Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    30-07-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.746
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Cisco 886w
    SNR / Attn
    5(dB) / 46(dB)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  55802433_2573506789329350_8258418281308749824_n.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  45,7 KB 
ID: 202701

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.613
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Κλασικό.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #3
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κακιούλες, εγώ ξέρω να πω ότι όσα δεν φτάνει η αλεπού...
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.662
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Θεούλης
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Όπως είναι γνωστό, η λέξη Arch έρχεται απο μια τοπική αφρικάνικη διαλέκτο και σημαίνει <<Δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω Gentoo>>.


    BTW I use Arch...

  6. #6
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Κακίες Εγώ το έβαλα και το βαρέθηκα

    Gentoo δεν σημαίνει "I thought only I could build from source, then I heard about AUR";
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 04-04-19 στις 19:32.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πάντως ρε παιδιά μια ερώτηση, μια χαρά χρυσό το Gentoo άλλα από κάποιο σημείο και μετά δεν βαριέστε να χτίζεται πακέτα ξανά και ξανά. Με το Arch, βρίσκεις την ηρεμία σου και όποτε θέλεις να το παίξεις λίγο geek έχεις και το AUR όπως προανέφερε και ο ranger για να σου φύγει η κ@υλ@...
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  8. #8
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    γιαυτό ακριβώς το βαρέθηκα. Αλλά όπως την βρίσκει κανείς.
    Ίσως κάποτε είχε και νόημα το τόσο optimisation, με τα καινούργια συστήματα ίσως χάνει την αξία.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ρε παιδιά μια ερώτηση, μια χαρά χρυσό το Gentoo άλλα από κάποιο σημείο και μετά δεν βαριέστε να χτίζεται πακέτα ξανά και ξανά. Με το Arch, βρίσκεις την ηρεμία σου και όποτε θέλεις να το παίξεις λίγο geek έχεις και το AUR όπως προανέφερε και ο ranger για να σου φύγει η κ@υλ@...
    Σκεφτόμαστε "πωωω θα πρέπει να κάνεις compile τα πάντα" και στο μυαλό μας φαντάζει κάτι τρομερό. Στην πραγματικότητα όμως, τα περισσότερα πακέτα χτίζονται μέσα σε μισό λεπτό. Υπάρχουν βέβαια και 8-9 μεγάλα πακέτα που δυσανασχετείς όταν βλέπεις νέα έκδοση. Υπάρχει και ένα άλλο ενοχλητικό το οποίο είναι να βγαίνει νέα έκδοση μίαςεξάρτησης 1 ημέρα μετά από το εξαρτώμενο πακέτο. πχ αντιπροχτές έκανα compile τον νέο firefox και προχτές βγήκε νέα έκδοση της βιβλιοθήκης icu η οποία φέρνει recompile 15 προγραμμάτων μεταξύ και του firefox.

    Λόγω ότι το κάθε project αναπτύσσεται ξεχωριστά εννοείται ότι δεν μπορείς να το αποφύγεις αυτό αλλά ευτυχώς δεν συμβαίνει συχνά. Επίσης κανείς δεν σε αναγκάζει να κάνεις compile κάθε φορά που βγαίνει κάτι νέο. Για παράδειγμα, άφησα το icu και θα το κάνω όταν βγει νέα έκδοση του firefox.

    Γενικά δηλαδή δεν είναι τόσο τρομερό το compiling όσο φαντάζει. Σίγουρα όμως δεν έχει την ευκολία της binary διανομής. Συμφωνώ ότι για πολύ κόσμο δεν έχει κανένα νόημα να βάλει gentoo.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαυτό ακριβώς το βαρέθηκα. Αλλά όπως την βρίσκει κανείς.
    Ίσως κάποτε είχε και νόημα το τόσο optimisation, με τα καινούργια συστήματα ίσως χάνει την αξία.
    Το optimisation είχε ένα μεγαλύτερο νόημα σε x86 που είχαμε τεράστια γκάμα επεξεργαστών και οι διανομές έχτιζαν για i686 ώστε να είναι καλυμμένοι οπότε έχανες κάμποσα πράγματα. Όταν ήρθε ο x86_64, αυτή η ψαλίδα μειώθηκε δραματικά. Επίσης για μεγάλο αριθμό προγραμμάτων δεν έχει καμμία διαφορά η απόδοση για τα διάφορα -march.

    Συχνά διαβάζουμε να επιχειρηματολογεί κάποιος ότι η πραγματική αξία του gentoo είναι τα use flags και όχι τα optimisations. Από μια μεριά δεν μου αρέσει να το χρησιμοποιώ σαν επιχείρημα γιατί ακούγεται σαν δικαιολογία. Όταν το gentoo είχε προσελκύσει ένα κάρο κάγκουρες που έβαζαν ό,τι παράμετρο υποστήριζε ο gcc, υπήρξε μεγάλη σάτιρα (πχ funroll-loops.info) για τα optimisations και έτσι κάποιοι για να δικαιολογηθούν άρχισαν να προβάλλουν σαν επιχείρημα τα use flags. Για αυτό το λόγο δεν θέλω να το χρησιμοποιώ σαν επιχείρημα γιατί θυμάμαι εκείνους τους βλάκες.

    Είναι όμως αλήθεια. Υπάρχουμε κάποιοι λίγοι χρήστες που είμαστε τιτίζηδες και θέλουμε να ξέρουμε πώς δουλεύει το σύστημα και να μην έχει εξαρτήσεις που δεν μας χρειάζονται. Οι use flags βολεύουν πάρα πολύ σε αυτό το πράγμα. Σκέψου ότι είσαι ο Sheldon Cooper και θέλεις να ξέρεις πώς δουλεύει η παραμικρή υποδομή και θέλεις να ρυθμίσεις εσύ τα πάντα.

    Σίγουρα το gentoo όμως δεν είναι για όλους και ο μέσος χρήστης δεν έχει να κερδίσει τίποτα βάζοντας το.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Χρησιμοποιείτε arch γιατί σας διώξαν απ' το debian


    Το πρόβλημα με το aur και το όποιο compilation, δεν είναι ο χρόνος, είναι ότι κάποιος μ@λάκας δεν έγραψε σωστά το source, το compile τελειώνει με errors και πρέπει εγώ, άλλος μ@λάκας να διαβάζω source
    Βρε ούστ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Ο πραγματικός λόγος που δεν χρησιμοποιοώ πια gentoo είναι οτι δυστυχώς έχει μείνει πολύ πίσω στην ενσωμάτωση των πακέτων. Το AUR δεν συγκρίνεται με το portage, η νύχτα με τη μέρα και όσο μπορώ αποφεύγω πακέτα απο το AUR (γιατί όπως είπε και ο απο πάνω δεν ξέρω αν έχει κάνει κάποιος καμιά μαλακία, πρέπει να ελέγχω ένα ένα). Το compile δεν είναι πρόβλημα πλέον. Τα USE packages ήταν εκπληκτικά και γενικά η ενσωμάτωση που είχε και η φυσικότητα το gentoo μου χει αφήσει μια γλύκα, πικρή γιατί πλέον είναι πολύ πίσω σε πακέτα. Επίσης το arch wiki είναι ότι ήταν το παλιό gentoo wiki.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    και οι δύο διανομές είναι καλές, το arch απλά έχει στις τάξεις του πολύ κόσμο με φοβερή έπαρση που θεωρούν ότι η εγκατάσταση του, τους ανάγει σε γκουρού των Η/Υ.
    Προσωπικά το arch μου δημιουργησε στο παρελθόν άπειρα προβληματα με nvidia, επίσης δεν κατάφερα ποτε να τρέξω tomcat αλλά για αυτό μάλλον την ευθύνη φέρει το systemd και η απειρία μου τότε, δεν το συζητάμε να ρωτήσεις στο forum τους.... α πα πα πα
    Gentoo μια εγκατάσταση στην παλιά μου μηχανή αρχικά, και αυτό ήταν, ποτέ ξανά τίποτε άλλο,ποτέ κανένα κόλημα, εξαιρουμένης μονο, ενός προβλημάτος με την ncourses που για να γράψεις terminal σε έπιανε ναυτία, αλλά διορθώθηκε μετα από λίγες ώρες. To compile τώρα, πλέον, δεν καταλάβαίνω γιατί προβληματίζεστε τόσο πολύ;
    με 8700k κάνω compile τον chromium, ενώ ταυτόχρονα τρέχει make (kenrel) και kvm (με gentoo.img αλλά με systemd init) ακούω και κανένα τραγούδι youtube.
    Όσον αφορά τα πακέτα, δεν έκατσα ποτέ να ακολουθήσω το portage tree όποτε κρίνω ότι κάποιο πακέτο το χρειάζομαι το περνάω μόνος μου. πχ netbeans10 κώδικα από apache και ant, όλα τα ide της jetbrains από το site της εταιρείας, gns3-2.2.0a3 (αντ-)έγραψα ebuild, wildfly16, για πακέτα python; pip install --user και όλα καλά. Σύστημα δεν κράσαρε ποτέ και για κανέναν λόγο. Βεβαια οι ανάγκες είναι διαφορετικές για όλους μας, οπότε και μιλάω για τις δικές μου ανάγκες τις οποίες πάντα καταφέρνω και καλύπτω.
    Το δια ταύτα;
    κάποιοι προτιμουν την μια διανομή κάποιοι την άλλη (για τους εδώ συνομιλητές εννοώ γιατί στο γενικό οι περισότεροι προτιμούν Windows), αναμφισβήτητα προκειται για 2 κορυφαίες διανομές
    καλημέρα.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.662
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Τώρα πλέον με Fedora (soon) containerized και οptimized αλλά και Clear Linux οι διανομές αυτές αφορούν όσους έχουν χρόνο και θέλουν πλήρη έλεγχο τι και πως, παρά performance.
    Οι υπόλοιποι 95% βολευόμαστε με Ubuntu.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιείτε arch γιατί σας διώξαν απ' το debian
    Από debian ουσιαστικά δεν πέρασα ποτέ, πέρα λίγων ημερών με ubuntoειδες από περιέργεια και μόνο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το πρόβλημα με το aur και το όποιο compilation, δεν είναι ο χρόνος, είναι ότι κάποιος μ@λάκας δεν έγραψε σωστά το source, το compile τελειώνει με errors και πρέπει εγώ, άλλος μ@λάκας να διαβάζω source
    Βρε ούστ
    Source? Τι δουλειά έχεις με source; Μήπως εννοείς το PKGBUILD; Αν δεν χρησιμοποιείς AUR helper (μακριά!) το compile δεν σπάει σχεδόν ποτέ.
    Αλλά πάντα χτίσιμο με το χέρι


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το AUR δεν συγκρίνεται με το portage, η νύχτα με τη μέρα και όσο μπορώ αποφεύγω πακέτα απο το AUR (γιατί όπως είπε και ο απο πάνω δεν ξέρω αν έχει κάνει κάποιος καμιά μαλακία, πρέπει να ελέγχω ένα ένα).
    Εννοείται δεν συγκρίνεται, αλλά τελείως άλλο πράγμα. Τo AUR είναι συμπληρωματικό

    Αυτό με τους ψευτο-γκουρού που την βλέπουν κάπως ισχύει αλλά είναι γενικό στον κόσμο του linux/os...

    Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι έκανα την εγκατάσταση λίγο μετά τον χαμό του wiki και πήγαινα ψάχνοντας...

  15. #15
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.613
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πραγματικός λόγος που δεν χρησιμοποιοώ πια gentoo είναι οτι δυστυχώς έχει μείνει πολύ πίσω στην ενσωμάτωση των πακέτων. Το AUR δεν συγκρίνεται με το portage, η νύχτα με τη μέρα και όσο μπορώ αποφεύγω πακέτα απο το AUR (γιατί όπως είπε και ο απο πάνω δεν ξέρω αν έχει κάνει κάποιος καμιά μαλακία, πρέπει να ελέγχω ένα ένα). Το compile δεν είναι πρόβλημα πλέον. Τα USE packages ήταν εκπληκτικά και γενικά η ενσωμάτωση που είχε και η φυσικότητα το gentoo μου χει αφήσει μια γλύκα, πικρή γιατί πλέον είναι πολύ πίσω σε πακέτα. Επίσης το arch wiki είναι ότι ήταν το παλιό gentoo wiki.
    Σε ποια πακέτα λες ότι έχει μείνει πίσω; Γενικά δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. πχ. ο Apache 2.4.39 που βγήκε πρόσφατα και διορθώνει σφάλματα ασφαλείας, μετά από 1 μέρα νομίζω μπήκε. Σίγουρα είναι και θέμα maintainer, αλλά γενικά τα πακέτα του ενημερώνονται με καλό ρυθμό θα έλεγα. Πχ. ο kernel σε λίγες ώρες μπαίνει.

    Το compilation γενικά δεν κρατάει, εκτός από ορισμένα πακέτα (πχ. Libreoffice, Firefox, qtwebengine) και μου αρέσει που κάνεις compile τον kernel, αφαιρώντας ό,τι σαβούρα επιλογές που έχουν οι stock kernels σε άλλα (πχ. Ubuntu, στο οποίο ακόμη δεν έχω βγει αξιόπιστο οδηγό για kernel compilation).

    Αυτά.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας