Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Καλημέρα.

    Μπορεί κάποιος να μου πει πώς σε μια εταιρεία μπορείς να φτιάξεις email για τους υπαλλήλους, αλλά και για τους πελάτες;

    Το θέλω να πω:
    Αυτή τη στιγμή έχουμε 2 email, ένα γενικό (επωνυμίαεταιρίας@gmail.com) και ένα για το λογιστήριο (logistirio@gmail.com).
    Εμένα με ενδιαφέρει να έχω ένα γενικό (info@επωνυμίαεταιρίας.gr), ένα για το λογιστήριο (logistirio@επωνυμίαεταιρίας.gr), να έχω άλλα 10 για τους υπαλλήλους (επίθετο@επωνυμίαεταιρίας.gr), και το κυριότερο να μπορώ με τον ίδιο τρόπο να ανοίγω email και για τους πελάτες, γιατί τώρα αναγκάζομαι να τους φτιάχνω στο gmail.

    Τί χρειάζομαι;
    Είναι αυτό που διαβάζω, αγορά domain;
    Έχετε να προτείνετε κάτι;

    Έχω επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ που έχουμε τη σύνδεση του internet, μου είπαν ότι μπορεί να γίνει αυτό που ζητάω, αλλά με δεσμεύουν στο νούμερο των email που μπορώ να ανοίξω, μου δίνουν περίπου 100.

    Χώρια που δεν γνωρίζω, ότι ακόμη και αν μου έδιναν τη δυνατότητα να ανοίξω άπειρα email, αύριο μεθαύριο αν κάνει σύμβαση η εταιρία με από πάροχο internet αν θα χάσουμε τα email και θα πρέπει να τα φτιάξουμε πάλι από την αρχή.


    Ευχαριστώ.


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    χρειαζεσαι καποιο domain για αρχη και μετα καποιον υπολογιστη που θα παιζει τον ρολο server και θα ειναι μονιμως ανοιχτος και συνδεδεμενος στο ιντερνετ και καποια εφαρμογη που θα τρεχει στον σερβερ ως email server .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Ακριβώς χρειάζεσαι ένα domain. Μπορείς να αγοράσεις ένα από το Papaki.gr

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Θέλεις να φτιάχνεις email για τους πελάτες; Θα έχουν δηλαδή οι πελάτες την δυνατότητα να στέλνουν ότι θέλουν με το όνομα της εταιρείας σου;

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρειαζεσαι καποιο domain για αρχη και μετα καποιον υπολογιστη που θα παιζει τον ρολο server και θα ειναι μονιμως ανοιχτος και συνδεδεμενος στο ιντερνετ και καποια εφαρμογη που θα τρεχει στον σερβερ ως email server .
    Υπολογιστής που να δουλεύει 24/7, υπάρχει.
    Για την εφαρμογή που λες, θα μου πουν το και πως από εκεί που θα αγοράσω το domain;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις να φτιάχνεις email για τους πελάτες; Θα έχουν δηλαδή οι πελάτες την δυνατότητα να στέλνουν ότι θέλουν με το όνομα της εταιρείας σου;
    Έχω να κάνω με πελάτες οι οποίοι είναι μεγάλοι σε ηλικία και δεν γνωρίζουν καν τι είναι το email. Αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε να έχουν ένα για να μπορέσουν να κάνουν την αίτηση για την οποία έρχονται σ' εμένα.
    Επίσης έχω να κάνω με πελάτες οι οποίοι έχουν μεν smartphone, οπότε μπαίνοντας στο Google Play βλέπω ότι έχουν gmail, αλλά και πάλι οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε κωδικούς, ούτε να διαβάζουν τα email που θα λαμβάνουν, τους το έχουν φτιάξει συγγενείς ή φίλοι τους.

    Τα email που θα φτιάχνω εγώ θα είναι καθαρά για δική μου χρήση και για να μπορώ να συνεχίσω στην αίτηση που θα υποβάλλουν.
    Δεν πρόκειται να τους γνωστοποιήσω τους κωδικούς, αλλά και να το κάνω δεν πρόκειται να μπουν στη διαδικασία να το χρησιμοποιήσουν ποτέ.


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειναι αλλο το domain , και αλλο η υπηρεσια email .
    τι λειτουργικο τρεχει ο υπολογιστης 24/7 ;
    μηπως βρουμε κατι να προτεινουμε .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Domain και webhosting σε κάποια εταιρία,υπάρχουν πολλές που δίνουν Unlimited email, ξέχνα τον τοπικό υπολογιστή, ακόμα αν απλα το θέλεις για να λάβεις κάποια απάντηση και δεν θέλεις να στείλεις τότε μπορείς να κάνεις και χρήση των aliases

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Συμφωνώ 100%(!) με τον sdikr

  9. #9
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    + και απο εμενα στην προταση του sdirk ,
    δεν ξερω τι κυκλοφορει στην αγορα για να το προτεινω .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι αλλο το domain , και αλλο η υπηρεσια email .
    τι λειτουργικο τρεχει ο υπολογιστης 24/7 ;
    μηπως βρουμε κατι να προτεινουμε .
    Είναι ένας παλιός υπολογιστής που τρέχει Windows Server 2003 για να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ κεντρικών και αποθηκών, και να μπορούν να ανανεώνονται αυτόματα τα τιμολόγια που κόβονται στις αποθήκες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Domain και webhosting σε κάποια εταιρία,υπάρχουν πολλές που δίνουν Unlimited email, ξέχνα τον τοπικό υπολογιστή, ακόμα αν απλα το θέλεις για να λάβεις κάποια απάντηση και δεν θέλεις να στείλεις τότε μπορείς να κάνεις και χρήση των aliases
    Η μέχρι τώρα εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι το email χρειάζεται αποκλειστικά και μόνο για να σταλεί σ' αυτό ένα link ενεργοποίησης λογαριασμού από κάποια Δημόσια Υπηρεσία.
    Δεν έχει χρειαστεί για άλλο σκοπό, να στείλεις για παράδειγμα ο ίδιος κάπου email.

    Γι' αυτό το λόγο άρχισα να ψάχνομαι πώς γίνεται να μπορώ να ανοίγω email με ....@όνομαεταιρίας.gr, γιατί υποθέτω θα είναι πιο εύκολο από το να κάνω την όλη διαδικασία στο gmail (πολύς φορές ζητάει να σταλεί sms στο κινητό που δηλώνεις, και δεν είναι εκείνη την ώρα δίπλα μου ο πελάτης).


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bianconero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ένας παλιός υπολογιστής που τρέχει Windows Server 2003 για να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ κεντρικών και αποθηκών, και να μπορούν να ανανεώνονται αυτόματα τα τιμολόγια που κόβονται στις αποθήκες.




    Η μέχρι τώρα εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι το email χρειάζεται αποκλειστικά και μόνο για να σταλεί σ' αυτό ένα link ενεργοποίησης λογαριασμού από κάποια Δημόσια Υπηρεσία.
    Δεν έχει χρειαστεί για άλλο σκοπό, να στείλεις για παράδειγμα ο ίδιος κάπου email.

    Γι' αυτό το λόγο άρχισα να ψάχνομαι πώς γίνεται να μπορώ να ανοίγω email με ....@όνομαεταιρίας.gr, γιατί υποθέτω θα είναι πιο εύκολο από το να κάνω την όλη διαδικασία στο gmail (πολύς φορές ζητάει να σταλεί sms στο κινητό που δηλώνεις, και δεν είναι εκείνη την ώρα δίπλα μου ο πελάτης).
    Σίγουρα θα είναι πιο εύκολο να κάνεις email απο το control panel ενος webhosting ή καλύτερα alias έτσι ώστε να σου έρχεται το email στο δικό σου Pop3 account (ή ακόμα και με forward στο gmail).
    Το να έχεις δικό σου mail server σημαίνει πως θα πρέπει να έχεις static ip, να τον συντηρείς, ασφάλεια κλπ, το να βγάλεις μηχάνημα με 2003 στο internet δεν είναι ασφαλές.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Ενα domain και κάνε μια βόλτα στη zoho, το free plan σου δίνει τη δυνατότητα για 5 mail με 5gb χώρο στο καθένα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας