Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2012
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    OPNsense
    Καλησπέρα, για να μην κουράσω πολύ, ιδού τα γεγονότα:

    • Συνδρομητής Cosmote VSDL 50L πακέτου
    • Τηλεόραση smart Samsung UE55KS7000
    • Πακέτο Netflix Ultra HD 11,99 - ξέρω ότι πλέον το ακρίβηναν αλλά εμάς που το είχαμε από πριν μας δίνουν UHD στα 11,99 ακόμα
    • Router Speedport 2i (αρχικά) και Speedport Plus (τώρα)


    Με την τηλεόραση συνδεδεμένη με το Speedport 2i είτε με καλώδιο είτε με WiFi στην μπάντα των 5GhZ και με DNS στο ρούτερ τόσο τους αυτόματους (της Cosmote) όσο και καρφωτούς (Google 8.8.8.8-8.8.4.4/Cloudflare 1.1.1.1) έχουμε:
    • Έλεγχος μέσω speedtest.net σε 2 διαφορετικά pc: 32-37 Mbps
    • Έλεγχος μέσω fast.com για τα δύο ίδια PC: 32-35 Mbps
    • Έλεγχος στον browser της smart tv στο fast.com: 30-33 Mbps
    • Έλεγχος ταχύτητας Netflix μέσα από ΤΟ ΙΔΙΟ το Netflix app της Samsung: 7-10 Mbps (για να το κάνετε αυτό σε Samsung πηγαίνετε Neflix > Settings > Get Help > Check your network)


    Καίγεται το Speedport 2i , αλλαγή εξοπλισμού σε Speedport Plus , βάζω πρίζα τοίχο , κουμπώνω Ethernet τηλεόραση (χωρίς κανένα πρότερο τεστ) , πάω κάνω τεστ μέσα από το Netflix κατευθείαν δείχνει 27 Mbps. Βγάζω Ethernet την βάζω WiFi στα 5 Ghz , επαναλαμβάνω το τεστ μέσα από το Netflix 25 Mbps. Χαίρομαι. Το λέω σε φίλους γνωστούς συναδέλφους στη μάνα μου στο χωριό.

    Κάνω αναβάθμιση του firmware στο Speedport plus , ξαναμετράω με την ίδια χαρά , πήρα 7-10 Mbps με καλώδιο , τρώω φρίκη. Κάνω ξανά downgrade στο firmware μήπως και ήταν αυτό, ξαναδοκιμάζω, τα ίδια. Έκτοτε έχω επαναλάβει όλους τους δυνατούς συνδυασμούς (ομοίως με το Speedport 2i πιο πάνω) και ενώ οι ταχύτητες μου γενικά είναι ακόμα καλύτερες δηλαδή έχω πάει και στα 40 Mbit σε speedtest.net και fast.com το Netflix app εσωτερικά δεν λέει να ξεκολήσει από αυτή την ταχύτητα και να μου δείξει UHD εικόνα.

    Πως ξέρω ότι δε βλέπω 4K? Δεν το ξέρω με σιγουριά. Απλά ξέρω ότι από όλες τις σειρές/ταινίες που υποτίθεται ότι διατίθενται και σε UHD εγώ δεν βλέπω την ταμπελίτσα Ultra HD 4K όπως π.χ. εδώ. Βλέπω τις ταμπελίτσες "5.1" , "HDR" αλλά ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν έχω δει 4K ούτε με το προηγούμενο router ούτε με το τωρινό σε οποια δήποτε διάταξη. Σκέψεις/συμβουλές?

    Φιλικά,
    Γ

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2006
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mr_element Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, για να μην κουράσω πολύ, ιδού τα γεγονότα:

    • Συνδρομητής Cosmote VSDL 50L πακέτου
    • Τηλεόραση smart Samsung UE55KS7000
    • Πακέτο Netflix Ultra HD 11,99 - ξέρω ότι πλέον το ακρίβηναν αλλά εμάς που το είχαμε από πριν μας δίνουν UHD στα 11,99 ακόμα
    • Router Speedport 2i (αρχικά) και Speedport Plus (τώρα)


    Με την τηλεόραση συνδεδεμένη με το Speedport 2i είτε με καλώδιο είτε με WiFi στην μπάντα των 5GhZ και με DNS στο ρούτερ τόσο τους αυτόματους (της Cosmote) όσο και καρφωτούς (Google 8.8.8.8-8.8.4.4/Cloudflare 1.1.1.1) έχουμε:
    • Έλεγχος μέσω speedtest.net σε 2 διαφορετικά pc: 32-37 Mbps
    • Έλεγχος μέσω fast.com για τα δύο ίδια PC: 32-35 Mbps
    • Έλεγχος στον browser της smart tv στο fast.com: 30-33 Mbps
    • Έλεγχος ταχύτητας Netflix μέσα από ΤΟ ΙΔΙΟ το Netflix app της Samsung: 7-10 Mbps (για να το κάνετε αυτό σε Samsung πηγαίνετε Neflix > Settings > Get Help > Check your network)


    Καίγεται το Speedport 2i , αλλαγή εξοπλισμού σε Speedport Plus , βάζω πρίζα τοίχο , κουμπώνω Ethernet τηλεόραση (χωρίς κανένα πρότερο τεστ) , πάω κάνω τεστ μέσα από το Netflix κατευθείαν δείχνει 27 Mbps. Βγάζω Ethernet την βάζω WiFi στα 5 Ghz , επαναλαμβάνω το τεστ μέσα από το Netflix 25 Mbps. Χαίρομαι. Το λέω σε φίλους γνωστούς συναδέλφους στη μάνα μου στο χωριό.

    Κάνω αναβάθμιση του firmware στο Speedport plus , ξαναμετράω με την ίδια χαρά , πήρα 7-10 Mbps με καλώδιο , τρώω φρίκη. Κάνω ξανά downgrade στο firmware μήπως και ήταν αυτό, ξαναδοκιμάζω, τα ίδια. Έκτοτε έχω επαναλάβει όλους τους δυνατούς συνδυασμούς (ομοίως με το Speedport 2i πιο πάνω) και ενώ οι ταχύτητες μου γενικά είναι ακόμα καλύτερες δηλαδή έχω πάει και στα 40 Mbit σε speedtest.net και fast.com το Netflix app εσωτερικά δεν λέει να ξεκολήσει από αυτή την ταχύτητα και να μου δείξει UHD εικόνα.

    Πως ξέρω ότι δε βλέπω 4K? Δεν το ξέρω με σιγουριά. Απλά ξέρω ότι από όλες τις σειρές/ταινίες που υποτίθεται ότι διατίθενται και σε UHD εγώ δεν βλέπω την ταμπελίτσα Ultra HD 4K όπως π.χ. εδώ. Βλέπω τις ταμπελίτσες "5.1" , "HDR" αλλά ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν έχω δει 4K ούτε με το προηγούμενο router ούτε με το τωρινό σε οποια δήποτε διάταξη. Σκέψεις/συμβουλές?

    Φιλικά,
    Γ
    Οι τηλεορασεις Samsung ενω παιζει το netflix ενα video με καποιο κουμπι (νομιζω info) εμφανιζει πανω αριστερα τα στοιχεια του stream: resolution, audio, subtitles και bitrate.
    Τα netflix 4K streams απο οτι ξέρω είναι H.265, η τηλεόραση σου υποστηρίζει 4k σε Η.265 ή μόνο σε H.264;

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mr_element Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, για να μην κουράσω πολύ, ιδού τα γεγονότα:

    • Συνδρομητής Cosmote VSDL 50L πακέτου
    • Τηλεόραση smart Samsung UE55KS7000
    • Πακέτο Netflix Ultra HD 11,99 - ξέρω ότι πλέον το ακρίβηναν αλλά εμάς που το είχαμε από πριν μας δίνουν UHD στα 11,99 ακόμα
    • Router Speedport 2i (αρχικά) και Speedport Plus (τώρα)


    Με την τηλεόραση συνδεδεμένη με το Speedport 2i είτε με καλώδιο είτε με WiFi στην μπάντα των 5GhZ και με DNS στο ρούτερ τόσο τους αυτόματους (της Cosmote) όσο και καρφωτούς (Google 8.8.8.8-8.8.4.4/Cloudflare 1.1.1.1) έχουμε:
    • Έλεγχος μέσω speedtest.net σε 2 διαφορετικά pc: 32-37 Mbps
    • Έλεγχος μέσω fast.com για τα δύο ίδια PC: 32-35 Mbps
    • Έλεγχος στον browser της smart tv στο fast.com: 30-33 Mbps
    • Έλεγχος ταχύτητας Netflix μέσα από ΤΟ ΙΔΙΟ το Netflix app της Samsung: 7-10 Mbps (για να το κάνετε αυτό σε Samsung πηγαίνετε Neflix > Settings > Get Help > Check your network)


    Καίγεται το Speedport 2i , αλλαγή εξοπλισμού σε Speedport Plus , βάζω πρίζα τοίχο , κουμπώνω Ethernet τηλεόραση (χωρίς κανένα πρότερο τεστ) , πάω κάνω τεστ μέσα από το Netflix κατευθείαν δείχνει 27 Mbps. Βγάζω Ethernet την βάζω WiFi στα 5 Ghz , επαναλαμβάνω το τεστ μέσα από το Netflix 25 Mbps. Χαίρομαι. Το λέω σε φίλους γνωστούς συναδέλφους στη μάνα μου στο χωριό.

    Κάνω αναβάθμιση του firmware στο Speedport plus , ξαναμετράω με την ίδια χαρά , πήρα 7-10 Mbps με καλώδιο , τρώω φρίκη. Κάνω ξανά downgrade στο firmware μήπως και ήταν αυτό, ξαναδοκιμάζω, τα ίδια. Έκτοτε έχω επαναλάβει όλους τους δυνατούς συνδυασμούς (ομοίως με το Speedport 2i πιο πάνω) και ενώ οι ταχύτητες μου γενικά είναι ακόμα καλύτερες δηλαδή έχω πάει και στα 40 Mbit σε speedtest.net και fast.com το Netflix app εσωτερικά δεν λέει να ξεκολήσει από αυτή την ταχύτητα και να μου δείξει UHD εικόνα.

    Πως ξέρω ότι δε βλέπω 4K? Δεν το ξέρω με σιγουριά. Απλά ξέρω ότι από όλες τις σειρές/ταινίες που υποτίθεται ότι διατίθενται και σε UHD εγώ δεν βλέπω την ταμπελίτσα Ultra HD 4K όπως π.χ. εδώ. Βλέπω τις ταμπελίτσες "5.1" , "HDR" αλλά ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν έχω δει 4K ούτε με το προηγούμενο router ούτε με το τωρινό σε οποια δήποτε διάταξη. Σκέψεις/συμβουλές?

    Φιλικά,
    Γ
    Αρχικά πρέπει να βεβαιωθείς αν είναι θέμα της sam ή του ΟΤΕ.
    Κάνε τα τεστ από την τηλεόραση αλλά ταυτόχρονα κάνε τα ίδια τεστ, με τους ίδιους τρόπους (ασύρματα/ενσύρματα), την ίδια χρονική στιγμή με ΗΥ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    25-04-2012
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    OPNsense
    Καλησπέρα,
    αν κατάλαβα καλά τι μου προτείνεις, νομίζω το έχω κάνει ήδη και είναι τα πρώτα 4 bullets του post μου!

    Test 1) Speedtest + Fast.com σε 2 PC
    Test 2) Fast.com σε browser της SAM
    Test 3) Netflix embedded test

    Και τα 3 τεστ ΚΑΤ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ με configuration είτε ενσύρματο , είτε ασύρματο (στην SAM) και με DNS είτε τους default είτε της Google/Cloudflare etc.

    Τι τεστ προτείνεις ακριβώς? Ίσως εγώ να χάνω κάτι στην αλληλουχία! Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mr_element Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    αν κατάλαβα καλά τι μου προτείνεις, νομίζω το έχω κάνει ήδη και είναι τα πρώτα 4 bullets του post μου!

    Test 1) Speedtest + Fast.com σε 2 PC
    Test 2) Fast.com σε browser της SAM
    Test 3) Netflix embedded test

    Και τα 3 τεστ ΚΑΤ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ με configuration είτε ενσύρματο , είτε ασύρματο (στην SAM) και με DNS είτε τους default είτε της Google/Cloudflare etc.

    Τι τεστ προτείνεις ακριβώς? Ίσως εγώ να χάνω κάτι στην αλληλουχία! Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
    ok με τα τεστ.
    Στο ρούτερ έχεις αποσυνδέσεις;
    Σε τι ταχύτητα κλειδώνεις;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    ΦΙΛΟΘΕΗ
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500
    ISP
    OTE
    Router
    fritzbox 7590
    Προσωπικά αντιμετώπιζα παρόμοιο πρόβλημα με σύνδεση 100vdsl και τηλεόραση samsung ku6000 και το έλυσα αλλάζοντας από το modem(frtitz 7590) το πρωτόκολλο σύνδεσης wifi σε 802.11g+n στην μπάντα των 5ghz .Aπο 10mbps εκτοξεύθηκε σε 45.Μιλάω για σύνδεση μέσω wifi.Αλλά με ethernet να έχεις πρόβλημα ,τι να πω..

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2018
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    το ίδιο θέμα έχω και εγω.
    Συνδρομητής Cosmote VSDL 100 L πακέτου
    Router Speedport Plus 107,7 down και 10,9 upload
    Τηλεόραση smart Samsung UE55KS9000
    Πακέτο Netflix Ultra HD
    Έλεγχος ταχύτητας
    1. SpeedTest by Ookla στο PC : 94,5 down 10,9 up
    2. Έλεγχος στον browser της smart tv στο fast.com: 33 Mbps ( Ethernet καλωδιο CAT6 )
    3. Έλεγχος στον browser της smart tv στο fast.com: 33 Mbps ( Wi Fi 5 Ghz )
    4. Έλεγχος ταχύτητας Netflix μέσα από ΤΟ ΙΔΙΟ το Netflix app της Samsung είτε με καλώδια είτε με wi fi : 3,3 Mbps
    5. Speed test στο Samsung S10+ ( wi-Fi 5 Ghz ) : 83 down 5,6 up
    6. Speed test στο tablet Huawei ( Wi Fi 5 Ghz ) 67 down 5,6 up
    7. SpeedTest by Ookla στο Laptop ( ethernet ) 67 down 5 up
    8. SpeedTest by Ookla στο Laptop ( wi fi 2,4 Ghz ) 92,5 down 20 up
    9. Speed test στο XBOX ONE ( ethernet ) 75-95 down 3-4 up
    10. Speed test στο XBOX ONE ( wi-fi 5 Ghz ) 94 down 3,6 up
    11. Έλεγχος ταχύτητας Netflix μέσα από ΤΟ ΙΔΙΟ το Netflix app του XBOX ONE είτε με καλώδια είτε με wi fi : 9 Mbps
    PS Στο γραφείο έχω 200 Mbps από Wind με το modem Technicolor και τηλεοραση LG UHD.
    Έλεγχος ταχύτητας Netflix μέσα από ΤΟ ΙΔΙΟ το Netflix app της LG είτε με καλώδια είτε με wi fi : 198 Mbps !!!!

    Σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιος ''κόφτης'' ταχύτητας που δίνει το Speedport plus σε Smart tv

  8. #8
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Πολύ ψηλά δεν κλειδώνεις? Μήπως οι καμπίνες δεν είναι του ΟΤΕ? Και παίζει κάποιο ρόλο?
    Εγώ πάντως με Cosmote 100 και καμπίνα του ΟΤΕ, που είχα το plus , με καλώδιο στην LG, το fast.com στον browser της tv μου έβγαζε πάνω από 90 download.
    Μέσω του app Netflix στην τηλεόραση, μου έβγαζε πάνω απο 80 download

  9. #9
    Εγγραφή
    18-08-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport 724v CI
    SNR / Attn
    (dB) / 1.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nα πω και εγώ σε συνέχεια του προηγούμενου ότι μπορεί να παίζει ρόλο αυτό που είπε. Και εγώ με 100αρα COSMOTE κλειδώνω 102300 και 10230 περίπου στο ρουτερ αλλά στο Fast.com μου βγάζει και εμένα χαμηλές... το down και το up πάντως είναι δοκιμασμένα, έχω 11-12 Μb/s κάτω και 1Μb/s πάνω.Η καμπίνα όμως είναι της Vodafone, ίσως παίζει ρόλο και επίσης παρατήρησα ότι δεν δίνει ΟΤΕ tv από ευρυζωνική, δεν ξέρω αν και αυτό λέει κάτι

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crossmo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα όμως είναι της Vodafone, ίσως παίζει ρόλο και επίσης παρατήρησα ότι δεν δίνει ΟΤΕ tv από ευρυζωνική, δεν ξέρω αν και αυτό λέει κάτι
    Λέει το ότι η καμπίνα είναι της Vodafone. Αν ήταν του ΟΤΕ θα σου έδινε και μέσω ευρυζωνικής το ΟΤΕ TV. Όπως άλλωστε κι εγώ δεν μπορώ να έχω -ακόμα- Vodafone TV γιατί είμαι σε καμπίνα ΟΤΕ.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    παντως εφοσον (γιατι δε διαβασα) εχει κανονικες ταχυτητες σε pc

    και εφοσον συνδεει την tv και με ethernet, οι υποπτοι ειναι hw/sw tv, η καποια βλακεια με το speedport. νομιζω οτι παντως εχω διαβασει ξανα κατι τετοιο για sammy.
    εφοσον σου ερχεται σωστο internet σπιτι δεν ειναι δυνατο να φταιει η καμπινα για καποιες συσκευες και για καποιες αλλες οχι. η καμπινα μονο με το speedport.
    αν παιζοταν κατι με το netflix απο τη συνδεση θα υπηρχε σε ολες τις συσκευες.
    το πιο απλο ειναι να δοκιμασεις εστω δανεικο καποιο αλλο modem. αν κανει τα ιδια καπου φταιει η tv, και δες κανα fw/sw upgrade κτλ

  12. #12
    Εγγραφή
    25-04-2012
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    OPNsense
    Γεια σας και πάλι παιδιά.

    Έλειψα καιρό ξέρω αλλά έχω "κάτι" να πω.

    Λίγο μετά που έγραψα το post έκανα μια ψιλοανακαίνηση στο σπίτι η οποία είχε ως αποτέλεσμα να μην έχω ίντερνετ (κάηκε το μόντεμ) και να αναγκαστώ να μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ.

    Ο τύπος φυσικά στην τεχνική ήταν περίπου τόσο χρήσιμος όσο να ανάψεις σε έναν τυφλό ένα φακό στο σκοτάδι και να του πεις "Δες!". Με λίγα λόγια ούτε καταλάβαινε τι του έλεγα περί ταχυτήτων, Netflix κτλ. Ωστόσο βγήκε και κάτι καλό από όλο αυτό. Επειδή εγώ μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι κάηκε το μόντεμ έκανα μπόλικες επανεκκινήσεις, αυτός το είδε και το εξέλαβε ως βλάβη της γραμμής με αποτέλεσμα να μου ανοίξει ticket για (όπως το χαρακτήρισε) "περαιτέρω εις βάθος διερεύνηση). Δεν ξέρω αυτή η διαδικασία τι περιλαμβάνει, πάντως πρέπει να κράτησε 3-4 μέρες. Γιατί γυρνούσα και έβρισκα το ίντερνετ πεσμένο καμιά φορά.

    Μετά το πέρας της διαδικασίας η ταχύτητα που έπιασα στο Netflix ΜΕΣΑ από την εφαρμογή του Netflix στην Sammy εκτοξεύθηκε στα 27Mbps. Για να μην σας βάζω σε κόπο να πηγαίνετε επάνω στο αρχικό post αυτός ο αριθμός είναι τα διπλά από όσα έπιανε πριν αλλά ακόμα τα μισά απ' όσα πιάνω σε ένα κανονικό speed test μέσω speedtest.net.

    Βέβαια εμένα δε με πείραξε γιατί 27Mbps αρκούν (σύμφωνα με το Netflix) για να δεις υποθετικά 4Κ περιεχόμενο. Φυσικά η χαρά μου δε κράτησε πολύ. Θέλησα να κάνω cable management στο γραφείο και αποσύνδεσα το router και όταν το ξανασυνδεσα πήρα και πάλι τα γνωστά 8-10Mbps στο πολυαγαπημένο Netflix.

    Κάπου εκεί ξενέρωσα και το παράτησα τελείως.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezzanine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τηλεορασεις Samsung ενω παιζει το netflix ενα video με καποιο κουμπι (νομιζω info) εμφανιζει πανω αριστερα τα στοιχεια του stream: resolution, audio, subtitles και bitrate.
    Τα netflix 4K streams απο οτι ξέρω είναι H.265, η τηλεόραση σου υποστηρίζει 4k σε Η.265 ή μόνο σε H.264;
    Με συγχωρείς που δεν απάντησα νωρίτερα. Έχασα τελείως το μήνυμα σου. Για κουμπί info δεν ξέρω θα κοιτάξω το χειριστήριο.

    Νομίζω πως ναι υποστηρίζει 4Κ σε HEVC (H.265).

  13. #13
    Εγγραφή
    13-08-2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Smart
    Καλησπέρα, τα παραπάνω που αναφέρετε έχω παρατηρήσει εγώ. Συγκεκριμένα ενώ μέσω του κινητού ή και υπολογιστή κατεβάζω περίπου 45 Mbps, οταν δοκιμάσω Speedtest μέσω της εφαρμογης netflix της τηλεόρασης δεν υπερβαίνω τα 13 Mbps. Η τηλεόρασή μου είναι μία Sony Smart TV τετραετίας

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας