Σελ. 3 από 77 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 1152
  1. #31
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Η κάθετη σχεδόν τελείωσε. Η αναμονή της ινας ηταν ακριβως μπροστά στην πορτα της οικοδομής και προφανώς δεν υπήρχε περίπτωση να αφηνουμε την πόρτα ανοιχτή για να περνάει η ινα, οποτε σκάφτηκε ενα χαντακι κατα μήκος του πεζοδρομίου, ώστε να ανέβει η ίνα παράλληλα με την υδρορροη. Θεωρώ το τελικό αποτέλεσμα αρκετά διακριτικό. Βέβαια αναγκαστικά έσπασαν την πλάκα του πεζοδρομίου και έφυγαν υποσχόμενοι οτι θα ξαναερθουν να φέρουν πλάκες (ο Θεός κι η ψυχή τους τώρα). Ο εργολάβος του σκαψίματος απλα άφαντος. Πέρασε, είπε ενα σκαφτε κι έφυγε. Ολη την δουλειά την έκαναν οι δυο εργάτες, με φουλ επιτήρηση απο τη δική μας πλευρά μην κάνουν καμια ζημιά γιατί δεν είχαν και ιδιαίτερα το νου τους αρχικα (χρειαζόταν προσοχή να μη σπάσουν την υδρορροη και, το κυριότερο, τον κεντρικό αγωγό του νερου που περνούσε ακριβώς δίπλα). Αντιθέτως, το συνεργειο του ηλεκτρολόγου που πέρασε την ίνα ήταν όλοι τους κατατοπιστικοι, προσεκτικοι και ευγενεστατοι.
    Πέρα απο τις πλάκες που έχουν μείνει σπασμένες, δεν ειμαι σίγουρος οτι το χαντάκι στο δρόμο εχει κλείσει καλά, γιατί δεν έριξαν άσφαλτο αλλά σκέτο τσιμέντο, το οποίο ηδη με τη βροχή έχει αρχίσει να ξεπλένεται. Είναι δυνατόν να γίνονται αυτές οι εργασίες υπο βροχή???
    Τελος, μέσα στο φρεάτιο της βονταφον φτανει μεν η κεντρική ίνα, όμως δεν υπάρχει μουφα για να την συνδέσουν με την ίνα που μόλις μου πέρασαν, οποτε η δουλειά δεν έχει τελειώσει, αφού πρεπει να έρθουν, να κανουν την σύνδεση μέσα στο φρεάτιο και να μετρήσουν τη γραμμή στα floorbox, πριν δώσουν το οκ στην Cosmote να έρθει για την οριζόντια.
    Και παλι αναμονή...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20190412_142423.jpg  

    IMG_20190412_183230.jpg  

    IMG_20190412_114106.jpg  


  2. #32
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάθετη σχεδόν τελείωσε. Η αναμονή της ινας ηταν ακριβως μπροστά στην πορτα της οικοδομής και προφανώς δεν υπήρχε περίπτωση να αφηνουμε την πόρτα ανοιχτή για να περνάει η ινα, οποτε σκάφτηκε ενα χαντακι κατα μήκος του πεζοδρομίου, ώστε να ανέβει η ίνα παράλληλα με την υδρορροη. Θεωρώ το τελικό αποτέλεσμα αρκετά διακριτικό. Βέβαια αναγκαστικά έσπασαν την πλάκα του πεζοδρομίου και έφυγαν υποσχόμενοι οτι θα ξαναερθουν να φέρουν πλάκες (ο Θεός κι η ψυχή τους τώρα). Ο εργολάβος του σκαψίματος απλα άφαντος. Πέρασε, είπε ενα σκαφτε κι έφυγε. Ολη την δουλειά την έκαναν οι δυο εργάτες, με φουλ επιτήρηση απο τη δική μας πλευρά μην κάνουν καμια ζημιά γιατί δεν είχαν και ιδιαίτερα το νου τους αρχικα (χρειαζόταν προσοχή να μη σπάσουν την υδρορροη και, το κυριότερο, τον κεντρικό αγωγό του νερου που περνούσε ακριβώς δίπλα). Αντιθέτως, το συνεργειο του ηλεκτρολόγου που πέρασε την ίνα ήταν όλοι τους κατατοπιστικοι, προσεκτικοι και ευγενεστατοι.
    Πέρα απο τις πλάκες που έχουν μείνει σπασμένες, δεν ειμαι σίγουρος οτι το χαντάκι στο δρόμο εχει κλείσει καλά, γιατί δεν έριξαν άσφαλτο αλλά σκέτο τσιμέντο, το οποίο ηδη με τη βροχή έχει αρχίσει να ξεπλένεται. Είναι δυνατόν να γίνονται αυτές οι εργασίες υπο βροχή???
    Τελος, μέσα στο φρεάτιο της βονταφον φτανει μεν η κεντρική ίνα, όμως δεν υπάρχει μουφα για να την συνδέσουν με την ίνα που μόλις μου πέρασαν, οποτε η δουλειά δεν έχει τελειώσει, αφού πρεπει να έρθουν, να κανουν την σύνδεση μέσα στο φρεάτιο και να μετρήσουν τη γραμμή στα floorbox, πριν δώσουν το οκ στην Cosmote να έρθει για την οριζόντια.
    Και παλι αναμονή...
    Κανονικά από την γη μέχρι το BOX η πλαστική σωλήνα πρέπει να είναι μέσα σε μεταλλική σωλήνα . Όπως το βλέπω θα έχεις πρόβλημα μελλοντικά...

  3. #33
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά από την γη μέχρι το BOX η πλαστική σωλήνα πρέπει να είναι μέσα σε μεταλλική σωλήνα . Όπως το βλέπω θα έχεις πρόβλημα μελλοντικά...
    Προβλέπεται κάπου αυτό? Τι εξυπηρετεί? Όταν λες μελλοντικά τι εννοείς?

  4. #34
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προβλέπεται κάπου αυτό? Τι εξυπηρετεί? Όταν λες μελλοντικά τι εννοείς?
    Αν παρατηρήσεις την καλωδίωση που έχει κάνει ο ΟΤΕ , το απερχόμενο καλώδιο που καταλήγει από το ΚV στο BOX / escalit πολυκατοικίας είναι ένα πολυζευγο καλώδιο μέσα σε μεταλλικό σωλήνα . Ο λόγος είναι για να μην υπάρχει φυσική ή από τρίτους φθορά του καλωδίου . Αν φανταστείς ότι η οπτική είναι ευαίσθητη ακόμα και σε τσάκισμα πολύ πιθανόν μελλοντικά να έχεις πρόβλημα .

    check this : https://youtu.be/45ipAIC5wZk?t=104

  5. #35
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν είναι να σου κάνει κάποιος ζημιά, θα στην κάνει έτσι κι αλλιώς. Από θέμα προστασίας από τα καιρικά φαινόμενα, το καταλαβαίνω ότι ο μεταλλικός σωλήνας έχει επιπλέον αντοχή, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το λες με τόση βεβαιότητα ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Αν παρατήρησα σωστά την ώρα που μου έκαναν την εργασία, μέσα στο σπιράλ υπάρχει ένας άλλος πλαστικός άσπρος σωλήνας, μέσα σ' αυτόν ένας άλλος σαν καλώδιο που αποκαλούν ψείρα και μέσα σ' αυτόν δώδεκα ίνες, καθεμία από τις οποίες έχει διπλή μόνωση.

  6. #36
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Εδώ και τρεις μέρες, κάθε μέρα για μερικά λεπτά συνεργείο κάνει εργασίες στα τριγύρω φρεάτια της vodafone. Απόρησαν γιατί μου έκαναν κιόλας την κάθετη, όταν το δίκτυο δεν είναι έτοιμο. Αρχικά είπαν ότι αυτοί υπολογίζουν να δουλεύουν για 1-2 βδομάδες ακόμα μέχρι να είναι έτοιμο το δίκτυο (γιατί δεν έχουν άδεια να κλείσουν τους δρόμους για πολλή ώρα), αλλά μετά το ξανασκέφτηκαν και είπαν ότι επειδή μεσολαβεί και το Πάσχα να υπολογίζω 3-4 εβδομάδες.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Εσένα περνάει από το δρόμο σου έστω ε;
    ---
    NLS

  8. #38
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Προφ. Ηλίας
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300S
    Καλησπέρα και απο εμένα.
    Αίτηση στο τηλ. κέντρο του ΟΤΕ 3.4.2019
    Επίσκεψη από μηχανικό για μελέτη εγκατάστασης 18.4.2019
    Συμφωνήθηκε η γραμμή να ανέβει στη ταράτσα και να κατέβει σε κάθε όροφο απο φ/αγωγό. Ευτυχώς λόγω περιοχής (Πρ. Ηλίας) τα κτήρια έχουν μόνο 1 όροφο, οπότε
    γλιτώνουμε τη διαδρομή της ίνας μέσα από το κλιμακοστάσιο.

    Αναμονή για τις επόμενες ενέργειες.

  9. #39
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Σήμερα δέησαν και αποκατέστησαν το πεζοδρόμιο. Εν τω μεταξύ δύο δρόμους παρακάτω υπήρχαν σήμερα εργάτες και έριχναν μπετό στα φρεάτια (το σκάψιμο είχε γίνει εδώ και μήνες, νόμιζα ότι θα ήταν έτοιμα, όπως στο δικό μου δρόμο).

    Edit 24/4/2019:
    Ήρθαν και στα φρεάτια του δρόμου μου. Μου είπαν οι εργάτες ότι υπάρχουν διαμαρτυρίες ότι τα καπάκια των φρεατίων κάνουν θόρυβο όταν περνάνε αυτοκίνητα και για αυτό αλλάζουν 400 καπάκια σε όλο τον Πειραιά. Πάντως δεν μου φάνηκε ότι αλλάζουν τα ίδια τα καπάκια, αλλά ότι τρυπάνε την άσφαλτο και το τσιμέντο στη βάση και ρίχνουν νέα. Προφανώς κακοτεχνία έχει γίνει. Ελπίζω να επιβιώσουν οι ήδη περασμένες ίνες (φρεάτιο λίγο παραπάνω ήταν γεμισμένο με νερό που ξεχείλιζε στο δρόμο).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis_sougias : 24-04-19 στις 13:06.

  10. #40
    Εγγραφή
    03-05-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους,
    Εγώ υπέγραψα στις 12/4 για FTTH 200 και ακόμα περιμένω να με καλέσουν.
    Ευελπιστώ να με καλέσουν την άλλη εβδομάδα ώστε να έρθει τεχνικός να δει την πολυκατοικία μου.
    Όπως και να έχει δεν πιστεύω να έχω FTTH πριν το καλοκαίρι!

  11. #41
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Έχεις "χάραξη" στο δρόμο μπροστά από το σπίτι σου;
    ---
    NLS

  12. #42
    Εγγραφή
    03-05-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχουν περάσει γραμμές μπροστά από την πολυκατοικία μου.
    Το φρεάτιο της Vodafone είναι στην πόρτα της πολυκατοικίας.
    Οπότε φαντάζομαι από εκεί θα τραβήξουν γραμμή για την πολυκατοικία.
    Πάντως μιλώντας με Cosmote μου είπαν ότι για να τελειώσει όλη η διαδικασία θα πάρει περίπου 2 μήνες.

  13. #43
    Εγγραφή
    12-11-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Σήμερα 4 Μαιου κάνουν το ίδιο (Αλλαζουν καπακι) στην Σηραγγιου. Μου ειπαν οτι αλλαζουν το καπάκι γιατι κανει θόρυβο απο οτι βλεπω εχει αρκετο νερο μεσα. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-05-04 14.56.34.jpg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  648,9 KB 
ID: 203449

    - - - Updated - - -


    Σε μας ακομη το FTTH (Καστέλα Σηραγγιου) δεν ειναι διαθέσιμο ακόμη. Αλλα ψαχνοντας εχω κάποιες απορίες η Vodaphone εχει δυο πακέτα :
    1. το Fiber για 100 και 200Mbs
    2. το Super Fiber για 100 και 200Mbs
    έχουν τα ιδια χαρατηριστικά αλλα διαφορετικές τιμές.
    Ποιό διαλέγουμε και γιατί?
    Η Cosmote εχει μονο ενα πακετο FTTH για 100 και 200Mbs?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος npstln : 04-05-19 στις 19:12.

  14. #44
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Fiber = VDSL ενώ Super Fiber είναι το FTTH. Η διαφορά στην τιμή είναι για το κόστος εγκατάστασης, μάλλον θα έχουν και οι άλλες 2 παρόμοια ονομασία, μπορεί και όχι.

  15. #45
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npstln Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα 4 Μαιου κάνουν το ίδιο (Αλλαζουν καπακι) στην Σηραγγιου. Μου ειπαν οτι αλλαζουν το καπάκι γιατι κανει θόρυβο απο οτι βλεπω εχει αρκετο νερο μεσα.
    Ναι, τελικά όντως άλλαξαν αρκετά καπάκια. Προφανώς άλλαξαν και τη βάση τους, γι΄αυτό χρειάστηκε να ξηλώσουν και να ξαναρίξουν μπετά.
    Τέσταρα τα καπάκια της γειτονιάς περνώντας από πάνω με το αυτοκίνητο. Σχεδόν όλα κάνουν θόρυβο, ακόμα και αυτά που αλλάχτηκαν. Ευτυχώς αυτό μπροστά στο σπίτι μου δεν ακούγεται, αλλά για κάποιους μπορεί να είναι όντως ενοχλητικό τη νύχτα.
    Ένα φρεάτιο λίγο παραπάνω από το σπίτι μου είναι εδώ και μία βδομάδα παρατημένο μισάνοιχτο (το καπάκι αποτελείται από δύο μέρη και δεν έχει τοποθετηθεί το ένα).

    Επίσης, από τις 12/4 που μου έκαναν την κάθετη, ούτε φωνή ούτε ακρόαση για τα περαιτέρω.
    Κάθε μέρα σε διάφορες περιοχές της Καστέλας/ Προφήτη Ηλία βλέπω συνεργεία ΖΕΥΞΙΣ να κάνουν δουλειές είτε στα καφάου είτε σε φρεάτια.

Σελ. 3 από 77 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας