Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    494
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο επεξεργαστής, η κάρτα κι ο SSD θα σου κάνουν τη δουλειά. Η μνήμη φθάνει.
    Γι' αυτό πάρε μεγάλον SSD (1ΤΒ) και γρήγορο δευτερεύοντα δίσκο. Για επεξεργασία αρχείων θα χρησιμοποιείς τμήμα του SSD και για αποθήκη τον HDD.
    Καλό είναι να τον SSD να τον χωρίσεις σε 2 διαμερίσματα, όπου 200GB θα δώσεις σε λειτουργικό και προγράμματα, και τα υπόλοιπα στο post processing.
    Εννοείται οτι μαζί σου θα κουβαλάς μόνο τα αρχεία που σου χρειάζονται για τη συγκεκριμμένη δουλειά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 29-03-19 στις 20:43.
    Γρηγόρης Νάκος.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο επεξεργαστής, η κάρτα κι ο SSD θα σου κάνουν τη δουλειά. Η μνήμη φθάνει.
    Γι' αυτό πάρε μεγάλον SSD (1ΤΒ) και γρήγορο δευτερεύοντα δίσκο. Για επεξεργασία αρχείων θα χρησιμοποιείς τμήμα του SSD και για αποθήκη τον HDD.
    Καλό είναι να τον SSD να τον χωρίσεις σε 2 διαμερίσματα, όπου 200GB θα δώσεις σε λειτουργικό και προγράμματα, και τα υπόλοιπα στο post processing.
    Εννοείται οτι μαζί σου θα κουβαλάς μόνο τα αρχεία που σου χρειάζονται για τη συγκεκριμμένη δουλειά.
    Ναι βασικά έχω σκεφτεί να πάρω δύο σκληρούς Μ2 2GB έκαστος. Καλη η συμβουλή σου για τον διαμερισμό.
    σ ευχαριστώ πολύ!

  3. #18
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    494
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άν πάρεις 2 Μ2 βάλτους σε raid-0 για ακόμα πιό γρήγορη απόκριση στα προγράμματα και στην επεξεργασία, και διπλασιασμό του χώρου. 4GB για προγράμματα και scratch disk (post production) είναι πολλά νομίζω (αλλά η διαφορά τιμής δέν είναι μεγάλη), δεδομένου οτι ο μεγάλος HDD@7200rpm που δίνουν είναι 1TB.
    Απ' την άλλη, με τόσο μεγάλο χώρο στούς Μ2 για επεξεργασία, μπορείς να πάς στον HDD 2ΤΒ@5400rpm αφού θα είναι μόνο και αποκλειστικά για αποθήκη.
    Πές μας άν τελικά θα σου εγκρίνουν τη δαπάνη. Είμαι περίεργος, γιατί μιλάμε για αρκετά ακριβό μηχανάκι.
    Γρηγόρης Νάκος.

  4. #19
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άν πάρεις 2 Μ2 βάλτους σε raid-0 για ακόμα πιό γρήγορη απόκριση στα προγράμματα και στην επεξεργασία, και διπλασιασμό του χώρου. 4GB για προγράμματα και scratch disk (post production) είναι πολλά νομίζω (αλλά η διαφορά τιμής δέν είναι μεγάλη), δεδομένου οτι ο μεγάλος HDD@7200rpm που δίνουν είναι 1TB.
    Απ' την άλλη, με τόσο μεγάλο χώρο στούς Μ2 για επεξεργασία, μπορείς να πάς στον HDD 2ΤΒ@5400rpm αφού θα είναι μόνο και αποκλειστικά για αποθήκη.
    Πές μας άν τελικά θα σου εγκρίνουν τη δαπάνη. Είμαι περίεργος, γιατί μιλάμε για αρκετά ακριβό μηχανάκι.
    Γεια σου Γρηγόρη και σε ευχαριστώ για την απάντηση!
    Συγνώμη για την καθυστερημένη δική μου.
    Οκ θα το κοιτάξω.
    Ο μοναδικός που θα εγκρίνει τη δαπάνη είναι η γυναίκα μου κι εγώ. Ναι είναι αρκετά ακριβό αλλά θα το χρησιμοποιήσουμε αρκετά για την προώθηση της εταιρείας μας με φωτο και βίντεο για τις δραστηριότητές της. Σχεδιάζουμε να τα καταφέρουμε στο τέλος της χρονιάς όταν θα ξέρουμε περίπου που είμαστε λογιστικά για το 2019.
    Ευχαριστώ και πάλι

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας