκα ειναι ιδια.
    Το τελευταιο που εχω ειναι το Thomson TG784 (λευκο ειναι) που προερχεται απο επαγγελματικη συνδεση nova για 2 νουμερα και το εχω ξεκλειδωσει και με αλλο FW και μπορει να παιξει παντου το Voip του πχ σε asterisk.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-03-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα όχι δεν έχω πρόσβαση στο telnet.
    Με άλλο FW και παίζει το Voip κανονικά ε ? Oi Sip κωδικοί συγχρονίζουν ?
    Θα κάνω πειράματα και θα επανέλθω δυναμικά

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nat to Nat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα όχι δεν έχω πρόσβαση στο telnet.
    Με άλλο FW και παίζει το Voip κανονικά ε ? Oi Sip κωδικοί συγχρονίζουν ?
    Θα κάνω πειράματα και θα επανέλθω δυναμικά
    Καλησπέρα, δεν ξερω τι γινεται σε αυτο το μοντελο, σε ολα τα αλλα που ειχα της σειρας speedtouch τα ειχα ολα ανοιχτα.
    απο το πρωτο που ειχε μονο usb, μεχρι το λευκο που ειπα το 784 και τα αλλα τα μαυρα, 585, 780 κτλ.
    Συνηθως κατεβαζαμε το .ini πως το λεγανε και το πειραζαμε και το ανεβαζαμε και ετσι αποκτουσαμε προσβαση και στο τελνετ.
    Βρισκαμε τους κωδικους για το voip μπορουσε να παιξει αλλου (αυτο με vivodi και netone).
    Δεν ξερω εδω τι μπορει να γινει απο αυτα, ουτε τι σχεση εχει η μαρκα αυτη με τα Thomson.

    Βρηκα σχετικο θεμα εδω στο φορουμ για ριξε μια ματια ισως σε βοηθησει : https://www.adslgr.com/forum/threads...8vn-admin-pass και εδω που αναφερθηκαν και στο δικο μας θεμα https://www.insomnia.gr/forums/topic...g788vn/page/7/

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας