Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περιοχή
    Ψαθόπυργος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας. Ασχολούμαι με προγραμματισμό ερασιτεχνικά τα τελευταία 10 χρόνια και είμαι αυτοδίδακτος. Πριν από λίγες μέρες έγινα μέλος ενός συλλόγου στην πόλη μου ο οποίος έχει διάφορες ομάδες με δραστηριότητες άσχετες με προγραμματισμό. Οπότε πρότεινα στον πρόεδρο να κάνουμε μια ακόμα ομάδα όπου θα διδάσκω προγραμματισμό. Συμφώνησε και έτσι τώρα είμαι στο δίλλημα με τί γλώσσα να ξεκινήσω.
    Από τη μια είναι η Pyhton η οποία είναι πολύ εύκολη και έχει πάρα πολλές εφαρμογές (δίκτυα, παιχνίδια, ιστοσελίδες κ.λ.π.)
    Μετά είναι η C η οποία είναι δύσκολη αλλά είναι η μητέρα των γλωσσών και ακόμα και αν δεν τη χρησιμοποιήσουν θα μάθουν από αυτή πάρα πολλά πράγματα που άλλες γλώσσες δε διδάσκουν. Επίσης στο μέλλον θα μπορούν να προγραμματίσουν μικροελεγκτές αν προκύψει.
    Μετά είναι η Processing η οποία είναι επίσης πολύ απλή και visual το οποίο την κάνει διασκεδαστική. Αλλά δε νομίζω ότι θα τους χρειαστεί αφού θα έχουν πλέον περάσει το επίπεδο του αρχάριου.
    Επίσης σκέφτομαι μήπως τους έφερνα μερικά Arduino και κάναμε αμμέσως κάποια project και τους εισήγαγα έτσι μια και φαίνεται το πιό διασκεδαστικό απ'όλα.

    Δεν ξέρω τί να αποφασίσω. Σίγουρα πρέπει να τους τραβήξω το ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή γιατί δεν θέλει πολύ για να απογοητευτεί κάποιος. Όμως απ'την άλλη αν μάθουν απ'την αρχή C όλα τα άλλα μετά θα τους φανούν τόσο εύκολα.

    Τί λέτε εσείς; Έχετε καμμιά ιδέα;
    ώσω ζό μαθένο. Τόρα μαθένο ωρθωγραφήα!!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Από την στιγμή που θα είναι τα μαθήματα τύπου επίδειξης/σεμιναρίων... σίγουρα όχι C (και Python κλπ).
    Και γενικά όχι σε οτιδήποτε τρέχει σε μαύρη οθόνη.
    Δεν θα τους κεντρίσει το ενδιαφέρον.
    Εγώ θα σου έλεγα για visual programming όπου θα τους κεντρίσουν το ενδιαφέρον.
    πχ μια εφαρμογή κομπουτεράκι όπου θα τους κινήσει το ενδιαφέρον για κάτι άλλο δικό τους.
    Δες για java και c# σε visual εκδόσεις.
    Επίσης καλό είναι να το συνδέσεις και με τα κινητά.
    Τώρα οι περισσότεροι "παίζουν" με κινητά (ο άλλος σου λέει "έχω κινητό τι να τον κάνω τον ΗΥ;").
    java και c# είναι πολύ κοντά στο τρόπο γραφής του κώδικα.
    Και οι δύο περνάνε σε mobile εκδόσεις πολύ εύκολα.
    Μέσα από αυτά θα τους μάθεις και τα if/for κλπ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Python από μένα, αν και φαν της C++ η Python πιστεύω είναι ότι πρέπει για πρώτη γλώσσα, εύκολη, αντικειμενοστραφής, με garbage collection, cross platform και γενικά έχει πολλά πλεονεκτήματα.
    Επιπλέον δεν ξέρω σε τι κοινό θα κάνεις μαθήματα άλλα πλέον η Python έχει κατακλύσει την ακαδημαϊκή κοινότητα ενώ και λόγο ΑΙ όλο και περισσότερες εταιρείες την ζητάνε σαν requirement, όποτε αν το κοινό σου είναι νεαροί θα τους εφοδιάσεις με ένα δυνατό qualification .
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις το είδος των "μαθητών". Αν πρόκειται για άτομα που ήδη έχουν δει λίγο προγραμματισμό και ξέρουν ότι τους αρέσει, τότε μπορείς να πας σε C/C++.
    Αν δεν έχουν ξαναδεί ποτέ και θέλεις να τους τραβήξεις το ενδιαφέρον τότε θα πρέπει να πας σε κάτι πιο διαδραστικό και άμεσο. Αν και η python δεν μου αρέσει, είναι καλή για έναν αρχάριο γιατί βλέπει άμεσα τα αποτελέσματα. Δεν πρέπει να του πεις και άλλα 10 πράγματα για να κάνει x = 5...
    Το arduino είναι ωραία ιδέα, αλλά ξεφεύγει λίγο από τα μαθήματα προγραμματισμού, γιατί πρέπει να μάθεις και λίγο το hardware-ηλεκτρονικα για να κάνεις πράγματα.

    Για εμένα το καλύτερο θα ήταν να τους δείξεις κάτι έτοιμο σε python ώστε να τους τραβήξεις το ενδιαφέρον και μετά να προσπαθήσεις να το χτίσεις βήμα βήμα μαζι τους, εξηγώντας τους ταυτόχρονα διάφορες έννοιες.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περιοχή
    Ψαθόπυργος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ξέχασα να πω ότι θα συμμετέχουν ενήλικες. Και ο σκοπός είναι να γίνει ομάδα. Όχι αυτό που λέμε "τάξη". Δηλαδή να τους συντονίσω, να τους μάθω τα βασικά και μετά να δουλεύουμε όλοι μαζί ή κατά ομάδες σε μικρά projects. Κάτι σαν hackerspace δηλαδή. Και στόχος μου είναι άτομα άνω των 30 που δεν έχουν πολλές ευκαιρίες να τους βοηθήσει κάποιος να ξεκινήσουν μια και οι νεότεροι όλο και κάποιους τρόπους βρίσκουν (πανεπιστήμιο, Ι.Ε.Κ., συμφητητές απο Η.Υ.).
    deniSun η C# αποκλείεται μια και έχει να κάνει με windows με τα οποία δεν έχω καμμία σχέση. Επίσης ο προγραμματισμός σε Android επιβάλλει Android Studio και βασικές γνώσεις Java αλλά θέλω να τους ξεκινήσω χωρίς IDE, απλά με editor και γραμμή εντολών. Το framework του android είναι τεράστιο. Προτιμώ να μάθουν λίγα αλλά καλά. Όχι να τρώνε το μισό χρόνο τους προσπαθώντας να ρυθμίσουν το IDE χωρίς παράλληλα να μαθαίνουν τίποτα ουσιαστικό. Γι'αυτό σκέφτηκα το Processing το οποίο και visual είναι αλλά και ελαφρύ. Βέβαια μια εφαρμογή που θα έχουν φτιάξει οι ίδιοι και θα την έχουν κυριολεκτικά συνέχεια στην τσέπη τους είναι μεγάλη δουλειά
    ώσω ζό μαθένο. Τόρα μαθένο ωρθωγραφήα!!

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Η C# πλέον δεν είναι μόνο για Windows και το. Net Core (το οποίο αναπτύσσεται ταχύτατα) παίζει παντού. Εγώ το χρησιμοποιώ επαγγελματικά για api που τρέχει σε centos, αλλα νομίζω δεν έχουν γραφικό περιβάλλον ακόμα (παράθυρα).

    Μπορείς να δεις και το http://www.appinventor.org που αναπτύσσεις εφαρμογές για Android, σε στυλ scratch.

    Το πιο εύκολο στο στυλ που περιγράφεις νομίζω είναι η python. Είναι γλώσσα που χρησιμοποιείται για τα πάντα σχεδόν και ανάλογα τη δυναμική και ενδιαφέροντα της κάθε ομάδας μπορείς να τους πας σε ότι είδους εφαρμογές θέλεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λίγο άσχετο, αλλά αυτό που λες μου θυμίζει λίγο τα προγράμματα που διοργανώνουν οι δήμοι για να δείξουν ότι και καλά ότι κάνουν κάτι, και μαθαίνουν σε ηλικιωμένους διάφορα πράγματα και μετά τους δίνουν ένα χαρτί και κάνουν λες και πήραν πτυχίο από το πανεπιστήμιο. Επειδή έχω δουλέψει σαν καθηγητής σε πολλά τέτοια προγράμματα, τα οποία έχουν να κάνουν με νέες τεχνολογίες σε ηλικιωμένους, μπορώ να πω ότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν την τύφλα τους. Πριν τους διδάξεις προγραμματισμό είσαι σίγουρος ότι βρίσκονται σε αυτό το επίπεδο γνώσεων;


    Κατά τα άλλα, εγώ θα πρότεινα να τους δείξεις και SQL.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Θα πρότεινα python+pygame μιας και είναι δοκιμασμένο, δείχνει γραφικά, και υπάρχει ήδη υλικό στα ελληνικά:

    https://pygamegr.wordpress.com/

    Αλλα απο την άλλη καλό θα ήταν όπως λένε οι παραπάνω να μαζέψεις γνώμες για το τι θα θελαν να κάνουν και να θέσεις προσδοκίες. Μην νομίζουν οτι μπορούν να φτιάξουν τα windows απ την αρχή.

    Απο την άλλη θα μπορούσες να κάνεις τα ίδια με html+javascript που ίσως ενδιαφέρει περισσότερο και δεν χρειάζεται να στήνουν νέα προγράμματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περιοχή
    Ψαθόπυργος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις ιδέες σας!
    Τελικά στην πρώτη συνάντηση θα τους μιλήσω γενικά για τον προγραμματισμό και θα παίξουμε λίγο με Python. Σκέφτηκα να τους δείξω πώς φτιάχνουν μια κρεμάλα (command line) χωρίς την προσδοκία να καταλάβουν τον κώδικα, απλά για να έχουν μια εμπειρία ενός ολοκληρωμένου προγράμματος. Από κει και πέρα και μέσω συζήτησης θα δώ τί θέλει ο καθένας και τί του ταιριάζει και θα αποφασίσω αναλόγως. Αν και μάλλον σε Python θα καταλήξω μια και είναι ότι πιό "safe".
    ώσω ζό μαθένο. Τόρα μαθένο ωρθωγραφήα!!

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Γιατί να μη διδάξεις στοιχεία προγραμματισμού, αντί για μία συγκεκριμένη γλώσσα; Πιο χρήσιμο θα είναι, και μετά ο καθένας θα μπορεί να διαλέξει ότι θέλει ανάλογα με τις ανάγκες του. Χτίσε τισ βάσεις, αντί να δίνεις μία γλώσσα και μία τυχαία εφαρμογή για να τους κεντρίσεις το ενδιαφέρον. Δίδαξέ τους τη λογική, το πως χτίζεις ένα πρόγραμμα, τη διαφορά object oriented vs. procedural, data types, κλπ. Έχει γεμίσει ο τόπος προγραμματιστές που δεν ξέρουν τα βασικά...

  11. #11
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να μη διδάξεις στοιχεία προγραμματισμού, αντί για μία συγκεκριμένη γλώσσα; Πιο χρήσιμο θα είναι, και μετά ο καθένας θα μπορεί να διαλέξει ότι θέλει ανάλογα με τις ανάγκες του. Χτίσε τισ βάσεις, αντί να δίνεις μία γλώσσα και μία τυχαία εφαρμογή για να τους κεντρίσεις το ενδιαφέρον. Δίδαξέ τους τη λογική, το πως χτίζεις ένα πρόγραμμα, τη διαφορά object oriented vs. procedural, data types, κλπ. Έχει γεμίσει ο τόπος προγραμματιστές που δεν ξέρουν τα βασικά...
    Αυτό που λες είναι ίσως σωστό, αλλα όταν μιλάς για μάθημα σε αίθουσα πανεπιστημίου που έχουν εγγραφεί φοιτητές/τριες που (υποτίθεται τέσπα) θέλουν να γίνουν καλοί στο αντικείμενο και έχουν μια 3ετία τουλάχιστον μπροστά τους. Τώρα σε μικρές σειρές μαθημάτων όπως αυτήν αναγκαστικά θα βουτήξεις σε κάτι έτοιμο, θα χεις μικρότερες προσδοκίες προφανώς, άτομα που δεν είναι έτοιμα για ούτε τα βασικά (έχω δει άτομο που δεν μπορούσε να τελειώσει άσκηση matlab copy/paste γιατί δεν ήξερε πως εισάγεται το ~ απο το πληκτρολόγιο), αλλα πιστεύω οτι αν γίνει καλά μπορεί να κάνει κάποιον να το ψάξει και να κάνει περαιτέρω μαθήματα μόνος/η του.

    Δεν νομίζω οτι έχει ο φίλος ή οι σπουδαστές του προσδοκίες για να βγάλει critical application developers, αλλα έστω και ένας να δει οτι τον ενδιαφέρει το πράγμα και να το ψάξει παραπάνω κερδισμένος θα ναι.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκίνα με το scratch και όσοι το έχουν μέσα τους συνεχίζουν. Αν δεν κάνω λάθος τη χρησιμοποιούν στα επαλ αυτή τη γλώσσα.
    Και μετά python και απο μένα είναι μια γλώσσα που τρέχει παντού (windows,Linux,Ios,Android) και είναι η Νο 1 αγαπημένη γλώσσα των προγραμματιστών. Αξίζει να την μάθει κάποιος και μάλιστα σε βάθος μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.
    Πιστεύω ότι έχει λαμπρό μέλλον μπροστά της.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνα με το scratch και όσοι το έχουν μέσα τους συνεχίζουν. Αν δεν κάνω λάθος τη χρησιμοποιούν στα επαλ αυτή τη γλώσσα.
    Και μετά python και απο μένα είναι μια γλώσσα που τρέχει παντού (windows,Linux,Ios,Android) και είναι η Νο 1 αγαπημένη γλώσσα των προγραμματιστών. Αξίζει να την μάθει κάποιος και μάλιστα σε βάθος μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.
    Πιστεύω ότι έχει λαμπρό μέλλον μπροστά της.
    Ποιος τα λέει αυτά; Ξέρεις πόσοι προγραμματιστές μισούν με πάθος την python;

  14. #14
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος τα λέει αυτά; Ξέρεις πόσοι προγραμματιστές μισούν με πάθος την python;
    +1000!!!

    Αλλά επειδή διδάσκεται πάρα πολύ σε πανεπιστήμια και έχει γίνει η κατεξοχήν ακαδημαϊκή και ερευνητική γλώσσα, κερδίζει συνεχώς θέσεις στην προτίμηση των χρηστών, καθαρά λόγο ευκολίας και ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις και "πολύ προγραμματισμό" για να κάνεις κάτι!

    https://insights.stackoverflow.com/s...r-technologies

    Δεν είναι η Νο1 αγαπημένη γλώσσα των προγραμματιστών, αλλά είναι η αγαπημένη γλώσσα αυτών που προγραμματιζουν (χόμπι, έρευνα κτλ)

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000!!!

    Αλλά επειδή διδάσκεται πάρα πολύ σε πανεπιστήμια και έχει γίνει η κατεξοχήν ακαδημαϊκή και ερευνητική γλώσσα, κερδίζει συνεχώς θέσεις στην προτίμηση των χρηστών, καθαρά λόγο ευκολίας και ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις και "πολύ προγραμματισμό" για να κάνεις κάτι!

    https://insights.stackoverflow.com/s...r-technologies

    Δεν είναι η Νο1 αγαπημένη γλώσσα των προγραμματιστών, αλλά είναι η αγαπημένη γλώσσα αυτών που προγραμματιζουν (χόμπι, έρευνα κτλ)
    Καλά, το ότι στο λινκ που στέλνεις βάζει στο ίδιο τσουβάλι τις γλώσσες προγραμματισμού τύπου C και τις scripting languages με κάνει να γελάω δυνατά κάτω από τα μουστάκια μου!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας