Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Κάποιος μου έδωσε πριν 1-2 χρόνια αυτά τα ηχεία target trd-s100 τα οποία παρόλες τις κριτικές τους εμένα μου φάνηκαν πολύ καλά.

    Τώρα θέλω να τα αντικαταστήσω και επειδή στο παρελθόν έχω πέσει σε κακά προϊόντα ψάχνω γνώμες. Αυτό, επιπλέον γιατί από ότι καταλαβαίνω τα watt τα μετράνε με δύο τρόπους αν και ποια νομίζω έχει επικρατήσει ο πιο εντυπωσιακός υψηλός αριθμός.

    Τα ηχεία τα θέλω για μουσική (heavy metal) σε σχετικά μικρό δωμάτιο και σίγουρα θα κάτσουν κάτω από το γραφείο στο πάτωμα. Επίσης δεν θέλω χωριστό subwoofer. 2 κομμάτια είναι υπεραρκετά. Δεν ψάχνω τρελές επιδόσεις γιατί έχουμε και γείτονες αλλά να είναι αξιοπρεπή σε σχετικά υψηλά επίπεδα. Δεν ξέρω πως να εκφράσω το αξιοπρεπές, αλλά με τα κακά ηχεία που μου έχουν τύχει ο ήχος ακούγεται ψεύτικος όπως πχ και τα τεράστια νούμερα στα watt που αναφέρουν. Αυτά τα ηχεία trd-s100 που μου έδωσαν έχουν βαθύ και γεμάτο ήχο και κάτι τέτοιο θα ήθελα.

    Μήπως να κοιτάξω και την επιλογή για μια μπάρα (κάθετη).

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    https://www.skroutz.gr/s/4816727/Edi...udio-980T.html

    https://www.skroutz.gr/s/4211048/Edifier-R1280T.html

    Επειδη σε ενδιαφερει η μουσικη αυτα τα 2 σε καλυπτουν....απο εκει και περα αν ανεβεις σε παραπανω λεφτα τα fostex θα σε καλυψουν
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    24 με 42 watt rms το επιπέδου διαφορά είναι;

    Κάπου πήρε το μάτι μου ότι αυτά που έχω τώρα είναι 100σταρια. Αναρωτιέμαι αν το ένα τέταρτο ή μισό σε ισχύ θα καταλήξει σε αυτή την αίσθηση που περιγράφω ως ψεύτικη.

    Από όσο καταλαβαίνω τα rms είναι η μέγιστη ισχύ σε μια συγκέντρωση συχνότητα και δεν εκπροσωπουν την συμπεριφορά του ηχείου σε όλο το φάσμα. Ποιο χαρακτηριστικό περιγράφει την συμπεριφορά του ηχείου σε όλο το φάσμα;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Thanks. Ανάποδα το ήξερα. Γενικά χάθηκα στο άρθρο της Wikipedia, και γενικά ο αναλογικός ήχος μου ήταν πάντα δύσκολος να τον καταλάβω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.skroutz.gr/s/4816727/Edi...udio-980T.html

    https://www.skroutz.gr/s/4211048/Edifier-R1280T.html

    Επειδη σε ενδιαφερει η μουσικη αυτα τα 2 σε καλυπτουν....απο εκει και περα αν ανεβεις σε παραπανω λεφτα τα fostex θα σε καλυψουν
    Στο R1280T μια από τις φωτογραφίες δείχνει αυτό.


    Με δύο ηχεία, που το ένα λειτουργεί ως ενισχυτής και για το δεύτερο, τα 2χ2 βύσματα στα δεξιά είναι για dual input; Αυτό βλέπω πχ εδώ


    Για τα fostex έχεις κάποιο υπόψη κάτω από 100 ευρώ; Κοιτάζοντας στο amazon, φαίνεται μάρκα που πουλάει κομμάτια για να φτιάξεις το κουτί του ηχείου μόνος σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Στα edifier χρισημοποιεις ενα mini jack σε διπλο rca https://www.skroutz.gr/s/11425975/Ca...5m-CR-149.html
    η δευτερη εισοδος aux ειναι για να συνδεσεις ενα τηλεφωνο πχ η μια αλλη εξωτερικη πηγη....
    fostex υπαρχουν αυτα....https://www.skroutz.gr/s/2533035/Fos...3.html#reviews
    περσι εκαναν 110e ,επισης φθηνοτερα εινα αυτα https://www.skroutz.gr/s/6855203/M-A...2.html#reviews

    fostex εγω εχω αυτα....https://www.youtube.com/watch?v=PdXeGzxDQzE
    εννοειται οτι πληρωνεις παιρνεις...https://www.ebay.com/p/Fostex-6301B-...ker/1323243298
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Κάλιο αργά παρά ποτέ, αλλά παρείγγηλα τα Edifier R1280T χωρίς το bluetooth. 40 euro διαφορά είναι πάρα πολλα.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τα edifier τα συγκεκριμένα τα έχω αλλά δεν νομίζω να είναι κατάλληλα για Heavy Metal αφού απαιτείται ένταση.
    Πες μας όμως την γνώμη σου όταν τα πάρεις και τα χρησιμοποιήσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα edifier τα συγκεκριμένα τα έχω αλλά δεν νομίζω να είναι κατάλληλα για Heavy Metal αφού απαιτείται ένταση.
    Πες μας όμως την γνώμη σου όταν τα πάρεις και τα χρησιμοποιήσεις.
    Μένω σε πολυκατοικία και είμαι 40 με γυναίκα στο σπίτι. Νομίζω θα είναι οκ, ειδικά με βάση τι έχω τώρα. Αλλά θα σου πω σίγουρα.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.434
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Καθώς έκανα αναζήτηση για κάποιο άλλο θέμα στο φόρουμ, έπεσα σ'αυτό το νήμα, κι αφού δεν είναι πολύ παλιό, θα σου πω τη γνώμη μου για το Edifier R1280T.

    Επειδή ακούω κι εγώ metal (thrash κυρίως), θα σου πρότεινα να δεις κάποια άλλα ηχεία, καθώς τα συγκεκριμένα δεν νομίζω να σε καλύψουν σ'αυτό το είδος μουσικής.

    Προσωπικά τα έχω συνδέσει σε old school πικάπ (technics) μαζί με ενισχυτή σήματος πικάπ + φέτα ενισχυτή.

    Σκέψου με την προενίσχυση του πικάπ + τον ενισχυτή και πάλι δεν έμεινα ικανοποιημένος ηχητικά.

    Να φανταστείς, έχω εδώ και καμιά 10αριά χρόνια 5.1 ηχεία της logitech (δεν θυμάμαι να σου πω μοντέλο, αλλά ήταν κοντά στο 80άρι εκείνη την εποχή, τα edifier τα πήρα 68€ σκέψου) και είμαι άκρως ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, είτε πρόκειται για χαμηλή ένταση, είτε για υψηλή.

    Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους που λένε ότι παίζει ρόλο και τι ρυθμίσεις θα κάνεις στο eq των ηχείων αλλά και στο software, αλλά πίστεψέ με, οι επιδόσεις των εν λόγω edifier, δεν δικαιολογούν την τιμή τους, σε καμία περίπτωση.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Έχω ξεχάσει να απαντήσω. Γενικά είναι οκ. Δεν είναι πολύ απαιτητικός γιατί δεν γίνεται να ανεβάσω πολύ την ένταση για πολύ ώρα γιατί θα μας διώξουν. Τα ηχεία τα έχω κάτω από το γραφείο στο πάτωμα περίπου σε απόσταση 1μ.

    Η μουσική ακούγεται μια χαρά ίσως λόγω του μικρού του χώρου. Όταν τα είχα δοκιμάσει στο σαλόνι μου φάνηκε ότι κάτι έλειπε. Γενικά δεν έχω υπόψη από ηχεία και τιμές αλλά μου φάνηκαν λινό ακριβά. Δεν ήθελα όμως να δώσω έστω και 30 ευρώ λιγότερα και να βγουν τελείως μουφα συνεπώς ακολούθησα την συμβουλή και τα πήρα.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Επανέρχομαι στο ζήτημα και προσανατολίζομαι για αγορά καλύτερων (πιο δυνατών) με υποστήριξη multi-device bluethooth ώστε να μπορώ να ακούω από κινητό, λάπτοπ και desktop.

    Επειδή έχω και γενικά άλλο γραφείο, αναρωτιέμαι αν αντί για ηχεία να πάρω κάτι σε μπάρα.

    Γνώμες;

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Να υποθέσω, παλιό το νήμα και λογικά δεν έχει πέραση

  14. #14
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η Edifier βγάζει κάποια μοντέλα με bluetooth αλλά δεν έχω άποψη και δεν τα έχω ακούσει.
    Ένα Review από το What Hi Fi ΕΔΩ

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Edifier βγάζει κάποια μοντέλα με bluetooth αλλά δεν έχω άποψη και δεν τα έχω ακούσει.
    Ένα Review από το What Hi Fi ΕΔΩ
    Αναρωτιέμαι όμως αν αξίζει να πάω απευθείας σε μπάρα που από όσο ξέρω είναι πιο Bluetooth ready γενικά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας