Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Mikrotik έχει κάπου μια επιλογή στο firewall για SIP Helper, που είναι κάτι παρόμοιο με το SIP ALG άλλων router.
    Δοκίμασε να παίξεις με αυτή την ρύθμιση, ενεργοποιώντας ή απενεργοποιώντας την.
    Φαντάζομαι ότι ήδη έχεις κάνει port forward τις αντίστοιχες θύρες που είναι ορισμένες στο FreePBX.
    Καλημέρα,

    Έχω στήσει και άλλα FreePBX με αντίστοιχο τρόπο, δλδ

    Router OTE <---> Mikrotik <----> FreePBX

    δεν απενεργοποίησα ποτέ το SiP ALG του μικροτικ και δεν είχα θέμα. Φυσικά το έχω απενεργοποιημένο στο ρουτερ του ΟΤΕ.
    Σε αυτό το συγκεκριμένο το απενεργοποίησα για να δω πώς θα πάει. Το χειρότερο στο debugging είναι όταν το error γίνεται μια στο τόσο χωρίς να μπορείς να έχεις συγκεκριμένο pattern...

    Πόρτες ανοιχτές έχω στο ρουτερ του ΟΤΕ τις 10000-20000 (UDP) με forward στο μικροτικ και από το μικροτικ στο PBX με dst-nat
    Τα extensions είναι όλα στο ίδιο Lan με το PBX και όσα είναι εκτός, παίζουν μόνο με VPN, οπότε φαντάζομαι δε χρειάζεται να ανοίξω και την 5060 από έξω προς τα μέσα (αν και ανοιχτή που την είχα, πάλι έκανε λαλακίες).


    Αν έχετε καμιά άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη, θα ενημερώνω για την εξέλιξη και αν κάποιος θέλει να βάλω κάποιο log ας μου πει!

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Speedport γιατί το έχεις ως router; Κανονικά εφόσον έχεις το Mikrotik και η τηλεφωνία παίζει στο FreePBX, πρέπει να το βάλεις σε Bridge mode (μόνο ως modem) άρα οτιδήποτε έχει να κάνει με routing (π.χ. port forwarding) είναι περιττές λειτουργίες.
    Είναι χρόνια γνωστό ότι γενικά το SIP ALG προκαλεί προβλήματα, άλλοτε άμεσα εμφανή και άλλοτε περιοδικά.
    Εφόσον παίζεις απ' έξω με VPN, δεν χρειάζεται άνοιγμα της 5060.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Speedport γιατί το έχεις ως router; Κανονικά εφόσον έχεις το Mikrotik και η τηλεφωνία παίζει στο FreePBX, πρέπει να το βάλεις σε Bridge mode (μόνο ως modem) άρα οτιδήποτε έχει να κάνει με routing (π.χ. port forwarding) είναι περιττές λειτουργίες.
    Είναι χρόνια γνωστό ότι γενικά το SIP ALG προκαλεί προβλήματα, άλλοτε άμεσα εμφανή και άλλοτε περιοδικά.
    Εφόσον παίζεις απ' έξω με VPN, δεν χρειάζεται άνοιγμα της 5060.
    Έλα ντε;;; Κ γω αυτό αναρωτιέμαι, γιατί τόσο καιρό δεν κάνω απευθείας την ΡΡΡοE κλήση απευθείας από το μικροτικ...Θα πάω να το αλλάξω.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα επανέλθω

  4. #19
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    Πρώτη φορά μου συνέβει κάτι τέτοιο...

    Μετά από πάραπολλές ρυθμίσεις και τοπολογίες, έπαιξε μόνο όταν κούμπωσα τον asterisk και τα ip-φωνα, κατευθείαν πάνω στο oxygen, έκανα PPPoe Pasthrough στο μικροτικ και τα data όλα πάιζουν από εκεί. Όταν είχα και asterisk πίσω από mikrotik πάντα μες την ημέρα θα είχα περίπου 5-10% των κλήσεων είτε χωρίς ήχο αμφίδρομο, είτε μονόδρομο. Ο asterisk και τα ip-φωνα σε δικό τους vlan με Qos κλπ...

    Τί να πω..

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτη φορά μου συνέβει κάτι τέτοιο...

    Μετά από πάραπολλές ρυθμίσεις και τοπολογίες, έπαιξε μόνο όταν κούμπωσα τον asterisk και τα ip-φωνα, κατευθείαν πάνω στο oxygen, έκανα PPPoe Pasthrough στο μικροτικ και τα data όλα πάιζουν από εκεί. Όταν είχα και asterisk πίσω από mikrotik πάντα μες την ημέρα θα είχα περίπου 5-10% των κλήσεων είτε χωρίς ήχο αμφίδρομο, είτε μονόδρομο. Ο asterisk και τα ip-φωνα σε δικό τους vlan με Qos κλπ...

    Τί να πω..
    Νομίζω πως έχουν αναφερθεί παρόμοια θέματα με mikrotik γενικά στο υποφόρουμ τους

  6. #21
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99998/9999
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    24(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το σεναριο PPPoE κλήση του mikrotik στο οτε router και ολα πισω απο το mikrotik δεν επαιξε;
    Εγω ετσι εχω το 3cx, χωρις προβληματα με αλλους voip providers, οτε δεν εχω γυρισει ακομα σε vobb και μ ενδιαφερει το θεμα αν δεν παιζει ετσι.
    για firewall εχω sophos utm.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας