Σελ. 41 από 77 ΠρώτηΠρώτη ... 2131363940414243465161 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 601-615 από 1152
  1. #601
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον παίζει ρόλο και η Vodafone...
    Η Cosmote έχουν δείξει και άλλοι συμφορουμιτες που κάνει εργασίες FTTH κοντά στα Α/Κ, επιλέγει τον τρόπο να τα περνάει μέσα από τον κατανεμητή τα καλώδια της οπτικής
    Πιθανόν

    Σε εμένα δεν θα άλλαζε πολλά ο τρόπος που λες πάλι στο ίδιο σημείο θα έμπαιναν και τα καλώδια και τα κουτιά και οι πρίζες.

  2. #602
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyhap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομενως εμεις θα εχουμε πλεον to the home;;;;; κριμα που εχω Forthnet Μου φαινεται το καλοκαιρι θα μεταπηδησω...
    Ναι, η σύνδεση θα γίνεται FTTH ή όπως λένε οι πάροχοι "super fiber" και όχι σκετο "fiber" ή VDSL...
    Οπότε αν θες να προχωρήσεις σε αυτή την τεχνολογία θα πρέπει να αλλάξεις πάροχο, στον Αγ.γεωργιο καλύτερα να προτιμήσεις την Cosmote μιας και αυτή έχει τις υποδομές και θα ξεμπερδεψεις πιο εύκολα

  3. #603
    Εγγραφή
    30-09-2016
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H 300S
    Καλησπέρα,

    όταν τρυπάνε για να μπει η οπτική στο διαμέρισμα, κάνουνε καλή δουλειά ή αφήνουν τίποτα μερεμέτια; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτογραφία(ες) ή να μοιραστεί την εμπειρία του;

  4. #604
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ironman12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    όταν τρυπάνε για να μπει η οπτική στο διαμέρισμα, κάνουνε καλή δουλειά ή αφήνουν τίποτα μερεμέτια; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτογραφία(ες) ή να μοιραστεί την εμπειρία του;
    εμένα η COSMOTE έκανε άψογη δουλειά (μάζεψαν ακόμα και τις σκόνες που έκανε το τρυπάνι τους) και ότι άλλο σκουπίδι είχαν

    πέρασαν όμορφα το κανάλι εξωτερικά της πόρτας του διαμερίσματος από τον κατανεμητή ορόφου

    πέρασαν όμορφα το κανάλι εσωτερικά της πόρτας του διαμερίσματος μέχρι την πρίζα

    πήραν το πολύπριζο ασφαλείας APC που είχα εκεί και τους περίμενε και την πρίζα με σταθεροποίηση τάσης/προστασία υπέρτασης και τα τοποθέτησαν στον χώρο που ήταν καθορισμένος για αυτό

    συνέδεσαν το miniUPS στο πολύπριζο και από το miniUPS έδωσαν παροχή ρεύματος στο ONT (NOKIA) όπου κούμπωσαν την οπτική ίνα

    από το ONT (NOKIA) κούμπωσαν το καλώδιο δικτύου CAT 6e που είχα έτοιμο (τοποθετημένο ήδη σε κανάλι) και περίμενε...

    από την άλλη άκρη στο δωμάτιο μου κούμπωσαν το καλώδιο δικτύου CAT 6e στο ρούτερ (SPEEDPORT PLUS)

    έκαναν τις μετρήσεις τους μέσω του speedtest και μέσω οργάνου στην πρίζα/κατανεμητή ορόφου/κεντρικό κατανεμητή

    και έφυγαν.

  5. #605
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Οι εργασίες στην γειτονιά ολοκληρώθηκαν, ήρθε καπάκι και το Ζεύξης και έκανε και τις τελικές ενώσεις σε οπτικές και μέσα στις πολυκατοικίες που είχαν κάνει αιτήσεις.
    Ειδοποίησα προσωπικώς την Cosmote και κλείσαμε ραντεβού με τον τεχνικό για Δευτέρα... ο Θεός βοηθός !!!

  6. #606
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Να κάνω μια λίγο περίεργη ερώτηση για το μακρινό μέλλον....

    Εγώ είμαι στο TK 18450 που θεωρείται Νίκαια. Είμαι στην ουσία πάνω στα σύνορα Νίκαια-Πειραιάς και σχεδόν και δίπλα στα σύνορα με Κερατσίνι.. οι χάρτες με θεωρούν Πειραιά, εφορία κτλ με θεωρεί Πειραιά αλλά ο ΤΚ με θεωρεί Νίκαια... ένα μπέρδεμα κανονικό.
    Tο 18450 δεν υπάρχει φυσικά καν στο SFBB και δεν θα υπάρξει για χρόνια όπως το βλέπω.

    ΌΜΩΣ εγώ παίρνω απο ΚΑΦΑΟ που βρίσκεται στο ΤΚ 18546 που υπάρχει κανονικά σε SFBB για υλοποίηση.

    Το TK 18546 στην ουσία τελειώνει 9-10 μέτρα από το σπίτι μου (χωρίς υπερβολή).

    Στην ουσία το TK 18546 είναι το κέντρο Αγ. Γεωργίου και στο SFBB έχουν μπει (αφού μπαίνουν ΤΚ λογικό) τα φυσικά σύνορα του ΤΚ που αυτό το κέντρο εξυπηρετεί αλλά έλα ντε που εγώ παράτυπα (και υπάρχει λόγος που το λέω απο μαϊμουδιά του ΟΤΕ πριν περίπου 20 χρόνια) παίρνω από εκείνο το κέντρο και ας έπρεπε να παίρνω απο Νίκαια (παίρνω απο καμπίνα 450 μέτρα μακριά ενώ έχω καμπίνα στα 30-40 μέτρα του δικού μου ΤΚ)

    Τι πιστεύετε ότι γίνεται σε αυτή την μπερδεμένη περίπτωση;

    Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική στο SFBB του "καλύπτουμε ΤΚ" ενώ τα ίδια τα κέντρα δεν πάνε με το ΤΚ.. οπτική εγώ απ το δικό μου κέντρο δεν πρέπει να πάρω? άρα πως θα φέρει το δικό μου κέντρο οπτικές μέχρι 9 πχ μέτρα πριν το σπίτι μου αλλά εμένα θα μου πει "μου ανήκεις μεν και εγώ πρέπει να σου δώσω ΑΛΛΑ είσαι σε άλλο ΤΚ οπότε.." τι θα γίνει εκεί ακριβώς; θα με καλύψει η Νίκαια ΟΤΑΝ καλυφθεί και θα παίρνω πλέον γραμμή απο άλλο κέντρο ή πρέπει να πάρω απ το δικό μου και πρέπει να γίνει κάτι άλλο;
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  7. #607
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τις διευθύνσεις που θα πάρουν FTTH τις στέλνει ο πάροχος που κάνει τα έργα στο SFBB..

    Από την στιγμή που η διεύθυνση σου είναι να πάρει FTTH, και στείλει ο πάροχος την διεύθυνση σου..
    δεν χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι.. θα εμφανίζεται και ο T.K που ανήκεις..

    άσχετα από άλλα στοιχεία.. περιοχές κτλ..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #608
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα όρια κάλυψης των αστικών κέντρων του ΟΤΕ και οι περιοχές που καλύπτει αυτό, δεν έχουν καμία σχέση με τα διοικητικά όρια των δήμων.

    Όταν κι εφόσον φθάσει η οπτική ίνα στον δρόμο του τετραγώνου σου, θα καλυφθούν όλες οι οικοδομές άσχετα σε ποιο Τ.Κ. ανήκουν. Απλά θα δηλωθούν όλοι στο sfbb, αλλά θα αφορά μόνο τις διευθύνσεις που καλύπτουν, γι'αυτό είναι το επόμενο βήμα έλεγχου διαθεσιμότητας.

  9. #609
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τα δίκτυα και το πως είχαν στηθεί μια φορά και ένα καιρό στις πόλεις είναι μεγάλη ιστορία και από ότι έχω δει δεν πρόκειται και να αλλάξει εκτός και αν αναβαθμιστούν τα πάντα και παντού...

    Για παράδειγμα το πατρικό μου έχει καμπίνα vdsl τις wind με vectoring στον δρόμο στην ίδια ευθεία στην γωνια του άλλου τετραγώνου στην κάθετη με το μεθεπόμενο τετράγωνο 2 καθέτους μακρυά τη βλέπω από το μπαλκόνι στον τέταρτο αλλά δεν περνώ από εκεί περνώ από κάπου στου διαόλου τη μάνα και όχι απλή vdsl δεν έχω αλλά και η adsl κλειδώνει στα 14...


  10. #610
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Πέρασε το συνεργείο και τερμάτισε την οπτική μέσα στο διαμέρισμα και τώρα αναμένουμε τον ΟΤΕτζή - courier για να ενώσει καλώδια και να πάρει μετρήσεις λογικά.
    Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ στο εμπόριο να βρω extension για την οπτική ίνα έτοιμο με τους conectors για 4-5 μέτρα ?
    Από ότι μου είπαν το ONT έρχεται με 1 μέτρο οπτική και δεν θα βολέψει ιδιαίτερα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-11-25 12.07.01.jpg 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  296,1 KB 
ID: 208995 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-11-25 12.06.34.jpg 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  66,5 KB 
ID: 208994

  11. #611
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rapid0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρασε το συνεργείο και τερμάτισε την οπτική μέσα στο διαμέρισμα και τώρα αναμένουμε τον ΟΤΕτζή - courier για να ενώσει καλώδια και να πάρει μετρήσεις λογικά.
    Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ στο εμπόριο να βρω extension για την οπτική ίνα έτοιμο με τους conectors για 4-5 μέτρα ?
    Από ότι μου είπαν το ONT έρχεται με 1 μέτρο οπτική και δεν θα βολέψει ιδιαίτερα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-11-25 12.07.01.jpg 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  296,1 KB 
ID: 208995 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-11-25 12.06.34.jpg 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  66,5 KB 
ID: 208994
    εγώ θα κάνω την χαζή ερώτηση? γιατί θες καλώδιο οπτικής ίνας για το ΟΝΤ ώστε να το βάλεις όπου θες εσύ από την στιγμή που στο ΟΝΤ κουμπώνει καλώδιο δικτύου (που μπορείς να βάλεις όσα μέτρα θες) και ενώνεται με το ρούτερ όπου εσύ το θες.?

  12. #612
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rapid0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρασε το συνεργείο και τερμάτισε την οπτική μέσα στο διαμέρισμα και τώρα αναμένουμε τον ΟΤΕτζή - courier για να ενώσει καλώδια και να πάρει μετρήσεις λογικά.
    Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ στο εμπόριο να βρω extension για την οπτική ίνα έτοιμο με τους conectors για 4-5 μέτρα ?
    Από ότι μου είπαν το ONT έρχεται με 1 μέτρο οπτική και δεν θα βολέψει ιδιαίτερα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-11-25 12.07.01.jpg 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  296,1 KB 
ID: 208995 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019-11-25 12.06.34.jpg 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  66,5 KB 
ID: 208994
    Αν η λύση που προτάθηκε δεν σε βολεύει, ναι μπορείς να βρεις έτοιμη μακρύτερη ίνα για τη σύνδεση ONT-πρίζας.

  13. #613
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Γιατί πρέπει να φέρω ρεύμα στην μέση του πουθενά εκεί που το άφησε και στο setup που έχω υπάρχει UPS που βγάζει κατευθίαν DC και θα ήθελα να αποφύγω 5 μέτρα DC καλώδιο.
    Αν μπορώ να έχω 1 καλώδιο μακρύτερο (την οπτική) χωρίς τάση θα το προτιμούσα από την εναλλακτική του 2 καλώδια (AC ή DC + ethernet).
    Η άλλη περίπτωση που σκέφτικα αν δεν βρω έτοιμη οπτική είναι να ξεκουμπώσω το κουτάκι μέσα έχει τυλίξει αρκετά μέτρα οπτική και να μεταφέρω μόνος μου όλο του κουτάκι πιο κοντά εκεί που το θέλω,
    ο υπεργολάβος που ήρθε έφερε πολλές αντιστηρίσεις και δεν ήθελε εξαρχής να το βγάλει πιο άκρη όπως του το είχα ζητήσει το οποίο θα έλυνε εξαρχής δηλαδή το πρόβλημα.

  14. #614
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.776
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν του βάλες ένα poe injector kit σαν αυτό;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  13684-500x500.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  10,6 KB 
ID: 209030
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  15. #615
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Και αυτό είναι μία λύση, thakns Ax0R7aG0z
    Δεν ξέρω τι Interface έχει το ONT αν είναι πχ μόνο κάποιο standby led χωρίς κάποιο άλλο interaction θα πάω σε τέτοια λύση.
    Αν έχει κάποια περισσότερη πληροφόρηση καλό θα ήταν να είχα οπτική επαφή νομίζω.

    UPDATE: Από ότι φαίνεται αυτά τα POE Injector παίζουν μόνο σε 100mbit/s σύνδεση δεν κάνουν για 1Gbit/s.
    Είδα βέβαια από την Mikrotik κάποιο passive poe Injector για 1Gbit/s αλλά θα το κοιτάξω αύριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rapid0s : 27-11-19 στις 01:02. Αιτία: Update on POE injectors

Σελ. 41 από 77 ΠρώτηΠρώτη ... 2131363940414243465161 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας