Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-2015
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα στο φόρουμ, ελπίζω να είστε όλοι καλα. Όσο πιο σύντομα μπορώ:

    Ξαφνικά την Τρίτη σταμάτησε να συγχρονίζει το VDSL στο W9980 μου το οποίο χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα για πάνω από ένα χρόνο και είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος. Δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να συνδεθεί το WAN, σαν να είναι ανύπαρκτη η γραμμή (δεν βγάζει στοιχεία Up/Down και γράφει Disconnected. Δοκίμάσα όλους τους συνδιασμούς που έχει για VDSL (ANEX A/B A+B SNR, swap). factory reset, αλλά τίποτα.
    Γυρίζοντας το W9980 σε ADSL δουλεύει κανονικά! Θεώρησα ότι έχει κάποιο πρόβλημα η γραμή και στέλνει μόνο ADSL αντί VDSL, γιατί μου φαίνεται αδύνατο να χαλάσει ΜΟΝΟ το vdsl κομμάτι στο Modem, αλλά δεν είμαι και expert να ξέρω σίγουρα.
    Μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη, επέμεναν να δοκιμάσω με δικό τους εξοπλισμό και πήρα ένα TG788v v3 έτοιμο σεταρισμένο με το οποίο το VDSL συγχρονίζει και συνδέεται κανονικά.
    Δυστυχώς όμως είναι πιό αργό και απ το θάνατο οπότε δεν γίνεται να το κρατήσω. Στην αρχή νόμιζα ότι έχει πρόβλημα, γιατί χρειάζεται 5 λεπτά σχεδόν για να μπορείς να έχεις πρόσβαση στη σελίδα του + LAN στα 100mbps και 2.4ghz wifi μόνο + δεν μπορώ ν αλλάξω DNS.

    Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με VDSL της Nova και δικό του router τελευταία? Μακάρι απλώς να έχει χαλάσει το W9980 (τα έβγαλε τα λεφτά του), αλλά πριν δώσω κάνα 100άρικο πάλι να πάρω καινούριο, θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει κάνει κάποια μαιμουδιά η Nova για να χρησιμοποιείς δικό τους router + DNS, με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

    Ευχαριστώ που με ακούσατε!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δες εδώ

    Θα πρέπει να πάρεις εξοπλισμό που να υποστηρίζει vectoring για σύνδεση απο Καμπίνα που έγινε enable το vectoring

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-2015
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μάλιστα. Είναι σίγουρα το ίδιο πρόβλημα? Μήπως του φίλου του συγχρόνιζε αργά το VDSL και δεν έμπαινε μόνο σε ADSL όπως εμένα?
    Το vectoring είναι κάτι που μπορεί να ενεργοποιήθηκε απ τη Nova?

  4. #4
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από palamosteliaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει κάνει κάποια μαιμουδιά η Nova για να χρησιμοποιείς δικό τους router + DNS, με ό,τι αυτό
    Κάτι τέτοιο απαγορεύεται.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από palamosteliaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Είναι σίγουρα το ίδιο πρόβλημα? Μήπως του φίλου του συγχρόνιζε αργά το VDSL και δεν έμπαινε μόνο σε ADSL όπως εμένα?
    Το vectoring είναι κάτι που μπορεί να ενεργοποιήθηκε απ τη Nova?
    Αν η καμπίνα έγινε vectoring enabled (όχι απο την Nova) τότε σύμφωνα με τον κανονισμό ο μή συμβατός εξοπλισμός μπορεί να συγχρόνιζε χαμηλά (14 περίπου) να συγχρονίζεις σε adsl μόνο ή και καθόλου.

    Θα πρέπει να δεις τι αναφέρει το thomson λογικά θα αναφέρει κάπου το vectroring

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-2015
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η καμπίνα έγινε vectoring enabled (όχι απο την Nova) τότε σύμφωνα με τον κανονισμό ο μή συμβατός εξοπλισμός μπορεί να συγχρόνιζε χαμηλά (14 περίπου) να συγχρονίζεις σε adsl μόνο ή και καθόλου.

    Θα πρέπει να δεις τι αναφέρει το thomson λογικά θα αναφέρει κάπου το vectroring
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλε μου. Σκάλισα τα υπομενού του TG788 δεν είδα κάπου να γράφει Vectoring. Μονο Interleaved στο VDSL mode.
    Τι πιθανότητες έχω να δουλέψει ένα VR400 ή VR600 που υποστηρίζουν Vectoring απ ό,τι διαβάζω?

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από palamosteliaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλε μου. Σκάλισα τα υπομενού του TG788 δεν είδα κάπου να γράφει Vectoring. Μονο Interleaved στο VDSL mode.
    Τι πιθανότητες έχω να δουλέψει ένα VR400 ή VR600 που υποστηρίζουν Vectoring απ ό,τι διαβάζω?
    Δεν νομίζω οτι θα έχεις θέμα, αν έχεις μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και θα πρέπει να σου δώσουνε λύση, αλλά αυτό που έχεις τωρα δεν υποστηρίζει vectoring και μάλλον, ειδικα απο την στιγμή που παίρνεις απο καμπίνα και όχι απο ΑΚ το γυρίσανε σε vectoring.

    Δες αν αναφέρει καπου στο staus profile πχ 17b, 8 κλπ ή αν έχει κάποια αναφορά στο G.993.5

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-2015
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω οτι θα έχεις θέμα, αν έχεις μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και θα πρέπει να σου δώσουνε λύση, αλλά αυτό που έχεις τωρα δεν υποστηρίζει vectoring και μάλλον, ειδικα απο την στιγμή που παίρνεις απο καμπίνα και όχι απο ΑΚ το γυρίσανε σε vectoring.

    Δες αν αναφέρει καπου στο staus profile πχ 17b, 8 κλπ ή αν έχει κάποια αναφορά στο G.993.5
    Θα ήθελα να αποφύγω τα τηλεφωνα... 3 φορές έπρεπε να μιλήσω μαζί τους 2 μισάωρα και 1 για μια ώρα με το ρολόι. Δεν αναφέρει τπτ το Technicolor δυστυχώς. Μόνο αυτά φαίνονται:

    DSL Type
    VDSL2
    DSL Mode
    Interleaved
    Maximum Line rate
    51.21 Mbps 137.81 Mbps
    Line Rate
    4.99 Mbps 49.99 Mbps
    Data Transferred
    25.39 MBytes 502.67 MBytes
    Output Power
    -12.8 dBm 13.5 dBm
    Line Attenuation
    2.4, 6.4, 9.0 dB 4.9, 8.8, 14.1 dB
    Noise Margin
    30.9 dB 32.1 dB
    Internet channel
    Using VLAN

    Θα πάρω ενα καινούριο tp link ελπίζω να μην έχω πρόβλημα. Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια!

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με max 137 mb μαλλον μπήκε vectoring

  10. #10
    Εγγραφή
    23-12-2015
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με max 137 mb μαλλον μπήκε vectoring
    Θυμάμαι το W9980 να γράφει στο max 200 εδώ και πολύ καιρό (ενώ δούλευε ακόμα). Το θυμάμαι σίγουρα, γιατί μου έκανε εντύπωση να υποστηρίζει τέτοια ταχύτητα η γραμμή, αλλά να μην την "δίνει" η εταιρία.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Δοκίμασε να πας σε κανέναν γείτονα ή κάποιον που έχει VDSL και να το δοκιμάσεις και εκεί.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Αφου γραφει
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από palamosteliaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Line Rate
    4.99 Mbps 49.99 Mbps
    δε σημαινει οτι κλειδωνει κανονικα 5/50 ?


  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου γραφει


    δε σημαινει οτι κλειδωνει κανονικα 5/50 ?
    Σε Vectored καμπίνα όλα τα profil vdsl είναι με vectoring, ακόμα και τα 30 αν δίνανε

  14. #14
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω το TG788vn V2 που δίνει η Nova και είμαι σε καμπίνα συνδεδεμένος που έχει σίγουρα vectoring.
    Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στατιστικά 19 στις 20 φορές συγχρονίζει σε "ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)" και 1 στις 20 "ITU-T G.993.2 Annex BG.993.5 Vectoring (VDSL2)"
    Δεν ξέρω αν είναι θέμα του ρουτερ ή φταίει ότι είμαι λίγο μακριά από την καμπίνα 500-600μ Αttenuation έχω 14,2db
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  15. #15
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από palamosteliaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλε μου. Σκάλισα τα υπομενού του TG788 δεν είδα κάπου να γράφει Vectoring. Μονο Interleaved στο VDSL mode.
    Τι πιθανότητες έχω να δουλέψει ένα VR400 ή VR600 που υποστηρίζουν Vectoring απ ό,τι διαβάζω?
    Με VR900 v1 δουλευει!
    Firmware Version:0.9.1 1.5 v004c.0 Build 170119 Rel.66992n

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας