Σελ. 12 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 973
  1. #166
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Το έργο το έχει αναλάβει εργολάβος για λογαριασμό της vodafone.

    Οι οπτικές ίνες είχαν μπει από πέρυσι στα φρεάτια αλλά δεν είχανε μεικτονομηθεί μεταξύ τους. Αυτό γίνεται τώρα.

  2. #167
    Εγγραφή
    16-06-2009
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    SpeedportPlus+TPLinkW8970
    SNR / Attn
    8(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για 24 μήνες, μετά τη λήξη του συμβολαίου φαντάζομαι μπορώ απλά να αλλάξω εταιρεία σωστά; Θεωρώ ότι ο ΟΤΕ είναι αρκετά ακριβός σε σχέση με τις άλλες 2 εταιρείες, αλλά μάλλον μονόδρομος από άποψη ποιότητας / uptime. Τι γνώμη έχετε όσοι σκέφτεστε να χρησιμοποιήσετε την επιδότηση;

  3. #168
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Το θέμα είναι πως προς το παρόν (αν κάνω λάθος διορθώστε με) ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει (μετά το πέρας των 24 μηνών της επιδότησης) FTTH και για τα 50mbps. Στη Vodafone που ψιλό είδα τα πακέτα αν θυμάμαι καλά ftth δίνει μόνο για τα 100. Το λέω με επιφύλαξη.

    Προφανώς μετά το πέρας των 24 μηνών κανείς ότι θες και πας όπου θες. Σαφώς και ο ΟΤΕ έχει καλύτερο δίκτυο. Το μόνο αρνητικό είναι πως αν υπάρχει ζημιά στις καμπίνες της Vodafone, θα πρέπει ο ΟΤΕ να στέλνει αίτημα διερεύνησης προς αυτούς. Πάντως αφού οι τιμές είναι ίδιες, εγώ θα διάλεγα τον ΟΤΕ νομίζω, αν δεν είχα δεσμεύσεις με άλλες εταιριες

  4. #169
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Τα πακέτα είναι με 24μηνη δέσμευση. Δεν είσαι υποχρεωμένος να παραμείνεις και τους 24 μήνες, αποχωρείς και πιο μπροστά με ποινή αποχώρησης, αναλόγως τις παροχές Σου.

    Και στους τρεις πάροχους που είδα είναι διαθέσιμα τα πακέτα μέχρι 200 mbps που είναι και η μέγιστη ταχύτητα που προσφέρεται αυτή τη στιγμή μέσω ftth

  5. #170
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Οκ εμένα μόλις με πήρανε από τη Vodafone και δήλωσα πως θέλω την αναβάθμιση, και είπαν θα μου στείλουνε την αίτηση μέσω email για να κάνω αποδοχή. Απλά μου είπαν πως όταν γίνει η σύνδεση θα πρέπει να πάω από ένα κατάστημα Vodafone για να δώσω το κουπόνι από το sfbb για να γίνει η μείωση των 13 ευρώ / μήνα.

  6. #171
    Εγγραφή
    16-01-2020
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω πήγα σε κατάστημα ΟΤΕ (παπάφη) και μου έκαναν την αίτηση από εκεί. Θέλουν μόνο το κουπόνι να έχεις μαζί σου εάν έχετε κάνει αίτηση μέσω sfbb. Η γραμμή θα είναι κανονικά FTTH μέσα στο σπίτι. Κάλο πάσχα το βλέπω να τελειώνει η διαδικασία αλλά τουλάχιστον βλέπω το φως στο τούνελ

  7. #172
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    κ. Τούμπα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    17356/2014
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Να προσθέσω και εγώ οτι πήγα σε κατάστημα Γερμανού και έκανα την αίτηση. Χρειάζεται όπως αναφέρθηκε και το voucher.
    Σχετικά με την σύνδεση στο χώρο η αλήθεια είναι οτι και στο κατάστημα αλλά και φίλο τεχνικό του ΟΤΕ που ρώτησα δεν ήξεραν να μου απαντήσουν καθώς την σύνδεση αναλαμβάνει η Vodafone.
    Μέχρι τώρα ο ΟΤΕ καταλήγει την οπτική στον χώρο του πελάτη στις δικές του συνδέσεις.
    Σύμφωνα με αυτά που διάβασα η Vodafone θα το μοιράσει ασύρματα. Αυτό συμπεραίνω και από τον έλεγχο διαθεσιμότητας της Vodafone οπου μετά τη διεύθυνση ζητάει να δηλώσεις τον όροφο.
    Σχετικά με τον χρόνο ολοκλήρωσης της αίτησης αυτό μάλλον θα συμβεί κατά πάσα πιθανότητα τον Μάιο χωρίς κάποιος να μπορεί να το απαντήσει υπεύθυνα.

  8. #173
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.736
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει ασύρματο λέμε. Το FTTH υλοποιείται με τον ίδιο τρόπο παντού και καταλήγει οπτική στον χώρο του πελάτη.

  9. #174
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Γνωρίζει κάποιος άμα στον ΟΤΕ Παπάφη θέλουν να τους πας το voucher ή το εκτυπώνουν αυτή εκεί,εγώ το έχω ψηφιακα και δεν έχω εκτυπωτή

  10. #175
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    κ. Τούμπα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    17356/2014
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Στον Γερμανό μου το εκτύπωσαν στο κατάστημα.
    Φαντάζομαι οτι και στον ΟΤΕ θα μπορούν.
    Κάνε ενα τηλέφωνο για καλό και για κακό.

  11. #176
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κατέθεσα σήμερα αίτηση στο υποκατάστημα COSMOTE στην Παπάφη και έδωσα το κουπόνι. Ζήτησα σύνδεση 100 mbps. Μου έδωσαν νέο ρούτερ και με πληροφόρησαν πως σε 2 μήνες περίπου θα έρθει εργολάβος για εγκατάσταση ίνας και του λοιπού αναγκαίου εξοπλισμού μέχρι και το διαμέρισμά μου στον 3ο όροφο. Συνέδεσα το νέο ρούτερ και το παλιό θα το επιστρέψω. Μέχρι να συνδεθεί η ίνα θα έχω την τωρινή ταχύτητα (έως 24).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΩΡΓΟΣ Π. : 06-03-21 στις 14:39. Αιτία: Διόρθωση.

  12. #177
    Εγγραφή
    16-01-2020
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΓΙΩΡΓΟΣ Π. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέθεσα σήμερα αίτηση στο υποκατάστημα COSMOTE στην Παπάφη και έδωσα το κουπόνι. Ζήτησα σύνδεση 100 mbps. Μου έδωσαν νέο ρούτερ και με πληροφόρησαν πως σε 2 μήνες περίπου θα έρθει εργολάβος για μελέτη του χώρου και εγκατάσταση ίνας και του λοιπού αναγκαίου εξοπλισμού μέχρι και το διαμέρισμά μου στον 3ο όροφο. Συνέδεσα το νέο ρούτερ και το παλιό θα το επιστρέψω. Μέχρι να συνδεθεί η ίνα θα έχω την τωρινή ταχύτητα (έως 24).
    2 μήνες μέχρι την ολοκλήρωση μήπως? Χθες έκανα την αίτηση και την άλλη εβδομάδα με βάλανε ραντεβού με τον μηχανικό για την μελέτη. Τώρα αμα το συνεργείο έρθει τον Ιούνιο έχεις δίκιο . Θα ενημερώσω για την εξέλιξη της πορείας.

  13. #178
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Μέσα σε 3 μήνες από την ημερομηνία αίτησης πρέπει να σε ενεργοποίηση ο πάροχος, δυστυχώς πατάνε πολύ στο γεγονός του κορονοϊό και υπάρχουν αρκετές καθυστερήσεις...από τη άλλη, περιμένουμε χρόνια κάτι καλύτερο από το ADSL έως 24 στην Τούμπα, σιγά μην κολλήσουμε τώρα σε 3-4 μήνες, σωστά;

  14. #179
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.736
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SirionX Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 μήνες μέχρι την ολοκλήρωση μήπως? Χθες έκανα την αίτηση και την άλλη εβδομάδα με βάλανε ραντεβού με τον μηχανικό για την μελέτη. Τώρα αμα το συνεργείο έρθει τον Ιούνιο έχεις δίκιο . Θα ενημερώσω για την εξέλιξη της πορείας.
    Κι'εγω αίτηση μέσα στην εβδομάδα και μου έκλεισαν ραντεβού 10/03 για μελέτη κτηρίου. Φαίνεται (για αρχή) να προχωράει γρήγορα.

  15. #180
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Λογικά όσοι κάναμε την αίτηση τώρα θα έχουμε ftth μέχρι τέλους Ιουνίου αν πάνε βάση σχεδίου,πάντα αν.......

Σελ. 12 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας