Σελ. 2 από 77 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1152
  1. #16
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας είπαν πρώτα θέλουμε υπογραφές από τους μισούς ενοίκους, παρότι ο πατέρας μου είναι διαχειριστής της πολυκατοικίας. Νομίζω είναι τελείως τυπικό θέμα για να ξέρει η πολυκατοικία τι γίνεται.
    δηλαδη για το φυσικο αεριο με κατι σωληνες ΝΑ δεν θελουν το 51% και θελουν αυτοι γιατην ινα του 1 χιλιοστου??ας κανουν καμια μλκια οι συνενοικοι και θα γινει την ποπης στην πολυκατοικια!

  2. #17
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    COSMOTE Fiberspeed 100
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Στην περιοχή μου αλκιβιάδου αλλα και στούς γύρω δρόμους απο πλατεία πηγάδα έχει περάσει παντού η vodafone οπτικές ίνες αλλα λογικά θα κάνουμε λίγο καιρό μέχρι να τις δούμε διαθέσιμες , εκτιμώ οτι κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι θα ενεργοποιηθούν και προσωπικά τον ιούνιο τελειώνει και το συμβόλαιο μου με forthnet οποτε θα έρθει ταμάμ
    AMD Ryzen 7 3700X|Gigabyte AORUS X570 Master |Corsair Vengeance LPX 32GB 3200 |MSI GeForce RTX 2080 Gaming X TRIO|Samsung 960 evo nvme m.2 250GB| 2 WD Green 640GB|OCZ TRITON 150 480GB|Corsair HX850i Platinum|Noctua NH-D14|Phanteks Enthoo Pro m Acrylic|Logitech G502 Proteus Spectrum|HyperX stiger|AORUS AD27QD|Logitech G413|Logitech Z5500

  3. #18
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuorigioco1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας κανουν καμια μλκια οι συνενοικοι και θα γινει την ποπης στην πολυκατοικια!
    ΧΑΧΑΧΑΧΑ. Τίποτα άλλο, αυτό ακριβώς!

  4. #19
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Αυτή τη στιγμή που γράφω (Κυριακή πρωί) έχει έρθει εδώ και κανά μισάωρο φορτηγάκι με τέσσερις μεγάλους κυλίνδρους τυλιγμένο μαύρο καλώδιο, έχουν ανοίξει ένα καπάκι της Vodafone και βάζουν μέσα το καλώδιο. Ταυτόχρονα πάνε σε ένα προς ένα τα καπάκια της περιοχής, βγάζουν έξω κάμποσο μάυρο καλώδιο (υποθέτω αυτό που πέρασαν από το πρώτο καπάκι??), το τυλίγουν σε μασούρι και το ξαναπετάνε μέσα.
    Τους ρωτάω "καλά, δεν έχει μπει η ίνα μέχρι τώρα?" και μου λένει "έχει μπει, αλλά τώρα είμαστε από άλλη εταιρεία". Λέω από ποια δηλαδή, και μου απαντάει από τη Vodafone!
    Τι να υποθέσω? Ότι άρχισαν να δείχνουν την υπηρεσία διαθέσιμη για να προλάβουν την προθεσμία της ΕΕΤΤ στις 31/3, ενώ το δίκτυο ακόμα δεν είναι έτοιμο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis_sougias : 07-04-19 στις 15:50.

  5. #20
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Χμμ.. καλώδιο... ?

    Μπας και ηταν σαν αυτό εδώ το φορτηγό, και οι καρούλες ??

    - - - Updated - - -



    Μάλλον Οπτική Ίνα θα ήταν!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #21
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ναι, σαν την φωτογραφία που ανέβασες ήταν. Έμειναν γύρω στη 1,5 ώρα.

  7. #22
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αύριο έρχονται σε εμένα, 12:00 με 16:00. Ήδη ένα ακόμα διαμέρισμα έχει κάνει αίτηση στη πολυκατοικία. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

  8. #23
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια και σε εμάς, έβγαλαν φωτογραφίες ,μας είπαν πως θα ανεβάσουν την οπτική ίνα σε όλους τους ορόφους και τωρα πρέπει να μαζέψουμε υπογραφές από τους μισούς ενοίκους και να τις στείλουμε με φαξ για να ξεκινήσει η κατασκευή.
    Σου δώσανε συγκεκριμένο χαρτί ή απλά βάζεις σε ένα A4 όνομα και υπογραφή ?

    Γιατί μετά το Πάσχα το 50 % από την πολυκατοικία μου πάει για καλοκαίρι στα νησιά του! :P

  9. #24
    Εγγραφή
    04-11-2011
    Περιοχή
    Πειραιάς,Πασαλιμάνι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου δώσανε συγκεκριμένο χαρτί ή απλά βάζεις σε ένα A4 όνομα και υπογραφή ?

    Γιατί μετά το Πάσχα το 50 % από την πολυκατοικία μου πάει για καλοκαίρι στα νησιά του! :P
    Έφτιαξα ένα δικό μου πάνω στο βιβλίο της διαχείρισης και μαζεύω εκεί τις υπογραφές.

  10. #25
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας είπαν πρώτα θέλουμε υπογραφές από τους μισούς ενοίκους, παρότι ο πατέρας μου είναι διαχειριστής της πολυκατοικίας. Νομίζω είναι τελείως τυπικό θέμα για να ξέρει η πολυκατοικία τι γίνεται.
    Αν δεν βρίσκεις, έλα θα σου υπογράψω εγώ ως ένοικος του Β2

  11. #26
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μόλις τελείωσαν και σε εμένα. Αρχικά ήταν για μεσημέρι, αλλά ήρθε τελικά πρωί. Ήταν ένας τεχνικός-εργολάβος από vodafone. Είδαμε το χώρο μαζί με ένα άλλο ζευγάρι γείτονες και μας εξήγησε για την εγκατάσταση. Όλα κομπλέ, μια χαρά και γλυτώνουμε και την ταράτσα. Η εγκατάσταση θα γίνει στην είσοδο της πολυκατοικίας με τον κεντρικό κατανεμητή εντός του κτηρίου. Το ζόρι της υπόθεσης είναι το σκάψιμο, γιατί θα περάσει μέσα από από την πλατεία όπου ένα κατάστημα έχει τραπέζια. Ευτυχώς ο ιδιοκτήτης είναι φίλος και συμφώνησε να γίνει.

    Τώρα χρονικό πλαίσο δεν μου έδωσε, αν και γενικά μου είπε ότι τρέχουν το πράγμα. Μάλλον μία με δύο βδομάδες για να ξεκινήσουν οι εργασίες για την κεντρική εγκατάσταση της πολυκατοικίας. Ελπίζω να προλάβω το Πάσχα.

  12. #27
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Με πήραν τηλ πριν λίγο από τη Vodafone. Θα έρθουν το πρωί της Παρασκευής 12/4 για την κάθετη εγκατάσταση. Καλά πάει, μην τους ματιάξω!

  13. #28
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν τηλ πριν λίγο από τη Vodafone. Θα έρθουν το πρωί της Παρασκευής 12/4 για την κάθετη εγκατάσταση. Καλά πάει, μην τους ματιάξω!
    Με την ολοκλήρωση βάλε φωτογραφίες της καλωδίωσης σε παρακαλώ να πάρω μια ιδέα

  14. #29
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ήρθαν και σε μένα, βέβαια ήταν η γυναίκα μου και του μίλησα τηλεφωνικά γιατί δουλεύω, αλλά εξηγηθήκαμε καλά. Είμαι και διαχειριστής.
    Είδε φυσικά άμεσα ότι ΔΕΝ υπάρχει οπτική στο δρόμο (όπως λέω 2-3 ποστ πιο πάνω). Μάλιστα του είπαν ότι υπάρχει στη διασταύρωση που ξέρω καλά ότι ούτε εκεί υπάρχει (δεν την βρήκε, λέει μήπως καλύφθηκε, λέω δεν μπήκε καν).
    Οπότε πρώτο του μέλημα είναι να ειδοποιήσει Voda να δουν τι θα κάνουν για να φτάσει έξω από το κτήριο.
    Με τις άδειες του δήμου χαλαρά (έως αισιόδοξα) εκτιμώ προσωπικά, ένα εξάμηνο (για να φτάσει έξω από το κτήριο ε, όχι για να τελειώσει το θέμα).

    Από εκεί και πέρα, υποθέτοντας ότι θα φτάσει (χαχαχα), το τι θα κάνει στην πολυκατοικία και τους ορόφους το συζητήσαμε και το αποφασίσαμε. Ουσιαστικά αυτά που θα κάνει με βολεύουν περισσότερο από αυτά που περίμενα (αφού έχω κάνει ένα σωρό πατέντες με τα FTP καλώδια μου στο σπίτι για να περνάω την ADSL στο δωμάτιο που θέλω, δυο αναλογικές και... ενδοεπικοινωνία). Ουσιαστικά θα έρθει το κουτί τους έξω από το γραφείο μου (εκεί που έχω ήδη το router).

    ΔΕΝ μου έθεσε θέμα υπογραφής άλλων, απλά μου είπε ότι αν θέλω να ρωτήσω μήπως κάποιος ενοχλείται να έχει το κουτάκι στο μπαλκόνι του (που είναι σαν δυο κινητά, κανέναν δεν θα ενοχλεί) - ουσιαστικά αν υπέγραφα σήμερα εγώ θα έπαιρνε τα χαρτιά και θα έφευγε χωρίς να ψάχνει άλλους.
    Έμαθα ότι αίτηση έχει κάνει άλλος ένας στην πολυκατοικία (περιέργως αφού ξέρω ότι φεύγει και μέχρι να γίνουν αυτά θα έχει φύγει, αλλά τέσπα).

    ΑΦΟΥ φτάσει η κάθετη εγκατάσταση στους ορόφους (ακόμα και σε αυτούς που δεν θέλουν ακόμα οπτική), μετά έρχεται ΑΛΛΟ συνεργείο για να αναλάβει πως θα μπει σπίτι. Εντάξει εκεί είναι θέμα του καθενός.

    Πάντως όλο αυτό νομίζω έχει περισσότερο κόστος από όσο θα βγάλουν τα πρώτα χρόνια. Υποθέτω κοιτάνε για πιο μακροχρόνια απόσβεση.

    Όλα αυτά έχουν πλάκα για μένα σε θεωρητικό επίπεδο, αφού πιστεύω ολοκλήρωση και παράδοση οπτικής σε εμένα δεν θα γίνει πριν το τέλος του 2019 (μην πω αρχές του 20). Καλά να 'μαστε.
    ---
    NLS

  15. #30
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά έχουν πλάκα για μένα σε θεωρητικό επίπεδο, αφού πιστεύω ολοκλήρωση και παράδοση οπτικής σε εμένα δεν θα γίνει πριν το τέλος του 2019 (μην πω αρχές του 20). Καλά να 'μαστε.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  virtual-bro-hug.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  49,7 KB 
ID: 202977

Σελ. 2 από 77 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας